Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Баскетбол Ашық сабақ
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
«АКАДЕМИК С.А.ДЖИЕНКУЛОВ АТЫНДАҒЫ БАЙҚОҢЫР ЖОҒАРЫ КОЛЛЕДЖІ»
БІЛІМ БЕРУ МЕКЕМЕСІ
«КЕЛІСІЛДІ» «БЕКІТЕМІН»
Директордың оқу- әдістемелік Директордың оқу- ісі
жұмысы жөніндегі орынбасары жөніндегі орынбасары
_________ Р.А.Турмаханова _________Ш.А.Дауленбаева
«___»_________________2023 ж. «___»_________________2023 ж.
Тақырыбы: Баскетбол. Допты қағып алу және қағу
(АШЫҚ САБАҚ)
Мамандығы: 07320100 «Ғимараттар мен құрлыстарды салу және пайдалану»
Біліктілігі: 3W07320105– «Құрылыс-әрлеу жұмыстарының шебері»
Пәні: Дене тәрбиесі
Тобы: Ғ-121
Курс: 1
Жалпы пән оқытушысы Г.А Байтерекова
Жалпы пән бірлестігінің жетекшісі Ж.С.Назарбаева
Байқоңыр 2023 ж
Сабақтың тақырыбы |
Баскетбол. Допты қағып алу және қағу |
|
Пәні: |
Дене т әрбиесі |
|
Тобы: |
ТТ-122 |
|
Күні: |
28.03.2023 |
|
Жалпы пәндер оқытушысы: |
Г.А. Байтерекова |
|
Өтілетін орны |
Спорт зал, Спорт алаңы |
|
Сабақтың мақсаттары |
1.Білімгерлерге баскетбол ойынының ережесі мен тәсілдерін үйрету. 2.Білімгерлердің жан-жақты өсіп жетілуі,денсаулығын нығайтуы және күш,ептілік,төзімділік сияқты қимыл-қозғалыстарын арттыру. 3.Білімгерлерді дене, ақыл-ой жұмыс қабілеттілігіне баулып, баскетбол ойынына қажетті білімін тереңдету. |
|
Күтілетін нәтиже |
1. Білімгерлерді қимыл-қозғалыс қабілеттерін және жылдамдық,ептілік,күш,төзімділік, икемділік қасиеттерін дамыту. 2. Білімгерлерді ұйымшылдыққа тәрбиелеу. 3.Салауатты өмір салтын насихаттау. |
|
Әдісі: |
1. Қатаң шектелген жаттығулар әдістері. 2. Ойын әдісі. 3. Жарыс әдісі. |
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Баскетбол, аут, пас. |
|
Алдыңғы білім |
Баскетбол ойын ережесі. |
|
Сабақта қолданылатын көрнекіліктер мен жабдықтар |
Баскетбол добы, ысқырық, секундомер |
|
Жоспар |
||
Жоспарланған уақыт |
Үй тапсырмасын сұрау |
Ресурстар |
Сабақтың басы (15мин) |
|
Жаттығуларды дұрыс орындауын қадағалау Ара қашықтық сақтау |
Сабақтың ортасы 5 (мин) 20 (мин) 5 (мин) 30 (мин) |
Баскетбол ойынының қауіпсіздік ережелері: Баскетбол - әрқайсысы он екі ойыншыдан тұратын екі команданың қарсыласуы, олардың бесеуі кортта, қалғандары орындықта болады. Өзгерістердің шегі болмайды. Ойыншылар дриблинг, пас беру немесе ату арқылы допты қозғай алады.. Ойын әрқайсысы 10 минуттан тұратын төрттен тұрады, ойынның ортасында 15 минуттық үзіліс болады. Әр 10 минуттық үзіліс арасында екі минуттық үзіліс бар Тең болған жағдайда, матч аяқталғаннан кейін бес минуттық қосымша уақыт беріледі, оның соңында тең аяқталғанға дейін қосымша 5 минуттық қосымша кезеңдер қосылады Далалық төрелік төреші мен төрешіден тұрады, олар ереже бұзылған немесе секіру орындалған сайын рөлдерді алмастырады. Шешімдерін түсіну үшін олар ысқырықтар мен қимылдарды қолданады. Әр ойын екінің арасындағы секіруден басталады, төреші допты екі ойыншының арасына жоғары лақтырады және олардың әрқайсысы оны командалас командаға беруге тырысу үшін секіреді. Нүкте допты құрсау арқылы беру арқылы жүзеге асады. Егер лақтыру үш аумақтың ішінде жасалса, онда қоржын 2 ұпайға тең, ал егер сыртта жасалса, онда үш ұпайға тең. Егер бұл кейбір бұзушылықтар үшін еркін лақтыру болса, онда ол бір ұпайға тең. Ол ресми түрде ұзындығы 28 метр, ені 15 метр