Балабақшада қандай іс-әрекет түрлері бар. Сабақтар балабақшадағы тәрбиенің бір түрі ретінде
Мектепке дейінгі тәрбиешінің кәсіби қызметі оқу-тәрбие процесінің арнайы ұйымдастырылған формаларын жүргізу сияқты жұмыстағы маңызды бағытты қамтиды. Бұл формалардың бірі - кәсіп.
Оқушыларды табысты оқытудың шарты – мұғалімнің балалардың ой-өрісі, қабілеттері мен дағдыларының жүйесін қалыптастырудың дидактикалық заңдылықтарын білуі, олардың танымдық іс-әрекетін ынталандыратын оқытудың заманауи әдістерін меңгеруі, ізденімпаздық қасиетке ие болуы. таным, сондықтан баланың жеке іс-әрекеті тәрбие жұмысының негізі болып табылады.
Бұл жерде мұғалімнің баланың белсенділігін ынталандыруы және бақылауы маңызды рөл атқарады. Сонымен қатар, балалардың ой-өрісін дамыту, іскерлік пен дағдыны меңгеруі мектепке дейінгі тәрбиенің мақсаты емес, оларды дамытудың құралы ғана болып табылады. Мектепке дейінгі білім беру бағдарламасының білім беру бағыттарының мазмұнын жүзеге асыруда тәрбиешінің басты мақсаты – дайын білімді беру емес, оларды өз бетінше меңгеру қабілетін, қызығушылығын қалыптастыру.
Осылайша, мектепке дейінгі білім беру ұйымындағы оқу-тәрбие процесінің сапасына қойылатын заманауи талаптар балалармен әртүрлі (балалардың жасына, дидактикалық тапсырмаларына, мазмұнына, құрылымына байланысты) сабақтарды жоспарлау мен ұйымдастыруға деген көзқарасты өзгерту қажеттілігін өзекті етеді. .
Сыныппедагог пен бала арасындағы белгілі бір нәтижеге қол жеткізуге бағытталған, күнделікті тәртіптегі уақыт пен орынмен, балалардың жас ерекшеліктеріне сәйкес ұзақтығымен нақты реттелетін арнайы ұйымдастырылған әрекеттестік формасы, тәрбиенің арнайы ұйымдастырылған түрі. мектеп жасына дейінгі баланың бастауыш оқу іс-әрекетіндегі процесс.
Сабақ танымдық мақсаттың болуымен, бағдарламалық мазмұнымен, тәрбиелік міндетімен, оқу іс-әрекетімен, ересектердің міндетті түрде қатысуымен, оның бақылауымен және бағалауымен (бірақ бағалары емес) ерекшеленеді.
Сабақтың нәтижесі – балалардың жан-жақты дамуы, олардың танымдық қажеттіліктерін қанағаттандыру ретіндегі идеяларды, қабілеттер мен дағдыларды меңгеруі.
Сыныптар жіктеледі:тыңдаушылар саны бойынша (жеке, топша, топ); дидактикалық тапсырмалар үшін (жаңаны игеру, бұрын алынған тәжірибені бекіту, идеяларды, қабілеттерді, дағдыларды шығармашылықпен қолдану); мектепке дейінгі тәрбие мазмұны бойынша(басымдық (сурет, музыка, дене шынықтыру, математикаға дейінгі, жаратылыстану және басқа да білім беру бағыттары), интеграцияланған (бірнеше білім беру бағыттарының мазмұнын біріктіретін).
Ол жалпы мазмұны мен әдістемесі бойынша ажырамас байланысқан үш негізгі бөлікті ажырататын, атап айтқанда: сабақтың басы, барысы (үдеріс) және аяқталуы анық көрсетілген құрылымға ие.
Бастаубалалардың назарын алдағы іс-шараларға аударуға арналған тікелей ұйымдастыруды көздейді; проблемалық жағдаяттарды, сұрақтарды, музыканы және т.б. қолдану арқылы оған ынталандыру; тосын сый, жұмбақ, ойын-сауық арқылы қызығушылықты ояту; сәйкес эмоционалды көңіл-күйді құру; танымдық тапсырманы ашу.
Мұғалімнің іс-әрекет тәсілдерін түсіндіруі мен көрсетуі негізінде бала қарапайым жоспар құрады: ол өз бетімен қалай әрекет ету керек, тапсырманы қандай реттілікпен орындау керек, қандай нәтижеге ұмтылу керек.
Сабақтың барысы (процесі).- бұл білім беру міндетімен айқындалатын идеяларды меңгеру, дағдыларды қалыптастырудан тұратын балалардың дербес ақыл-ой немесе практикалық әрекеті. Сабақтың бұл кезеңінде әр баланың даму деңгейіне, қабылдау қарқынына, ойлау ерекшеліктеріне сәйкес әдіс-тәсілдер жекелендіріледі. Барлық балаларға өтініштер тек оқу тапсырмасын орындауда қателер көп болған жағдайда ғана қажет (мысалы, мұғалімнің анық емес түсіндіруінің нәтижесінде).
Оқу бағдарламасының білім беру саласының мазмұнына, сабақтың мақсатына қарай, сабақтың әрбір бөлігін өткізу әдістемесі әртүрлі болуы мүмкін. Ең аз көмек тез және оңай есте сақтайтын, зейінді, талдау жасай алатын, өз іс-әрекетін, нәтижесін мұғалімнің нұсқауымен салыстыра алатындарға көрсетіледі. Қиын жағдайда мұндай балаға ақыл-кеңес, ескерту, бағыттаушы сұрақ жеткілікті болуы мүмкін. Мұғалім әр оқушыға ойлануға, қиын жағдайдан өз бетінше шығудың жолын табуға тырысуға мүмкіндік береді.
Мектепке дейінгі тәрбие түсіндіру мен көрсетумен тығыз байланысты және оған бағынады; түсіндіру жаттығуға кіреді. Баланың оқуға деген құштарлығы болуы үшін оның физикалық және психикалық жағдайын ескеру қажет, өйткені ол ауырған кезде, шаршаған кезде материалды қабылдау қабілетін жоғалтады, мазмұны қызықты емес.
Танымдық белсенділіктің табысты қалыптасуы неге байланысты мотивтероған шақырылады. Көбінесе балалардың белсенділігі идеяларды сіңірумен байланысты емес сыртқы мотивтерден туындайды. Балалар жиі оқиды, себебі «бұл қажет», «олар солай дейді», «сізге көмектесу керек ...» және т.б.
Бала мұғалімнің айтқанының бәрін сөзсіз қабылдап қана қоймай («ассимиляциялау») ғана емес, ол үшін жеке маңызды, өзінің бұрыннан бар тәжірибесін барынша пайдалана білуі керек. Бұл тұрғыда мұғалім мен бала тең серіктес, гетерогенді, бірақ бірдей қажетті тәжірибенің тасымалдаушысы ретінде әрекет етеді. Тәрбиешінің негізгі міндеті – баланың жеке тәжірибесінің мазмұнын ашып, оны сұралатын нәрсемен үйлестіру және сол арқылы осы жаңа мазмұнды тұлғалық игертуге қол жеткізу. Сонымен қатар, сабақты ұйымдастыру кезінде мұғалімнің кәсіби ұстанымы баланың талқыланатын тақырыптың мазмұны бойынша кез келген мәлімдемесіне әдейі құрметпен қарауынан тұрады. Балалардың «нұсқаларын» қатаң бағалау жағдайында (дұрыс немесе бұрыс) емес, тең диалогта қалай талқылау керектігі туралы ойлану керек. Тек осы жағдайда ғана балалар ересектердің «естуіне» ұмтылады.
Балалардың танымдық іс-әрекетінің нәтижесі, егер ол ішкі мотивтерге түрткі болса, әлдеқайда жоғары болады. Ішкі мотивация баланың танымдық қызығушылығынан туындайды: «қызықты», «білгім келеді, білгім келеді» - бұл мақсат баланың өзінің белсенділігіне айналады.
Сабақтың соңыбаланың үлгерімін айғақтаған, алған білімдерін көрсеткен танымдық іс-әрекетінің нәтижелерін қорытындылауға және бағалауға арналған. Алынған нәтиженің сапасы балалардың жас және жеке ерекшеліктеріне, оқу тапсырмасының күрделілігіне байланысты.
