Тексерген: Сабақ жоспары № 14
|
Пәні: Қазақ әдебиеті |
Мектеп: «Шамалған бекетіндегі жаңа қазақ орта мектебі» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 11.02.2025 ж |
Сынып: 9 Д Мұғалімі: Есенкулова Ж.Д. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім. Адам жанының құпиясы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Б. Майлин "Шұғаның белгісі" хикаятындағы кейіпкерлер әлемі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.3.1.көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы орындай алады: "Шұғаның белгісі" хикаятындағы кейіпкерлерді анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық) |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы,музыка. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: - Сәлемдесу - Оқушыларды түгелдеу - Сабаққа зейінін аударту Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Қызығушылықты ояту.
«Кейіпкерлер есімдері» арқылы стикермен топқа бөлемін 1-топ: Шұға 2-топ: Әбдірахман 3-топ: Есімбек Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушылар назары сабаққа аударылады. Оқушылар үлкен шеңберге тұрып, «Өрмекшінің торы» ойынын ойнайды. |
10 баллдық жүйе бойынша бағалау |
Оқулық дәптер |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут 10 минут |
Мағынаны тану. Тапсырма. «Зерделі сұрақ, ұтымды жауап» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беріп,шығарма идеясын талқылайды:
2-тапсырма: Концептуалдық кестені толтыр: Кестені толтырып, кейіпкерлердің шығарманың идеясын ашудағы орнын белгілеңдер.
Қ/Б. «Плюс- минус- қызықты» 3-тапсырма: «Салыстырма кестесі» әдісі:
Ой толғау. «Кейіпкермен сырласу» әдісі арқылы өздеріңізге ұнаған кейіпкерге өз көқарастарыңызды білдіріп, бүгінгі өмірмен байланыстыра хаттың түрлерін пайдаланып, хат жазыңыздар.
|
Оқушылар «Зерделі сұрақ, ұтымды жауап» әдісі арқылы «Шұғаның белгісі» шығармасы бойынша білімдерін жинақтайды, шолу жасайды.
Кестені толтырып, кейіпкерлердің шығарманың идеясын ашудағы орнын белгілейді.
Кейіпкерлерге салыстырмалы мінездеме жасайды.
«Кейіпкермен сырласу» әдісі арқылы өздеріңізге ұнаған кейіпкерге өз көқарастарыңызды білдіріп, бүгінгі өмірмен байланыстыра хаттың түрлерін пайдаланып, хат жазыңыздар. |
Дескриптор: Жалпы балл-2 1.Сұрақтарға жауап береді 2.Шығарманың идеясын ашады 3. Өз пікірлерін ортаға салады 4.Дәлелдер келтіреді.
Дескриптор: Жалпы балл-3 Автор берген порттеттік мінездемені жазады; Кейіпкерлер іс-әрекетін ажырата алады; Кейіпкерге өзіндік баға береді Маңыздылығын айқындайды.
Дескриптор: Жалпы балл-3 Шұғаға тән мінездемені іріктеп жазады; Әбдірахманға тән мінездемені іріктеп жазады; Нақты мысалдар арқылы дәлелдейді; Бүгінгі жастардың әрекетімен салыстыра көрсетеді. Дескриптор: Жалпы балл-2 1. Ойын нақты әрі қысқа жеткізеді 2. Өз көқарасын білдіреді 3. Бүгінгі өмірмен байланыстырады.
|
Б. Майлин «Шұғаның белгісі» https://www.youtube.com/watch?v=XxVgLpqfCTE
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Кері байланыс. Сабақта не қиын болды? Не оңай болды? Оқушылар стикерге пікір жазып қалдырады. Мен үшін маңызды бір ақпарат... Қиындық тудырған тапсырма не сұрақ... Мен үйрендім не білдім... |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Поэманы тілдік ерекшелігіне қарай талдау. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Б. Майлин "Шұғаның белгісі" хикаятындағы кейіпкерлер әлемі.
Б. Майлин "Шұғаның белгісі" хикаятындағы кейіпкерлер әлемі.
Тексерген: Сабақ жоспары № 14
|
Пәні: Қазақ әдебиеті |
Мектеп: «Шамалған бекетіндегі жаңа қазақ орта мектебі» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 11.02.2025 ж |
Сынып: 9 Д Мұғалімі: Есенкулова Ж.Д. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім. Адам жанының құпиясы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Б. Майлин "Шұғаның белгісі" хикаятындағы кейіпкерлер әлемі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.3.1.көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы орындай алады: "Шұғаның белгісі" хикаятындағы кейіпкерлерді анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық) |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы,музыка. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: - Сәлемдесу - Оқушыларды түгелдеу - Сабаққа зейінін аударту Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Қызығушылықты ояту.
«Кейіпкерлер есімдері» арқылы стикермен топқа бөлемін 1-топ: Шұға 2-топ: Әбдірахман 3-топ: Есімбек Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушылар назары сабаққа аударылады. Оқушылар үлкен шеңберге тұрып, «Өрмекшінің торы» ойынын ойнайды. |
10 баллдық жүйе бойынша бағалау |
Оқулық дәптер |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут 10 минут |
Мағынаны тану. Тапсырма. «Зерделі сұрақ, ұтымды жауап» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беріп,шығарма идеясын талқылайды:
2-тапсырма: Концептуалдық кестені толтыр: Кестені толтырып, кейіпкерлердің шығарманың идеясын ашудағы орнын белгілеңдер.
Қ/Б. «Плюс- минус- қызықты» 3-тапсырма: «Салыстырма кестесі» әдісі:
Ой толғау. «Кейіпкермен сырласу» әдісі арқылы өздеріңізге ұнаған кейіпкерге өз көқарастарыңызды білдіріп, бүгінгі өмірмен байланыстыра хаттың түрлерін пайдаланып, хат жазыңыздар.
|
Оқушылар «Зерделі сұрақ, ұтымды жауап» әдісі арқылы «Шұғаның белгісі» шығармасы бойынша білімдерін жинақтайды, шолу жасайды.
Кестені толтырып, кейіпкерлердің шығарманың идеясын ашудағы орнын белгілейді.
Кейіпкерлерге салыстырмалы мінездеме жасайды.
«Кейіпкермен сырласу» әдісі арқылы өздеріңізге ұнаған кейіпкерге өз көқарастарыңызды білдіріп, бүгінгі өмірмен байланыстыра хаттың түрлерін пайдаланып, хат жазыңыздар. |
Дескриптор: Жалпы балл-2 1.Сұрақтарға жауап береді 2.Шығарманың идеясын ашады 3. Өз пікірлерін ортаға салады 4.Дәлелдер келтіреді.
Дескриптор: Жалпы балл-3 Автор берген порттеттік мінездемені жазады; Кейіпкерлер іс-әрекетін ажырата алады; Кейіпкерге өзіндік баға береді Маңыздылығын айқындайды.
Дескриптор: Жалпы балл-3 Шұғаға тән мінездемені іріктеп жазады; Әбдірахманға тән мінездемені іріктеп жазады; Нақты мысалдар арқылы дәлелдейді; Бүгінгі жастардың әрекетімен салыстыра көрсетеді. Дескриптор: Жалпы балл-2 1. Ойын нақты әрі қысқа жеткізеді 2. Өз көқарасын білдіреді 3. Бүгінгі өмірмен байланыстырады.
|
Б. Майлин «Шұғаның белгісі» https://www.youtube.com/watch?v=XxVgLpqfCTE
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Кері байланыс. Сабақта не қиын болды? Не оңай болды? Оқушылар стикерге пікір жазып қалдырады. Мен үшін маңызды бір ақпарат... Қиындық тудырған тапсырма не сұрақ... Мен үйрендім не білдім... |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Поэманы тілдік ерекшелігіне қарай талдау. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













