Материалдар / Бактерия формаларының әртүрлілігі

Бактерия формаларының әртүрлілігі

Материал туралы қысқаша түсінік
Бактерия пішінін,өлшемдерін біледі
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерізімді жоспар


Күні:

Сынып: 7

Мектеп: Жітіқара ауданы «№2 орта мектеп» КММ-сі

Мұғалімнің аты-жөні: И.Жұмағазы

Қатысқандар: Қатыспағандар;

Сабақ тақырыбы

7.4.3.1 Бактерия формаларының әртүрлілігі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

7.4.3.1 - Бактерия формаларының әртүрлілігін сипаттау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Бактерия пішінін,өлшемдерін біледі

Көптеген оқушылар: Бактериялардың әртүрлілігін ажыратады

Кейбір оқушылар: бактериялардың маңызын, тіршілік әрекетін суреттермен сипаттайды.

Бағалау критериялары

Бактерия формаларының түрлерін сипаттайды.

Сурет арқылы бактерия формаларын ажыратады.

Паразиттер мен сапрофиттердің тірі ағзаларда атқаратын қызметін түсіндіреді

Тілдік мақсаттар

Негізгі сөздік қор мен терминдер: бактерия, микробиология,спора,сапрофит,паразит,бактерион,нуклеоид,кокха,вибрилла,спирилла,

эукариот,прокариот

Оқытудың тілдік мақсаты: Бактерия формаларының әртүрлілігіне сипаттама беру үшін топта жұмыс істей (айтылым,тыңдалым және жазылым дағдылары) алады.

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы

- Бактерия сөзі қандай мағына береді?
- Бактерияның қаншалықты адам өмірінде маңызы бар?

- Не себепті бактериялардың формалары әр түрлі болады?

Құндылықтарға

баулу

- Сын тұрғысынан ойлауды қалыптастыру

- Өзінің,өзін қоршаған адамдардың денсаулығына жауапкершілікпен қарау

- Қоршаған ортаны тануға ,санитарлық гигиеналық талаптарға баулу

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану, медицина, информатика,бейнелеу

Алдыңғы білім

5.6.2.1 ағзаларды тірі табиғат дүниелеріне жіктеу


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған жаттығулар түрлері

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

(3 мин)



Сабақтың басы

(3 мин)


Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру




(5 мин)






Сабақтың ортасы

(5 мин)















(10 мин)















(7 мин)









(5 мин)



- Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру,оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару

- Сабақ мақсатымен,тапсырмалармен және жетістік критерийлерімен танысу

-Психологиялық ахуал

Ыстық лебіз” оқушыларға жағымды көңіл-күй туғызу. Еске сақтау қабілетін дамыту. Барлығын ортаға шығып шеңбер құрда және әр оқушы көршіңізге есімдерінің алғашқы әріптерінен басталатын жылы лебіздерін білдіреді. Мысалы, Ардақ - ақылды, Бақыткүл – білімді т.б.

Әр түрлі стикерлерді пайдаланып топқа бөлу



Үй тапсырмасын тексеру: Доп лақтыру арқылы бір- біріне сұраққа жауап алу.







1 тапсырма. БББ



Жеке жұмыс Бактериялардың формаларының әртүрлілігі.

Тақырып бойынша сызбаны толтыру,білетінін айту, қарама-қайшы пікір айту, өзі үшін жаңалық екенін айту, түсінбейтінін ортаға салып түсінуге үйрену.



Білемін


Білгім келеді


Білдім














2 тапсырма. «Ойлан-жұптас- бөліс» стратегиясы (суретпен жұмыс)

Топпен жұмыс. Қалам түрлері арқылы топқа бөлу



Суретке қарап бактерия формаларын ажырат.

















3 тапсырма

«Сөйлесетін серіктес» әдісі (жұптық)



Әр жұпқа сұрақтар беріледі.

-Қоректену тәсіліне қарай бактериялар қалай топтасады.

-Ауру тудыратын бактериялардың күресу шараларымен танысады.



4 тапсырма

«Салыстыру әдісі»

Эукариот және прокариот жасушаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын салыстырыңыз

Әдемі әуен



























Бактериялар

дың суреті

















Бактериялар

дың суреттері







Флипчарт,түрлі-түсті бояқтар


7-сынып биология

А.Р. Соловьева

Б.Т. Ибраимова, Ж.Ә.Алина

Алматы «Атамұра» 2017.





Құрылымы


Эукариот жасушасы

Прокариот жасушалары

хромосомалар



Эндоплазмалық тор



рибосомалар



Гольджи мүшесі



лизосомалар



митохондриялар




Берілген критерийлер

Дескриптор

1

Бактериялардың құрылысын анықтайды

Бактериялардың құрылысын анықтады

2

Бактериялардың құрылысын салыстырады

Бактериялардың құрылысын салыстырды

3








Эукариот және прокариот жасушаларының айырмашылықтары мен ұқсастықтарын ажыратады

Эукариот және прокариот жасушаларының айырмашылықтары мен ұқсастықтарын ажыратты



.



Сабақтың соңы

(4 мин)



«Дейін, кейін» кестесі(кейін бөлімін толтырады)

Дейін

Кейін





Рефлекция (3 мин)

«Дейін, кейін» кестесін толтырып аяқтайды.

Алған білімдерін өмірде қолданады.





Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау

Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Сабақ мақсаты оқушылардың қажеттілігіне сай құрастырылды. Сабақ үстінде қолданғылан тапсырмалар оқушылардың білім деңгейі мен жас ерекшілігіне сәйкес дайындалды. Әр оқушының қажеттілігін ұйымдастыру үшін ақпарат ресурстары ұсынылды.

Оқушыларды бағалау үшін , мен әртүрлі кері байланыс әдіс тәсілдерді пайдаландым. Олар:

«Сөйлесетін серіктес» әдісі (жұптық)

«Ойлан-жұптас- бөліс» стратегиясы

«Дейін,кейін»

Ынталандыру, қолдау көрсету, формальды емес бағалау

Бұрынғы білім мен жаңа білімді ұштастыра алады.

Осы сабақтарда сабақ мақсаттарына жетуге байланысты әр тапсырманың соңында тиімді кері байланыс бере отырып, өзін – өзі бағалау, бірін – бірі бағалау, топта бағалау ұйымдастырылады.

Тапсырмаларға жұмысқа жазбаша кері байланыс беріледі.






Сынып бөлмесі тазалаймын, жарық беремін,желдетемін Компьютермен жұмыс істегенде ток көзінен абай болу.






























18 Желтоқсан 2017
588
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі