|
Сабақ Қазақ әдебиетіндегі тұңғыш роман «Бақытсыз Жамал» |
«Ш.Уалиханов атындағы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
||||
|
Күні 15.01.2020 жыл |
Мұғалімнің аты – жөні А.Қ.Байтулақова |
||||
|
Сынып 8 «А» |
Қатысқандар саны - |
Қатыспағандар саны- |
|||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
8.1.2.1.әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу |
||||
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан аша алады |
||||
|
Оқушылардың басым бөлігі |
|||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||
|
Тілдік мақсаты |
Оқушылар орындай алады. |
||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: тарихи, көркемдік құндылық, пікір, көтерілген мәселе,үндестік. |
|||||
|
Диалог құруға/ шығарма жазуға пайдалы тіркестер: Менің ойымша... Менің байқауымша... Шығармада көтерілген мәселе жайында былай ойлаймын... Шығарманың басқа шығармалармен үндестігін салыстыра қарайтын болсақ: Шығарманың тарихи және көркемдік құндылығы мынада деп білемін: |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
Шығарма композициясын тұтастан бөлшекке,бөлшектен тұтасқа қарай талдайды |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Туған жерін, елін сүюге тәрбиелеу. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, география, тарих |
||||
|
Алдыңғы оқу |
|
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурс |
|||
|
Сабақтың басталуы
2 минут
Үй тапсырмасын тексеру 4 мин Қызығушылығын арттыру 4мин |
Ұйымдастыру Шеңбер болып тұрайық, жылы жүзбен, Бізге келсін, қуаныш нұр іздеген. Шуақ толы жанымыз, жүрегіміз, Үлгі алсын, көрген жан мына бізден.
2) Сыныпты топқа бөлу.( үстел үстіндегі қима қағаздарды таңдап алып, сол топқа барып отырады.) І топ- ІІ топ- ІІІ топ- Үй тапсырмасын тексеру. Тапсырмаларды тексеремін.
Тақырыпты ашу. Ой шақыру -М.Дулатов кім? -Оның қандай шығармалары бар? -Иә, «Бақытсыз Жамал» романын оқитын боламыз. |
Оқушылар ға психологиялық ахуал туғызу.
Топқа бөлу
Миға шабуыл Ой қозғау |
|||
|
Сабақтың ортасы 10 минут
10 минут
|
1.«Бақытыз Жамал» романының тақырыбы:
2. - Міне, мен сіздерді шақырғаным, «үмітсіз - шайтан» деген, «мал бітпес жігіт болмас, құрарына қара, ұл таппас қатын болмас, тұрарына қара» деп, бұл уақытқа шейін сабыр етіп едім. Кімнің сөзі?
3. Енді тәуекел деп, атыңызды бір шығарып қалсаңыз қайтер екен? Міне, сайлауға да үш ай қалды. Кѳп болса, үш жүз теңге шығар. Сіз мақұл кѳрсеңіз, біз ѳзімізге қараған Құрман болып билікке сайлағымыз келеді, халық сѳзді бір сапарға қалай тастап кете қояр екен деп ойлаймын. Сәрсенбай біраздан соң: «Ѳздерің біліңдер», - деп жауап қайтарды. Осы жерде Сәрсенбайдың қандай мінезін байқалады.
4.М. Дулатовтың «Бақытсыз Жамал» романындағы оқиға немен аяқталады?
5. - Жамалды ѳзінің теңіне береміз. Байжанның баласы жаман дейді, атасының байлығы не керек, Екі дүниеде Жамалдың обалы саған болсын, би болмақ тұрсын, патша болатын болсаң да Жамалды неғып сондай жаманға қиып бермекші боласың?
6.«Бұл жігіт орта бойлы, қияпатты, бетінде азырақ қорасан дағы бар, жаңа мұрт шығып келе жатқан, сөйлеген сөзі сыпайы, әдепті, киімі ноғайшалау.Кімнің портреті
7.«Бақытсыз Жамал» романындағы Ғазиз атты кейіпкер қандай қызмет атқарады?
8.Сәрсенбай билікке кіммен таласты ?
9.«Ұрғашының шашы ұзын, ақылы қысқа».Кімнің сөзі
Қорытынды (Кері байланыс) «БББ» кестесін толтыру |
Топтық жұмыс
|
|||
|
Сабақтың аяқталуы 5 минут 5 минут Үйге тапсырма |
«Түймедағы сұрағы» бойынша сұрақтар қояды -Балалар, бүгін біз не үйрендік? -Нені білдік? -Сендерге бүгінгі сабақтан не ұнады? Кері байланыс Бағалау 6-тапсырманы орындау. 76-бет |
«Түймеда ғы сұрақтары» |
|||
|
Саралау (дифференциация ) – Сұрақтар дайындау |
|
|
|||
|
Рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|
|||
|
Қорытынды бағамдау |
|||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1. 2.
