Қазақ тілі 5-сабақ
|
Бөлім: |
Уақыт |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Түбір сөз және туынды сөз |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.1.5.1 аудио-бейнежазба мазмұны бойынша айтылған өзгенің пікіріне (келісу, келіспеу себебін ) өз көзқарасын білдіру 3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. «Санау» әдісімен төрт топқа бөлу. Оқу материалын жариялау «Мюссенберг» әдісі арқылы жүреді: -Берілген әріптер арасынан мағыналы сөздерді тауып, тақырыпты шығарыңдар. Раэлищнтүбірштбгвдпщсөзпдпишжшжәнежкіпмндптуындыррөдпишсөзртп - Қандай сөйлем шықты? -Түбір деген не еді? - Туынды сөзінің мағынасы қандай? -Түбір сөздерге мысалдар келтіріңдер. -Ендеше бүгінгі сабақта түбір және туынды сөздер жайлы білімімізді жетілдіру мақсатында тапсырмалар орындайтын боламыз. |
Үйге берілген тапсырманы қалай орындағанын түсіндіреді. |
«Ауызша мадақтау» әдісі |
|
|
Жаңа білім 15 мин 2 мин Бекіту 18 мин |
(Т,Д) 1- тапсырма: «Еркін әңгіме» әдісі, дәптермен жұмыс. 15-жаттығу. Мәтінді рөлге бөліп оқы. Мәтін арқылы Бекжанның өмірбаянын біле алдың ба? -Бекжанның өмірбаянын білу үшін сендер қандай сұрақ қояр едіңдер? -Сұрақ қою үшін төмендегі ақпаратпен таныс. Анықтамамен жұмыс: Өмірбаян дегеніміз – адамдардың өмірі туралы әңгіме. Өмірбаян адамның туған жылы, айы, күнінен басталады. Одан кейін тұрған мекенжайы, отбасында қанша адам тұратыны туралы баяндалады. -Ата – ататай, қазақ – қазақша сөздерін салыстыр. Олардың мағынасындағы өзгерісті байқа. -Өз өмірбаяныңды жаз. -Туған-туысқандарыңды қалай жақсы көресің? Сезіміңді қалай білдіресің? Ым-ишара арқылы көрсет. 16-жаттығу. Суретте берілген жануарлардың атын пайдалану арқылы мәтінді толықтырып жаз. Халықтың жыл санау есебінде 12 жыл аты бар. Қазақша жыл санау бойынша жылдар былай аталады: тышқан, сиыр, барыс, қоян, ұлу, жылан, жылқы, қой, мешін, тауық, ит, доңыз. - Тышқанның қалай жыл басы болғанын есіңе түсір. - Қарамен берілген сөздерге назар аудар, олардың түбірін тап. Анықтамамен жұмыс:
Саралау тәсілі «Тапсырма» арқылы жүргізіледі. Кейбір оқушыға: -Мәтін кейіпкерлері туралы өз пікіріңді ашып айт.
Сергіту сәті: нейро жаттығу «саусақ ойыны» (Ұ) 2- тапсырма: «Ашық микрофон» әдісі. 17-жаттығу. Ойлан, тап. Бір үлкен кісі сұраған соң жасымды айтып едім, «Е, қозы жасында* екенсің ғой», – деді. Түсінбесем де, қайта сұрауға ұялдым. «Қозы жасы» деген нені білдіреді? -Сұрақтың жауабын сөздіктен біліп ал. Ә) Берілген түбір сөздерге жұрнақ жалғап, туынды сөз жасаңдар. Бас, етік, орман, мал, ас, кітап. Б) Берілген туынды сөздің түбірін анықтаңдар. Жастық, егінші, құрылысшы, дәріхана, мейірімді. |
Мәтінді оқиды, тапсырманы орындайды. Анықтама-ларды жаттайды.
Билеп сергиді.
Мәтінді оқиды. Сөздің мағынасын анықтайды. Тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: - Мәтінді рөлге бөліп оқиды-1 балл. -Мәтін арқылы Бекжан туралы айтып, өмірбаянын білу үшін сұрақ қояды -1 балл. -Сурет бойынша мәтінді толықтырып жазады-1 балл. Тышқанның қалай жыл басы болғанын әңгімелейді-1 балл. - Қарамен берілген сөздердің түбірін табады-1балл. Дескриптор: - «Қозы жасы» деген сөздің мағынасын анықтайды-1балл. -Берілген түбір сөздерге қосымша жалғап, туынды сөз жасайды-2балл. -Берілген туынды сөздің түбірін анықтайды-2 балл. |
Оқулық, дәптер Оқулық, дәптер |
|
Қорытынды 5 мин |
Рефлексия «ақылды үкі » әдісі арқылы береді. Оқу тапсырмасы: түбір, туынды сөздерге мысалдар жазу. |
Рефлексия жасайды. Оқу тапсырмасын жазып алады. |
ҚБ қойылады. |
|
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі 6-сабақ
|
Бөлім |
Уақыт |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Түбір сөз және туынды сөз. Ұтымды жауап |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау 3.4.2.1 негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасау, түбірлес сөздердің мағынасын ажырату |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Топқа бөлгенде «Пазл» әдісі арқылы сурет бөліктерін алып бөлінеді. Топта сурет құрастырады. Өткен тақырыпқа шолу және жаңа тақырыпты ашу: А) Үйге берілген оқу тапсырмасы: Түбір, туынды сөздерге мысалдар жазу. Ә) «Сұрақтар ілмегі» әдісі: -Өткен сабақта қандай тақырып өттік? -Туынды сөз туралы анықтаманы кім біледі? -Ендеше бүгінгі сабағымызда да түбір сөз бен туынды сөзді ажырату үшін тапсырмалар орындаймыз. |
Жақсы тілек айтады. Сурет бөлшектерін алып, топқа бірігеді. Суретті құрастырады.
|
ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 15 мин 2 мин Бекіту 18 мин
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Жансейтова Гулбаршын МамбеталиевнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Балалардыңтілін дамытуда дәстүрден тыс технологияларды қолдану
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Балалардыңтілін дамытуда дәстүрден тыс технологияларды қолдануМатериал туралы қысқаша түсінік
тәрбиешілерге арналган
Материалдың қысқаша нұсқасы Қазақ тілі 5-сабақ
Сабақтың барысы
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі «------------------------- орта мектебі» КММ Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі 6-сабақ
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















