Бала құқығы мен бостандығы мемлекет назарында 9 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Бала құқығы мен бостандығы мемлекет назарында 9 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Адам құқығы мен бостандығы туралы мәлімет алуға
Материалдың қысқаша нұсқасы
Page 1

Маңғыстау облысы, Ақтау қаласы
Авторы: Сатқанова Гүлназ Дүйсенбайқызы
Пәні: Қазақ тілі

Мектеп:«Исатай Сүйеубаев атындағы №8 жалпы білім беруорта мектебі» КММ
Күні : Мұғалім:Сатқанова Гүлназ Дүйсенбайқызы
Сынып: 9 Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағаноқушылар саны:
Бөлім атауы: Адам құқығы мен бостандығы туралы
Сабақ
тақырыбы:
Бала құқығы мен бостандығы мемлекет назарында
Осы сабақ
арқылы жүзеге
асатын оқу
мақсаттары:
Т/А 9.1.5.1 - мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға
беріп айту;
Ж.9.3. 4.1 -эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша
екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын
дәлелдеп жазу(аргументативті эссе).

Сабақ
мақсаттары:
Барлық оқушылар орындай алады:Мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын
білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айтады, эссе құрылымы мен даму желісін
сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау,
біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Мәтіндегі айтылған ойға өз
көзқарасын мысалдармен нақты білдіреді, сыни тұрғыдан талдап баға беріп
айтады, эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша
екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылайды өз көзқарасын білдіреді, біреуіне
таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп, қазіргі қоғамдық жағдайлардан мысалдар келтіріп
жазады.
Кейбір оқушылар орындай алады:Мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын ой
елегінен өткізіп, анық білдіреді, сыни тұрғыдан өзгелердің пікірімен санаса
отырып баға беріп айтады, эссе құрылымын, даму желісін сақтап, көтерілген
мәселе бойынша маңызды деген екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылап,
біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп, нақты мысалдар келтіріп, жан жақты
жазады.

Ойлау
дағдыларының
деңгейі
Білу, талдау, бағалау
Бағалау
критерийі
 Мәтіндегі айтылған ойға өз көз қарасын білдіреді;
 Сыни тұрғыдан баға беріп айтады;
 Эссе құрылымы мен даму желісін сақтап,көтерілген мәселе бойынша
екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылайды;
 өз ойын дәлелдеп аргументативті эссе жазады.
Тілдік мақсат Оқушылар орындай алады:Мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді,
сыни тұрғыдан баға беріп айтады, эссе құрылымы мен даму желісін сақтап,
көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне
таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазады.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:Құқық, бала құқығы, конвенция,
конституция, декларация

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:Тәрбие құралы,
балалардың құқығы, бала бостандығы, ата-анаға құрмет, бала құқығын қорғау,


Page 2

денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қызмет


Талқылауға арналған сұрақтар:
- Адам құқығы дегенді қалай түсінесің?
- Бостандық ұғымы нені білдіреді?
- Бала құқығы дегеніміз не?
- Бала құқығының сақталуына жауапты кімдер?
- Отбасындағы бала құқығы мен міндеттері қандай?

Құндылықтарға
баулу
Зайырлы қоғам және жоғарғы руханият
Пәнаралық
байланыс
Құқықтану негіздері
Тақырып
бойынша
алдыңғы білім
Адам құқығы мемлекеттің тірегі
Жоспар
Жоспарланатын
уақыт
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер
Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин
Ширату жаттығуы:
«Серпілген сауалдар» тәсілі
- Адам құқығы дегеніміз не?
- Бала құқығы туралы не білеміз?
- Бостандық деген ұғымын қалай түсінесің?
- Отбасындағы бала құқығы мен міндеттері қандай?
- Отбасының бала құқығының сақталуына кімдер
жауапты?
- Бала құқығы қанша жасқа дейін сақталуы керек?
- Сен өз құқығыңды қалай қорғап жүрсің?

Топқа бөлу:қағаз қиындылары арқылы 3 топқа бөлемін.


3-күн, ,6-үлестірме
материал, 48-бет
Сабақтың ортасы
30 минут

15 минут
(7 минут тәсіл
бойынша
тапсырманы
орындауға, 8 минут
талқылауға)




Тыңдалым
1-тапсырма
Видеоролик көрсетіліп болған соң әр топ
«PRES»тәсілінегізінде мәтіндегі мәселеге байланысты өз
көзқарастарын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту.
Позиция:«Менің ойымша, ...» немесе «Мен_______деп
санаймын» деген құрылымдарды қолданып, мәселеге
қатысты өз пікірін айтып, көзқарасын түсіндіреді.
Негіздеу:«Өйткені ...» деген сөзден басталатын сөйлем
құрылымын пайдаланып, өз ойының пайда болу себебін,
өз ұстанымының неге негізделетінін түсіндіреді.
Мысал келтіру:ойын «мысалы...» сөзімен жалғастырып,
өз көзқарасын қолдайтын мәліметтер, фактілер мен
дәлеледемелер келтіреді.
Қорытынды:ойын «Сонымен ..(сондықтан, сөйтіп), мен

https://youtu.be/DU7y
npwPBkA

Мәтінмен жұмыстың
тиімді тәсілдері.
Астана 2016.




