|
Мектеп |
Жандосов |
|||
|
Мұғалім: |
Кошакаева А |
|||
|
Пән: |
Дүниетану |
|||
|
Сынып: |
2 |
|||
|
Бөлімі: |
Дәстүр және ауыз әдебиеті |
|||
|
Тақырып |
Бабаларымыздың жылқы түлігін қолға үйретуі |
|||
|
Мақсаты |
2.3.3.1 Ботай мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау |
|||
|
Сабақтың барысы; |
Оқытушының іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал Сәлеметсіңдер ме,балалар! Білмегенді үйретеді саралап, Әр сабақтың берері көп қарасақ. Білген сайын құпиясын білімнің, Кеңейеді ой-санамыз күн санап. Адамдыққа,адалдыққа бастаған Дүниетанудан алдық біздер сан дерек. Үй тапсырмасын тексеру «Аттаған сайын» тәсілі Ал,балалар, «Аттаған сайын» ойынын жүргізейік.Қалғандарың партадан тұрып,тақтаға қарай жүрулеріңе болады.Әрбір аттаған қадамға әл-Фараби зерттеген ғылым саласын атау керек. 1.Тіл және музыка трактаты 2.Жаратылыстану ғылымы трактаты 3.Әлеуметтік этикалық трактат 4.Тарихи философиялық трактат 5.Математикалық трактат 6.Музыка |
Оқушылар тұрып,мұғалімдермен амандасады Оқушылар «Аттаған сайын» ойынына қатысады.Қалғандары парталарынан тұрып тақтаға қарай бет алады. .Әрбір аттаған қадамға әл-Фараби зерттеген ғылым саласын атайды. |
Формативтік бағалау сабақ үстінде үнемі жүргізіліп отырады мақтау |
Дәптер оқулық |
|
Сабақтың ортасы |
Балаларға малдардың суреті слайдпен көрсетіледі.
Себебі қой жуас, адамдардан бойы кішкентай, күші аз дегендей дәлелдер айтуы мүмкін.
Жаңа сабақ
«Бабаларымыздың жылқы түлігін қолға үйретуі» Мақсатымыз - осы сабақ барысында біз Ботай мәдениетінің ерекшелігін сипаттап үйренеміз. Мұғалімнің түсіндірмесі. Ғалымдар ең алғаш рет жылқыны қолға үйрету Қазақстан аумағында болған деген тұжырымға келген. Археолог ғалымдар Солтүстік Қазақстаннан Ботай атты елді мекенді тапты. Ол жерден ежелгі адамдардың қонысын, аттың ауыздығын, қыш ыдыстар және осы ыдыстардан кепкен қымыздың қалдығын тапқан. Ол кезде ауа райы жылы әрі ылғалды болған. Қоныс маңындағы шөбі шүйгін жайылымдарда жабайы жылқылар үйір-үйірімен жайылып жүрген. Ботайлықтар сол жылқыларды қолға үйретіп, санын көбейткен. Жылқыны қолға үйрету арқылы ботайлықтардың өмірі өзгерген. Өзге жердегі адамдармен араласа бастаған, сауда-саттық дамыған, жаңа қоныстар іздеп, жақсы қоныстар тауып, көшпелі өмір сүре бастаған. Презентациямен жұмыс. |
Малдардың суретін көреді,сұраққа жауап береді. Балалар малдардың аттарын атайды. Үй жануарлары Балалар алдымен қойды немесе ешкіні, соңынан түйе немесе жылқы үйретем деуі мүмкін. Дәптерді ашып күннің ретін,тақырыпты жазады. Тыңдайды |
Тағамен бағалау
|
Презентация |
|
Сергіту сәті |
Ән «Тұлпарым» |
Бойларын сергітіп билейді |
|
Б.Бейсенова «Тұлпарым» |
|
|
Оқылым Жазылым Дәптермен жұмыс Жүген: ауыздық, тізгін, кекілдік, сағалдырық, мұрындық. Жылқы туралы бейнематериал Топтық жұмыс 1-топ ат әбзелдерін жазады 2-топ жылқының пайдасы 3-топ жылқы түлігіне қатысты атауларды жазады. |
Балалар дәптерге жүгенге қатысты атауларды жазып алады. Түсінеді Постер қорғайды |
|
Оқулық, дәптерлер, бейнежазба, слайдтар
@ustazKZ таға плакат,маркер |
|
Сабақтың соңы |
«Еркін микрофон» әдісі.
