Бекітемін
Мектеп директоры:
Д.Қ. Өмірбаев
Үшінші (негізгі) деңгей бағдарламасы бойынша сертификатталған бастауыш сынып мұғалімі
Бейсенбаева Салтанат Серікханқызының «Васильковка негізгі мектебі»» КММ – де
өткізген коучинг сабақтың жоспары
2015-2016 оқу жылы
Коучинг сабақтың жоспары
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бағалау үдерісінің мақсаты. ОүБ дегеніміз не? |
|||
|
Өткізілген уақыты: |
09.11.2015ж. |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Бағалау мақсатымен таныстыру және жиынтық бағалау туралы сыни тұрғыдан ойлау |
|||
|
Күтілетін нәтиже: |
Бағалау мақсатын білу. Бағалау әдістерін меңгеру |
|||
|
Коучингті өткізу әдістері: |
Топты жұмыс, Джиксо әдісі, жұптық жұмыс, өзін-өзі бағалау, өзара бағалау |
|||
|
Ұсынылған ресурстар |
|
|||
|
Сабақ барысы: |
||||
|
Уақыты |
Коучердің іс – әрекеті |
Мұғалімнің (тыңдаушының) іс – әрекеті |
Қолданылған құралдар |
|
|
3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу: - Қайырлы күн, құрметті әріптестер! Көңіл-күйлеріңіз қандай? Cабақты бастамас бұрын алдымен шеңбер құрып, «Қар көшкіні» ойынын ойнайық. Нұсқау: Шеңбер құра отырып, өз есімін атап, өз бойындағы қасиеттерін айтады Топқа бөлу: «Жағымды сөздер» -Оқушыларға қандай жағымды сөз айтасыз? -Неліктен ол сөзді пайдаланасыз? |
Амандасады.Өз көңіл-күйлерін айтады. Өз есіміне қоса бойындағы жақсы қасиеттерді айтады Өз пікірін айтады |
|
|
|
10 минут |
Ой қозғау: 1 тапсырма Мағынаны ашу: Бүгінгі сабақтың тақырыбы: Бағалау үдерісінің мақсаты. ОүБ дегенімі не? 1 тапсырма МАН-нан «ОүБ» тақырыбын бөліктерге бөліп беріп, оқу тапсырылады Нұсқау: Топтаса отырып, оқып, талқылау керек. Одан соң, «джигсо әдісі» бойынша 1,2 деп санау арқылы сарапшы топтарға бөлініп, өз тақырыптарын басқа топ мүшелеріне түсіндіреді; сонан соң, қайта өз тобына қайта келеді; -Топ мүшелеріне түйінді ой айту тапсырылады Бағалау |
Өздері оқыған материалды ортаға сала отырып ой бөліседі және басқа топқа барып өз тобында талқылаған материал бойынша өз ойларын ортаға салады. Топ мүшелері түйінді ойларын айтады. |
Бейнетүсірілім |
|
|
2мин 5мин 6мин 2мин 5мин 7 мин 2мин |
Жақсы жауап берген топты смайликтер арқылы бағалайды. Сергіту сәті: Қамажай Бағдарламаның 7 модулі бойынша презентация көрсетеді. (коучер түсіндіріп өтеді) 2 тапсырма: «Мұғалім не үшін өзгеру керек?» деген тақырыпқа постер жасаңыздар. Әр топтан екі спикер шығып постерді қорғаңыздар. Бағалау Қорытынды: Сергіту сәті: Атом-молекула Нұсқау: қатысушылар орнынан тұрып атом дегенде бейберекет қозғалады, ал молекула дегенде 3-4 қатысушы жиналып топтық жұмыстың тиімділігі туралы өз пікірлеріңізді айтыңыздар. Жұпқа бөлу: 2 молекула дегенде жұпқа бірігеді. 3 тапсырма Мұғалімдерге ақ парақ таратылып беріледі. Әр жұп иығымен қарама-қарсы бағытта отырады.Бірі айтып қалаған суретін салады, екіншісі естігені бойынша суретті салады. Жұмыс соңында суреттерді салыстырып, ұқсастығы мен айырмашылығын анықтай отырып, ынтымақтаса жұмыс жасаған жұпты анықтайды. Бағалау |
Мұғалімдер әуенге байланысты қимыл-қозғалыс жасайды Әр топтан бір спикер шығып түйінді ой айтады. . Қатысушылар коучердің нұсқауын орындайды. Әр топтан 2 спикер шығып постерді қорғайды. Топ мүшелері екі жұлдыз бір тілек арқылы бірін –бірін бағалайды. Мұғалімдер жұппен өздеріне берілген тапсырманы орындап шығады. Мұғалімдер жұппен стикерге екі жұлдыз бір тілек жазып өздері бағалаған жұптың суретіне жабыстырады. |
Ватман, маркер, түрлі-түсті қағаздар, стикерлер маркер, ақ парақ |
|
|
3 минут |
Рефлексия |
Сабақтан алған әсерлерін жазады, стикерге жазады. |
|
|
«Топпен жұмыс жасаудың тиімділігі туралы»
Кембридж университеті" мен "Назарбаев зияткерлік мектебінің" бірлесе отырып жасаған бағдарламасының негізгі зерттеушілік идеялары сындарлы оқыту теориясына негізделген. «Сындарлы оқытудың мақсаты - оқушының пәнді терең түсіну қабілетін дамыту, алған білімін сыныптан тыс жерде, кез келген жағдайда тиімді пайдалана білуін қамтамасыз етеді» (Нұсқаулық 6- бет).
