|
Бөлім: |
Қиял әлемі |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Сағынғалиева Бақытгүл Серікқызы |
|
|
Күні: |
18.01.2023ж |
|
|
Сынып: 5 «ә» |
Қатысушылар саны:11 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бала қиялы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.5.1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтін мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді, көтерілген мәселелерге өз ойын білдіреді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: (психологиялық ахуал туғызу) Амандасу, топқа бөліну оқушыларды түгендеу, «Қолшатыр» әдісі арқылы топқа бөлу. (деректі және дерексіз сөздер жазылған қиындылар арқылы 2 топқа бөлініп отырады.) «Гүлдер» «Суретшілер» Өткен оқу мақсатын еске түсіру. Үй тапсырмасы. Ойын «УМАИГРА» -Оқушылар, қазір қағазға (гүл күлшесіне) қолшатырдағы сөздердің суретін сала қояйық. Деректі зат есімдерді көзбен көрсетуге болады. Дерексіз зат есімдерді қиял негізінде түйсіну негізінде сезіп біледі екембіз. Оқушылар өздері ереже құрайды. (Сабақ барысында оқулықтағы ереже оқылып, салыстырып, қорытынды түйін ой айтылады.) |
Амандасады. Топқа бөлінеді. Өткен оқу мақсатын еске түсіреді. Сұрақтарға жауап береді. Сурет салады. |
Әр топ өз ұяшығына тапсырмаларды орындау арқылы ұпай жинайды, бағаланады. Оқушыларға өз-өздерін бағалау үшін бағалау парағы беріледі. Әр сабақтың бөлімі бойынша оқушылар өзін-өзі бағалап отырады, топта жауап бергендерге шарлар арқылы ұпай жиналады |
Қолшатыр, қима қағаздар
|
||||
|
Жаңа сабақ |
Бұл кейіпкер бізге таныс па? Ендеше біздің бүгінгі тақырыпқа байланысты әдебиеттен өтіп жатқан «Менің атым-Қожа» бейнефильмнен үзінді көріп алайық. - Қожа видеода не істеп отырғанын байқауға болады? -армандап, қиялдап отырғанын көруге болады. Оқу сауаттылығынан тапсырма Қожа өз арманына қол жеткізеді деп ойлайсыңдар ма? Балалар, қағаз бетіне түсіре отыра киялды кажет ететін қандай мамандық иесі деп ойлайсындар -жазушы, ақын, суретші Бүгінгі біздің сабағымызға тірек сөздер: Сурет өнері, бала қиялы Сабағымыздың тақырыбы: «Бала қиялы» Оқу мақсатын таныстыру. Тілдік бағдар: Деректі және дерексіз зат есімдер |
Кейіпкерді атайды, Видео тамашалайды Оқу сауаттылығының сұрағына жауап береді Тірек сөздерді табады. Сабақ тақырыбын жазады. Оқу мақсатын түсінеді. |
|
|||||
|
Сабақтың ортасы |
Мәтінді оқу. 103-бет. №1. Оқылым мәтіні бойынша тапсырмалар: Мәтіндегі негізгі тақырыпты анықтайды, мәтін мазмұнын ашатын 3 сұрақ дайындау. Дескриптор: Мәтін мазмұнын түсінеді. Мәтінді оқып, ақпаратты анықтайды. Мағыналы сұрақ дайындайды. Саралау тапсырмасы: Мақал-мәтелдерден деректі зат есімдерді бір сызықпен дерексіз зат есімдердің астын екі рет сыз: Дескрипторы: Зат есімдерді анықтайды Деректі және дерексіз зат есімдерді табады Мақалдың мағынасын түсінеді №2. Жазылым тапсырмасы: Мәтіннен деректі және дерексіз зат есімдерді сәйкестендіру
Дескриптор: Деректі және дерексіз зат есімдерді табады. Сөздерді мағынасына қарай сәйкестендіреді. Сөздердің мағынасын түсінеді. |
Мәтін мазмұнын түсінеді. Мәтінді оқып, ақпаратты анықтайды. Мағыналы сұрақ дайындайды.