Page 3







15 минут

















__________деп санаймын» сөйлемімен жалғастырып, өз
пікірін жинақтап, қалай әрекет жасау керектігі туралы
қорытындыға келеді.
Әр топ осы үлгіде мәтінге өз көзқарасын білдіреді, сыни
тұрғыдан талдап баға береді.

Дескриптор:
- Мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіре
алады;
- Сыни тұрғыдан баға беріп айта алады.

Қалыптастырушы бағалау: ауызша (1-топпозицияны
дұрыс таңдағансыз, бірақ мысалдарыңызды
толықтыруыңыз керек, қорытындыңыз жақсы. 2-топ
негіздеуіңіз және мысалдарыңыз әлсіздеу, толықтыру
қажет, қорытындылауыңыз дұрыс. 3-топ позицияңыз
дұрыс, негіздеу әлсіздеу , мысалдарыңызды да
толықтыруды қажет етеді. Мысалдарыңызды
қолдайтын мәліметтер , фактілер мен дәлеледемелер
келтіруіңіз керек.)

2-тапсырма
«Еркін жазу» әдісі арқылыэссе құрылымы мен
даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша
екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне
таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу(аргументативті
эссе).
Алдымен оқушыларға «Жазалау тәрбие құралы ма?»
деген ортақ тақырып беріледі. Оқушылар өз таңдауы
бойынша «Жазалау тәрбие құралы» немесе «Жазалау
тәрбие құралы емес» деген екіжақты пікірдің бірін
таңдап,аргументативті эссе жазады. Тапсырманы
орындауға уақыт беріледі. Уақыт аяқталған кезде,
оқушылар өз жазғандарымен топ мүшелеріне
таныстырады.

Дескриптор
 Эссе құрылымы мен даму желісін сақтай алады;
 Көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді
немесе жағдаятты талқылай алады;
 Өз ойын дәлелдеп жаза алады.

Қалыптастырушы бағалау:жазбаша( көтерілген
мәселені бойынша дәлелдемелер жетіспейді, эссе
құрылымы мен даму желісі сақталмаған, көтерілген
мәселе талқыланған бірақ толықтыруды қажет етеді )





Жаңа әдіс тәсілдер
Сабақтың соңы
5минут
Сабақ рефлексиясы
«Шығу парағы» әдісі арқылы
Қызықты болды Бүгін мынаны
түсіндім
Қиын болды
Ж.Дәулетбекова,
А.Рауандина,
М.Дусимбаева
«Қазақ тілі» 9-


Page 4



Үйге тапсырма: Ғаламтордан бала құқығы мен
бостандықтары туралы ақпарат жинап келу.

сынып- «Атамұра»
корпорациясы71-бет
Қосымша ақпарат
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау
көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті
оқушыға тапсырманы қалай
түрлендіресіз?


Бағалау – оқушы
білімінтексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс
– денсаулық және
қауіпсіздік. АКТ-мен
байланыс.
Құндылықтармен
байланыс (тәрбие
элементі)

Қолдауды қажет ететін оқушылар:
Мәтінде айтылған негізгі ойды түсінеді.
Бірақ, өзіндік көзқарасын білдіре алмайды.
Оқушымен диалог арқылы бағыт беремін,
қолдау көрсетемін.
Орта деңгейдегі оқушылар:
- Мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарастарын
білдіргенімен, оны сыни тұрғыдан бағалауы
әлсіз. Оқушыларға жетекші сұрақтар қою
арқылы, диалог құру арқылы бағыт беремін,
қолдау көрсетемін.
Қабілетті , дарынды оқушылар:
Мәтіндегі айтылған ойды шынайы өмірмен
байланыстыра отырып, өз көзқарасын
білдіреді, сыни тұрғыдан баға бере
алады.Оларды өз пікірін еркін жеткізуге,
шығармашылық жұмыспен айналысуға
ынталандырамын. Қолдау көрсетемін.


Дескриптор:
- Мәтіндегі айтылған
ойға өз көзқарасын
білдіре алады;
- Сыни тұрғыдан баға
беріп айта алады.

Қалыптастырушы бағалау:
ауызша (1-топпозицияны
дұрыс таңдағансыз, бірақ
мысалдарыңызды
толықтыруыңыз керек,
қорытындыңыз жақсы. 2-
топ негіздеуіңіз және
мысалдарыңыз әлсіздеу,
толықтыру қажет,
қорытындылауыңыз дұрыс.
3-топ позицияңыз дұрыс,
негіздеу әлсіздеу ,
мысалдарыңызды да
толықтыруды қажет етеді.
Мысалдарыңызды
қолдайтын мәліметтер ,
фактілер мен дәлеледемелер
келтіруіңіз керек т.б.)



Пәнаралық байланыс-
Құқықтану негіздері.
АКТ-мен байланыс –
Интербелсенді тақта.
Құндылықтармен
байланыс - Зайырлы
қоғам және жоғарғы
руханият




Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1.Тыңдалым
2. Айтылым
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға
қатысты)?
1. Пікірталас
2. Талдау


Page 5

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу
үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
pdf
26.11.2020
1455
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі