Материалдар / Баскетбол ойыны
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Баскетбол ойыны

Материал туралы қысқаша түсінік
Атестациядан өту үшін керек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Қазан 2020
394
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сыныбы: 7 Мерзімі:

Сабақ тақырыбы:  Ережеге сай баскетбол ойынын ойнау

Сабақтың мақсаты:
 1. Оқушыларға  баскетбол ойынының әдіс тәсілдерін үйрету
2. Ептілік, жылдамдық, шыдамдылық қабілетін дамыту.

3. Адамгершілікке, ақыл-ой, эстетикалық және еңбек тәрбиесіне баулу.  

Өтетін орны: спорт залы                            

Қажетті құрал-жабдықтар: доптар, ысқырық.     

Сабақ

бөлімі 

         Сабақтың мазмұны

уақыт

мөлшері

Ұйымдастырушылық  және

әдістемелік нұсқаулар

Кіріспе бөлімі

 10-12 мин

1.Ұйымдастыру кезеңі

1.1 сапқа тұрғызу;

1.2 кезекшіден мәлімет алу;

1.3 сәлемдесу;

      

         2'

1'

 

 

Бір сызықтың бойына тіке тұру(спорттық киіммен)

Денені тіке ұстау

1.4 жаңа сабақ тақырыбымен, мақсатымен таныстыру;

2'

 

1.5 жалпы жүру, жүгіру жаттығуларын жасату;

1.6 саптық жаттығулар;

1.7 бір қалыпты  жүгіру;

1.8 жүріс кезінде орындалатын жаттығулар

3'

 

3'

1'

 

Саптан шықпай жүгіру. Ара- қашықтықты сақтау

(бұйрық бойынша)

 

1.9 арнайы  жүгіру жаттығулары

1.10 секіру жаттығулары 1.11дем алу

 

 

Бір аяқпен, қос аяқпен т.б

Дем алып, демді шығару

 

Негізгі бөлім

20-25 минут

2.жаңа сабақты түсіндіру

2.1 жаңа сабақты мазмұндау;

Баскетбол ойыны осыдан 100 жыл бұрын АҚШ-та пайда болған. Олар бірінші допты карзинкеге лақтырып, үйренген. Содан келе допты себетке тастыды. «Баскет» дегеніміз «карзин», ал «бол» дегеніміз «доп»дегенді білдіреді.

 

3-4'

 

 

Арақашықтықты сақтау

 

2.2 Сабақтың тақырыбын түсіндіру.

2.3 Оқушыларды топқа бөлу.

2.4 Оқушыларға арқанға өрмелеп шығудың тәсілдерін көрсету

2.5 Оқушыларға жаттығуларды орындату.

2.6 Аяқты бүгіп, асылып тұрып тізені кеудеге жақындата арқанды не табанмен, не аяқтың үстімен немесе тіземен қысып ұстау арқылы өрмелеу.

2.7 Қолды шынтақ буыннан бүгіп, арқанды аяқпен қысып ұстау арқылы қолмен бірден жоғары тарту.

2'

 

1'

1'

2'

 

1'

 

 1'

 

Бұрышқа қол тигізу

 

Қол шынтақтан бүгулі алда, аяқты тізеден сәл бүгіп

 

 

 

 

 Қол шынтақтан бүгулі,аяқты тізеден бүг

2.9 допты беру тәсілдерін қайталату

10'

Алаң сызығының бойымен

2-3 топқа бөліну

Сабақты пысықтау

3-5мин

3. Ауызша, тақырып бойынша сұрақ жауап алу

  1. Баскетбол ойынының ережелерін білесіз бе?

  1. Қауіпсіздік ережесін білесіз бе?

3.3 Баскебол ойының қалай бастайды?

 

Оқушылар сұрақтарға нақты және қысқа жауап беруі керек


    1. мин

  1. Үйге Қауіпсіздік ережесін  жазу.

