Материалдар / Б. Майлин "Шұғаның белгісі" хикаятының көркемдік қуаты.

Б. Майлин "Шұғаның белгісі" хикаятының көркемдік қуаты.

Материал туралы қысқаша түсінік
Тәжірибе алмасу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Сәуір 2023
1281
5 рет жүктелген
700 ₸
Бүгін алсаңыз
+35 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +35 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән: қазақ әдебиеті

Мектеп: «Ұзын-Ата» жалпы орта мектебі

Мерзімі: 01.02.2023ж.

Мұғалім: Караходжаева Роза

СЫНЫП: 9 «Ә»

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар: 0

Бөлім: Адам жанының құпиясы

Сабақтың тақырыбы: Б. Майлин "Шұғаның белгісі" хикаятының көркемдік қуаты.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру;

Сабақтың мақсаттары

Б. Майлин "Шұғаның белгісі" хикаятындағы көркемдегіш құралдардың түрлерін талдап, автор стиліне баға беру.

Бағалау критерийлері

  • Көркемдегіш құралдардың түрлерін талдайды;

  • автор стиліне баға береді

Ойлау дағдыларының

деңгейі

Жинақтау

Құндылықтарға баулу

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық)

Пәнаралық байланыс

Әдебиет теориясы, қазақ тілі

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексикология мен терминология:

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:атастыру,обашық,шаужайлау,саржан, шаңын аспанға шығару,тілі байлану, автор стилі, құбылту мен айшықтау.

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

.қарымды, зарымды, халықтың, дарынды.

Талқылауға арналған сұрақтар:

- Қазіргі қазақ қыздарының тағдыры Шұғамен салыстырмалы түрде қандай деп ойлайсыз?

Алдыңғы білім

«Шұғаның белгісі» хикаятындағы кейіпкерлер бейнесі

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут


7 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу. Назарын сабаққа аудару.

Оқушылар бір-біріне «Күн» сөзі бар тілек айтады.

Топқа бірігу. Оқушылар «Шұға», «Әбдірахман», «Бейімбет» сөздері арқылы үш топқа бірігеді.

Үй тапсырмасын пысықтау

«Арманда кеткен асыл-ай» тақырыбындағы эсселерін оқыту.


Талқылау сұрағы:

- Қазіргі қазақ қыздарының тағдыры Шұғамен салыстырмалы түрде қандай деп ойлайсыз?


Ой шақыру

  • Автордың шығарманы әсерлі ,бейнелі беруіне септігін тигізетін , оның шеберлігін танытатын құралдар қалай аталады?

  • -Көркемдегіш құралдарды атаңдар.

Сабақ тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлері белгіленеді.


Мағынаны тану.

Оқушылар ұсынылған кестеге сай көркемдегіш құралдың түрін, автордың стильдік ерекшелігін бағалайды.


1-топ. Теңеу сөздерді табыңыздар.

2-топ. Эпитетті табыңыздар.

3- топ. Портретті табыңыздар.


Оқушылар назары сабаққа аударылды.







Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.












Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлері белгіленеді.










ҚБ




Әдебиет теориясы

20 минут

































8 минут
















Сабақтың соңы

2 минут

Шығармадан үзінді

Теңеу

Эпитет

Портрет

Автордың стильдік ерекшелігіне баға










Дескриптор:

  • Көркемдегіш құралдың түрін анықтаңыз;

  • Көркемдегіш құралдың қолданылу мақсатын анықтайды;

  • Автордың стильдік ерекшелігіне баға береді.

ҚБ

«Әріптестер» әдісі. Жұптық жұмыс

Оқушылар «Шұғаның белгісі»әңгімесінен алынған , қағаз қиындысына жазылған тұрақты тіркес, көнерген сөз, мақал-мәтелдің сыңарын тауып, бір-бірімен жұптасады.

  1. топ:

Тұрақты тіркестер

Жүрегім тас төбеме шықты –қорқу

Төбесі көкке тигендей - қуану.

Тілім байланды – сөйлей алмай қалу..

Шаңымды аспанға шығарды – ұрысты.

  1. топ:

Көнерген сөздер

Шаужайлау – атты тізгінінен тартып, еркіне жібермеу.

Обашық – тастан ,топырақтан үйіліп жасалған белгі.

Саржан –циркуль тәрізді бір-екі метрлік жер өлшеу құралы.

  1. топ:

Мақал –мәтелдер

Қыз мінезді келсін,

Ұл өнерлі келсін.

Жат мінезді адамнан,

Жаныңдағы ит артық.

Адамның құлқы түзелмей,

Өмірдің қалпы түзелмейді.

Жеке жұмыс

1.Септікпен сипаттау (Шұға немесе Әбдірахман)

3. Әріпті өлең (Шұға)

«Иә немесе жоқ» әдісі

  1. «Шұғаның белгісі» хикаяты ат үстінде келе жатқан екі жолаушының әңгімесінен басталады. (иә)

  2. Зәйкүл Шұғаның ағасы Ыбырайдың жары. (иә)

  3. Маржанбике Айнабайдың қызы. (жоқ)

  4. Әбдірахманның әкесі Қазақбай (иә)

  5. Айнабай Әбдірахманның байлығына қызығып, қызы Күлзипаны бергісі келді.(жоқ)

  6. Әбдірахман алғаш рет Шұғаны өзен жағасында көрді.(жоқ)

  7. Әңгімеде ай аттары орысша берілген. (иә)

  8. Әбдірахманның үстінен арызды Айнабай жазды.(иә)

  9. Шұғаның қайтыс болғанын Қасымға Зәйкүл айтты (жоқ)Айтбай айтты.

  10. «Шұғаның белгісі» обашығы бұрын «Өгіз сойған» аталған. (иә)





Сабақ соңында кері байланыс «Жетістік баспалдағы» әдісі алынады.

Үй тапсырмасы

«Шұғаның белгісі» хикаятынан кейіптеу, метафора, риторикалық сұрауды табу.

Оқушылар ұсынылған кестеге сай құбылту мен айшықтаудың түрі, қолданылу мақсатын, автордың стильдік ерекшелігін бағалайды.























«Тұжырым картасы» арқылы оқушылар берілген тұжырым мен өзі оқыған шығарманы байланыстыра отырып, автор стиліне баға береді.





















ҚБ

























ҚБ






9-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы

















Қосымша ақпарат

Ажырату – сіз қалай көбірек қолдау беруді жоспарлайсыз?

Басқаларына қарағанда анағұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?

Бағалау – оқушылардың оқуын қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыстар.

700 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