Дескриптор бойынша саралау тапсырмасын орындайды.
Деректі және дерексіз зат есімдерді табады. Сөздерді мағынасына қарай сәйкестендіреді. Сөздердің мағынасын түсінеді.
Жазылым тапсырмасын дескрипторға сәйкес орындайды.
|
Әр сабақтың бөлімі бойынша оқушылар өзін-өзі бағалап отырады, топта жауап бергендерге шарлар арқылы ұпай жиналады
|
|
||||
|
Сабақтың соңы |
Сабақты бекіту Тапсырма: «Фортуна дөңгелегін» айналдырып, бүгінгі тақырып бойынша сұрақтарға жауап беру Дескриптор: Мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді Деректі, дерексіз зат есімдерге мысал келтіреді. Жаңа тақырып бойынша ой қорытады. Зат есімнің мағыналық түрлерін еске түсіреді.
Рефлексия Бүгінгі сабақтан алған білімдеріңіздің деңгейін күлшелерді бояу арқылы көрсетіңіздер. Күлшелерді жапсыру арқылы, гүл суретін құрастырамыз. Қызыл түс-сабақты өте жақсы түсіндім. Жасыл түс-Сабақты тиісті деңгейде түсіндім. Сары түс-сабақта түсінбеген тұстарым болды. Үйге тапсырма: Деректі дерексіз зат есімдердің ережесін жаттау. «Менің бала қиялым» эссе жазу. Бағалау.
|
«Фортуна дөңгелегін» айналдырып, бүгінгі тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді
Сабақтан алған білімдерін деңгейлерін күлшелерді бояу арқылы көрсетеді. Күлшелерді жапсыру арқылы, гүл суретін құрастырады.
|
|
«
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Бала қиялы" ашық сабақ
"Бала қиялы" ашық сабақ
|
Бөлім: |
Қиял әлемі |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Сағынғалиева Бақытгүл Серікқызы |
|
|
Күні: |
18.01.2023ж |
|
|
Сынып: 5 «ә» |
Қатысушылар саны:11 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бала қиялы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.5.1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтін мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді, көтерілген мәселелерге өз ойын білдіреді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: (психологиялық ахуал туғызу) Амандасу, топқа бөліну оқушыларды түгендеу, «Қолшатыр» әдісі арқылы топқа бөлу. (деректі және дерексіз сөздер жазылған қиындылар арқылы 2 топқа бөлініп отырады.) «Гүлдер» «Суретшілер» Өткен оқу мақсатын еске түсіру. Үй тапсырмасы. Ойын «УМАИГРА» -Оқушылар, қазір қағазға (гүл күлшесіне) қолшатырдағы сөздердің суретін сала қояйық. Деректі зат есімдерді көзбен көрсетуге болады. Дерексіз зат есімдерді қиял негізінде түйсіну негізінде сезіп біледі екембіз. Оқушылар өздері ереже құрайды. (Сабақ барысында оқулықтағы ереже оқылып, салыстырып, қорытынды түйін ой айтылады.) |
Амандасады. Топқа бөлінеді. Өткен оқу мақсатын еске түсіреді. Сұрақтарға жауап береді. Сурет салады. |
Әр топ өз ұяшығына тапсырмаларды орындау арқылы ұпай жинайды, бағаланады. Оқушыларға өз-өздерін бағалау үшін бағалау парағы беріледі. Әр сабақтың бөлімі бойынша оқушылар өзін-өзі бағалап отырады, топта жауап бергендерге шарлар арқылы ұпай жиналады |
Қолшатыр, қима қағаздар
|
||||
|
Жаңа сабақ |