    1. Ережелерді жаттау

 

1'

 

Дәптермен жұмыс жасау

Қортытынды бөлім

 3-4  мин

  1. Сабақты қорытындылау

5.1 Оқушылардың қателерін түзету

 

1'

 

Бір сызықтың бойына тұрғызу (жаттығуды орындау кезіндегі)

5.2 ағзаны қалпына келтіру

5.3 сабақты қортындыл

5.4 жалпы сапқа тұрғызу

5.5 оқушылардың білімін бағалау

1'

1'

1'

 

 

Тиісті бағаларын қою

5.6 Оқушыларды оңға бұрылтып, саппен спорт алаңынан шығарып салу

 

 


Сыныбы: 7

Мерзімі:

Сабақ тақырыбы: Допты оң және сол қолмен алып жүру
Сабақтың мақсаты:
I. Оқушыларға баскетбол ойынының элементтерін үйрету.
II. Ойын арқылы оқушының ептілік, икемділік, күш және т. б. қасиеттерін дамыту.
III. Оқушыларды ұжымдылыққа, достыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың өтетін орны: Мектеп спорт залы.
Сабақтың көрнекілігі: Баскетбол добы, ысқырғыш, шығыршық, кедергі, суреттер.
Сабақтың мазмұны
Әдістемелік нұсқау
I. Ұйымдастыру бөлімі
Оқушыларды сапқа тұрғызу. Спорт секторынан мәлімдеме қабылдау. Сәлемдесу. Журнал бойынша тексеру. Бір қалыпты жәй жүгіру.
Бой жазу жаттығулар. Үй тапсырмасын тексеру. Акробатикалық жаттығулар.
Дайындық бөлімі
1. Б. Қ. Аяқ иық көлемінде қол белде басты оңға екі рет, солға екі рет айналдырамыз.
2. Б. Қ. Аяқ иық көлемінде қолды иыққа қою. Бір, екі иықты алға айналдыру. Үш, төрт артқа айналдыру.
3. Б. Қ. Аяқ иық көлемінде оң қол жоғарыда, сол қол төменде. Бір, екі алға. Үш, төрт артқа қолды ауыстыра сілтеу.
4. Б. Қ. Аяқ иық көлемінде оң қол жоғарыда сол қол белде. Бір, екі солға иілу.
5. Б. Қ. Қолды белге қойып секірудің әр түрлі әдістерін жасаңыз.
II. Негізгі бөлім.
Жаңа сабақтың тақырыбы:«Баскетбол. Допты оң және сол қолмен алып жүру»
1. Баскетбол ойынының ережесін түсіндіру.
2. Қауіпсіздік ережелерімен таныстыру.
3. Ойын элементтерін үйрету.
- бір орында тұрып оң және сол қолмен допты жерге соғып, ыршытып жаттығу.
- допты бір қолмен жетелеп жүріп, жерге соғып ыршыту.
- екі қарама - қарсы тұрып, допты екі қолмен кезек жерге соғып ыршытып тоқтамай бір - біріне кеуде тұстан лақтырып жаттығу.

Эстафеталық ойындар.
Оқушыларды екі топқа баскетбол элементтері бар эстафеталық ойын ойнату.
- кедергінің арасынан допты соғып алып өту
- допты жоғарыдан беру
- допты төменнен беру
- жерге қатар қойылған 5, 6 шығыршықтың ішіне соғып келе жатқан допты дәл түсіре ыршыту
- бірден алаңның ортасынан баскетбол қалқанына қарай допты ыршытып келіп, қалқанға жақындағанда тоқтай қалып, допты шығыршыққа екі қолмен лақтырып түсіруге тырысу.

III. Қорытынды бөлім:
Сыныпты сапқа тұрғызу. Бағалау. Мадақтау.
Үйге тапсырма беру:
Баскетбол добымен жаттығулар орындау.