Сабақтан кейін мұғалім оның тиімділігін талдайды, рефлексия жасайды, одан әрі оқу қызметінің болашағын белгілейді.
Сабақтың құрылымында балалардың идеяларды, іскерліктерді, дағдыларды меңгеруін тексеру жоқ. Бұл тексеру сабақ барысында бақылау, балалардың іс-әрекетінің өнімдерін талдау, сонымен қатар күнделікті өмірде жүзеге асырылады.
Сабақты жоспарлағанда, ең алдымен, оны анықтау қажет. мақсат.
Мақсат сабақтың мазмұнын, оның құрылымын, оқыту әдістерін, балалардың танымдық іс-әрекетін ұйымдастыру формаларын анықтайды. Ол сабақтың тақырыбына, оның мазмұнына, бағдарламалық талаптарға, балалардың жас ерекшеліктеріне, психофизикалық ерекшеліктеріне сәйкес болуы керек. Сонымен қатар, мақсат нақты, дұрыс тұжырымдалған, ынталы және балалардың іс-әрекеті саласында болуы керек.Ол әрекеттің дамытушылық сипатта болуы мақсатқа байланысты.
Сабақта ең бастысы балалардың танымдық іс-әрекетін ұйымдастыру.
Мұғалім ақпаратты жеткізуге қиянат жасамай, балаларды өз ой-пікірлері барысында, білімді өз бетінше «игертуге» тартады, «ашу» жағдайын жасайды. Педагогикада «баланың іс-әрекет саласына мақсат қою» дейді.
Мектеп жасына дейінгі балалармен жұмыста бағдарламалық міндеттерді оқыту, тәрбиелеу және дамыту болып бөлу таза шартты болып табылады, өйткені педагогикалық процесте олар бірлікте көрінеді.
Р тапсырмаларды әзірлеуоқушылардың дамуын қамтамасыз ету танымдық қызығушылық, шығармашылық, ерік-жігер, эмоциялар, баяндамалар(сөздік қорын байыту және күрделендіру, мазмұнын байыту, сөйлеудің коммуникативтік қасиеттерін жетілдіру); ойлау(барлық қажетті ақыл-ой операцияларын орындау дағдыларын қалыптастыру; талдау, синтез, абстракциялау, жіктеу, сериялау, салыстыру, ажырату, негізгі нәрсені ерекшелеу және т.б.); моторлы сфера(шеберлік, қозғалыстардың пропорционалдылығы, қозғалыс әрекеттері және т.б.); сенсорлық(көз, дәлдік, спектр түстеріндегі айырмашылықтардың нәзіктігі, жарық пен көлеңке, дыбыстар, сөйлеу реңктері, уақыт пен кеңістіктегі бағдарлау және т.б.); есте сақтау, елестету, қабылдау, зейінжәне т.б.
Шешім тәрбиелік мақсаттаройларын қалыптастыру арқылы; оқу бағдарламасының әрбір білім беру саласына тән дағдылар мен дағдыларды дамыту баланың даму деңгейін арттыруға мүмкіндік береді.
Тәрбиелік тапсырмалароқытылатын материалдың мүмкіндіктерін пайдалану арқылы балаларға белгілі бір тәрбиелік ықпал етуге бағытталған және жеке тұлғаның адамгершілік қасиеттерін, көзқарастары мен сенімдерін қалыптастыруға, сондай-ақ балалар ұжымында қалыптасатын мәселелерді шешуге ықпал етеді.
Мектепке дейінгі білім беру мекемесінің оқу-тәрбие процесінде дамытушылық және оқу сабақтарын да қолдануға болады. Тренинг сабағында балалар қажетті жеке тәжірибені жинақтайды: идеялар, қабілеттер, дағдылар мен танымдық белсенділік дағдысы, өз бетінше зерттеу әрекетінің дағдыларын меңгереді. Дамытушылық бойынша, бұрын алған тәжірибесін пайдалана отырып, олар білімді өз бетінше алады. Осы мақсатта олар оқу материалын проблемалық баяндау элементтерін, эвристикалық әңгімені енгізеді, мәселенің шешімін ұжымдық немесе жеке дербес іздеуді, эксперименттік әрекетті ұйымдастырады. Алайда, мұндай сабақтар нақты дамытушылық әрекеттерге деген көзқарас болып табылады, оның мәні сананың категориялық құрылымын дамыту және баланың өз бастамасы бойынша өз бетінше ізденушілік әрекетке қабілеттілік, ересек адамнан келетін тапсырмаларды қайта анықтау және қайта анықтау мүмкіндігі болып табылады. .
Дидактикалық тапсырмаларға сәйкес анықталады кәсіп түрі:
Оқыту түрі(жаңа идеяларды игеру).
Мақсат:балаларға танымдық тапсырмаларды қою, балалардың қоғамдық өмір мен табиғат объектілері мен құбылыстары туралы түсініктерін ұсыну, кеңейту және нақтылау;
Бекіту түрі(балалардың жинақталған тәжірибесін жинақтау және жүйелеу).
Мақсат:қабылданған идеяларды түсіну және бастапқы жалпылауды қалыптастыру.
Біріктірілген (аралас) түрісыныптар.
Мақсат:жаңа мазмұнды тану және балалардың бұрыннан бар тәжірибесін қайталау, бекіту және жүйелеу.
балалардың жас ерекшеліктері, оқу бағдарламасының талаптары. Ол қолжетімді, дәлелді, ғылыми, логикалық құрылымды, көрнекі, көлемі жеткілікті, балалардың даму деңгейіне сәйкес сараланған, терминдермен, қосымша ақпараттармен шамадан тыс жүктелмеген және екіден көп жаңа ұғымдарды қамтымауы керек. Мазмұны бірте-бірте күрделене түсуі керек, жаңа идеяларды бұрыннан бар идеялармен байланыстыруды жүзеге асыру, өтілген материалға қайта оралу, бірақ жаңа, байытылған негізде.
Оқу бағдарламасының мазмұнын жүзеге асыру бала тұлғасының жан-жақты дамуын және өзін-өзі дамытуын, оның адамгершілік нормаларының қалыптасуын және әлеуметтік тәжірибені меңгеруін, білім берудің келесі деңгейіне сәтті өтуге дайындығын қамтамасыз етеді.
Сабақта тәрбие мен оқытудың әртүрлі әдістері қолданылады: ауызша, көрнекілік, практикалық, ойын. Грек тілінен аударылған «Әдіс» дегеніміз – бір нәрсеге апаратын жол, мақсатқа жету жолы.
Оқыту әдістеріоңтайлы таңдалуы, білім берудің белгілі бір кезеңінің мақсаттарына немесе міндеттеріне сәйкес келуі керек (мысалы, жаңа объектімен немесе құбылыспен танысу кезінде бақылау жетекші әдіс болады), оқу бағдарламасының мазмұнына сәйкес келуі, балалардың мүмкіндіктері, олардың дайындығы сабақтың берілген тапсырмаларын шешуге ықпал етеді.
Қабылдауоқыту әдістемеден айырмашылығы неғұрлым тар білім беру мәселесін шешуге бағытталған. Әдістердің үйлесуі оқыту әдісін құрайды.Әдіс-тәсілдер неғұрлым әртүрлі болса, оқыту әдісі соғұрлым мазмұнды және тиімді.
Оқыту әдісі, әдістемеден айырмашылығы, неғұрлым тар білім беру мәселесін шешуге бағытталған. Әдістердің үйлесуі оқыту әдісін құрайды. Әдіс-тәсілдер неғұрлым әртүрлі болса, оқыту әдісі соғұрлым мазмұнды және тиімді.
Мысалы, күз туралы әңгіме, бұл әдістің әдіс-тәсілдері: балаларға сұрақ қою, түсіндіру, балалардың өздері айтып беру. Немесе әңгімені музыканы пайдалану арқылы бастауға болады, т.б.
Әдіс-тәсілдер: түсіндіру, бағыт-бағдар беру, көрсету, нұсқау, еске түсіру, салыстыру, т.б.
Көрнекі әдістерді қолдануайқындықтың дидактикалық принципіне сәйкес келеді және мектеп жасына дейінгі балалардың ойлау ерекшеліктерімен байланысты. Оларға мыналар жатады: демонстрациятабиғи объектілер (заттар, құбылыстар), көрнекі құралдар (суреттер, тұлыптар, макеттер, үлгілер және т.б.), фильмдер, телебағдарламалар, диафильмдер, магнитофондық жазбалар; бақылау(адамның қоршаған дүниенің заттары мен құбылыстарын мақсатты, жоспарлы, азды-көпті ұзақ қабылдауы); объектілерді қарау, көрсету(ыдыс-аяқ, тұрмыстық заттар, құралдар және т.б.), суреттер, иллюстрациялар, үлгілер, іс-әрекет тәсілдері және т.б. фильмдерді, бейнефильмдерді көрсету; дидактикалық көрнекі құралдар, дидактикалық материал.
Мектепке дейінгі тәрбиемен тығыз байланысты түсіндіру және көрсетужәне олардың соңынан ереді; түсіндіру жаттығуға кіреді. Көрсету мен түсіндіру әрқашан бірдей дәрежеде бола бермейді. Кейде дисплей, кейде түсіндіру басым болады. Бірте-бірте сөз бала үшін шоуды алмастыра бастайды (мұғалім қимылды қалай орындау керектігін айтады немесе бұл туралы жай еске салады).
Сөздік әдістер.
Оқиға(оқу материалын ауызша баяндау (сұрақсыз) қолданылады: жаңа білімді, айналадағы құбылыстар мен оқиғалар туралы, табиғат туралы мәліметтерді жеткізу үшін; сурет бойынша, берілген тақырыпты (соңын ойлап табу). Балаларды әңгіме айтуға үйрету кезінде, оларға жиі үлгі беріледі;жеке әсерлері туралы (қалай мен ...);әңгіме-кіріспе, әңгіме-презентация, әңгіме-қорытынды.
Көркем әдебиет оқу және әңгімелеубалаларды өнер туындыларымен таныстыру, жаңа ойлар беру, қалаған эмоционалдық күйді тудыру үшін қолданылады: мақтаныш, қуаныш, көңілді, лирикалық көңіл-күй.
Әңгіме ол балаларға арналған заттар мен құбылыстар туралы белгілі бір тәжірибе мен білімге ие болған жағдайларда қолданылады. Әңгімелесу – диалогтік оқыту әдісі, ол әңгімеге қатысушылардың барлығы сұрақ қойып, жауап бере алады, өз көзқарасын айта алады.
Әңгімелесу әдісі мұғалімнен мұқият ойлауды талап етеді сұрақтар балаларға логикалық дәйектілікпен, қысқа да түсінікті тұжырымда. Сұрақтар балаларға түсінікті, бірақ материалды есте сақтауды ғана емес, сонымен қатар рефлексияны қажет ететіндей болуы керек. Проблемалық сұрақтың жай сұрақтан айырмашылығы, онда жасырын қарама-қайшылық бар, ол жауаптардың бір типті емес, екіұшты шешімнің мүмкіндігін ашады.
Практикалық әдістероқыту – бұл мұғалімнің балалардың танымдық белсенділігін, жаңа идеяларды, практикалық сипаттағы дағдыларды меңгеруін беретін әдістер.
Жаттығу- баланың берілген мазмұндағы психикалық немесе практикалық әрекеттерді қайталап қайталауы.
Бастауыш тәжірибелер мен эксперименттер,мектепке дейінгі білім беруде қолданылатын, балаға белгілі бір пән туралы жаңа идеяларды алуға көмектесуге бағытталған. Тәжірибелер мен тәжірибелер барысында бала затқа оның қасиеттерін, байланыстарын және т.б. Бастауыш эксперименттер ойлаудың аналитикалық және синтетикалық белсенділігін дамытуға ықпал етеді, балалардың жасырын қасиеттерін, заттардың байланыстарын ашу, салыстыру, салыстыру, байланыс орнату, себептерді табу, қорытынды жасау қабілеттерін дамытады.
Көрнекі модельдеу әдісі- нақты затты, құбылысты басқа затпен, бейнемен, белгімен алмастыру принципіне негізделген оқытудың көрнекі-практикалық әдісі.
Осылайша, Н балалардың танымдық белсенділігін арттыруүлес қосады:
элементарлық талдау (себеп-салдарлық байланыстарды орнату),
салыстыру,
проблемалық жағдайлар мен тапсырмалар,
модельдеу және дизайн,
логикалық есептерді шешу,
эксперимент және эксперимент.
Ойын әдістері- дидактикалық ойындар, драмалық ойындар, ашық ойындар, эпизодтық ойын тәсілдері (жұмбақтар, еліктеу жаттығулары, басқа тапсырмаларды орындау арасындағы аралықтағы ойын әрекеттері). Ойын әдісі оқу әрекетін шартты жоспарға көшіруді, баланың ойын жағдайына толық енуін көздейді. Ойын техникасы:заттың кенеттен пайда болуы, ойын әрекеттерін орындау, сахналау, жұмбақтар, жарыс элементтері, ойын жағдайын жасау. Ойын әдістері мен оқыту әдістерінің артықшылығы олардың балалардың қызығушылығын, жағымды эмоцияларын оятуында, баланың жеке мақсатына айналатын оқу міндетіне зейінін аударуға көмектесуінде. Үлкен эмоционалды өрлеу кезінде сабақтар, оның ішінде қысқа әңгімелерді, өлеңдерді, драматизация элементтерін және рөлдік ойындарды драматизациялау өткізіледі.
Сабақтың тиімділігі көбінесе оның қаншалықты эмоционалды өтуіне байланысты. Эмоциялық белсенділікті арттырубалалар пайдалануы керек:
ойын және ойдан шығарылған жағдайлар,
ертегілер, әңгімелер, өлеңдер, жұмбақтар және т.б.
драмалық ойындар,
тосын сәттер,
шығармашылық пен жаңашылдық элементтері,
юмор және әзіл (білім беру комикстері).
Шығармашылыққа үйрету және дамыту үшін сыныптағы балаларға қажетқоршаған ортаны эмоционалды қанықтыру, белсенділік мотивациясы, жанды және жансыз табиғаттың заттары мен құбылыстарын зерттеу (тексеру), болжау (қозғалыстағы заттар мен құбылыстарды – өткенді, қазіргіні және болашақты қарастыру қабілеті), эксперимент жасау, көмескі білім (болжау ), жорамалдар (гипотеза) т.б.
Педагогикалық әдістер жүйесі - бұл біртұтас педагогикалық процесте жүзеге асырылатын оқыту мен тәрбиелеу әдістерінің бірлігі.
Балалардың танымдық іс-әрекетін ұйымдастыру формаларысабақта әртүрлі: жеке, топша, фронтальды(барлық топпен), бу бөлмесі.Бұл формалардың әрқайсысы өзінің ерекшелігімен ерекшеленеді, ол дидактикалық мақсатта, балалардың дербестік дәрежесінде, ұжымдық және жеке жұмыстың арақатынасында, педагогикалық жетекшілік сипаттамаларында көрінеді. Көбінесе сабақта балалардың танымдық іс-әрекетін ұйымдастырудың бірнеше формалары қолданылады, мысалы, фронтальды форма кіші топтық формамен және т.б.
Балалардың жетістіктерінің жетістігіне педагогикалық ұжымның мектеп жасына дейінгі балалармен әр түрлі іс-әрекет түрлерін және түрлерін ұйымдастыруды меңгеруі ықпал етеді. Әсіресе, баланың өзінің танымдық іс-әрекетін ұйымдастырудың әртүрлі формалары арқылы ұйымдастырылған жеке іс-әрекеті, сондай-ақ оқытудың тиімді әдістері мен тәсілдері арқылы ұйымдастырылатындар (біріктірілген, кешенді). Сонымен бірге «аффект пен интеллект» бірлігіне қол жеткізіледі, оның қажеттілігін оқу-тәрбие процесінде бірнеше рет Л.С. Выготский.
