|
Бекітемін: ____________ Сыныбы: 7 в Сабақтың тақырыбы: Бағдарламау жүйелері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.2.1 «бағдарламау тілі» және «бағдарламау жүйелері» түсініктерін айыра білу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңмақсаты |
Барлық оқушылар білетін болады: Бағдарламау тілдерінің жүйеленуін, бағдарламау тілдерінің айырмашылық ерекшеліктерін, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін; жоба бойынша қалай есеп жазу керектігін Оқушылар істей алады: Әртүрлі бағдарламау тілдерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды; бағдарламау тілінде кодтар жазады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар |
Оқушылар біледі: Жоба бойынша қалай есеп жазу керектігін; бағдарламау жүйелері мен тілдерін классификациялайалады және оларды жобаны жазу үшін қолданады. Оқушылар істей алады: Бағдарламау тілінен бағдарламау жүйесін айыраалады; әртүрлі бағдарламау тілдерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайалады; жоба бойынша есеп жаза алады. Пәндік лексика және терминология:
Диалога/хат үшін пайдалы сөйлемдер: Бағдарламау тілі –бұл… Бағдарламау жүйесіне кіреді… Бағдарламау тілі келесілер бойынша жүйеленеді … Менің жобамның тақырыбы, мақсаты және міндеттері …. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыс |
Тарих. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолданудағдылары |
ЖК – да жұмыс істеу дағдысы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдын ала білімдері |
Бағдарламау тілдері туралы алдында алған білімдер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы
|
Сабақты жоспарлаған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы
0 -8 мин. |
Ұйымдастырушылық сәт: Журнал бойынша сабаққа қатысушыларды тексеру.Сыныптағы тәртіп ережесімен танысу.Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оның мақсаттары және критерийлерімен таныстыру. (P) Келесі бағдарламалық өнімдерді жасау үшін қандай тілді қолданар еді және неге:
(К) Бағдарламау тілдері не үшін қажет? Бағдарламау тілдерінің көмегімен қандай мәселелерді шешуге болады? Сізге таныс болуы мүмкін бағдарламау тілдерін атаңыз? |
Презентация |
||
|
Сабақтың ортасы |
(К) Бағдарламау тілінде жазылған алгоритм қандай негізгі қасиеттерге ие болуы керек? (W) Төмен және жоғары деңгейдегі тілдер туралы видео фрагмент қарау (W) Бағдарламау тілдерінің классификациясын қарастырамыз: жоғары және төмен деңгейдегі тілдер.Оқушылар келесілер бойынша бағдарламау тілдерінің классификациясына класстерлер құру үшін Ғаламтор желісінің материалдарын қолданады : 1) буындарға 2) түрлерге 3) тақырыптарға Оқушылар өздерінің зерттеулерінде жүргізілген зерттеулерін сипаттау үшін плакаттар, дисплей, презентация немесе жазбаша жұмыс тұрінде көрсетеді. Мұғалім әрбір тілдің типіне мысал көрсетеді. (P) Оқушылар бағдарламау жүйелері мен тілдерді осыған дейін қолданғандарымен салыстырады. Кейін оқушылар зерттейді:
Оқушылар жоғарыдеңгейлік және төмендеңгейлік тілдердің артықшылықтары мен кемшіліктерін зерттеп, оларды ауызша, плакатта немесе слайдтық презентацияның көмегімен көрсетеді. Выбирают язык для проекта. |
Видео 1: Tutorialspoint.com (СodingGroundбағдарламаужүйелері мен тілдердіңтүрлері) Popplet.com (кластер жасау) Tutorialspoint.com (СodingGroundбағдарламаужүйелері мен тілдердіңтүрлері) Таратылатынматериал: Инфографика (БТ классификациясы) |
||
|
|
(W) Оқушылар өздеріңнің зерттеулерін қорғайды. |
|
||
|
Сабақтыңсоңы |
Жаңа материалды қорытындылаймыз. Рефлексия жүргіземіз «2 жұлдыз бір тілек» стикерларда.Оқушыларды өз – өздерін бағалау үшін, екі жұлдызды және бір тілекті қолдануын сұраңыз.2 жұлдыз = 2 сәт, олар жетістікке жеткен. Тілек =жақсартылуы мүмкін бірдеме.
|
Презентация слайд 9 |
||
|
Қосымшаақпарат |
||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||
|
Топтарға бөлу болған жоқ, оқушылар жұппен және сыныппен жұмыс істеді. |
Бақылау, өз- өзін бағалау, мұғаліммен тексеру әдістері қолданылды. |
Қауіпсіздік техника ережелері толығымен сақталды. Физминутка. |
||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ-на жетті мен? Егер жетпесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай шегінулер болды және неліктен? |
|
|||
|
ОЖалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ кезінде мен сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бағдарламалау тілі
Бағдарламалау тілі
|
Бекітемін: ____________ Сыныбы: 7 в Сабақтың тақырыбы: Бағдарламау жүйелері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.2.1 «бағдарламау тілі» және «бағдарламау жүйелері» түсініктерін айыра білу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңмақсаты |
Барлық оқушылар білетін болады: Бағдарламау тілдерінің жүйеленуін, бағдарламау тілдерінің айырмашылық ерекшеліктерін, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін; жоба бойынша қалай есеп жазу керектігін Оқушылар істей алады: Әртүрлі бағдарламау тілдерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды; бағдарламау тілінде кодтар жазады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар |
Оқушылар біледі: Жоба бойынша қалай есеп жазу керектігін; бағдарламау жүйелері мен тілдерін классификациялайалады және оларды жобаны жазу үшін қолданады. Оқушылар істей алады: Бағдарламау тілінен бағдарламау жүйесін айыраалады; әртүрлі бағдарламау тілдерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайалады; жоба бойынша есеп жаза алады. Пәндік лексика және терминология:
Диалога/хат үшін пайдалы сөйлемдер: Бағдарламау тілі –бұл… Бағдарламау жүйесіне кіреді… Бағдарламау тілі келесілер бойынша жүйеленеді … Менің жобамның тақырыбы, мақсаты және міндеттері …. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыс |
Тарих. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолданудағдылары |
ЖК – да жұмыс істеу дағдысы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдын ала білімдері |
Бағдарламау тілдері туралы алдында алған білімдер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы
|
Сабақты жоспарлаған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы
0 -8 мин. |
Ұйымдастырушылық сәт: Журнал бойынша сабаққа қатысушыларды тексеру.Сыныптағы тәртіп ережесімен танысу.Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оның мақсаттары және критерийлерімен таныстыру. (P) Келесі бағдарламалық өнімдерді жасау үшін қандай тілді қолданар еді және неге:
(К) Бағдарламау тілдері не үшін қажет? Бағдарламау тілдерінің көмегімен қандай мәселелерді шешуге болады? Сізге таныс болуы мүмкін бағдарламау тілдерін атаңыз? |
Презентация |
||
|
Сабақтың ортасы |
(К) Бағдарламау тілінде жазылған алгоритм қандай негізгі қасиеттерге ие болуы керек? (W) Төмен және жоғары деңгейдегі тілдер туралы видео фрагмент қарау (W) Бағдарламау тілдерінің классификациясын қарастырамыз: жоғары және төмен деңгейдегі тілдер.Оқушылар келесілер бойынша бағдарламау тілдерінің классификациясына класстерлер құру үшін Ғаламтор желісінің материалдарын қолданады : 1) буындарға 2) түрлерге 3) тақырыптарға Оқушылар өздерінің зерттеулерінде жүргізілген зерттеулерін сипаттау үшін плакаттар, дисплей, презентация немесе жазбаша жұмыс тұрінде көрсетеді. Мұғалім әрбір тілдің типіне мысал көрсетеді. (P) Оқушылар бағдарламау жүйелері мен тілдерді осыған дейін қолданғандарымен салыстырады. Кейін оқушылар зерттейді:
Оқушылар жоғарыдеңгейлік және төмендеңгейлік тілдердің артықшылықтары мен кемшіліктерін зерттеп, оларды ауызша, плакатта немесе слайдтық презентацияның көмегімен көрсетеді. Выбирают язык для проекта. |
Видео 1: Tutorialspoint.com (СodingGroundбағдарламаужүйелері мен тілдердіңтүрлері) Popplet.com (кластер жасау) Tutorialspoint.com (СodingGroundбағдарламаужүйелері мен тілдердіңтүрлері) Таратылатынматериал: Инфографика (БТ классификациясы) |
||
|
|
(W) Оқушылар өздеріңнің зерттеулерін қорғайды. |
|
||
|
Сабақтыңсоңы |
Жаңа материалды қорытындылаймыз. Рефлексия жүргіземіз «2 жұлдыз бір тілек» стикерларда.Оқушыларды өз – өздерін бағалау үшін, екі жұлдызды және бір тілекті қолдануын сұраңыз.2 жұлдыз = 2 сәт, олар жетістікке жеткен. Тілек =жақсартылуы мүмкін бірдеме.
|
Презентация слайд 9 |
||
|
Қосымшаақпарат |
||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||
|
Топтарға бөлу болған жоқ, оқушылар жұппен және сыныппен жұмыс істеді. |
Бақылау, өз- өзін бағалау, мұғаліммен тексеру әдістері қолданылды. |
Қауіпсіздік техника ережелері толығымен сақталды. Физминутка. |
||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ-на жетті мен? Егер жетпесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай шегінулер болды және неліктен? |
|
|||
|
ОЖалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ кезінде мен сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? |
||||
шағым қалдыра аласыз