Баскетболдағы допты торға тастау әдісі.
Мақсаты:
1.Оқушылардың баскетбол ойынына деген қызығушылығын арттыру.
2. Сабақта орындалатын жаттығулар негізінде жылдамдық, ептілік, күш қабілеттері арқылы салауатты өмірге тәрбиелеу.
3. Допты тастау әдісін дамыту, баскетбол ойынын жетілдіру.
Сабақтың түрі: үйрену , жетілдіру
Әдіс - тәсілдері: әңгімелеу, сұрақ – жауап, түсіндіру, практикалық.
Керекті құрал – жабдықтар:10 ауыр доп, 10 баскетбол добы, секундомер, ысқырғыш.
№ Сабақ бөлімдері мен мазмұны Мөлшері Ұйымдастыру, әдістемелік нұсқау.
I. Кіріспе - дайындық бөлімі - 10 мин
1 Сыныпты қатарға тұрғызу, рапорт қабылдау.Сабақ мақсатын түсіндіру. 1/15//
12// Оқушылар көңіл – күйіне назар аудару
2 Залда айнала саппен жүру.
а) әр адамға қолды жоғары көтере керіле жүру.
ә) қолды қайшылай жүру.
б) қолды шық буыннан алға ,артқа сермей жүру.
0,5ш
0,5ш
0,5ш
Денені тік ұстау, қолды түзу ұстау , санақпен орындау.
3 Жеңіл жүгіру .
а) әр адымға секіре жүгіру.
ә) артпен шегіншіктей жүгіру.
б) қолды желкеге қойып , оң,сол бүйірімен жүгіру.
0,5ш
0,5ш
1 ш
Бір аяқпен секіру
Сол йық арқылы қарау
Ара қашықтық сақтау.
4 Саппен жүріп келе жатып ауыр допты алдымызда , екі қатарлы саппен келіп жалпы дамыту жаттығуын орындау.
1-жаттығу:
Бастапқы қалып: аяқ, иық деңгейінде, қол жанда , оң қолда доп.
1-2 допты алға акеліп, сол қолға беру.
3-4 сол қолдан оңға беру.
2- жаттығу:
Бастапқы қалып: негізгі тұрыс, допты төмен ұстап тұру.
1-2 допты оң жақтан артпен айналдыра сол қолға беру
3-4 бастапқы қалып. Допты сол жақтан артпен айналдыра оң қолға беру.
3- жаттығу:
Бастапқы қалып. Негізгі тұрыс, допты төмен ұстап тұру.
1-2 оң аяқты алға қойып, допты аяқ астынан оң қолдан сол қолға беру.
3-4 бастапқы қалып.
1-2 сол аяқты алға қойып, допты аяқ арасынан сол қолдан оң қолға беру.
3-4 бастапқы қалып
4 –жаттығу:
Бастапқы қалып. Аяқ иық деңгейінде , допты кеуде алдында ұстау.
а) 1 – допты жоғары лақтыру.
2 – қағып алу
ә) 1 – допты жоғары лақтыру
2- қолды шапалақтап қағып алу
б) 1 – допты жоғары лақтыру
2- қолды артқа , алға шапалақтап қағып алу.
5- жаттығу:
Бастапқы қалып: Аяқ, иық деңгейінде, допты кеуде алдында ұстау.
1 – оң қолмен допты жоғары лақтыру.
2 – екі қолмен допты жоғары лақтыру.
3- сол қолмен допты жоғары лақтыру.
4- екі қолмен тосып алу.
Екі адым бір – біріне қарама - қарсы тұру.
6 – жаттығу:
Бастапқы қалып. Аяқ иық деңгейінде алға еңкейіп тұру.
1- денені жазып барып, допты лақтыру.
2- алға қарай иіліп допты тосып алу.
 
7 – жаттығу:
Бір – біріне қарап тұрып , біресе оң қолмен , біресе сол қолмен лақтырып , тосып алу.
8 –жаттығу:
Бастапқы қалып. Аяқ иық деңгейінде , допты кеуде алдында ұстау .
1 – допты кеуде алдынан екі қолмен әріптесіне лақтыру.
2 – допты тосып алу.
9 –жаттығу:
Допты жерге қойып, доптың үстінен оңға , солға секіру.
Жаттығуды мұғалімнің белгісі бойынша орындау (шапалақтау).
10 – жаттығу:
Бастапқы қалып: Аяқ иық деңгейінде, допты желкеде ұстау.
1 - аяқтың ұшына көтерілу.
2 – қайта түсу.

4 - рет 1, 2 санағын жүргізу.
2 қатарлы саппен солға бұрып
Қолды түзу ұстау
Дене қозғалмайды
Жаттығуды орындағанда
дене алға еңкейеді.
Допты біркелкі деңгейде лақтыру
Допты әріптесіне дұрыс лақтыру
Допты екі қолмен
Допты лақтырғанда қол түзу созылады.
Аяқты тигізбеу
Санақ бойынша біркелкі орындау
1 – жаттығу:
Допты оң бүйір ден екі адым жасай лақтыру
2– жаттығу:
 