Мектеп жасына дейінгі бала өзін қоршаған дүниені тұтастай қабылдайды. Ол үшін жекелеген объектілер тек оқу аймағында ғана болмайды: жануарлар мен өсімдіктер білім беру аймағынан «Бала және табиғат», сандар мен геометриялық пішіндер «Бастауыш математикалық бейнелер» т.б.
Әр түрлі білім беру бағыттарының мазмұнын сабақтың кең ақпараттық өрісінде өзара ену және байыту арқылы біріктіру арқылы белгілі бір тақырыптың тұтас мәнін ашу қарастырылған. кіріктірілген сабақ.
Пәнаралық байланысқа құрылған кіріктірілген сабақтардың мақсаты объектіні (пәнді, құбылысты) жан-жақты зерделеу, айналадағы дүниені мағыналы қабылдау, қалыптасқан идеяларды тиісті жүйеге келтіру, қиялға, шығармашылыққа баулу, танымдық қызығушылықты дамыту болуы керек. , позитивті-эмоционалды көңіл-күйді сақтау.
Оқу бағдарламасының бірнеше білім беру бағыттарының мазмұнын кешенді интеграциялау ерікті немесе механикалық емес. Бұл бірігуді олар бірін-бірі толықтырып, байытатындай етіп қамтамасыз ету қажет. Кіріктірілген сабақтар болуы керек тақырыптықТаңдалған тақырып немесе негізгі тұжырымдама оқу жоспарының әртүрлі білім беру салаларындағы тапсырмаларды біріктіру үшін негіз болып табылады. Біріктірілген көріністерді сабаққа келесідей қосуға болады: фрагмент([к] дыбысынан басталатын жануарлардың атын еске түсіру); бөлек кезеңа(ертегімен жұмыс істеу барысында шынайы және қате табиғат құбылыстары туралы білімдерін пысықтау); бүкіл сабақ барысында(«Орман», «Жәндіктер» және сол сияқты ұғымдардың тұтас бейнесін қалыптастыру). Сабақта бір (негізгі) ұғымды қарастырғанда жан-жақты осы тұжырымдаманың ашылуы... Негізгі ұғым жалпыланса, балалар тұтас суретті құрайды. белгілі бір тақырып бойынша.
Кіріктірілген сабақтардың құрылымы тақырыпты меңгерудің барлық кезеңдерінде әртүрлі білім беру салаларындағы мазмұнның ерекше айқындылығын, ойлылығын және логикалық өзара байланысын талап етеді. Бұған бағдарламаның мазмұнын жинақы, шоғырландырылған пайдалану, балалардың танымдық іс-әрекетін ұйымдастырудың әртүрлі формаларын, интерактивті әдістерді қолдану жағдайында қол жеткізіледі.
Кіріктірілген сыныптар оқушыға бағытталған оқыту тұжырымдамасына көбірек сәйкес келеді және баланың жеке басының дамуына ықпал етеді.
Кіріктірілген сабақты жоспарлау және ұйымдастыру тәрбиешіден: білім беру салаларынан (өмір салаларынан) мазмұнды, ортақ аспектілері бар тақырыптарды таңдауды; олардың арасындағы байланысты анықтау; қажет болған жағдайда тақырыпты оқу ретін өзгерту; әрбір білім беру саласының мазмұнын білуді қамтамасыз ету үшін нақты тапсырмаларды таңдау; сабақтың негізгі мақсаты мен міндеттерін тұжырымдау; сабақтың құрылымын имитациялау, оқу бағыттарының мазмұнын, оны мақсатқа сәйкес жүзеге асыру әдістерін таңдау; балалардың сыныптағы оңтайлы жүктемесін (психикалық, физикалық, сөйлеу және т.б.) ұсыну.
Осылайша, мектеп жасына дейінгі балалармен сабақтардың тиімділігіне мыналар ықпал етеді:
Мазмұн сәйкестігі
¾ сабақтың тақырыбы;
¾ берілген тапсырмалар;
¾ балалардың жасы;
¾ балалардың психофизикалық даму деңгейі;
¾ қызмет түрі мен түрі.
Балалардың танымдық қабілетін арттыруға бағытталған әдіс-тәсілдердің тиімділігі мен әртүрлілігі.
Сыныптағы балалардың танымдық іс-әрекетін ұйымдастыру формаларының мақсаттылығы, олардың педагогикалық бағыттылығы.
Педагогикалық өзара әрекеттің ерекшеліктері.
Педагогтың балалармен жұмыстың заманауи түрлерін жобалау және құрастыру әдістерін білуі.
Мектеп жасына дейінгі балаларды оқыту тек сабақпен шектелмейді, балалар олардан тыс көп ақпаратты алады және мұғалімнің балалардың еркін іс-әрекетінде тәрбиені ұйымдастырудың міндеттері мен әдістерін ойластыруы маңызды.
Терминдер сөздігі
Тәрбие- тәрбиеленушілер тұлғасының рухани-адамгершілік және эмоционалдық құндылық аясын қалыптастырудың мақсатты процесі.
Оқушы- мектепке дейінгі тәрбиенің білім беру бағдарламасының, мектепке дейінгі тәрбие деңгейіндегі арнаулы білім берудің білім беру бағдарламасының, ақыл-ойы бұзылған адамдарға арналған мектепке дейінгі білім беру деңгейіндегі арнайы білім берудің білім беру бағдарламасының мазмұнын меңгеретін тұлға.
Мектепке дейінгі тәрбие- ерте және мектепке дейінгі жастағы баланың жас және жеке мүмкіндіктеріне, қабілеттері мен қажеттіліктеріне сәйкес тұлғасын жан-жақты дамытуға, оның адамгершілік нормаларын қалыптастыруға, әлеуметтік тәжірибені меңгеруге бағытталған негізгі білім деңгейі.
Мектепке дейінгі жас- баланың үш жастан бастап жалпы орта немесе арнаулы білім алу үшін оқу орнына түскенге дейінгі жеке тұлғасының физикалық, психикалық және әлеуметтік даму кезеңі.
Тапсырма- мақсатқа жету жолы (мәселелерді шешу қажетті нәтижеге жетуді қамтамасыз етеді).
Сынып мектепке дейінгі білім беру мекемесінде- мектеп жасына дейінгі баланың бастауыш оқу іс-әрекетіндегі оқу-тәрбие процесінің арнайы ұйымдастырылған формасы, балалардың жас ерекшеліктеріне сәйкес күн тәртібіндегі уақыт пен орынмен, ұзақтығымен нақты реттеледі.
Интеграция- бұл бір-бірінен ажыраған бөліктердің бүтінге бірігуі, бір-біріне терең енуі, бір немесе басқа саладағы жалпылама білімдердің бір оқу материалында бірігуі.
Кіріктірілген сабақ- бұл сабақтың кең ақпараттық өрісінде өзара ену және байыту арқылы біріктірілген әр түрлі қызмет түрлері арқылы белгілі бір тақырыптың тұтас мәнін ашуға бағытталған сабақ (Н.Гавриш).
Әдіс(грекше metodos – жол) – білім мен тәжірибеде белгілі бір нәтижеге жету жолы.
Оқыту әдістері- мектеп оқушыларын оқыту, тәрбиелеу және дамыту мақсаттарына жетуге бағытталған мұғалімдер мен студенттердің өзара байланысты іс-әрекетінің әдістері (Бабанский Ю.К.).
Тәрбие процесі- тәрбиеленушілерге мектепке дейінгі тәрбиенің білім беру бағдарламасының мазмұнын меңгеру мақсатында мектепке дейінгі мекеме ұйымдастыратын тәрбие мен оқыту.
Ерте жастағы бала тәрбиесі- оқушылардың жеке және жас ерекшеліктеріне сай қабілеттерін дамыту мақсатында мектепке дейінгі білім берудің оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеру іс-әрекетін ұйымдастыру мен ынталандырудың мақсатты процесі.
Педагогикалық диагностика- даму динамикасын, тәрбиеленушілерді тәрбиелеу мен оқытудың табыстылығын анықтау.
Қабылдау -бұл әдіс тиімділігін арттыруға бағытталған қосымша әдіс.