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бақытсыз Жамал
|
Сабақ Қазақ әдебиетіндегі тұңғыш роман «Бақытсыз Жамал» |
«Ш.Уалиханов атындағы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
||||
|
Күні 15.01.2020 жыл |
Мұғалімнің аты – жөні А.Қ.Байтулақова |
||||
|
Сынып 8 «А» |
Қатысқандар саны - |
Қатыспағандар саны- |
|||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
8.1.2.1.әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу |
||||
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан аша алады |
||||
|
Оқушылардың басым бөлігі |
|||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||
|
Тілдік мақсаты |
Оқушылар орындай алады. |
||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: тарихи, көркемдік құндылық, пікір, көтерілген мәселе,үндестік. |
|||||
|
Диалог құруға/ шығарма жазуға пайдалы тіркестер: Менің ойымша... Менің байқауымша... Шығармада көтерілген мәселе жайында былай ойлаймын... Шығарманың басқа шығармалармен үндестігін салыстыра қарайтын болсақ: Шығарманың тарихи және көркемдік құндылығы мынада деп білемін: |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
Шығарма композициясын тұтастан бөлшекке,бөлшектен тұтасқа қарай талдайды |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Туған жерін, елін сүюге тәрбиелеу. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, география, тарих |
||||
|
Алдыңғы оқу |
|
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурс |
|||
|
Сабақтың басталуы
2 минут
Үй тапсырмасын тексеру 4 мин Қызығушылығын арттыру 4мин |
Ұйымдастыру Шеңбер болып тұрайық, жылы жүзбен, Бізге келсін, қуаныш нұр іздеген. Шуақ толы жанымыз, жүрегіміз, Үлгі алсын, көрген жан мына бізден.
2) Сыныпты топқа бөлу.( үстел үстіндегі қима қағаздарды таңдап алып, сол топқа барып отырады.) І топ- ІІ топ- ІІІ топ- Үй тапсырмасын тексеру. Тапсырмаларды тексеремін.
Тақырыпты ашу. Ой шақыру -М.Дулатов кім? -Оның қандай шығармалары бар? -Иә, «Бақытсыз Жамал» романын оқитын боламыз. |
Оқушылар ға психологиялық ахуал туғызу.
Топқа бөлу
Миға шабуыл Ой қозғау |
|||
|
Сабақтың ортасы 10 минут
10 минут
|
1.«Бақытыз Жамал» романының тақырыбы:
2. - Міне, мен сіздерді шақырғаным, «үмітсіз - шайтан» деген, «мал бітпес жігіт болмас, құрарына қара, ұл таппас қатын болмас, тұрарына қара» деп, бұл уақытқа шейін сабыр етіп едім. Кімнің сөзі?
3. Енді тәуекел деп, атыңызды бір шығарып қалсаңыз қайтер екен? Міне, сайлауға да үш ай қалды. Кѳп болса, үш жүз теңге шығар. Сіз мақұл кѳрсеңіз, біз ѳзімізге қараған Құрман болып билікке сайлағымыз келеді, халық сѳзді бір сапарға қалай тастап кете қояр екен деп ойлаймын. Сәрсенбай біраздан соң: «Ѳздерің біліңдер», - деп жауап қайтарды. Осы жерде Сәрсенбайдың қандай мінезін байқалады.
4.М. Дулатовтың «Бақытсыз Жамал» романындағы оқиға немен аяқталады?
5. - Жамалды ѳзінің теңіне береміз. Байжанның баласы жаман дейді, атасының байлығы не керек, Екі дүниеде Жамалдың обалы саған болсын, би болмақ тұрсын, патша болатын болсаң да Жамалды неғып сондай жаманға қиып бермекші боласың?
6.«Бұл жігіт орта бойлы, қияпатты, бетінде азырақ қорасан дағы бар, жаңа мұрт шығып келе жатқан, сөйлеген сөзі сыпайы, әдепті, киімі ноғайшалау.Кімнің портреті
7.«Бақытсыз Жамал» романындағы Ғазиз атты кейіпкер қандай қызмет атқарады?
8.Сәрсенбай билікке кіммен таласты ?
9.«Ұрғашының шашы ұзын, ақылы қысқа».Кімнің сөзі
Қорытынды (Кері байланыс) «БББ» кестесін толтыру |
Топтық жұмыс
|
|||
|
Сабақтың аяқталуы 5 минут 5 минут Үйге тапсырма |
«Түймедағы сұрағы» бойынша сұрақтар қояды -Балалар, бүгін біз не үйрендік? -Нені білдік? -Сендерге бүгінгі сабақтан не ұнады? Кері байланыс Бағалау 6-тапсырманы орындау. 76-бет |
«Түймеда ғы сұрақтары» |
|||
|
Саралау (дифференциация ) – Сұрақтар дайындау |
|
|
|||
|
Рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|
|||
|
Қорытынды бағамдау |
|||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1. 2.
|
|||||
шағым қалдыра аласыз



