|
Пән: Дүниетану |
МЕКТЕП: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2 – бөлім |
Бізді қоршаған әлем |
||||||||||||||||||||||||||||
|
КҮНІ: |
Мұғалімнің аты жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 1 |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бағдарлауды үйренеміз |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.1.1. жергілікті белгілер бойынша көкжиек тұстарын анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: жергілікті белгілер бойынша көкжиек тұстарын анықтайды Оқушылардың көпшілігі орындай алады: көкжиек тұстарын анықтауға қажет жергілікті белгілерді ажыратады Кейбір оқушылар орындай алады: жергілікті белгілерге қарап көкжиек тұстарын табады |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
белгілерді ажыратады. - Көкжиектің тұстарын жергілікті белгілер не екенін түсінеді |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну,қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология Көкжиек тұстары, жергілікті белгілер Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану – 1.5.1.1 Түрлі денелердің қозғалысына мысалдар келтіру , 1.5.1.2. Қозғалыстың адам өміріндегі және табиғаттағы маңыздылығын анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Видеоролик, көкжиек тұстарына байланысты слайдтар көру арқылы өз ойларын айтады |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Баспана түрлері туралы біледі, өз мекен – жайларын анықтай алады |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
«Күнбағыс» әдісі Балалар қолдарына күнбағыс макетін алып бір – біріне күлімдеп күнбағысты ұсынады Топтасу: «Белсенді әріптер» әдісі. Балалар көкжиек тұстары белгіленген әріпті таңдау арқылы топтасады. Видеоролик тамашалау. Роликті мұқият көріп ,тыңдап тақырып бойынша түсінік қалыптастырады. |
Жасанды күнбағыс көкжиек тұстарының белгілері жазылған кеспе қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин Сергіту сәті: |
1-тапсырма ТЖ «Қабырға» әдісі Суреттерге мұқият қараңыз. Белгілері бойынша көкжиектің тұстарын анықтаңыз. Бос торкөзге көкжиектің тұсының бастапқы әрпін жазыңыз.
Дескриптор: - суретте бейнеленген белгілердің сипаттамаларын анықтайды; - жергілікті белгілер бойынша көкжиектің тұстарын табады. Бағалау. Топтық тапсырманы бас бармақ арқылы топпен бағалайды.Стикер бағалау парақшасын толтырады Күркірейді күн-күн, Терезелер шың – шың Жауды жаңбыр топ- топ Шелек –шелек көп – көп Жон арқаңды тос-тос Күнбағыс тез өс – өс !!! 2-тапсырма «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Суретке мұқият қараңыз. Сурет бойынша көкжиектің тұстарын анықтаңыз және әріппен белгілеңіз.
Дескриптор: - сурет бойынша солтүстікті анықтап, С әрпімен белгілейді; - сурет бойынша батысты анықтап, Б әрпімен белгілейді; - сурет бойынша шығысты анықтап, Ш әрпімен белгілейді.
3-Тапсырма: Қолшамды пайдалану арқылы көкжиек тұстарын анықтаңыз. екі оқушы жұптасып бірі қолшамды жағып екіншісі обьект болып, бірге көкжиек бағыттарын анықтайды 7 Зерттеу жұмысы: (Мақсаты: Оқушылар зерттеу арқылы білім қалыптастырады) Дескриптор: көкжиекті анықтайды |
Флипчарт, маркерлер, стикерлер ҚБ жинақ
ҚБ жинақ А4 қағазы, маркерлер, көкжиек тұстарының белгілері жазылған кеспе қағаздар Жұмыс дәптері Қолшам |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
4-Тапсырма: алынға білімге ықтимал сұрақ әзірлеңіз ЖЖ «Кафель» әдісі (Мақсаты: алған білімінен қорытынды шығару және өмірде қолдану) |
А4 қағаздар, маркерлер, |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспар- лайсыз?Қабілеті жоғары оқушы-ларға қандай мін-дет қоюды жоспар-лап отырсыз? 5-Тапсырма: Әр білім алушы көк-жиек тұстарын ай-тып жұпта, топта талқылаңыз. «Идеялар қоры» әдісі.(Мақсаты: Оқушылардың қажеттілігін қанағат-тандыратын саралау тапсырмалары негі-зінде оқу мақсатына жетуге ықпал жасау) Дескриптор: -әр білім алушы көк-жиек тұстарын айтады -жұпта талқылайды -топта талқылайды |
|
Денсаулық және қауіпсіздік, техникасының сақталуы Қауіпсіздік ережелерін сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?Бүгін оқушылар не үйренді?Сабақ қалай өтті?Қандайкедергілер болды?Не сәтті өтті?Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?)Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: «Қабырға » әдісі 2: «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді(оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
|||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Бағдарлауды үйренеміз" 1 сынып
"Бағдарлауды үйренеміз" 1 сынып
|
Пән: Дүниетану |
МЕКТЕП: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2 – бөлім |
Бізді қоршаған әлем |
||||||||||||||||||||||||||||
|
КҮНІ: |
Мұғалімнің аты жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 1 |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бағдарлауды үйренеміз |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.1.1. жергілікті белгілер бойынша көкжиек тұстарын анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: жергілікті белгілер бойынша көкжиек тұстарын анықтайды Оқушылардың көпшілігі орындай алады: көкжиек тұстарын анықтауға қажет жергілікті белгілерді ажыратады Кейбір оқушылар орындай алады: жергілікті белгілерге қарап көкжиек тұстарын табады |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
белгілерді ажыратады. - Көкжиектің тұстарын жергілікті белгілер не екенін түсінеді |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну,қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология Көкжиек тұстары, жергілікті белгілер Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану – 1.5.1.1 Түрлі денелердің қозғалысына мысалдар келтіру , 1.5.1.2. Қозғалыстың адам өміріндегі және табиғаттағы маңыздылығын анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Видеоролик, көкжиек тұстарына байланысты слайдтар көру арқылы өз ойларын айтады |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Баспана түрлері туралы біледі, өз мекен – жайларын анықтай алады |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
«Күнбағыс» әдісі Балалар қолдарына күнбағыс макетін алып бір – біріне күлімдеп күнбағысты ұсынады Топтасу: «Белсенді әріптер» әдісі. Балалар көкжиек тұстары белгіленген әріпті таңдау арқылы топтасады. Видеоролик тамашалау. Роликті мұқият көріп ,тыңдап тақырып бойынша түсінік қалыптастырады. |
Жасанды күнбағыс көкжиек тұстарының белгілері жазылған кеспе қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин Сергіту сәті: |
1-тапсырма ТЖ «Қабырға» әдісі Суреттерге мұқият қараңыз. Белгілері бойынша көкжиектің тұстарын анықтаңыз. Бос торкөзге көкжиектің тұсының бастапқы әрпін жазыңыз.
Дескриптор: - суретте бейнеленген белгілердің сипаттамаларын анықтайды; - жергілікті белгілер бойынша көкжиектің тұстарын табады. Бағалау. Топтық тапсырманы бас бармақ арқылы топпен бағалайды.Стикер бағалау парақшасын толтырады Күркірейді күн-күн, Терезелер шың – шың Жауды жаңбыр топ- топ Шелек –шелек көп – көп Жон арқаңды тос-тос Күнбағыс тез өс – өс !!! 2-тапсырма «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Суретке мұқият қараңыз. Сурет бойынша көкжиектің тұстарын анықтаңыз және әріппен белгілеңіз.
Дескриптор: - сурет бойынша солтүстікті анықтап, С әрпімен белгілейді; - сурет бойынша батысты анықтап, Б әрпімен белгілейді; - сурет бойынша шығысты анықтап, Ш әрпімен белгілейді.
3-Тапсырма: Қолшамды пайдалану арқылы көкжиек тұстарын анықтаңыз. екі оқушы жұптасып бірі қолшамды жағып екіншісі обьект болып, бірге көкжиек бағыттарын анықтайды 7 Зерттеу жұмысы: (Мақсаты: Оқушылар зерттеу арқылы білім қалыптастырады) Дескриптор: көкжиекті анықтайды |
Флипчарт, маркерлер, стикерлер ҚБ жинақ
ҚБ жинақ А4 қағазы, маркерлер, көкжиек тұстарының белгілері жазылған кеспе қағаздар Жұмыс дәптері Қолшам |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
4-Тапсырма: алынға білімге ықтимал сұрақ әзірлеңіз ЖЖ «Кафель» әдісі (Мақсаты: алған білімінен қорытынды шығару және өмірде қолдану) |
А4 қағаздар, маркерлер, |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспар- лайсыз?Қабілеті жоғары оқушы-ларға қандай мін-дет қоюды жоспар-лап отырсыз? 5-Тапсырма: Әр білім алушы көк-жиек тұстарын ай-тып жұпта, топта талқылаңыз. «Идеялар қоры» әдісі.(Мақсаты: Оқушылардың қажеттілігін қанағат-тандыратын саралау тапсырмалары негі-зінде оқу мақсатына жетуге ықпал жасау) Дескриптор: -әр білім алушы көк-жиек тұстарын айтады -жұпта талқылайды -топта талқылайды |
|
Денсаулық және қауіпсіздік, техникасының сақталуы Қауіпсіздік ережелерін сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?Бүгін оқушылар не үйренді?Сабақ қалай өтті?Қандайкедергілер болды?Не сәтті өтті?Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?)Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: «Қабырға » әдісі 2: «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді(оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
|||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