Жаттығу техникасы(Львов М.Р.) – әдіс талаптарымен анықталатын жалпы жұмыс бағытына, жалпы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Балабақшада қандай іс-әрекет түрлері бар. Сабақтар балабақшадағы тәрбиенің бір түрі ретінде
Балабақшада қандай іс-әрекет түрлері бар. Сабақтар балабақшадағы тәрбиенің бір түрі ретінде
Мектепке дейінгі тәрбиешінің кәсіби қызметі оқу-тәрбие процесінің арнайы ұйымдастырылған формаларын жүргізу сияқты жұмыстағы маңызды бағытты қамтиды. Бұл формалардың бірі - кәсіп.
Оқушыларды табысты оқытудың шарты – мұғалімнің балалардың ой-өрісі, қабілеттері мен дағдыларының жүйесін қалыптастырудың дидактикалық заңдылықтарын білуі, олардың танымдық іс-әрекетін ынталандыратын оқытудың заманауи әдістерін меңгеруі, ізденімпаздық қасиетке ие болуы. таным, сондықтан баланың жеке іс-әрекеті тәрбие жұмысының негізі болып табылады.
Бұл жерде мұғалімнің баланың белсенділігін ынталандыруы және бақылауы маңызды рөл атқарады. Сонымен қатар, балалардың ой-өрісін дамыту, іскерлік пен дағдыны меңгеруі мектепке дейінгі тәрбиенің мақсаты емес, оларды дамытудың құралы ғана болып табылады. Мектепке дейінгі білім беру бағдарламасының білім беру бағыттарының мазмұнын жүзеге асыруда тәрбиешінің басты мақсаты – дайын білімді беру емес, оларды өз бетінше меңгеру қабілетін, қызығушылығын қалыптастыру.
Осылайша, мектепке дейінгі білім беру ұйымындағы оқу-тәрбие процесінің сапасына қойылатын заманауи талаптар балалармен әртүрлі (балалардың жасына, дидактикалық тапсырмаларына, мазмұнына, құрылымына байланысты) сабақтарды жоспарлау мен ұйымдастыруға деген көзқарасты өзгерту қажеттілігін өзекті етеді. .
Сыныппедагог пен бала арасындағы белгілі бір нәтижеге қол жеткізуге бағытталған, күнделікті тәртіптегі уақыт пен орынмен, балалардың жас ерекшеліктеріне сәйкес ұзақтығымен нақты реттелетін арнайы ұйымдастырылған әрекеттестік формасы, тәрбиенің арнайы ұйымдастырылған түрі. мектеп жасына дейінгі баланың бастауыш оқу іс-әрекетіндегі процесс.
Сабақ танымдық мақсаттың болуымен, бағдарламалық мазмұнымен, тәрбиелік міндетімен, оқу іс-әрекетімен, ересектердің міндетті түрде қатысуымен, оның бақылауымен және бағалауымен (бірақ бағалары емес) ерекшеленеді.
Сабақтың нәтижесі – балалардың жан-жақты дамуы, олардың танымдық қажеттіліктерін қанағаттандыру ретіндегі идеяларды, қабілеттер мен дағдыларды меңгеруі.
Сыныптар жіктеледі:тыңдаушылар саны бойынша (жеке, топша, топ); дидактикалық тапсырмалар үшін (жаңаны игеру, бұрын алынған тәжірибені бекіту, идеяларды, қабілеттерді, дағдыларды шығармашылықпен қолдану); мектепке дейінгі тәрбие мазмұны бойынша(басымдық (сурет, музыка, дене шынықтыру, математикаға дейінгі, жаратылыстану және басқа да білім беру бағыттары), интеграцияланған (бірнеше білім беру бағыттарының мазмұнын біріктіретін).
Ол жалпы мазмұны мен әдістемесі бойынша ажырамас байланысқан үш негізгі бөлікті ажырататын, атап айтқанда: сабақтың басы, барысы (үдеріс) және аяқталуы анық көрсетілген құрылымға ие.
Бастаубалалардың назарын алдағы іс-шараларға аударуға арналған тікелей ұйымдастыруды көздейді; проблемалық жағдаяттарды, сұрақтарды, музыканы және т.б. қолдану арқылы оған ынталандыру; тосын сый, жұмбақ, ойын-сауық арқылы қызығушылықты ояту; сәйкес эмоционалды көңіл-күйді құру; танымдық тапсырманы ашу.
Мұғалімнің іс-әрекет тәсілдерін түсіндіруі мен көрсетуі негізінде бала қарапайым жоспар құрады: ол өз бетімен қалай әрекет ету керек, тапсырманы қандай реттілікпен орындау керек, қандай нәтижеге ұмтылу керек.
Сабақтың барысы (процесі).- бұл білім беру міндетімен айқындалатын идеяларды меңгеру, дағдыларды қалыптастырудан тұратын балалардың дербес ақыл-ой немесе практикалық әрекеті. Сабақтың бұл кезеңінде әр баланың даму деңгейіне, қабылдау қарқынына, ойлау ерекшеліктеріне сәйкес әдіс-тәсілдер жекелендіріледі. Барлық балаларға өтініштер тек оқу тапсырмасын орындауда қателер көп болған жағдайда ғана қажет (мысалы, мұғалімнің анық емес түсіндіруінің нәтижесінде).
Оқу бағдарламасының білім беру саласының мазмұнына, сабақтың мақсатына қарай, сабақтың әрбір бөлігін өткізу әдістемесі әртүрлі болуы мүмкін. Ең аз көмек тез және оңай есте сақтайтын, зейінді, талдау жасай алатын, өз іс-әрекетін, нәтижесін мұғалімнің нұсқауымен салыстыра алатындарға көрсетіледі. Қиын жағдайда мұндай балаға ақыл-кеңес, ескерту, бағыттаушы сұрақ жеткілікті болуы мүмкін. Мұғалім әр оқушыға ойлануға, қиын жағдайдан өз бетінше шығудың жолын табуға тырысуға мүмкіндік береді.
Мектепке дейінгі тәрбие түсіндіру мен көрсетумен тығыз байланысты және оған бағынады; түсіндіру жаттығуға кіреді. Баланың оқуға деген құштарлығы болуы үшін оның физикалық және психикалық жағдайын ескеру қажет, өйткені ол ауырған кезде, шаршаған кезде материалды қабылдау қабілетін жоғалтады, мазмұны қызықты емес.
Танымдық белсенділіктің табысты қалыптасуы неге байланысты мотивтероған шақырылады. Көбінесе балалардың белсенділігі идеяларды сіңірумен байланысты емес сыртқы мотивтерден туындайды. Балалар жиі оқиды, себебі «бұл қажет», «олар солай дейді», «сізге көмектесу керек ...» және т.б.
Бала мұғалімнің айтқанының бәрін сөзсіз қабылдап қана қоймай («ассимиляциялау») ғана емес, ол үшін жеке маңызды, өзінің бұрыннан бар тәжірибесін барынша пайдалана білуі керек. Бұл тұрғыда мұғалім мен бала тең серіктес, гетерогенді, бірақ бірдей қажетті тәжірибенің тасымалдаушысы ретінде әрекет етеді. Тәрбиешінің негізгі міндеті – баланың жеке тәжірибесінің мазмұнын ашып, оны сұралатын нәрсемен үйлестіру және сол арқылы осы жаңа мазмұнды тұлғалық игертуге қол жеткізу. Сонымен қатар, сабақты ұйымдастыру кезінде мұғалімнің кәсіби ұстанымы баланың талқыланатын тақырыптың мазмұны бойынша кез келген мәлімдемесіне әдейі құрметпен қарауынан тұрады. Балалардың «нұсқаларын» қатаң бағалау жағдайында (дұрыс немесе бұрыс) емес, тең диалогта қалай талқылау керектігі туралы ойлану керек. Тек осы жағдайда ғана балалар ересектердің «естуіне» ұмтылады.
Балалардың танымдық іс-әрекетінің нәтижесі, егер ол ішкі мотивтерге түрткі болса, әлдеқайда жоғары болады. Ішкі мотивация баланың танымдық қызығушылығынан туындайды: «қызықты», «білгім келеді, білгім келеді» - бұл мақсат баланың өзінің белсенділігіне айналады.
Сабақтың соңыбаланың үлгерімін айғақтаған, алған білімдерін көрсеткен танымдық іс-әрекетінің нәтижелерін қорытындылауға және бағалауға арналған. Алынған нәтиженің сапасы балалардың жас және жеке ерекшеліктеріне, оқу тапсырмасының күрделілігіне байланысты.
