|
Сабақ: №6 |
Мектеп: №31 Т. Бигелдинов атындағы жалпы орта мектебі |
|||||||
|
Пәні: информатика |
||||||||
|
Күні: 11.10.2019 |
Мұғалімнің аты-жөні: Бейсенбаева Ж.Б. |
|||||||
|
Сынып: 8 а |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Bandwidth (желінің өткізу қабілеті) |
|||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
- интернет желісінің өткізу қабілетінің мағынасын анықтай алады; - интернет желісінің өткізу қабілетін есептейсіз. |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||
|
интернет желісінің өткізу қабілеті туралы біледі; |
||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||
|
Ақпарат жеткізу жылдамдығын анықтай алады.; |
||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||
|
интернет желісінің өткізу қабілетін есептей алады. |
||||||||
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||||
|
Measure, bandwidth, |
||||||||
|
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Network |
|||||||
|
Жоспар |
||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||
|
Басталуы Кіріспе бөлім: 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Greetings, divisions, definition of group leader. Remember the technical safety rules used in the office of information science. Сәлемдесу, топқа бөлу, топ басшыны анықтау. Топты стикерлер арқылы топтарға бөлу |
|
||||||
|
NEW TOPIC Aktivity 15 min Ортасы ЖАҢА ТАҚЫРЫП 15 мин Practice 15 min Тәжірибе 15 минут |
Students from each group read the topic from the sheets and explain to the following group students, explaining the content of the lesson. Top executives fill out the evaluation sheet. Creating your spreadsheets theme is group work Әр топтағы оқушылар кеспе қағазынан тақырыпты оқып келесі топ оқушыларына түсіндіреді, сабақтың мазмұнын ашады. Топ басшылар бағалау парағын толтырады. Жаңа сабақ тақырыбы «Bandwidth» How fast is your internet speed? A network cable is like a road and cars on the roads represent data (0 and1). Data moves in both directions. Bandwith Желінің өткізу қабілеті жол бойындағы автокөліктер қозғалысына ұқсайды. Автокөліктерді желілер арқылы тасымалданатын деректер деп алайық. Жолақтар саны желінің өткізу қабілетін білдіреді. 4жолақ болатын болса, онда 4 автокөлік бір мезгілде қозғала алады. Ол 4бит ақпарат бір сәтте тасымалданатынын білдіреді. Latency Деректерді бір нүктеден келесі нүктеге жеткізуге жұмсалатын уақыт мөлшерін атаймыз. Желілік құрылғылар деректерді өңдеу және жіберу кезінде осы уақыт мөлшерін пайдаланады. Delay Деректер жолдағы автокөліктер сияқты тоқтау белгілері мен бағдаршамдарға кезігеді. Мұндай әрекеттер автокөліктің қозғалысын баяулатуы мүмкін. Кешігулер, сондай-ақ деректер қозғалысында да болады. Желілік құрылғылар және ұзақ кабельдер деректердің тасымалдануын кешіктіреді. Practice 1 Click ‘Start’ button. Type ‘cmd’ and press ‘Enter’. Write ‘ping astanakitap.kz’ command. It will show you Latency.