Бұл кейіпкер бізге таныс па? Ендеше біздің бүгінгі тақырыпқа байланысты әдебиеттен өтіп жатқан «Менің атым-Қожа» бейнефильмнен үзінді көріп алайық. - Қожа видеода не істеп отырғанын байқауға болады? -армандап, қиялдап отырғанын көруге болады. Оқу сауаттылығынан тапсырма Қожа өз арманына қол жеткізеді деп ойлайсыңдар ма? Балалар, қағаз бетіне түсіре отыра киялды кажет ететін қандай мамандық иесі деп ойлайсындар -жазушы, ақын, суретші Бүгінгі біздің сабағымызға тірек сөздер: Сурет өнері, бала қиялы Сабағымыздың тақырыбы: «Бала қиялы» Оқу мақсатын таныстыру. Тілдік бағдар: Деректі және дерексіз зат есімдер |
Кейіпкерді атайды, Видео тамашалайды Оқу сауаттылығының сұрағына жауап береді Тірек сөздерді табады. Сабақ тақырыбын жазады. Оқу мақсатын түсінеді. |
|
|||||
|
Сабақтың ортасы |
Мәтінді оқу. 103-бет. №1. Оқылым мәтіні бойынша тапсырмалар: Мәтіндегі негізгі тақырыпты анықтайды, мәтін мазмұнын ашатын 3 сұрақ дайындау. Дескриптор: Мәтін мазмұнын түсінеді. Мәтінді оқып, ақпаратты анықтайды. Мағыналы сұрақ дайындайды. Саралау тапсырмасы: Мақал-мәтелдерден деректі зат есімдерді бір сызықпен дерексіз зат есімдердің астын екі рет сыз: Дескрипторы: Зат есімдерді анықтайды Деректі және дерексіз зат есімдерді табады Мақалдың мағынасын түсінеді №2. Жазылым тапсырмасы: Мәтіннен деректі және дерексіз зат есімдерді сәйкестендіру
Дескриптор: Деректі және дерексіз зат есімдерді табады. Сөздерді мағынасына қарай сәйкестендіреді. Сөздердің мағынасын түсінеді. |
Мәтін мазмұнын түсінеді. Мәтінді оқып, ақпаратты анықтайды. Мағыналы сұрақ дайындайды.
Дескриптор бойынша саралау тапсырмасын орындайды.
Деректі және дерексіз зат есімдерді табады. Сөздерді мағынасына қарай сәйкестендіреді. Сөздердің мағынасын түсінеді.
Жазылым тапсырмасын дескрипторға сәйкес орындайды.
|
Әр сабақтың бөлімі бойынша оқушылар өзін-өзі бағалап отырады, топта жауап бергендерге шарлар арқылы ұпай жиналады
|
|
||||
|
Сабақтың соңы |
Сабақты бекіту Тапсырма: «Фортуна дөңгелегін» айналдырып, бүгінгі тақырып бойынша сұрақтарға жауап беру Дескриптор: Мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді Деректі, дерексіз зат есімдерге мысал келтіреді. Жаңа тақырып бойынша ой қорытады. Зат есімнің мағыналық түрлерін еске түсіреді.
Рефлексия Бүгінгі сабақтан алған білімдеріңіздің деңгейін күлшелерді бояу арқылы көрсетіңіздер. Күлшелерді жапсыру арқылы, гүл суретін құрастырамыз. Қызыл түс-сабақты өте жақсы түсіндім. Жасыл түс-Сабақты тиісті деңгейде түсіндім. Сары түс-сабақта түсінбеген тұстарым болды. Үйге тапсырма: Деректі дерексіз зат есімдердің ережесін жаттау. «Менің бала қиялым» эссе жазу. Бағалау.
|
«Фортуна дөңгелегін» айналдырып, бүгінгі тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді
Сабақтан алған білімдерін деңгейлерін күлшелерді бояу арқылы көрсетеді. Күлшелерді жапсыру арқылы, гүл суретін құрастырады.
|
|
«
|
шағым қалдыра аласыз



Фортуна
дөңгелегі»