Сабақтан кейін мұғалім оның тиімділігін талдайды, рефлексия жасайды, одан әрі оқу қызметінің болашағын белгілейді.
Сабақтың құрылымында балалардың идеяларды, іскерліктерді, дағдыларды меңгеруін тексеру жоқ. Бұл тексеру сабақ барысында бақылау, балалардың іс-әрекетінің өнімдерін талдау, сонымен қатар күнделікті өмірде жүзеге асырылады.
Сабақты жоспарлағанда, ең алдымен, оны анықтау қажет. мақсат.
Мақсат сабақтың мазмұнын, оның құрылымын, оқыту әдістерін, балалардың танымдық іс-әрекетін ұйымдастыру формаларын анықтайды. Ол сабақтың тақырыбына, оның мазмұнына, бағдарламалық талаптарға, балалардың жас ерекшеліктеріне, психофизикалық ерекшеліктеріне сәйкес болуы керек. Сонымен қатар, мақсат нақты, дұрыс тұжырымдалған, ынталы және балалардың іс-әрекеті саласында болуы керек.Ол әрекеттің дамытушылық сипатта болуы мақсатқа байланысты.
Сабақта ең бастысы балалардың танымдық іс-әрекетін ұйымдастыру.
Мұғалім ақпаратты жеткізуге қиянат жасамай, балаларды өз ой-пікірлері барысында, білімді өз бетінше «игертуге» тартады, «ашу» жағдайын жасайды. Педагогикада «баланың іс-әрекет саласына мақсат қою» дейді.
Мектеп жасына дейінгі балалармен жұмыста бағдарламалық міндеттерді оқыту, тәрбиелеу және дамыту болып бөлу таза шартты болып табылады, өйткені педагогикалық процесте олар бірлікте көрінеді.
Р тапсырмаларды әзірлеуоқушылардың дамуын қамтамасыз ету танымдық қызығушылық, шығармашылық, ерік-жігер, эмоциялар, баяндамалар(сөздік қорын байыту және күрделендіру, мазмұнын байыту, сөйлеудің коммуникативтік қасиеттерін жетілдіру); ойлау(барлық қажетті ақыл-ой операцияларын орындау дағдыларын қалыптастыру; талдау, синтез, абстракциялау, жіктеу, сериялау, салыстыру, ажырату, негізгі нәрсені ерекшелеу және т.б.); моторлы сфера(шеберлік, қозғалыстардың пропорционалдылығы, қозғалыс әрекеттері және т.б.); сенсорлық(көз, дәлдік, спектр түстеріндегі айырмашылықтардың нәзіктігі, жарық пен көлеңке, дыбыстар, сөйлеу реңктері, уақыт пен кеңістіктегі бағдарлау және т.б.); есте сақтау, елестету, қабылдау, зейінжәне т.б.
Шешім тәрбиелік мақсаттаройларын қалыптастыру арқылы; оқу бағдарламасының әрбір білім беру саласына тән дағдылар мен дағдыларды дамыту баланың даму деңгейін арттыруға мүмкіндік береді.
Тәрбиелік тапсырмалароқытылатын материалдың мүмкіндіктерін пайдалану арқылы балаларға белгілі бір тәрбиелік ықпал етуге бағытталған және жеке тұлғаның адамгершілік қасиеттерін, көзқарастары мен сенімдерін қалыптастыруға, сондай-ақ балалар ұжымында қалыптасатын мәселелерді шешуге ықпал етеді.
Мектепке дейінгі білім беру мекемесінің оқу-тәрбие процесінде дамытушылық және оқу сабақтарын да қолдануға болады. Тренинг сабағында балалар қажетті жеке тәжірибені жинақтайды: идеялар, қабілеттер, дағдылар мен танымдық белсенділік дағдысы, өз бетінше зерттеу әрекетінің дағдыларын меңгереді. Дамытушылық бойынша, бұрын алған тәжірибесін пайдалана отырып, олар білімді өз бетінше алады. Осы мақсатта олар оқу материалын проблемалық баяндау элементтерін, эвристикалық әңгімені енгізеді, мәселенің шешімін ұжымдық немесе жеке дербес іздеуді, эксперименттік әрекетті ұйымдастырады. Алайда, мұндай сабақтар нақты дамытушылық әрекеттерге деген көзқарас болып табылады, оның мәні сананың категориялық құрылымын дамыту және баланың өз бастамасы бойынша өз бетінше ізденушілік әрекетке қабілеттілік, ересек адамнан келетін тапсырмаларды қайта анықтау және қайта анықтау мүмкіндігі болып табылады. .
Дидактикалық тапсырмаларға сәйкес анықталады кәсіп түрі:
Оқыту түрі(жаңа идеяларды игеру).
Мақсат:балаларға танымдық тапсырмаларды қою, балалардың қоғамдық өмір мен табиғат объектілері мен құбылыстары туралы түсініктерін ұсыну, кеңейту және нақтылау;
Бекіту түрі(балалардың жинақталған тәжірибесін жинақтау және жүйелеу).
Мақсат:қабылданған идеяларды түсіну және бастапқы жалпылауды қалыптастыру.
Біріктірілген (аралас) түрісыныптар.
Мақсат:жаңа мазмұнды тану және балалардың бұрыннан бар тәжірибесін қайталау, бекіту және жүйелеу.
балалардың жас ерекшеліктері, оқу бағдарламасының талаптары. Ол қолжетімді, дәлелді, ғылыми, логикалық құрылымды, көрнекі, көлемі жеткілікті, балалардың даму деңгейіне сәйкес сараланған, терминдермен, қосымша ақпараттармен шамадан тыс жүктелмеген және екіден көп жаңа ұғымдарды қамтымауы керек. Мазмұны бірте-бірте күрделене түсуі керек, жаңа идеяларды бұрыннан бар идеялармен байланыстыруды жүзеге асыру, өтілген материалға қайта оралу, бірақ жаңа, байытылған негізде.
Оқу бағдарламасының мазмұнын жүзеге асыру бала тұлғасының жан-жақты дамуын және өзін-өзі дамытуын, оның адамгершілік нормаларының қалыптасуын және әлеуметтік тәжірибені меңгеруін, білім берудің келесі деңгейіне сәтті өтуге дайындығын қамтамасыз етеді.
Сабақта тәрбие мен оқытудың әртүрлі әдістері қолданылады: ауызша, көрнекілік, практикалық, ойын. Грек тілінен аударылған «Әдіс» дегеніміз – бір нәрсеге апаратын жол, мақсатқа жету жолы.
Оқыту әдістеріоңтайлы таңдалуы, білім берудің белгілі бір кезеңінің мақсаттарына немесе міндеттеріне сәйкес келуі керек (мысалы, жаңа объектімен немесе құбылыспен танысу кезінде бақылау жетекші әдіс болады), оқу бағдарламасының мазмұнына сәйкес келуі, балалардың мүмкіндіктері, олардың дайындығы сабақтың берілген тапсырмаларын шешуге ықпал етеді.
Қабылдауоқыту әдістемеден айырмашылығы неғұрлым тар білім беру мәселесін шешуге бағытталған. Әдістердің үйлесуі оқыту әдісін құрайды.Әдіс-тәсілдер неғұрлым әртүрлі болса, оқыту әдісі соғұрлым мазмұнды және тиімді.
Оқыту әдісі, әдістемеден айырмашылығы, неғұрлым тар білім беру мәселесін шешуге бағытталған. Әдістердің үйлесуі оқыту әдісін құрайды. Әдіс-тәсілдер неғұрлым әртүрлі болса, оқыту әдісі соғұрлым мазмұнды және тиімді.
Мысалы, күз туралы әңгіме, бұл әдістің әдіс-тәсілдері: балаларға сұрақ қою, түсіндіру, балалардың өздері айтып беру. Немесе әңгімені музыканы пайдалану арқылы бастауға болады, т.б.
Әдіс-тәсілдер: түсіндіру, бағыт-бағдар беру, көрсету, нұсқау, еске түсіру, салыстыру, т.б.