Осы Бағдарламада құзырлы мұғалімнің алдында оқушының жан дүниесін жақсы түсінетіне білу жөнінде нақты міндеттеме қойып отыр. Құзырлы оқытудың маңызды факторы мұғалімнің оқушының тақырыптың мәнін өз бетімен меңгеруін түсінуі мен бағалай алуы болып табылады. Мұндай тәсіл бұл үдеріске оқушының өзінің де қатысуын талап етеді. Осылайша, оқушы да өзінің оқуы үшін жауапты болады. Оқушы мұндай жауапкершілікті көбіне сабақ беру барысында мұғалім қалыптастыратын ортада сезініп қабылдайды. Сондықтан мұғалімге Шульман «мұғалімнің үш көмекшісі» деп атаған қасиеттер болған жағдайда ғана оқыту жақсы болып саналады делінген.
Ендеше ХХІ –ғасыр мұғалімі өз біліктілігін арттыра отырып , заман талабына сай өзгеруі керек деп ойлаймын.
Осы курс бағдарламасын оқи отырып, сабақта өзім ғана сабақ түсіндіріп, оқушылар болса тек қана тыңдаушы болып келгенін. Ал,тапсырманы орындаған оқушыларды өзім ғана бағалап отырғанымды білдім. Күнделікті сабақ жоспарын өзіме арнап жазатынмын,себебі сабақ соңына дейін «қандай нәтижеге қол жеттім» деуші едім. Сабақта бірнеше әдіс-тәсілдерді меңгердім дейтінмін. Ал, қазір сол күтілетін нәтижеге оқушылардың топпен бірлесе отырып, бірнеше тапсырмаларды орындайтындарын байқадым. Сабақ барысында жабық сұрақтармен шектеліп отырғанымды өзімізде байқамағандаймыз.
Осы бағдарлама барысында оқушы өзі бағалап,өз бағасына сыни тұрғыдан көзқарастарын қалыптастыра бастады. Дәстүрлі сабақ кезінде суммативті бағалау болған. Мектептегі іс-тәжірибе өту кезінде әр сабақ соңында оқушылармен кері байланыс жасалынып отырды. Ондағы мақсат оқушылардың сабақтан алған білімдерін өздерінің бағалай алулары және тапсырманы қаншалықты түсінулері еді. Оқушылардың кері байланысын тыңдай отырып, келесі сабаққа сол кері байланысқа жауап әзірлейсің, түсініксіз болған тақырыпты, терең ашыла алмаған тапсырманы өздерімен бірлесе сұрақ-жауап әдісін қолдана отырып, қайталап түсіндіре отырып бекітемін.
Менің осы уақытқа дейін мазалап жүрген ой үлгерімі төмен оқушының сабақ үлгерімі еді. Осы уақытқа дейін ол оқушымен жеке жұмыс атқарған едім. Енді ол оқушымен топпен жұмыс жасау арқылы, тапсырмаларды бірлесе атқару кезінде ол оқушым да өзінің жауапкершілігін танытып топқа тартылды. Яғни, оқушыда өзіндік реттелу болды.
Менің іс-тәжірибе кезінде тізбектелген төрт сабақ беру кезінде сабақтың өту барысын қалай басқардым десем, мен әр сабағымда Блум таксаномиясын негізге алдым. Әр күтілетін нәтижеге жету мақсатында жұмыс атқардым. Бағдарламаның жеті модулін сабақтарыма қамтуға тырыстым. Менің сәтті болған өзгерісім- ол ынтымақтаса отырып, тапсырмаларды орындаулары. Бастауыш сынып оқушыларының қызыға да, қуана әр тапсырманы орындаулары. Олар әр сабақ сайын бір қызықтай өзгерісті күтіп отыратын сияқты .Сондықтан келесі сабаққа ізденіп тағы да қандай қызықты да тартымды тапсырма берсем екен деп ойлайтынмын. Менің алғашқыда сәтсіз болған өзгерістерім , ол оқушылардың ұяңдықтары және тіл байлықтарының жоқтығы.Осы кедергілер арқылы біраз оқушым ашылып сабаққа тартылып кеткен жоқ, тіптен үлгерімі төмен, аса ашылып сұраққа жауап бере қоймайтын оқушылардың тартылулары біраз кедергі болды. Топпен бөліну кезінде әр қайсысы өз досымен отырғысы келген, сондай-ақ сынып белсенділері бөлініп отырмақ болған ,тәжірибе соңына қарай бірте-бірте бірлесіп отырып топпен ынтымақпен тапсырмаларды орындап кетті.
-Мен бұл кедергілерді қалай еңсердім? Топқа бөлуді түрлендіріп отырдым. Бірде гүл аттарымен топқа бөлсем, ендігі күні фигуралармен, мән жолдарын таптыру арқылы ән аттарымен де бөлдім. Барлық оқушыны сабаққа тарту мақсатында топқа тапсырманы бергенде рөлдерге бөлдім.
Мен өзімнің біліктілігімнің артқанын қалай байқадым? Мен Джин Раддоктың «Оқушы үнінің» белгілі жақтаушысы ретінде «Оқушылардың пікірлесудің мақсаты-қабылдаушының көзқарасы тұрғысынан алғанда оқудың не екенін түсіну, жекелеген оқушылар мен топтар үшін оқуды қалай жақсарту екенін жазған пікірін басшылыққа алдым. Онда оқушылардың кері байланыстарына көңіл бөле отырып, кеткен кемшіліктерімді тани білдім,әрі келесі сабағымда тапсырмаларды жүйелендірдім және өзімде де өзіндік реттелу бола бастағанын сездім.
Әр сабағымның нәтижелі болғанын қаладым. Сабағымда Блум таксономисының кезеңдеріне сүйене отырып, әр тапсырманы жүйелі орындауға тырыстым.
Орта мерзімді жоспарды құру барысында мен модульдердің әдіс-тәсілдерін тиімді пайдалана алуды үйрендім және Блум таксономиясының негіздеріне сүйене отырып әр кезеңде , әр тапсырма барысында да нәтижеге қол жеткізе алуды көздедім. Яғни әр оқушы тапсырманы орындау барысында аз да болса жауап берсе екен, топпен тапсырма орындау кезінде қамтылса екен деп жоспарлауды үйрендім. Ал, қысқа мерзімді жоспарды алғашқы сабағымда жазғанда Блум таксаномиясының негіздеріне сүйенген кезде жүйелік болмағаны рас. Болашақта қысқа мерзімді жоспарды жүйелі түрде Блум таксономиясының негіздеріне сүйене отырып жазуды және оқушылардың белсенділіктерін арттырумен қатар, сабаққа деген ынталарын арттыруды басты мақсат етіп аламын.
Оқушылармен топпен жұмыс жасау барысында топты басқаруда аса қиыншылықтар болған жоқ. Себебі, бастауыш сынып оқушылары ойын түрінде , ертегі түрінде өтілген сабақтарға жаттыққан . Бірақ мен осы уақытқа дейін топпен жұмыс жасауды сайыс түрінде деп ойлап келдім. Топпен жұмыс жасау арқылы оқушылардың бірлесіп жұмыс жасауға деген ынталары арта түскендей. Топпық жұмыстарды мен тақырыпты ашу және тапсырмаларды орындау кезеңдерінде қолдандым. Ал, жұптық жұмыстарды мәтінмен жұмыс жасағанда , яғни мәтінді оқып, көршісі екеуі бір-бірлеріне сұрақтар қоя отырып талдады.Тапсырманы орындау барысында барлық бала жұмыс жасауға талпынады. Біреуі сурет салады, біреуі жазады,біреуі өз ойын ортаға салады. Әр топ өзіне берілген тапсырманы жүйелі, тартымды, қызықты орындауға үйренді. Төртінші сабағымды өткен кезде топ ішінде топ басшысын сайлап, тобындағы хатшысы, қорғаушы тайм кипер рөлдерді бөліп сабақты қызықты етіп өтуге тырыстым. Бірлескен оқуда оқушылар ұйымшылдықпен ынтымақтастықта бірлесіп жұмыс жасайды. Бір -бірін тыңдауды сыйлауды, қолдауды үйренді. Топ көшбасшылары өз құрдастарын оқытуды ,өз тобын алға тартуды үйренді. Оқушылардың бірлесе жұмыс жасау мүмкіндігі олардың ұтымды түрде оқуына және есте сақтауына, сол алған білімді қолдана білуіне аса қажет. Бұл бірлесіп жұмыс жасау жүйесінде қалай адамдармен әлеуметтік қатынаста болу (сөйлеу,сұрақ қою т.б.) және тез арада жаттығып білу мүмкіндігін де үйренді. Оқушыларға тапсырма берген кезде олар ең бірінші идеялар тастайды. Содан кейін оны қалай суреттеуді ,яғни мазмұндауды ойластырды. Тапсырманы орындау кезінде топ мүшелері берілген тапсырманы бірлесе оқи отырып, содан кейін ойын қағаз бетіне түсіруі, олардың сыни тұрғысынан ойлауын дамытуды көздейді. Бірлесіп жұмыс жасау кезінде топтарға жұптаса отырып тапсырма бергенде, жұптасқан топ тапсырманы бірге оқиды, тапсырманы үйренудің ұтымды жолдарын бірге жоспарлайды.
Менің инклюзивті оқыту жағдайында кездескен оқушыларым тек қана үлгерімі төмен оқушы ғана болған жоқ. Жақсы оқушының да топпен жұмыс жасау кезінде біраз қиындықтар тудырды. Өзі ғана сабаққа белсене қатысып, үнемі бірінші болып жауап беріп үйренген сабақты бірінші болып жауап беретін оқушымда біраз өзгеріс болды .Бойында қызғаныш қасиеті пайда болды.Ол өзімен-өзі болып, біразға дейін оңаша жүрді. Өзі оқушыларға қалай оқу керектігін үйрету арқылы өзімде келесі күні сабаққа қандай қызықты тапсырма ойластырсам екен дейтін болдым. Үйге тапсырма берген кезде қандай қосымша тапсырма берсем екен деп дайындалып келемін. Тек қана оқулықпен шектеліп қана қоймай қосымша интернет желісі арқылы тест, қосымша қызықты деректер тауып келемін. Мен бұрында дәстүрлі сабағымды тек сыныпта ғана өтетінмін.
Курс бағдарламасын меңгеру барысында АКТ-ның тиімділін жақсы түсіндім.
Курс жаңалықтарын таныстыру мақсатында әдістемелік кеңеске Блум таксономиясы жайлы қысқаша баяндама оқыдым. Блум таксономиясы жеке тұлғаның біліктілік қасиеттерін шыңдай түсуге жол салады, атап айтсам, аса сезгіштік, ой ұшқырлығы, жаңаға ұмтылушылық, шығармашылық қабілеттер, өзіндік ой – пікірлерге тұра білу, өзіне сын көзбен қарау, қисын ойлау, жаңаны сезгіштік, күмәншілдік, әр нәрсеге күмән келтіру. Блум таксономиясының негізінде жеке тұлғаның креативтілігі, шығармашылық дербестілігін қалыптастырады. Демек, оқыту арқылы жеке тұлғаны қалыптастыру – жеке тұлғаның сапалық қасиетін дамытатын рухани құндылықтарды игерудің бірден – бір жолы екенін атап айттым.Блум таксономиясы бір ізбен реттелген мақсаттар жүйесі арқылы оқушылардың білім деңгейлерін, шығармашылық деңгейге жетуді ұсынатынын айттым . Блум таксономиясының алты кезеңінен тұратынын айтып, әрқайсысының өзіндік мағынасын ашуға тырыстым.
Бақылау барысындағы нәтижелі сәттер:
-
Дәстүрлі сабақтар мен жаңа жобамен жүргізілген сабақтардың айырмашылығы бар екендігін оқушыларымның және өзімнің өзгерісімнен анықтай алғандығым.
-
Жаңа жобаның негізіндегі теориялық білімді тәжірибе кезінде қолдана білгендігім.
-
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларым ажеті модульдің идеяларын пайдалана отырып сабақ жоспарларын құра алғандығым.
-
Оқушылар арасындаынтымақтастық атмосферасын, яғни жағымды көңіл-күй қалыптастырубалаларды бір-біріне жақындастырады, мейрімділікке, рухани адамгершілікке, бір-бірінің пікірін тыңдай білуге үйренгені.
-
Топтық жұмыс арқылы бірлесе әрекеттенгеннің тиімділігі.
-
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету модулінің әдіс-тәсілдерін пайдалану оқушылардың еркін сөйлеуіне, бір-біріне деген сезімдерін еркін жеткізуіне, құрметтеуге, топта ұйымшыл болуына, сабақты жақсы қабылдауына және сыни тұрғыдан ойлау дағдыларының алға жылжуына өте ыңғайлы екенін байқадым.
-
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер модулінің диалогтік әдісі арқылы оқушыларды әңгімеге тарту, өз ойларын толық жүйелі айтуға, және белсенділіктерін арттырудағы тиімділігін байқадым.
«..Жақсы мұғалім деген атқа түрлі әдістерді меңгеріп, оларды оқытуда қолдана білу арқылы ғана жетуге болады»- деген Ахмет Байтұрсынұлы сөзімен қорытпақпын.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бағалау үдерісінің мақсаты
Бағалау үдерісінің мақсаты
Бекітемін
Мектеп директоры:
Д.Қ. Өмірбаев
Үшінші (негізгі) деңгей бағдарламасы бойынша сертификатталған бастауыш сынып мұғалімі
Бейсенбаева Салтанат Серікханқызының «Васильковка негізгі мектебі»» КММ – де
өткізген коучинг сабақтың жоспары
2015-2016 оқу жылы
Коучинг сабақтың жоспары
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бағалау үдерісінің мақсаты. ОүБ дегеніміз не? |
|||
|
Өткізілген уақыты: |
09.11.2015ж. |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Бағалау мақсатымен таныстыру және жиынтық бағалау туралы сыни тұрғыдан ойлау |
|||
|
Күтілетін нәтиже: |
Бағалау мақсатын білу. Бағалау әдістерін меңгеру |
|||
|
Коучингті өткізу әдістері: |
Топты жұмыс, Джиксо әдісі, жұптық жұмыс, өзін-өзі бағалау, өзара бағалау |
|||
|
Ұсынылған ресурстар |
|
|||
|
Сабақ барысы: |
||||
|
Уақыты |
Коучердің іс – әрекеті |
Мұғалімнің (тыңдаушының) іс – әрекеті |
Қолданылған құралдар |
|
|
3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу: - Қайырлы күн, құрметті әріптестер! Көңіл-күйлеріңіз қандай? Cабақты бастамас бұрын алдымен шеңбер құрып, «Қар көшкіні» ойынын ойнайық. Нұсқау: Шеңбер құра отырып, өз есімін атап, өз бойындағы қасиеттерін айтады Топқа бөлу: «Жағымды сөздер» -Оқушыларға қандай жағымды сөз айтасыз? -Неліктен ол сөзді пайдаланасыз? |
Амандасады.Өз көңіл-күйлерін айтады. Өз есіміне қоса бойындағы жақсы қасиеттерді айтады Өз пікірін айтады |
|
|
|
10 минут |
Ой қозғау: 1 тапсырма Мағынаны ашу: Бүгінгі сабақтың тақырыбы: Бағалау үдерісінің мақсаты. ОүБ дегенімі не? 1 тапсырма МАН-нан «ОүБ» тақырыбын бөліктерге бөліп беріп, оқу тапсырылады Нұсқау: Топтаса отырып, оқып, талқылау керек. Одан соң, «джигсо әдісі» бойынша 1,2 деп санау арқылы сарапшы топтарға бөлініп, өз тақырыптарын басқа топ мүшелеріне түсіндіреді; сонан соң, қайта өз тобына қайта келеді; -Топ мүшелеріне түйінді ой айту тапсырылады Бағалау |
Өздері оқыған материалды ортаға сала отырып ой бөліседі және басқа топқа барып өз тобында талқылаған материал бойынша өз ойларын ортаға салады. Топ мүшелері түйінді ойларын айтады. |
Бейнетүсірілім |
|
|
2мин 5мин 6мин 2мин 5мин 7 мин 2мин |
Жақсы жауап берген топты смайликтер арқылы бағалайды. Сергіту сәті: Қамажай Бағдарламаның 7 модулі бойынша презентация көрсетеді. (коучер түсіндіріп өтеді) 2 тапсырма: «Мұғалім не үшін өзгеру керек?» деген тақырыпқа постер жасаңыздар. Әр топтан екі спикер шығып постерді қорғаңыздар. Бағалау Қорытынды: Сергіту сәті: Атом-молекула Нұсқау: қатысушылар орнынан тұрып атом дегенде бейберекет қозғалады, ал молекула дегенде 3-4 қатысушы жиналып топтық жұмыстың тиімділігі туралы өз пікірлеріңізді айтыңыздар. Жұпқа бөлу: 2 молекула дегенде жұпқа бірігеді. 3 тапсырма Мұғалімдерге ақ парақ таратылып беріледі. Әр жұп иығымен қарама-қарсы бағытта отырады.Бірі айтып қалаған суретін салады, екіншісі естігені бойынша суретті салады. Жұмыс соңында суреттерді салыстырып, ұқсастығы мен айырмашылығын анықтай отырып, ынтымақтаса жұмыс жасаған жұпты анықтайды. Бағалау |
Мұғалімдер әуенге байланысты қимыл-қозғалыс жасайды Әр топтан бір спикер шығып түйінді ой айтады. . Қатысушылар коучердің нұсқауын орындайды. Әр топтан 2 спикер шығып постерді қорғайды. Топ мүшелері екі жұлдыз бір тілек арқылы бірін –бірін бағалайды. Мұғалімдер жұппен өздеріне берілген тапсырманы орындап шығады. Мұғалімдер жұппен стикерге екі жұлдыз бір тілек жазып өздері бағалаған жұптың суретіне жабыстырады. |
Ватман, маркер, түрлі-түсті қағаздар, стикерлер маркер, ақ парақ |
|
|
3 минут |
Рефлексия |
Сабақтан алған әсерлерін жазады, стикерге жазады. |
|
|
«Топпен жұмыс жасаудың тиімділігі туралы»
Кембридж университеті" мен "Назарбаев зияткерлік мектебінің" бірлесе отырып жасаған бағдарламасының негізгі зерттеушілік идеялары сындарлы оқыту теориясына негізделген. «Сындарлы оқытудың мақсаты - оқушының пәнді терең түсіну қабілетін дамыту, алған білімін сыныптан тыс жерде, кез келген жағдайда тиімді пайдалана білуін қамтамасыз етеді» (Нұсқаулық 6- бет).
Осы Бағдарламада құзырлы мұғалімнің алдында оқушының жан дүниесін жақсы түсінетіне білу жөнінде нақты міндеттеме қойып отыр. Құзырлы оқытудың маңызды факторы мұғалімнің оқушының тақырыптың мәнін өз бетімен меңгеруін түсінуі мен бағалай алуы болып табылады. Мұндай тәсіл бұл үдеріске оқушының өзінің де қатысуын талап етеді. Осылайша, оқушы да өзінің оқуы үшін жауапты болады. Оқушы мұндай жауапкершілікті көбіне сабақ беру барысында мұғалім қалыптастыратын ортада сезініп қабылдайды. Сондықтан мұғалімге Шульман «мұғалімнің үш көмекшісі» деп атаған қасиеттер болған жағдайда ғана оқыту жақсы болып саналады делінген.
Ендеше ХХІ –ғасыр мұғалімі өз біліктілігін арттыра отырып , заман талабына сай өзгеруі керек деп ойлаймын.
Осы курс бағдарламасын оқи отырып, сабақта өзім ғана сабақ түсіндіріп, оқушылар болса тек қана тыңдаушы болып келгенін. Ал,тапсырманы орындаған оқушыларды өзім ғана бағалап отырғанымды білдім. Күнделікті сабақ жоспарын өзіме арнап жазатынмын,себебі сабақ соңына дейін «қандай нәтижеге қол жеттім» деуші едім. Сабақта бірнеше әдіс-тәсілдерді меңгердім дейтінмін. Ал, қазір сол күтілетін нәтижеге оқушылардың топпен бірлесе отырып, бірнеше тапсырмаларды орындайтындарын байқадым. Сабақ барысында жабық сұрақтармен шектеліп отырғанымды өзімізде байқамағандаймыз.
Осы бағдарлама барысында оқушы өзі бағалап,өз бағасына сыни тұрғыдан көзқарастарын қалыптастыра бастады. Дәстүрлі сабақ кезінде суммативті бағалау болған. Мектептегі іс-тәжірибе өту кезінде әр сабақ соңында оқушылармен кері байланыс жасалынып отырды. Ондағы мақсат оқушылардың сабақтан алған білімдерін өздерінің бағалай алулары және тапсырманы қаншалықты түсінулері еді. Оқушылардың кері байланысын тыңдай отырып, келесі сабаққа сол кері байланысқа жауап әзірлейсің, түсініксіз болған тақырыпты, терең ашыла алмаған тапсырманы өздерімен бірлесе сұрақ-жауап әдісін қолдана отырып, қайталап түсіндіре отырып бекітемін.
Менің осы уақытқа дейін мазалап жүрген ой үлгерімі төмен оқушының сабақ үлгерімі еді. Осы уақытқа дейін ол оқушымен жеке жұмыс атқарған едім. Енді ол оқушымен топпен жұмыс жасау арқылы, тапсырмаларды бірлесе атқару кезінде ол оқушым да өзінің жауапкершілігін танытып топқа тартылды. Яғни, оқушыда өзіндік реттелу болды.
Менің іс-тәжірибе кезінде тізбектелген төрт сабақ беру кезінде сабақтың өту барысын қалай басқардым десем, мен әр сабағымда Блум таксаномиясын негізге алдым. Әр күтілетін нәтижеге жету мақсатында жұмыс атқардым. Бағдарламаның жеті модулін сабақтарыма қамтуға тырыстым. Менің сәтті болған өзгерісім- ол ынтымақтаса отырып, тапсырмаларды орындаулары. Бастауыш сынып оқушыларының қызыға да, қуана әр тапсырманы орындаулары. Олар әр сабақ сайын бір қызықтай өзгерісті күтіп отыратын сияқты .Сондықтан келесі сабаққа ізденіп тағы да қандай қызықты да тартымды тапсырма берсем екен деп ойлайтынмын. Менің алғашқыда сәтсіз болған өзгерістерім , ол оқушылардың ұяңдықтары және тіл байлықтарының жоқтығы.Осы кедергілер арқылы біраз оқушым ашылып сабаққа тартылып кеткен жоқ, тіптен үлгерімі төмен, аса ашылып сұраққа жауап бере қоймайтын оқушылардың тартылулары біраз кедергі болды. Топпен бөліну кезінде әр қайсысы өз досымен отырғысы келген, сондай-ақ сынып белсенділері бөлініп отырмақ болған ,тәжірибе соңына қарай бірте-бірте бірлесіп отырып топпен ынтымақпен тапсырмаларды орындап кетті.
-Мен бұл кедергілерді қалай еңсердім? Топқа бөлуді түрлендіріп отырдым. Бірде гүл аттарымен топқа бөлсем, ендігі күні фигуралармен, мән жолдарын таптыру арқылы ән аттарымен де бөлдім. Барлық оқушыны сабаққа тарту мақсатында топқа тапсырманы бергенде рөлдерге бөлдім.
Мен өзімнің біліктілігімнің артқанын қалай байқадым? Мен Джин Раддоктың «Оқушы үнінің» белгілі жақтаушысы ретінде «Оқушылардың пікірлесудің мақсаты-қабылдаушының көзқарасы тұрғысынан алғанда оқудың не екенін түсіну, жекелеген оқушылар мен топтар үшін оқуды қалай жақсарту екенін жазған пікірін басшылыққа алдым. Онда оқушылардың кері байланыстарына көңіл бөле отырып, кеткен кемшіліктерімді тани білдім,әрі келесі сабағымда тапсырмаларды жүйелендірдім және өзімде де өзіндік реттелу бола бастағанын сездім.
Әр сабағымның нәтижелі болғанын қаладым. Сабағымда Блум таксономисының кезеңдеріне сүйене отырып, әр тапсырманы жүйелі орындауға тырыстым.
Орта мерзімді жоспарды құру барысында мен модульдердің әдіс-тәсілдерін тиімді пайдалана алуды үйрендім және Блум таксономиясының негіздеріне сүйене отырып әр кезеңде , әр тапсырма барысында да нәтижеге қол жеткізе алуды көздедім. Яғни әр оқушы тапсырманы орындау барысында аз да болса жауап берсе екен, топпен тапсырма орындау кезінде қамтылса екен деп жоспарлауды үйрендім. Ал, қысқа мерзімді жоспарды алғашқы сабағымда жазғанда Блум таксаномиясының негіздеріне сүйенген кезде жүйелік болмағаны рас. Болашақта қысқа мерзімді жоспарды жүйелі түрде Блум таксономиясының негіздеріне сүйене отырып жазуды және оқушылардың белсенділіктерін арттырумен қатар, сабаққа деген ынталарын арттыруды басты мақсат етіп аламын.
Оқушылармен топпен жұмыс жасау барысында топты басқаруда аса қиыншылықтар болған жоқ. Себебі, бастауыш сынып оқушылары ойын түрінде , ертегі түрінде өтілген сабақтарға жаттыққан . Бірақ мен осы уақытқа дейін топпен жұмыс жасауды сайыс түрінде деп ойлап келдім. Топпен жұмыс жасау арқылы оқушылардың бірлесіп жұмыс жасауға деген ынталары арта түскендей. Топпық жұмыстарды мен тақырыпты ашу және тапсырмаларды орындау кезеңдерінде қолдандым. Ал, жұптық жұмыстарды мәтінмен жұмыс жасағанда , яғни мәтінді оқып, көршісі екеуі бір-бірлеріне сұрақтар қоя отырып талдады.Тапсырманы орындау барысында барлық бала жұмыс жасауға талпынады. Біреуі сурет салады, біреуі жазады,біреуі өз ойын ортаға салады. Әр топ өзіне берілген тапсырманы жүйелі, тартымды, қызықты орындауға үйренді. Төртінші сабағымды өткен кезде топ ішінде топ басшысын сайлап, тобындағы хатшысы, қорғаушы тайм кипер рөлдерді бөліп сабақты қызықты етіп өтуге тырыстым. Бірлескен оқуда оқушылар ұйымшылдықпен ынтымақтастықта бірлесіп жұмыс жасайды. Бір -бірін тыңдауды сыйлауды, қолдауды үйренді. Топ көшбасшылары өз құрдастарын оқытуды ,өз тобын алға тартуды үйренді. Оқушылардың бірлесе жұмыс жасау мүмкіндігі олардың ұтымды түрде оқуына және есте сақтауына, сол алған білімді қолдана білуіне аса қажет. Бұл бірлесіп жұмыс жасау жүйесінде қалай адамдармен әлеуметтік қатынаста болу (сөйлеу,сұрақ қою т.б.) және тез арада жаттығып білу мүмкіндігін де үйренді. Оқушыларға тапсырма берген кезде олар ең бірінші идеялар тастайды. Содан кейін оны қалай суреттеуді ,яғни мазмұндауды ойластырды. Тапсырманы орындау кезінде топ мүшелері берілген тапсырманы бірлесе оқи отырып, содан кейін ойын қағаз бетіне түсіруі, олардың сыни тұрғысынан ойлауын дамытуды көздейді. Бірлесіп жұмыс жасау кезінде топтарға жұптаса отырып тапсырма бергенде, жұптасқан топ тапсырманы бірге оқиды, тапсырманы үйренудің ұтымды жолдарын бірге жоспарлайды.
Менің инклюзивті оқыту жағдайында кездескен оқушыларым тек қана үлгерімі төмен оқушы ғана болған жоқ. Жақсы оқушының да топпен жұмыс жасау кезінде біраз қиындықтар тудырды. Өзі ғана сабаққа белсене қатысып, үнемі бірінші болып жауап беріп үйренген сабақты бірінші болып жауап беретін оқушымда біраз өзгеріс болды .Бойында қызғаныш қасиеті пайда болды.Ол өзімен-өзі болып, біразға дейін оңаша жүрді. Өзі оқушыларға қалай оқу керектігін үйрету арқылы өзімде келесі күні сабаққа қандай қызықты тапсырма ойластырсам екен дейтін болдым. Үйге тапсырма берген кезде қандай қосымша тапсырма берсем екен деп дайындалып келемін. Тек қана оқулықпен шектеліп қана қоймай қосымша интернет желісі арқылы тест, қосымша қызықты деректер тауып келемін. Мен бұрында дәстүрлі сабағымды тек сыныпта ғана өтетінмін.
Курс бағдарламасын меңгеру барысында АКТ-ның тиімділін жақсы түсіндім.
Курс жаңалықтарын таныстыру мақсатында әдістемелік кеңеске Блум таксономиясы жайлы қысқаша баяндама оқыдым. Блум таксономиясы жеке тұлғаның біліктілік қасиеттерін шыңдай түсуге жол салады, атап айтсам, аса сезгіштік, ой ұшқырлығы, жаңаға ұмтылушылық, шығармашылық қабілеттер, өзіндік ой – пікірлерге тұра білу, өзіне сын көзбен қарау, қисын ойлау, жаңаны сезгіштік, күмәншілдік, әр нәрсеге күмән келтіру. Блум таксономиясының негізінде жеке тұлғаның креативтілігі, шығармашылық дербестілігін қалыптастырады. Демек, оқыту арқылы жеке тұлғаны қалыптастыру – жеке тұлғаның сапалық қасиетін дамытатын рухани құндылықтарды игерудің бірден – бір жолы екенін атап айттым.Блум таксономиясы бір ізбен реттелген мақсаттар жүйесі арқылы оқушылардың білім деңгейлерін, шығармашылық деңгейге жетуді ұсынатынын айттым . Блум таксономиясының алты кезеңінен тұратынын айтып, әрқайсысының өзіндік мағынасын ашуға тырыстым.
Бақылау барысындағы нәтижелі сәттер:
-
Дәстүрлі сабақтар мен жаңа жобамен жүргізілген сабақтардың айырмашылығы бар екендігін оқушыларымның және өзімнің өзгерісімнен анықтай алғандығым.
-
Жаңа жобаның негізіндегі теориялық білімді тәжірибе кезінде қолдана білгендігім.
-
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларым ажеті модульдің идеяларын пайдалана отырып сабақ жоспарларын құра алғандығым.
-
Оқушылар арасындаынтымақтастық атмосферасын, яғни жағымды көңіл-күй қалыптастырубалаларды бір-біріне жақындастырады, мейрімділікке, рухани адамгершілікке, бір-бірінің пікірін тыңдай білуге үйренгені.
-
Топтық жұмыс арқылы бірлесе әрекеттенгеннің тиімділігі.
-
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету модулінің әдіс-тәсілдерін пайдалану оқушылардың еркін сөйлеуіне, бір-біріне деген сезімдерін еркін жеткізуіне, құрметтеуге, топта ұйымшыл болуына, сабақты жақсы қабылдауына және сыни тұрғыдан ойлау дағдыларының алға жылжуына өте ыңғайлы екенін байқадым.
-
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер модулінің диалогтік әдісі арқылы оқушыларды әңгімеге тарту, өз ойларын толық жүйелі айтуға, және белсенділіктерін арттырудағы тиімділігін байқадым.
«..Жақсы мұғалім деген атқа түрлі әдістерді меңгеріп, оларды оқытуда қолдана білу арқылы ғана жетуге болады»- деген Ахмет Байтұрсынұлы сөзімен қорытпақпын.
шағым қалдыра аласыз