Доппен жүгіріп келіп тоқтап орта қашықтықтан торға лақтыру.
3-жаттығу:
Допты оң жақ бүйірден орта қашықтықтан екі адым жасай лақтыру.
4–жаттығу:
Допты ортадан екі адым жасай лақтыру.
5-жаттығу:
Допты тоқтап лақтыру.
6 – жаттығу:
Сол бүйірден екі адым жасай лақтыру.
7- жаттығу:
Доппен жүгіріп келіп тоқтап орта қашықтықтан торға лақтыру.
8- жаттығу:
Допты сол жақ бүйірден орта қашықтықтан екі адым жасай лақтыру. 1/30//
1/30// Кезектесе орындау
Допты кеуде алдынан лақтыру.
Допты бір иықтан лақтыру
Аяқты дұрыс алу керек
Қол шынтақ буынан толық жазылады.
Жүгіріп келе жатқанда тоқтамай лақтыру.
Ұлдар бір торға , қыздар бір торға жаттығу ойынын ұйымдастыру.
5 мин Ойын тәртібін қатаң сақтау
Екі жақты баскетбол ойыны.
Ойынды аяқтап залды айнала организм жұмысын қалпына келтіру жаттығуын орындау. 1ш
Қорытынды Бөлім:
а) Көңіл аудару жаттығуын орындау.
Секундомер тілінің қозғалысына ойша санақ жүргізе отырып 1 минут болысымен алға бір адым шығу керек.
ә) Сабақты қысқаша қорытындылау.
б) Оқушыларды бағалау
в) Үйге тапсырма: Бір орында тұрып 15 секунд жүгіруге дағдыланып келу.
г) Сабақты аяқтау Оқушылардың көздері жұмулы болуы керек























































Сыныбы: 7 Мерзімі:

Тақырыбы: Допты себетке салу (Баскетбол)

Мақсаты: Оқушылардың баскетбол ойынына деген қызығушылығын арттыру. Сабақта орындалатын жаттығулар негізінде жылдамдық, ептілік, күш қабілеттері арқылы салауатты өмірге тәрбиелеу. Допты торға тастау әдісін дамыту, баскетбол ойындарын жетілдіру

Сабақтың түрі: үйрену, жетілдіру

Әдіс- тәсілдері:  әңгімелеу, сұрақ- жауап, түсіндіру, практикалық

Керекті құрал-жабдықтар: баскетбол добы, секундомер, ысқырғыш

Сабақ бөлімдері мен мазмұны

Ұйысдастыру, әдістемелік нұсқау

I.                   Кіріспе-дайындық бөлімі

1.

Сыныпты қатарға тұрғызу, рапорт қабылдау

Сабақ мақсатын түсіндіру

Оқушылардың көңіл-куйіне назар аудару

2.

Залды айнала саппен жүгіру.

а) әр адымға қолды жоғары көтере керіле жүру.

ә) қолды қайшылай жүру

б) қолды шық буыннан алға, артқа сермей жүру.

 

Денені тік ұстау, қолды түзу ұстау, санақпен орындау

3.

Жеңіл жүгіру.

а) әр адымға секіре жүгіру

ә) артпен шегіншектей жүгіру

б) торға екі адым  жасай жүгіру

в) қолды желкеге қойып, оң, сол бүйірмен жүгіру

 

Бір аяқпен секіру

Сол иық арқылы қарау.

 

Ара қашықтық сақтау.

II.                Негізгі бөлім

 

1-жаттығу:

Допты оң бүйірден екі адым жасай себетке лақтыру

2-жаттығу:

Доппен жүгіріп келіп тоқтап орта қашықтықтан себетке  лақтыру

3-жаттығу:

Допты оң жақ бүйірден орта қашықтықтан екі адым жасай  себетке лақтыру.

4-жаттығу:

Допты ортадан екі адым жасай себетке лақтыру.

5-жаттығу:

Допты ортадан тоқтап лақтыру.

6-жаттығу:

Сол бүйірден екі адым жасай себетке лақтыру.

7-жаттығу:

Доппен жүгіріп келіп тоқтап орта қашықтықтан себетке тастау.

8-жаттығу:

Допты сол жақ бүйірден орта қашықтықтан екі адым жасай себетке лақтыру.

Кезектесе орындау

 

 

Допты кеуде алдынан лақтыру

 

Допты бір иықтан лақтыру

 

 

 

 

 

 

Аяқты дұрыс алу керек

 

Қол шынтақ буыннан толық жазылады

 

Жүгіріп келе жатқанда тоқтамай лақтыру

4.

Ұлдар бір себетке жаттығу ойының ұйымдастыру.

Ойын тәртібін қатаң сақтау

5.

Ойынды аяқтап залды айнала организм жұмысын қалпына келтіру жаттығуын орындау.

 

III.Қорытынды бөлім 


 

а) Көңіл аудару жаттығуын орындау.

Секундомер тілінің қозғалысына ойша санақ жүргізе отырып 1 минут болысымен алға бір адым шығу керек.

ә)Сабақты қысқаша қорытындылау.

б)Оқушыларды бағалау.

в)Үйге тапсырма: Бір орында тұрып 15 секунд жүгіруге дағдыланып келу.

г)Сабакты аяқтау.

Оқушылардың көздері жұмылулы болмауы керек

































































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!