Көрнекі әдістерді қолдануайқындықтың дидактикалық принципіне сәйкес келеді және мектеп жасына дейінгі балалардың ойлау ерекшеліктерімен байланысты. Оларға мыналар жатады: демонстрациятабиғи объектілер (заттар, құбылыстар), көрнекі құралдар (суреттер, тұлыптар, макеттер, үлгілер және т.б.), фильмдер, телебағдарламалар, диафильмдер, магнитофондық жазбалар; бақылау(адамның қоршаған дүниенің заттары мен құбылыстарын мақсатты, жоспарлы, азды-көпті ұзақ қабылдауы); объектілерді қарау, көрсету(ыдыс-аяқ, тұрмыстық заттар, құралдар және т.б.), суреттер, иллюстрациялар, үлгілер, іс-әрекет тәсілдері және т.б. фильмдерді, бейнефильмдерді көрсету; дидактикалық көрнекі құралдар, дидактикалық материал.
Мектепке дейінгі тәрбиемен тығыз байланысты түсіндіру және көрсетужәне олардың соңынан ереді; түсіндіру жаттығуға кіреді. Көрсету мен түсіндіру әрқашан бірдей дәрежеде бола бермейді. Кейде дисплей, кейде түсіндіру басым болады. Бірте-бірте сөз бала үшін шоуды алмастыра бастайды (мұғалім қимылды қалай орындау керектігін айтады немесе бұл туралы жай еске салады).
Сөздік әдістер.
Оқиға(оқу материалын ауызша баяндау (сұрақсыз) қолданылады: жаңа білімді, айналадағы құбылыстар мен оқиғалар туралы, табиғат туралы мәліметтерді жеткізу үшін; сурет бойынша, берілген тақырыпты (соңын ойлап табу). Балаларды әңгіме айтуға үйрету кезінде, оларға жиі үлгі беріледі;жеке әсерлері туралы (қалай мен ...);әңгіме-кіріспе, әңгіме-презентация, әңгіме-қорытынды.
Көркем әдебиет оқу және әңгімелеубалаларды өнер туындыларымен таныстыру, жаңа ойлар беру, қалаған эмоционалдық күйді тудыру үшін қолданылады: мақтаныш, қуаныш, көңілді, лирикалық көңіл-күй.
Әңгіме ол балаларға арналған заттар мен құбылыстар туралы белгілі бір тәжірибе мен білімге ие болған жағдайларда қолданылады. Әңгімелесу – диалогтік оқыту әдісі, ол әңгімеге қатысушылардың барлығы сұрақ қойып, жауап бере алады, өз көзқарасын айта алады.
Әңгімелесу әдісі мұғалімнен мұқият ойлауды талап етеді сұрақтар балаларға логикалық дәйектілікпен, қысқа да түсінікті тұжырымда. Сұрақтар балаларға түсінікті, бірақ материалды есте сақтауды ғана емес, сонымен қатар рефлексияны қажет ететіндей болуы керек. Проблемалық сұрақтың жай сұрақтан айырмашылығы, онда жасырын қарама-қайшылық бар, ол жауаптардың бір типті емес, екіұшты шешімнің мүмкіндігін ашады.
Практикалық әдістероқыту – бұл мұғалімнің балалардың танымдық белсенділігін, жаңа идеяларды, практикалық сипаттағы дағдыларды меңгеруін беретін әдістер.
Жаттығу- баланың берілген мазмұндағы психикалық немесе практикалық әрекеттерді қайталап қайталауы.
Бастауыш тәжірибелер мен эксперименттер,мектепке дейінгі білім беруде қолданылатын, балаға белгілі бір пән туралы жаңа идеяларды алуға көмектесуге бағытталған. Тәжірибелер мен тәжірибелер барысында бала затқа оның қасиеттерін, байланыстарын және т.б. Бастауыш эксперименттер ойлаудың аналитикалық және синтетикалық белсенділігін дамытуға ықпал етеді, балалардың жасырын қасиеттерін, заттардың байланыстарын ашу, салыстыру, салыстыру, байланыс орнату, себептерді табу, қорытынды жасау қабілеттерін дамытады.
Көрнекі модельдеу әдісі- нақты затты, құбылысты басқа затпен, бейнемен, белгімен алмастыру принципіне негізделген оқытудың көрнекі-практикалық әдісі.
Осылайша, Н балалардың танымдық белсенділігін арттыруүлес қосады:
элементарлық талдау (себеп-салдарлық байланыстарды орнату),
салыстыру,
проблемалық жағдайлар мен тапсырмалар,
модельдеу және дизайн,
логикалық есептерді шешу,
эксперимент және эксперимент.
Ойын әдістері- дидактикалық ойындар, драмалық ойындар, ашық ойындар, эпизодтық ойын тәсілдері (жұмбақтар, еліктеу жаттығулары, басқа тапсырмаларды орындау арасындағы аралықтағы ойын әрекеттері). Ойын әдісі оқу әрекетін шартты жоспарға көшіруді, баланың ойын жағдайына толық енуін көздейді. Ойын техникасы:заттың кенеттен пайда болуы, ойын әрекеттерін орындау, сахналау, жұмбақтар, жарыс элементтері, ойын жағдайын жасау. Ойын әдістері мен оқыту әдістерінің артықшылығы олардың балалардың қызығушылығын, жағымды эмоцияларын оятуында, баланың жеке мақсатына айналатын оқу міндетіне зейінін аударуға көмектесуінде. Үлкен эмоционалды өрлеу кезінде сабақтар, оның ішінде қысқа әңгімелерді, өлеңдерді, драматизация элементтерін және рөлдік ойындарды драматизациялау өткізіледі.
Сабақтың тиімділігі көбінесе оның қаншалықты эмоционалды өтуіне байланысты. Эмоциялық белсенділікті арттырубалалар пайдалануы керек:
ойын және ойдан шығарылған жағдайлар,
ертегілер, әңгімелер, өлеңдер, жұмбақтар және т.б.
драмалық ойындар,
тосын сәттер,
шығармашылық пен жаңашылдық элементтері,
юмор және әзіл (білім беру комикстері).
Шығармашылыққа үйрету және дамыту үшін сыныптағы балаларға қажетқоршаған ортаны эмоционалды қанықтыру, белсенділік мотивациясы, жанды және жансыз табиғаттың заттары мен құбылыстарын зерттеу (тексеру), болжау (қозғалыстағы заттар мен құбылыстарды – өткенді, қазіргіні және болашақты қарастыру қабілеті), эксперимент жасау, көмескі білім (болжау ), жорамалдар (гипотеза) т.б.
Педагогикалық әдістер жүйесі - бұл біртұтас педагогикалық процесте жүзеге асырылатын оқыту мен тәрбиелеу әдістерінің бірлігі.
Балалардың танымдық іс-әрекетін ұйымдастыру формаларысабақта әртүрлі: жеке, топша, фронтальды(барлық топпен), бу бөлмесі.Бұл формалардың әрқайсысы өзінің ерекшелігімен ерекшеленеді, ол дидактикалық мақсатта, балалардың дербестік дәрежесінде, ұжымдық және жеке жұмыстың арақатынасында, педагогикалық жетекшілік сипаттамаларында көрінеді. Көбінесе сабақта балалардың танымдық іс-әрекетін ұйымдастырудың бірнеше формалары қолданылады, мысалы, фронтальды форма кіші топтық формамен және т.б.
Балалардың жетістіктерінің жетістігіне педагогикалық ұжымның мектеп жасына дейінгі балалармен әр түрлі іс-әрекет түрлерін және түрлерін ұйымдастыруды меңгеруі ықпал етеді. Әсіресе, баланың өзінің танымдық іс-әрекетін ұйымдастырудың әртүрлі формалары арқылы ұйымдастырылған жеке іс-әрекеті, сондай-ақ оқытудың тиімді әдістері мен тәсілдері арқылы ұйымдастырылатындар (біріктірілген, кешенді). Сонымен бірге «аффект пен интеллект» бірлігіне қол жеткізіледі, оның қажеттілігін оқу-тәрбие процесінде бірнеше рет Л.С. Выготский.
Мектеп жасына дейінгі бала өзін қоршаған дүниені тұтастай қабылдайды. Ол үшін жекелеген объектілер тек оқу аймағында ғана болмайды: жануарлар мен өсімдіктер білім беру аймағынан «Бала және табиғат», сандар мен геометриялық пішіндер «Бастауыш математикалық бейнелер» т.б.
Әр түрлі білім беру бағыттарының мазмұнын сабақтың кең ақпараттық өрісінде өзара ену және байыту арқылы біріктіру арқылы белгілі бір тақырыптың тұтас мәнін ашу қарастырылған. кіріктірілген сабақ.
Пәнаралық байланысқа құрылған кіріктірілген сабақтардың мақсаты объектіні (пәнді, құбылысты) жан-жақты зерделеу, айналадағы дүниені мағыналы қабылдау, қалыптасқан идеяларды тиісті жүйеге келтіру, қиялға, шығармашылыққа баулу, танымдық қызығушылықты дамыту болуы керек. , позитивті-эмоционалды көңіл-күйді сақтау.
Оқу бағдарламасының бірнеше білім беру бағыттарының мазмұнын кешенді интеграциялау ерікті немесе механикалық емес. Бұл бірігуді олар бірін-бірі толықтырып, байытатындай етіп қамтамасыз ету қажет. Кіріктірілген сабақтар болуы керек тақырыптықТаңдалған тақырып немесе негізгі тұжырымдама оқу жоспарының әртүрлі білім беру салаларындағы тапсырмаларды біріктіру үшін негіз болып табылады. Біріктірілген көріністерді сабаққа келесідей қосуға болады: фрагмент([к] дыбысынан басталатын жануарлардың атын еске түсіру); бөлек кезеңа(ертегімен жұмыс істеу барысында шынайы және қате табиғат құбылыстары туралы білімдерін пысықтау); бүкіл сабақ барысында(«Орман», «Жәндіктер» және сол сияқты ұғымдардың тұтас бейнесін қалыптастыру). Сабақта бір (негізгі) ұғымды қарастырғанда жан-жақты осы тұжырымдаманың ашылуы... Негізгі ұғым жалпыланса, балалар тұтас суретті құрайды. белгілі бір тақырып бойынша.
Кіріктірілген сабақтардың құрылымы тақырыпты меңгерудің барлық кезеңдерінде әртүрлі білім беру салаларындағы мазмұнның ерекше айқындылығын, ойлылығын және логикалық өзара байланысын талап етеді. Бұған бағдарламаның мазмұнын жинақы, шоғырландырылған пайдалану, балалардың танымдық іс-әрекетін ұйымдастырудың әртүрлі формаларын, интерактивті әдістерді қолдану жағдайында қол жеткізіледі.
Кіріктірілген сыныптар оқушыға бағытталған оқыту тұжырымдамасына көбірек сәйкес келеді және баланың жеке басының дамуына ықпал етеді.
Кіріктірілген сабақты жоспарлау және ұйымдастыру тәрбиешіден: білім беру салаларынан (өмір салаларынан) мазмұнды, ортақ аспектілері бар тақырыптарды таңдауды; олардың арасындағы байланысты анықтау; қажет болған жағдайда тақырыпты оқу ретін өзгерту; әрбір білім беру саласының мазмұнын білуді қамтамасыз ету үшін нақты тапсырмаларды таңдау; сабақтың негізгі мақсаты мен міндеттерін тұжырымдау; сабақтың құрылымын имитациялау, оқу бағыттарының мазмұнын, оны мақсатқа сәйкес жүзеге асыру әдістерін таңдау; балалардың сыныптағы оңтайлы жүктемесін (психикалық, физикалық, сөйлеу және т.б.) ұсыну.
Осылайша, мектеп жасына дейінгі балалармен сабақтардың тиімділігіне мыналар ықпал етеді:
Мазмұн сәйкестігі
¾ сабақтың тақырыбы;
¾ берілген тапсырмалар;
¾ балалардың жасы;
¾ балалардың психофизикалық даму деңгейі;
¾ қызмет түрі мен түрі.
Балалардың танымдық қабілетін арттыруға бағытталған әдіс-тәсілдердің тиімділігі мен әртүрлілігі.
Сыныптағы балалардың танымдық іс-әрекетін ұйымдастыру формаларының мақсаттылығы, олардың педагогикалық бағыттылығы.
Педагогикалық өзара әрекеттің ерекшеліктері.
Педагогтың балалармен жұмыстың заманауи түрлерін жобалау және құрастыру әдістерін білуі.
Мектеп жасына дейінгі балаларды оқыту тек сабақпен шектелмейді, балалар олардан тыс көп ақпаратты алады және мұғалімнің балалардың еркін іс-әрекетінде тәрбиені ұйымдастырудың міндеттері мен әдістерін ойластыруы маңызды.
Терминдер сөздігі
Тәрбие- тәрбиеленушілер тұлғасының рухани-адамгершілік және эмоционалдық құндылық аясын қалыптастырудың мақсатты процесі.
Оқушы- мектепке дейінгі тәрбиенің білім беру бағдарламасының, мектепке дейінгі тәрбие деңгейіндегі арнаулы білім берудің білім беру бағдарламасының, ақыл-ойы бұзылған адамдарға арналған мектепке дейінгі білім беру деңгейіндегі арнайы білім берудің білім беру бағдарламасының мазмұнын меңгеретін тұлға.
Мектепке дейінгі тәрбие- ерте және мектепке дейінгі жастағы баланың жас және жеке мүмкіндіктеріне, қабілеттері мен қажеттіліктеріне сәйкес тұлғасын жан-жақты дамытуға, оның адамгершілік нормаларын қалыптастыруға, әлеуметтік тәжірибені меңгеруге бағытталған негізгі білім деңгейі.
Мектепке дейінгі жас- баланың үш жастан бастап жалпы орта немесе арнаулы білім алу үшін оқу орнына түскенге дейінгі жеке тұлғасының физикалық, психикалық және әлеуметтік даму кезеңі.
Тапсырма- мақсатқа жету жолы (мәселелерді шешу қажетті нәтижеге жетуді қамтамасыз етеді).
Сынып мектепке дейінгі білім беру мекемесінде- мектеп жасына дейінгі баланың бастауыш оқу іс-әрекетіндегі оқу-тәрбие процесінің арнайы ұйымдастырылған формасы, балалардың жас ерекшеліктеріне сәйкес күн тәртібіндегі уақыт пен орынмен, ұзақтығымен нақты реттеледі.
Интеграция- бұл бір-бірінен ажыраған бөліктердің бүтінге бірігуі, бір-біріне терең енуі, бір немесе басқа саладағы жалпылама білімдердің бір оқу материалында бірігуі.
Кіріктірілген сабақ- бұл сабақтың кең ақпараттық өрісінде өзара ену және байыту арқылы біріктірілген әр түрлі қызмет түрлері арқылы белгілі бір тақырыптың тұтас мәнін ашуға бағытталған сабақ (Н.Гавриш).
Әдіс(грекше metodos – жол) – білім мен тәжірибеде белгілі бір нәтижеге жету жолы.
Оқыту әдістері- мектеп оқушыларын оқыту, тәрбиелеу және дамыту мақсаттарына жетуге бағытталған мұғалімдер мен студенттердің өзара байланысты іс-әрекетінің әдістері (Бабанский Ю.К.).
Тәрбие процесі- тәрбиеленушілерге мектепке дейінгі тәрбиенің білім беру бағдарламасының мазмұнын меңгеру мақсатында мектепке дейінгі мекеме ұйымдастыратын тәрбие мен оқыту.
Ерте жастағы бала тәрбиесі- оқушылардың жеке және жас ерекшеліктеріне сай қабілеттерін дамыту мақсатында мектепке дейінгі білім берудің оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеру іс-әрекетін ұйымдастыру мен ынталандырудың мақсатты процесі.
Педагогикалық диагностика- даму динамикасын, тәрбиеленушілерді тәрбиелеу мен оқытудың табыстылығын анықтау.
Қабылдау -бұл әдіс тиімділігін арттыруға бағытталған қосымша әдіс.
Жаттығу техникасы(Львов М.Р.) – әдіс талаптарымен анықталатын жалпы жұмыс бағытына, жалпы
шағым қалдыра аласыз