Find latency of the following web addresses: a)astanakitap.kz b)code.org c)google.kz d)post.kz Keep in mind Bandwidth is a number of bits that can be sent per second. There are some examples of bandwidth measurements: b/s – bits per second (bps) kb/s - kilobits per second (kbps) Mb/s- megabits per second (Mbps) Gb/s-gigabits per second (Gbps) Mbps: Megabits per second MBps: Megabytes per second 8 bits =1byte Mbps=1,000,000 bits per second 1 MBps = 1,000,000 bytes per second = 8,000,000 bits per second = 8 Mbps Upload and download speed Серверге салу жылдамдығы – сіз басқа компьютерге ақпарат жіберген кездегі жылдамдық. Жүктеу жылдамдығы – сіз басқа компьютерден ақпарат қабылдаған кездегі жылдамдық. Download speed Біз суреттерді, аудио немесе бейне файлдарды қанша уақытта жүктейміз? Енді біз жүктеу уақытын есептеуді үйренеміз. Біз 20МБ деректің мысалын алайық. Біріншіден, 20 мегабайтты битке аударайық: 20 МБ =20*1024килобайт = 20*1024*1024байт = 20* 1024*1024*8бит = 167 771 60бит = 167 772 160 бит. Сонымен, 20 МБ = 167 772 160 бит. Енді сіздің жүктеу жылдамдығыңызды бит секундына етіп түрлендірейік. Мысалы: 512 Кб/с. 512 кбит секундына = 512 * 1000 бит секундына. Сонымен, 512 кбит = 512 000 бит секундына. Соңында, жүктеу жылдамдығына бөлеміз (бит секундына). Жүктеуге кететін уақыт = Деректің биттік өлшемі / Жүктеу жылдамдығы. Жүктеуге кететін уақыт = 167 772 160 / 512000 = 327.68 секунд. Practice2 You want to download a video. Its size is 1.5 GB. How much time will it take to download video? If your download sped is: a)4 Mbps b) 10Mbps c)32Mbps d)1Gbps Find your own download and upload speeds. Calculate the time to download a 2.5GB file and time to upload a 1.5 GB file. Practice3 Click ‘Start’ button. Type ‘cmd’ and press ‘Enter’. This article describes TRACERT (Trace Route), a command-line utility that you can use to trace the path that an Interne Protocol (IP) packet takes toits destination. Write path to thе following web addresses: a.facebook.com b.astanakitap.kz c.egov.kz
Literacy 1.What factors affects the bandwidth work? 2.Explainways to calculatetime necessary to download a file7 Терминология Transmission - жолдама -передача Calculation - есептеу – расчет To delay-кешіктіру - задержка To divide – бөлу - делить To process – өңдеу - обработать Аpproximate - шамамен - приблизительно Bandwidth - желінің өткізу қабілеті-пропускная способность сети latency - желідегі ақпараттың кешігу уақыты – задержка по времен и в сети delay - кешігу - задержка |
оқушы құралдары, дәптер экран |
||||||
|
Cheat - appraisal Reflexes (3 min) Бағалау Рефлексия |
Knowledge Tree. What Did I Learn? What do I want to know? Білім ағашы. Не білдім? Не білгім келеді? |
|
||||||
|
Үйге тапсырма 2 мин |
« Bandwidth» to read, to learn by heart the new terms |
|||||||
|
Қосымша ақпарат Y.Shaniyev, I.Gesen, N.Aidarbayev, N.Akhmetov. E.Yerzhanov “Informatics” Астана - 2017 |
||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
||||||
|
|
|
|
||||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Қорытынды бағамдау. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін. |
||||||||
Түркістан облысы, Сарыағаш ауданы, Дербісек ауылы, №31 Т. Бигелдинов атындағы жалпы орта мектебінің информатика пәнінің мұғалімі Бейсенбаева Жадыра Батырбаевна



Transmission - жолдама -передача
Calculation - есептеу – расчет
To delay-кешіктіру - задержка
To divide – бөлу - делить
To process – өңдеу - обработать
Аpproximate - шамамен - приблизительно
Bandwidth - желінің өткізу қабілеті-пропускная способность сети
latency - желідегі ақпараттың кешігу уақыты – задержка по времен и в сети
delay - кешігу - задержка
Transmission - жолдама -передача
Calculation - есептеу – расчет
To delay-кешіктіру - задержка
To divide – бөлу - делить
To process – өңдеу - обработать
Аpproximate - шамамен - приблизительно
Bandwidth - желінің өткізу қабілеті-пропускная способность сети
latency - желідегі ақпараттың кешігу уақыты – задержка по времен и в сети
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Bandwidth (желінің өткізу қабілеті)
Bandwidth (желінің өткізу қабілеті)
|
Сабақ: №6 |
Мектеп: №31 Т. Бигелдинов атындағы жалпы орта мектебі |
|||||||
|
Пәні: информатика |
||||||||
|
Күні: 11.10.2019 |
Мұғалімнің аты-жөні: Бейсенбаева Ж.Б. |
|||||||
|
Сынып: 8 а |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Bandwidth (желінің өткізу қабілеті) |
|||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
- интернет желісінің өткізу қабілетінің мағынасын анықтай алады; - интернет желісінің өткізу қабілетін есептейсіз. |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||
|
интернет желісінің өткізу қабілеті туралы біледі; |
||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||
|
Ақпарат жеткізу жылдамдығын анықтай алады.; |
||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||
|
интернет желісінің өткізу қабілетін есептей алады. |
||||||||
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||||
|
Measure, bandwidth, |
||||||||
|
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Network |
|||||||
|
Жоспар |
||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||
|
Басталуы Кіріспе бөлім: 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Greetings, divisions, definition of group leader. Remember the technical safety rules used in the office of information science. Сәлемдесу, топқа бөлу, топ басшыны анықтау. Топты стикерлер арқылы топтарға бөлу |
|
||||||
|
NEW TOPIC Aktivity 15 min Ортасы ЖАҢА ТАҚЫРЫП 15 мин Practice 15 min Тәжірибе 15 минут |
Students from each group read the topic from the sheets and explain to the following group students, explaining the content of the lesson. Top executives fill out the evaluation sheet. Creating your spreadsheets theme is group work Әр топтағы оқушылар кеспе қағазынан тақырыпты оқып келесі топ оқушыларына түсіндіреді, сабақтың мазмұнын ашады. Топ басшылар бағалау парағын толтырады. Жаңа сабақ тақырыбы «Bandwidth» How fast is your internet speed? A network cable is like a road and cars on the roads represent data (0 and1). Data moves in both directions. Bandwith Желінің өткізу қабілеті жол бойындағы автокөліктер қозғалысына ұқсайды. Автокөліктерді желілер арқылы тасымалданатын деректер деп алайық. Жолақтар саны желінің өткізу қабілетін білдіреді. 4жолақ болатын болса, онда 4 автокөлік бір мезгілде қозғала алады. Ол 4бит ақпарат бір сәтте тасымалданатынын білдіреді. Latency Деректерді бір нүктеден келесі нүктеге жеткізуге жұмсалатын уақыт мөлшерін атаймыз. Желілік құрылғылар деректерді өңдеу және жіберу кезінде осы уақыт мөлшерін пайдаланады. Delay Деректер жолдағы автокөліктер сияқты тоқтау белгілері мен бағдаршамдарға кезігеді. Мұндай әрекеттер автокөліктің қозғалысын баяулатуы мүмкін. Кешігулер, сондай-ақ деректер қозғалысында да болады. Желілік құрылғылар және ұзақ кабельдер деректердің тасымалдануын кешіктіреді. Practice 1 Click ‘Start’ button. Type ‘cmd’ and press ‘Enter’. Write ‘ping astanakitap.kz’ command. It will show you Latency.
Find latency of the following web addresses: a)astanakitap.kz b)code.org c)google.kz d)post.kz Keep in mind Bandwidth is a number of bits that can be sent per second. There are some examples of bandwidth measurements: b/s – bits per second (bps) kb/s - kilobits per second (kbps) Mb/s- megabits per second (Mbps) Gb/s-gigabits per second (Gbps) Mbps: Megabits per second MBps: Megabytes per second 8 bits =1byte Mbps=1,000,000 bits per second 1 MBps = 1,000,000 bytes per second = 8,000,000 bits per second = 8 Mbps Upload and download speed Серверге салу жылдамдығы – сіз басқа компьютерге ақпарат жіберген кездегі жылдамдық. Жүктеу жылдамдығы – сіз басқа компьютерден ақпарат қабылдаған кездегі жылдамдық. Download speed Біз суреттерді, аудио немесе бейне файлдарды қанша уақытта жүктейміз? Енді біз жүктеу уақытын есептеуді үйренеміз. Біз 20МБ деректің мысалын алайық. Біріншіден, 20 мегабайтты битке аударайық: 20 МБ =20*1024килобайт = 20*1024*1024байт = 20* 1024*1024*8бит = 167 771 60бит = 167 772 160 бит. Сонымен, 20 МБ = 167 772 160 бит. Енді сіздің жүктеу жылдамдығыңызды бит секундына етіп түрлендірейік. Мысалы: 512 Кб/с. 512 кбит секундына = 512 * 1000 бит секундына. Сонымен, 512 кбит = 512 000 бит секундына. Соңында, жүктеу жылдамдығына бөлеміз (бит секундына). Жүктеуге кететін уақыт = Деректің биттік өлшемі / Жүктеу жылдамдығы. Жүктеуге кететін уақыт = 167 772 160 / 512000 = 327.68 секунд. Practice2 You want to download a video. Its size is 1.5 GB. How much time will it take to download video? If your download sped is: a)4 Mbps b) 10Mbps c)32Mbps d)1Gbps Find your own download and upload speeds. Calculate the time to download a 2.5GB file and time to upload a 1.5 GB file. Practice3 Click ‘Start’ button. Type ‘cmd’ and press ‘Enter’. This article describes TRACERT (Trace Route), a command-line utility that you can use to trace the path that an Interne Protocol (IP) packet takes toits destination. Write path to thе following web addresses: a.facebook.com b.astanakitap.kz c.egov.kz
Literacy 1.What factors affects the bandwidth work? 2.Explainways to calculatetime necessary to download a file7 Терминология Transmission - жолдама -передача Calculation - есептеу – расчет To delay-кешіктіру - задержка To divide – бөлу - делить To process – өңдеу - обработать Аpproximate - шамамен - приблизительно Bandwidth - желінің өткізу қабілеті-пропускная способность сети latency - желідегі ақпараттың кешігу уақыты – задержка по времен и в сети delay - кешігу - задержка |
оқушы құралдары, дәптер экран |
||||||
|
Cheat - appraisal Reflexes (3 min) Бағалау Рефлексия |
Knowledge Tree. What Did I Learn? What do I want to know? Білім ағашы. Не білдім? Не білгім келеді? |
|
||||||
|
Үйге тапсырма 2 мин |
« Bandwidth» to read, to learn by heart the new terms |
|||||||
|
Қосымша ақпарат Y.Shaniyev, I.Gesen, N.Aidarbayev, N.Akhmetov. E.Yerzhanov “Informatics” Астана - 2017 |
||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
||||||
|
|
|
|
||||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Қорытынды бағамдау. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін. |
||||||||
Түркістан облысы, Сарыағаш ауданы, Дербісек ауылы, №31 Т. Бигелдинов атындағы жалпы орта мектебінің информатика пәнінің мұғалімі Бейсенбаева Жадыра Батырбаевна



Transmission - жолдама -передача
Calculation - есептеу – расчет
To delay-кешіктіру - задержка
To divide – бөлу - делить
To process – өңдеу - обработать
Аpproximate - шамамен - приблизительно
Bandwidth - желінің өткізу қабілеті-пропускная способность сети
latency - желідегі ақпараттың кешігу уақыты – задержка по времен и в сети
delay - кешігу - задержка
Transmission - жолдама -передача
Calculation - есептеу – расчет
To delay-кешіктіру - задержка
To divide – бөлу - делить
To process – өңдеу - обработать
Аpproximate - шамамен - приблизительно
Bandwidth - желінің өткізу қабілеті-пропускная способность сети
latency - желідегі ақпараттың кешігу уақыты – задержка по времен и в сети
шағым қалдыра аласыз
