Археологпен кездесе қалсаңдар қандай сұрақ қояр едің? Сұрақтар: 1. Жылқыны алғаш кімдер қолға үйреткен? (Ботайлықтар) 2.Ботай қонысы қайда орналасқан? (Солтүстік Қазақстанда) 3. Ботай қонысының ауа райы андай болған? (жылы, ылғалды) 4.Жылқының сүтінен не жасайды? (қымыз) 5.Жүйрік аттарды қалай атауға болады? ( сәйгүлік, арғымақ, тұлпар) |
Сұраққа-жауап береді |
|
микрофон |
|
Үйге тапсырма беру |
Бағалау Кері байланыс «Бәйге жолы» 71-72 бетті оқу. Үйден жылқы малына қатысты ырым-тыйымдар жазып келу.
|
Әр балаға жылқының суреті таратылады. Тақтаға бәйге жолы ілінеді. Әр бала өзінің сабақты түсінгендігін өз атының бәйге жолына қоюымен бағалайды. Мысалы, сабақты жақсы түсінгендер өз атын алғашқы орынға орналастырса, сабаққа байланысты кейбір сұрақтарым бар дейтіндер өз атын бәйге жолының ортасына, түсінген жоқпын дейтіндер өз аттарын бәйге жолының соңына орналастырады. |
1-10 балл мадақтау |
стикер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бабаларымыздың жылқы түлігін қолға үйретуі.2 сынып.Дүниетану
Бабаларымыздың жылқы түлігін қолға үйретуі.2 сынып.Дүниетану
|
Мектеп |
Жандосов |
|||
|
Мұғалім: |
Кошакаева А |
|||
|
Пән: |
Дүниетану |
|||
|
Сынып: |
2 |
|||
|
Бөлімі: |
Дәстүр және ауыз әдебиеті |
|||
|
Тақырып |
Бабаларымыздың жылқы түлігін қолға үйретуі |
|||
|
Мақсаты |
2.3.3.1 Ботай мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау |
|||
|
Сабақтың барысы; |
Оқытушының іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал Сәлеметсіңдер ме,балалар! Білмегенді үйретеді саралап, Әр сабақтың берері көп қарасақ. Білген сайын құпиясын білімнің, Кеңейеді ой-санамыз күн санап. Адамдыққа,адалдыққа бастаған Дүниетанудан алдық біздер сан дерек. Үй тапсырмасын тексеру «Аттаған сайын» тәсілі Ал,балалар, «Аттаған сайын» ойынын жүргізейік.Қалғандарың партадан тұрып,тақтаға қарай жүрулеріңе болады.Әрбір аттаған қадамға әл-Фараби зерттеген ғылым саласын атау керек. 1.Тіл және музыка трактаты 2.Жаратылыстану ғылымы трактаты 3.Әлеуметтік этикалық трактат 4.Тарихи философиялық трактат 5.Математикалық трактат 6.Музыка |
Оқушылар тұрып,мұғалімдермен амандасады Оқушылар «Аттаған сайын» ойынына қатысады.Қалғандары парталарынан тұрып тақтаға қарай бет алады. .Әрбір аттаған қадамға әл-Фараби зерттеген ғылым саласын атайды. |
Формативтік бағалау сабақ үстінде үнемі жүргізіліп отырады мақтау |
Дәптер оқулық |
|
Сабақтың ортасы |
Балаларға малдардың суреті слайдпен көрсетіледі.
Себебі қой жуас, адамдардан бойы кішкентай, күші аз дегендей дәлелдер айтуы мүмкін.
Жаңа сабақ
«Бабаларымыздың жылқы түлігін қолға үйретуі» Мақсатымыз - осы сабақ барысында біз Ботай мәдениетінің ерекшелігін сипаттап үйренеміз. Мұғалімнің түсіндірмесі. Ғалымдар ең алғаш рет жылқыны қолға үйрету Қазақстан аумағында болған деген тұжырымға келген. Археолог ғалымдар Солтүстік Қазақстаннан Ботай атты елді мекенді тапты. Ол жерден ежелгі адамдардың қонысын, аттың ауыздығын, қыш ыдыстар және осы ыдыстардан кепкен қымыздың қалдығын тапқан. Ол кезде ауа райы жылы әрі ылғалды болған. Қоныс маңындағы шөбі шүйгін жайылымдарда жабайы жылқылар үйір-үйірімен жайылып жүрген. Ботайлықтар сол жылқыларды қолға үйретіп, санын көбейткен. Жылқыны қолға үйрету арқылы ботайлықтардың өмірі өзгерген. Өзге жердегі адамдармен араласа бастаған, сауда-саттық дамыған, жаңа қоныстар іздеп, жақсы қоныстар тауып, көшпелі өмір сүре бастаған. Презентациямен жұмыс. |
Малдардың суретін көреді,сұраққа жауап береді. Балалар малдардың аттарын атайды. Үй жануарлары Балалар алдымен қойды немесе ешкіні, соңынан түйе немесе жылқы үйретем деуі мүмкін. Дәптерді ашып күннің ретін,тақырыпты жазады. Тыңдайды |
Тағамен бағалау
|
Презентация |
|
Сергіту сәті |
Ән «Тұлпарым» |
Бойларын сергітіп билейді |
|
Б.Бейсенова «Тұлпарым» |
|
|
Оқылым Жазылым Дәптермен жұмыс Жүген: ауыздық, тізгін, кекілдік, сағалдырық, мұрындық. Жылқы туралы бейнематериал Топтық жұмыс 1-топ ат әбзелдерін жазады 2-топ жылқының пайдасы 3-топ жылқы түлігіне қатысты атауларды жазады. |
Балалар дәптерге жүгенге қатысты атауларды жазып алады. Түсінеді Постер қорғайды |
|
Оқулық, дәптерлер, бейнежазба, слайдтар
@ustazKZ таға плакат,маркер |
|
Сабақтың соңы |
«Еркін микрофон» әдісі.
Археологпен кездесе қалсаңдар қандай сұрақ қояр едің? Сұрақтар: 1. Жылқыны алғаш кімдер қолға үйреткен? (Ботайлықтар) 2.Ботай қонысы қайда орналасқан? (Солтүстік Қазақстанда) 3. Ботай қонысының ауа райы андай болған? (жылы, ылғалды) 4.Жылқының сүтінен не жасайды? (қымыз) 5.Жүйрік аттарды қалай атауға болады? ( сәйгүлік, арғымақ, тұлпар) |
Сұраққа-жауап береді |
|
микрофон |
|
Үйге тапсырма беру |
Бағалау Кері байланыс «Бәйге жолы» 71-72 бетті оқу. Үйден жылқы малына қатысты ырым-тыйымдар жазып келу.
|
Әр балаға жылқының суреті таратылады. Тақтаға бәйге жолы ілінеді. Әр бала өзінің сабақты түсінгендігін өз атының бәйге жолына қоюымен бағалайды. Мысалы, сабақты жақсы түсінгендер өз атын алғашқы орынға орналастырса, сабаққа байланысты кейбір сұрақтарым бар дейтіндер өз атын бәйге жолының ортасына, түсінген жоқпын дейтіндер өз аттарын бәйге жолының соңына орналастырады. |
1-10 балл мадақтау |
стикер |
шағым қалдыра аласыз


