болуы керек өлшемдермен тік бұрышты кеңістікте ойнатылады, ал ең төменгі өлшемдері 26 - 14 метр. Корттың төбесі биіктігі 7 метрден асуы керек. Шам ойыншылардың немесе төрешілердің көрінуіне кедергі келтірмейтіндей етіп, алаң жеткілікті түрде жанып тұруы керек. Сызықтарды ені 5 см ақ түспен жақсырақ, түсі бірдей етіп салу керек. Ортаңғы сызықтар бүйір сызықтарды кесіп өткенде 15 см сыртқа қарай созылуы керек. Ойын алаңының айналасындағы кез-келген кедергіге дейін ең аз дегенде екі метр қашықтық болуы керек. Орталық шеңбер радиуста 1,8 м өлшеуі керек, егер боялған болса, онда ол шам шамымен бірдей түсті болуы керек. Бұл шеңберде ойынның басталуы жасалады. Үш нүктелі себет аймағы немесе үш нүктелі аймақ - бұл центрі бірдей, радиусы 6,25 м жартылай шеңбермен қиылған себеттің астындағы нүктеден 6,25 м-ден басталатын екі параллель түзудің шеңбері. келтірілген нүкте. Шамның ауданы үш нүктеден алынады. Төменгі жаттығу ойын амалдарын жетілдіру
1.Қозғалу амалдары(техникасы) -Допты себетке салу; -Допты тоқтату; -Допты алып жүру; -Допты беру;
Сергіту сәті «Икс Нолик» сергіту ойыны -Дене бітімінің даярлығы; Тапсырма Жеке-жеке немес жұппен доппен кедергілерден өтіп жаттығыңыз. Әр қайсыңыз жеке доппен жұмыс жасау барысында, допты дәлдікке лақтыру, допты себетке салу, белгіленген жерден салу жұмыстарын орындаңыз. Ойынға негізделген қимыл-қозғалыс ойыны "Бекіністі қорғау" Міндеті: "Бекіністі шабуылдау" "Допты тартып ал" Екі жақты ойын 2х2 Міндеті: Допты қарсыласынан алып қою "Екі жақты ойын" Үйреніп,меңгерген әдістерді қолдана отырып Баскетбол ойнау. |
Допты кедергілерге тигізбеу. Допты әріптесіне дәл беру керек. Оң және сол аяқпен тебуді үйрену. Допты неғұрлым қақпаға дәл тебу Әдістерді қолдануды қатаң бақылау. |
Қортынды 5 (мин) |
|
Екі қолды жоғары көтеріп дем алу,төмен түсіріп дем шығару. |
Қосымша ақпарат |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары білімгерлерге тапсырманы күрделендіру қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау- білімгерлердің үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ –мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|
- үлгерімі төмен білімгерлерге ЖАДА ұйымдастыру арқылы деңгейлік тапсырмалар беремін. - Қабілеті жоғары білімгерлерге жоғары дәрежелі сұрақтар қоямын. |
|
Білімгерлердің ойлау қабілетін, ой-өрісін дамыту. Білімгерлерді өз-бетінше ізденуге, бағалауға, адамгершілікке тәрбиелеу. |
|
Рефлексия Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін білімгерлер не білді? Топтағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болы ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
|||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеру)? 1: ______________________________________________________________________________ 2: ______________________________________________________________________________ Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеру)? 1: ______________________________________________________________________________ 2: ______________________________________________________________________________ Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген білімгерлер туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінен не білдім? _________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________ |