Тақырып бойынша 11 материал табылды

Б дыбысы мен әріпі

Материал туралы қысқаша түсінік
Б - дыбысын айтқанда еріннің бір – біріне әуелі нық тиіп, артынша кілт ашылуынан пайда болатын, қазақ тіліндегі ұяң дауыссыз дыбысты белгілейтін графикалық таңба. Б – дыбысы сөздің тек басы мен ортасында кездеседі. Б - дыбысының дауыссыз екенін айту. Оқушы қызығушылығын жан-жақты дамытып, алдыға мақсат қоюды үйрету.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Пән:Сауат ашу

Сынып:1

Мектеп: «М.Мақатаев атындағы №13 орта мектеп»МКМ


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Мухамедалиқызы Шолпан


Сабақтың тақырыбы:Табиғатқа саяхат.Б дыбысы мен әрпі.

Қатысқандар:25

Қатыспағандар саны:



Ұзақ мерзімдегі оқу мақсаты


1.2.9.1 Әріпті тану,ажырату оны дыбыспен сәйкестендіру.

1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу,жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу,түсініп оқу) қолдану.

1.1.9.1 Сөздегі дыбыс түрлерін /дауысты, дауыссыз,жуан және жіңішке дауыстылар/ ажырату және дұрыс дыбыстау.




Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар Б дыбысын дыбыстай алады.Б дыбысынан

келетін сөздерді айтады.



Көптеген оқушылар:Оқылуға берілгін сөздерді буынға бөліп оқи алады.

Кейбір оқушылар: Мәтінді түсініп оқып, сұрақтарға нақты жауап береді.



Бағалау критерилері


Әріпті тани алады,ажырата алады,оны дыбыспен сәйкестендіреалады.

Оқудың түрлерін (буындап оқу,жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу,түсініп оқу) қолдана алады.

Сөздегі дыбыс түрлерін /дауысты, дауыссыз,жуан және жіңішке дауыстылар/ ажырата алады және дұрыс дыбыстай алады.




Сөздік қор


Балық-рыба,бақа-лягушка,бота-верблюжонк.

Үштілді меңгере алады




Құндылықтар



Мәңгілікел,бұл- Тәуелсіздік және Астана.


Денсаулықжәне

техникақауіпсіздігінің

сақталуы


Сергітусәті, сабақта қолданылатын қауіпсіздік ережелері.


Пәнаралықбайланыстар

Математика,көркем еңбек.


АКТқолданудағдысы (сабақтақолданылатынболсакөрсетіңіз)

Интербелсенді тақта, АКТ, Аудиожазба.


Алдыңғымеңгерілген білім


Оқушылар Б дыбысын дыбыстайды, Б дыбысынан келетін сөздерді айтады.


Сабақбарысы


Сабақтыңжоспарлан-ғанкезеңдері

Сабақтажоспарланғаніс-әрекет


Ресурстар


Сабақтың басы

2-минут













Өсемiз бiз күлiп-ойнап,

Он саусақтың саласындай,

Өсемiз бiз күлiп-ойнап,

Бiр адамның баласындай.

Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!

Енді орындықтарыңның артында тұрған фигураларды алып сол бойынша төртбұрыш, шаршы, дөңгелек, үшбұрыш топтарына бөліну.

AutoShape 1 Rectangle 1 AutoShape 2 Rectangle 2




Шаттық шеңбері











Фигуралардың суреті



Сабақ ортасы

5-минут



























3-минут













4-минут




5-минут






3-минут












3-минут


















5-минут











1 . Қызығушылығын ояту:
Жұмбақ шешу.
- Балалар, сендерге жұмбақ жасырамын, шешуін табыңдар:
















Дұрыс, өте жақсы жауап бердіңдер, жарайсыңдар!
- Балық сөзінің бірінші дыбысы қандай дыбыс?
- Б дыбысы.
- Ендеше, бүгінгі өтетін дыбысымыз – Б дыбысы мен әрпі.
- Қане, бәріміз осы дыбысты хормен айтайық.
Б дыбысын 2 – 3 рет айтқызу, оның айтылу артикуляциясымен таныстыру.

Б - дыбысын айтқанда еріннің бір – біріне әуелі нық тиіп, артынша кілт ашылуынан пайда болатын, қазақ тіліндегі ұяң дауыссыз дыбысты белгілейтін графикалық таңба. Б – дыбысы сөздің тек басы мен ортасында кездеседі. Б - дыбысының дауыссыз екенін айту.



«Сөз ойла,тез ойла»ойыны

Б алалар буындардан сөз құрастырыңдар.

















«Кім жылдам?»ойыны

Б дыбысын алдарындағы ресурстармен жасату. (пластеллин, түрлі-түсті қағаз, трубочка , дәнді дақыл т.б)

Оқулықпен жұмыс

Оқылым

Бақа, балық, бота, болат, бөрік, көрік, асқабақ, бақша, шабақ, бақбақ.



Ойнайық та,ойлайық»

Т өрт топқа суреттер тарату. Сол суреттердің атын жазып , буынға бөліп, дыбыстық талдау жасау.















С ергіту сәті.

Киген ағай шәпкісін

Қарны шығып толғаны-ай

Қыса ұстап папкесін

«Б»-дан аумай қалғаны-ай!



Дәптермен жұмыс (жазылым)

















Әрбір суреттің атауын жазып шық. «Б» дыбысы сөздің қай бөлігінде тұрғанын анықта. .

Суреттегі заттарды атаңыз. Дауысты дыбыстан басталатын сөздерді тауып, бос

тор көзге сөздің алғашқы әрпін жазасыз.


Ол қандай дауысты дыбыс?

Дескриптор: Білім алушы

- суреттегі заттардың атауын айтады;

- дауысты дыбыстан басталатын сөздерді белгілейді және

сәйкес әріпті жазады;

- дауысты дыбыстарды түріне ажыратады.өздің алғашқы әрпін жазыңыз.



Кеспе әріптер















































Суреттер

















Ермексаз,жүгері,

түрлі-түсті қағаз,трубочка.













Суреттер





























Үлестірмелі қағаз



































Сабақтыңсоңы

2-минут



Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайтапсырмаларқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалды

Меңгерудеңгейінтексеружоспарыңыз





Дескриптор:



-б дыбысын дыбыстай алады.

-б дыбысынан келетін сөздерді айтады.

-оқылуға берілгін сөздерді буынға бөліп оқи алады;

-сөздерге дыбыстық талдау жасай алады;




Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы



Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді және бағалау тапсырмасының дескрипторларын жазасыз



Қалыптастырушы бағалау:



Дескриптор

: Білім алушы

-жаңа дыбысты біледі, жазады;

- берілген сөдерді дұрыс оқиды;

-сөздерді буынға бөледі;

-сөздерге дыбыстық талдау жасайды;

-мәтіннің жанырын анықтайды;

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары.


Сандық техникаларады қолдануда қауіпсіздік шараларын еске түсіру және сақтау


Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары дұрыс қойылған. Оқушылар әріпті таныды,ажырата алды және оны дыбысмпен сәйкестендіре алды.Сөз сызбасын оқи алды.Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізе алды .Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды.

Сабақ жоспарынан ешқандай ауытқулар болған жоқ.




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
26.01.2018
616
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі