Бастауыш сыныптардағы жалпыадамзаттық құндылықтар
|
|
Мақсаты: рухани - адамгершілік білім берудің маңызы мен мәнін сүйіспеншілік арқылы түсіну. Міндеттері: 1. Баланың жоғары рухани -адамгершілік табиғатын ашуға ықпал ету. 2.Тұлғаның рухани - адамгершілік дамуына, мораль нормаларына және ар ұжданға сәйкес өз мінез - құлқын түзету. 3. Білім беру үрдісіне қатысушылардың рухани, физикалық денсаулығын сақтау және ішкі жан дүниесінің мәнін ашып, өз – өзін риясыз ұсына алатын, ойшыл, шығармашыл, еркін ұстаз бола білу. |
Ресурстары: Бейнефильм, плакат, маркер, түсті Қағаздар, қайшы, желім. |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
2 слайд Жоспар
Құндылық ағашы. Педагогтың үш типі, үш стилі. (Генрих Степанович Батищев).
Коллаж жасау
Соңғы тыныштық сәті 3, 4 слайд
Тыныштық
сәті «Нұрға бөлену» 3
минут Осы тыныштық сәтінен қандай әсер алдыңыздар? Ой түйіндеу: Мұғалімдер бір-бірімізге мейірімділікпен қарап, ішкі тыныштықтығымызды сақтайық, ол бізді жақсылыққа, бақытқа жетелейді. Кез келген жұмысымыздың нәтижесі біздің сүйіспеншілікпен, көтеріңкі көңілмен күлімдеп атқаруымыздан байқалады. Сабақты жымию арқылы бастаудың өзі үлкен әсер ететінін терең түснуіміз керек. |
|
||||||
|
|
5,6, 7слайд Ш. Құдайбердіұлының «Айқап» журналына жарияланған халыққа арналған сұрақтары Таза жүрек(Жүрек) Іс әрекеті Мінсіз ақыл
(Бас)Ойы Рухани - адамгершілік білім беру үдерісі мұғалімнің ойы, сөзі, ісі бірлікте болғанда ғана табысты болады.Тәжірибиесімен көреген, сөзі мен ісі сай мұғалімнің қасындағы шәкірттің жолына қандай жеңіл. Соған қарамастан, мұғалімнің өзі ізденісін тоқтатпайды, себебі өмірдің өзі - ұлы мектеп. Сауалнама беру 1.Мен кіммін? 2.Адамның шынайы болмысы қандай? 3.Адам өмірінің мәні неде? 4. Адам үшін игілік деген не? 5. Адамның шынайы бақыты не? Мұғалімдердің жауаптары тыңдалып, талқыланады. |
5 минут |
||||||
|
|
Руханиаттың кәусар бастауына апаратын жолды іздеу-бүгінгі таңда өмір сүріп келе жатқан адамдардың әрқайсысының және баршамыздың басты міндетіміз екеніне сенемін. Сара Алпысқызы 8, 9 слайд
10 слайд Педагогиканың үш типі 1. Қалыптастыру педагогикасы 2. Қабілеттерін дамыту педагогикасы 3. Кемелдендіру педагогикасы Генрих Степанович Батищев «Ізгілігі жоқ мұғалімнің білімі, ақымақтың қолындағы қылышпен тең» Дмитрий Иванович.Менделеeв. 11слайд Шығармашылық жұмыс 5 минут 1 тапсырма. Рухани – адамгершілік тақырыбында аңыз айту. «Терезе тазалығы». Жас жұбайлардың жаңа үйге көшкен кезі. Таңертең жастар шәйға енді тұрса, көршілері жуылған кірлерді балконына жайып үлгіретін. Жас әйел күйеуіне: «Қарашы, кірлерді таза жумапты, түһ, кір жууды да білмейді, арзан сабынмен жуған шығар», - депті. Күйеуі бетіне бір қарап, үндемей таңғы асын іше беріпті. Бір ай бойы әйел көршісінің кір жуғанын көрген сайын айтқан сөзін қайталай беріпті. Бір күні қараса, көрші кірін тап-таза ғып жуып қойыпты. Аң-таң болған әйел: «О-о, мынаны қара! Кір жууды ақыры үйреніпті ғой, кім үйретті екен?» десе, «Мен таңертең сәл ертерек тұрып, терезелерді сүртіп шықтым», - депті күйеуі. Терезенің ар жағындағыларды қалай көретініміз – тереземіздің тазалығына да байланысты. Сұрақтар
Қорытынды Өзіміздің бойымыздағы кемшіліктерге көңіл бөліп, дұрыс әрекет жасап,сүйіспеншілікпен өмір сүрейік. 12, 13 слайд 2 тапсырма. 6 минут Мұғалімдерді 5 топқа бөліп, құндылықтардың мәнін ашу беріледі. (Сауалнама толтыру)
Мұғалімдер өз ойларын ортаға салады. Сұрақтар
14, 15 слайд Шығармашылық тапсырма 3 тапсырма. 10 минут Әдебиеттік оқу. Мәтінмен жұмыс.. Топпен жұмыс. Постер қорғау. (Қабанбай 4 сынып) ...Ендігі әңгіменің беталысы Ерасылдың қалай Қабанбай аталуына келіп тіреледі. Соны батырдың өз аузынан бір естімек. Жастар жағы тіке тілек айтуға батпайды. Жасы үлкен әрі сардар алдында өзін еркін ұстайтын Ақтанбердіні алға салған. - Қабанбай атың бұл күнде ұлыс ұранына айналды, Дарабоз,осы бір қасиетті сөз о баста, кім де болса, бір дуалы ауыздан шыққаны хақ, - деді қарт жырау самбырлап қаттф сөйлейтін әдетімен. Бірақ осы оқиғаны жұрт құбылтып әртүрлі айтады. Біреулер алғаш жауға шапқанда “Қабанбайлап” шауып, сол ат қалып қойыпты дейді. Ал енді біреулер өзін жұртқа Қабанбаймын деп таныстырып, солай аталып кетіпті дегенді айтады. Осының анығы қалай? Соны өз аузыңнан бір естиікші! Қабанбай үлкендердің сөзін жыға алмады. Атының басын тежеп, аяңға түсірді де: - Ой, тәйірі – ай, ол қайбір жетіскен әңгіме дейсің. Іш қазандай қайнайды, күресігн дәрмен жоқ, жаудан қайтсек кек аламыз жеп жанталасқа түскен заман еді ғой! – деп, сәл ойланып қалды. - Алдымен Қабанбай деген аттың қалай пайда болғанынан бастайын. Маған бұл атты қойып жүрген әулие де, ешкім де емес, өзімнің жездем, осы Ер Жәнібектің әкесі – Бердәулет марқұи ғой! – деп алып ұзын – сонар әңгіме бастады. онда Ерасылдың он алтыдан он жетіге жаңа шыққан кезі. Бір күні Зайсан көлі жағасында жылқы қайырып жүріп, ойда жоқта бір тобыр жабайы шошқаға тап болғаны бар. 16 слайд 4 тапсырма. Дүниетану 7 минут Жыл мезгілі. Тапсырма: Төрт жыл мезгілдеріне байланысты төрт топқа адам бойындағы құндылықтарды табу, бір топқа күн шуағына байланысты адам бойындағы құндылықтарды табу. 17 слайд Математика 7 минут 5 тапсырма. Осы фигураларды жалғастырып сурет салыңыз. Қорытынды Мұғалім іске және шәкіртке деген сүйіспеншіліктерін біріктіретін болса, онда ол - кемел мұғалім болады. |
5 минут |
||||||
|
|
18, 19 слайд 6 тапсырма. 10 минут «Звездочка на земле» (Бейне фильм) Берілген бейнефильм бойынша ой қорытындылау. Сұрақтар
20 слайд 7 тапсырма. Коллаж жасау. 10 минут
21 слайд Қорытынды. 5 минут Оқу білімдерін меңгертумен қатар, педагог тұлғаның рухани -адамгершілік дамуына да жауапты екендігін ұмытпаған жөн. Мұғалімнің басты борышы дәл осында , өскелең ұрпақтың рухани әлемін тәрбиелеуде, адамның қоғамда өмір сүруінің моральдық нормалыры мен ережелерін айқындауында болып табылады. Мұғалім бала кезден бастап баланың бойындағы жалпыадамзаттық құндылықтарды жарыққа шығарады, әлемге деген дұрыс қатынасқа дағдыландырады, мораль нормаларына және ар ұжданға сәйкес өз мінез құлқын түзетуге үйретеді, қоршаған ортаға қатысты, ізгілік, құрмет, мейірімділік, қайырымдылық пен төзімділік қасиеттерімен өмір сүруге баулиды. 22 слайд Соңғы тыныштық сәтi. Баяу әуен қосылады. - Көзімізді жұмып, тыныштықта бүгінгі шеберлік сабағымызды есімізге түсірейік. Құндылықтарды еске түсірейік: Ақиқат, сүйіспеншілік, , дұрыс әрекет, ішкі тыныштық, қиянат жасамау құндылықтарын жүрегімізге жеткізіп, сақтайық. Жайлап, көздеріңізді ашуға болады. Бүгінгі керемет шеберлік сабағы үшін сіздерге көп рахмет! |
|
||||||
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|||||||
|
|
|
|||||||
|
|
|
|||||||
|
|
|
|||||||
|
|
|
|||||||
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|||||||
|
|
|
|||||||
|
|
|
|||||||
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|||||||
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|||||
|
Сабактың соңы |
Рефлексия. Сабақ барысында кім не істей алатынын ұқты:санның кубын бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісі ретінде және бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісінен санның кубын табу;санның кубын құрайтын өрнектер құрастыру. Дәптерде жетістік жолы қолданылады. ҮЙ ЖҰМЫСЫ №5 Ә №4 |
Жетістіктер жолы. Блум текшесі Блум кубигінің сұрақтары бойынша сұрақтар құрастыру: атау, неге, түсіндір. |
|
|||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
|||||
|
Топтық жұмыстарда қабілеті жоғары оқушылар белсенділік көрсетеді, |
Қуанышты, көңілді, көңілсіз, смйликтер арқылы,екі жұлдыз бір тілек,сәтті орындаса жасыл түспен,қиындық кездескен болса сары,мұғалімнің көмегі қажет болса қызыл түсті стикерлермен бағалау |
Сергіту сәті |
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бастауыш сыныптардағы жалпыадамзаттық құндылықтар
Бастауыш сыныптардағы жалпыадамзаттық құндылықтар
Бастауыш сыныптардағы жалпыадамзаттық құндылықтар
|
|
Мақсаты: рухани - адамгершілік білім берудің маңызы мен мәнін сүйіспеншілік арқылы түсіну. Міндеттері: 1. Баланың жоғары рухани -адамгершілік табиғатын ашуға ықпал ету. 2.Тұлғаның рухани - адамгершілік дамуына, мораль нормаларына және ар ұжданға сәйкес өз мінез - құлқын түзету. 3. Білім беру үрдісіне қатысушылардың рухани, физикалық денсаулығын сақтау және ішкі жан дүниесінің мәнін ашып, өз – өзін риясыз ұсына алатын, ойшыл, шығармашыл, еркін ұстаз бола білу. |
Ресурстары: Бейнефильм, плакат, маркер, түсті Қағаздар, қайшы, желім. |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
2 слайд Жоспар
Құндылық ағашы. Педагогтың үш типі, үш стилі. (Генрих Степанович Батищев).
Коллаж жасау
Соңғы тыныштық сәті 3, 4 слайд
Тыныштық
сәті «Нұрға бөлену» 3
минут Осы тыныштық сәтінен қандай әсер алдыңыздар? Ой түйіндеу: Мұғалімдер бір-бірімізге мейірімділікпен қарап, ішкі тыныштықтығымызды сақтайық, ол бізді жақсылыққа, бақытқа жетелейді. Кез келген жұмысымыздың нәтижесі біздің сүйіспеншілікпен, көтеріңкі көңілмен күлімдеп атқаруымыздан байқалады. Сабақты жымию арқылы бастаудың өзі үлкен әсер ететінін терең түснуіміз керек. |
|
||||||
|
|
5,6, 7слайд Ш. Құдайбердіұлының «Айқап» журналына жарияланған халыққа арналған сұрақтары Таза жүрек(Жүрек) Іс әрекеті Мінсіз ақыл
(Бас)Ойы Рухани - адамгершілік білім беру үдерісі мұғалімнің ойы, сөзі, ісі бірлікте болғанда ғана табысты болады.Тәжірибиесімен көреген, сөзі мен ісі сай мұғалімнің қасындағы шәкірттің жолына қандай жеңіл. Соған қарамастан, мұғалімнің өзі ізденісін тоқтатпайды, себебі өмірдің өзі - ұлы мектеп. Сауалнама беру 1.Мен кіммін? 2.Адамның шынайы болмысы қандай? 3.Адам өмірінің мәні неде? 4. Адам үшін игілік деген не? 5. Адамның шынайы бақыты не? Мұғалімдердің жауаптары тыңдалып, талқыланады. |
5 минут |
||||||
|
|
Руханиаттың кәусар бастауына апаратын жолды іздеу-бүгінгі таңда өмір сүріп келе жатқан адамдардың әрқайсысының және баршамыздың басты міндетіміз екеніне сенемін. Сара Алпысқызы 8, 9 слайд
10 слайд Педагогиканың үш типі 1. Қалыптастыру педагогикасы 2. Қабілеттерін дамыту педагогикасы 3. Кемелдендіру педагогикасы Генрих Степанович Батищев «Ізгілігі жоқ мұғалімнің білімі, ақымақтың қолындағы қылышпен тең» Дмитрий Иванович.Менделеeв. 11слайд Шығармашылық жұмыс 5 минут 1 тапсырма. Рухани – адамгершілік тақырыбында аңыз айту. «Терезе тазалығы». Жас жұбайлардың жаңа үйге көшкен кезі. Таңертең жастар шәйға енді тұрса, көршілері жуылған кірлерді балконына жайып үлгіретін. Жас әйел күйеуіне: «Қарашы, кірлерді таза жумапты, түһ, кір жууды да білмейді, арзан сабынмен жуған шығар», - депті. Күйеуі бетіне бір қарап, үндемей таңғы асын іше беріпті. Бір ай бойы әйел көршісінің кір жуғанын көрген сайын айтқан сөзін қайталай беріпті. Бір күні қараса, көрші кірін тап-таза ғып жуып қойыпты. Аң-таң болған әйел: «О-о, мынаны қара! Кір жууды ақыры үйреніпті ғой, кім үйретті екен?» десе, «Мен таңертең сәл ертерек тұрып, терезелерді сүртіп шықтым», - депті күйеуі. Терезенің ар жағындағыларды қалай көретініміз – тереземіздің тазалығына да байланысты. Сұрақтар
Қорытынды Өзіміздің бойымыздағы кемшіліктерге көңіл бөліп, дұрыс әрекет жасап,сүйіспеншілікпен өмір сүрейік. 12, 13 слайд 2 тапсырма. 6 минут Мұғалімдерді 5 топқа бөліп, құндылықтардың мәнін ашу беріледі. (Сауалнама толтыру)
Мұғалімдер өз ойларын ортаға салады. Сұрақтар
14, 15 слайд Шығармашылық тапсырма 3 тапсырма. 10 минут Әдебиеттік оқу. Мәтінмен жұмыс.. Топпен жұмыс. Постер қорғау. (Қабанбай 4 сынып) ...Ендігі әңгіменің беталысы Ерасылдың қалай Қабанбай аталуына келіп тіреледі. Соны батырдың өз аузынан бір естімек. Жастар жағы тіке тілек айтуға батпайды. Жасы үлкен әрі сардар алдында өзін еркін ұстайтын Ақтанбердіні алға салған. - Қабанбай атың бұл күнде ұлыс ұранына айналды, Дарабоз,осы бір қасиетті сөз о баста, кім де болса, бір дуалы ауыздан шыққаны хақ, - деді қарт жырау самбырлап қаттф сөйлейтін әдетімен. Бірақ осы оқиғаны жұрт құбылтып әртүрлі айтады. Біреулер алғаш жауға шапқанда “Қабанбайлап” шауып, сол ат қалып қойыпты дейді. Ал енді біреулер өзін жұртқа Қабанбаймын деп таныстырып, солай аталып кетіпті дегенді айтады. Осының анығы қалай? Соны өз аузыңнан бір естиікші! Қабанбай үлкендердің сөзін жыға алмады. Атының басын тежеп, аяңға түсірді де: - Ой, тәйірі – ай, ол қайбір жетіскен әңгіме дейсің. Іш қазандай қайнайды, күресігн дәрмен жоқ, жаудан қайтсек кек аламыз жеп жанталасқа түскен заман еді ғой! – деп, сәл ойланып қалды. - Алдымен Қабанбай деген аттың қалай пайда болғанынан бастайын. Маған бұл атты қойып жүрген әулие де, ешкім де емес, өзімнің жездем, осы Ер Жәнібектің әкесі – Бердәулет марқұи ғой! – деп алып ұзын – сонар әңгіме бастады. онда Ерасылдың он алтыдан он жетіге жаңа шыққан кезі. Бір күні Зайсан көлі жағасында жылқы қайырып жүріп, ойда жоқта бір тобыр жабайы шошқаға тап болғаны бар. 16 слайд 4 тапсырма. Дүниетану 7 минут Жыл мезгілі. Тапсырма: Төрт жыл мезгілдеріне байланысты төрт топқа адам бойындағы құндылықтарды табу, бір топқа күн шуағына байланысты адам бойындағы құндылықтарды табу. 17 слайд Математика 7 минут 5 тапсырма. Осы фигураларды жалғастырып сурет салыңыз. Қорытынды Мұғалім іске және шәкіртке деген сүйіспеншіліктерін біріктіретін болса, онда ол - кемел мұғалім болады. |
5 минут |
||||||
|
|
18, 19 слайд 6 тапсырма. 10 минут «Звездочка на земле» (Бейне фильм) Берілген бейнефильм бойынша ой қорытындылау. Сұрақтар
20 слайд 7 тапсырма. Коллаж жасау. 10 минут
21 слайд Қорытынды. 5 минут Оқу білімдерін меңгертумен қатар, педагог тұлғаның рухани -адамгершілік дамуына да жауапты екендігін ұмытпаған жөн. Мұғалімнің басты борышы дәл осында , өскелең ұрпақтың рухани әлемін тәрбиелеуде, адамның қоғамда өмір сүруінің моральдық нормалыры мен ережелерін айқындауында болып табылады. Мұғалім бала кезден бастап баланың бойындағы жалпыадамзаттық құндылықтарды жарыққа шығарады, әлемге деген дұрыс қатынасқа дағдыландырады, мораль нормаларына және ар ұжданға сәйкес өз мінез құлқын түзетуге үйретеді, қоршаған ортаға қатысты, ізгілік, құрмет, мейірімділік, қайырымдылық пен төзімділік қасиеттерімен өмір сүруге баулиды. 22 слайд Соңғы тыныштық сәтi. Баяу әуен қосылады. - Көзімізді жұмып, тыныштықта бүгінгі шеберлік сабағымызды есімізге түсірейік. Құндылықтарды еске түсірейік: Ақиқат, сүйіспеншілік, , дұрыс әрекет, ішкі тыныштық, қиянат жасамау құндылықтарын жүрегімізге жеткізіп, сақтайық. Жайлап, көздеріңізді ашуға болады. Бүгінгі керемет шеберлік сабағы үшін сіздерге көп рахмет! |
|
||||||
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|||||||
|
|
|
|||||||
|
|
|
|||||||
|
|
|
|||||||
|
|
|
|||||||
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|||||||
|
|
|
|||||||
|
|
|
|||||||
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|||||||
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|||||
|
Сабактың соңы |
Рефлексия. Сабақ барысында кім не істей алатынын ұқты:санның кубын бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісі ретінде және бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісінен санның кубын табу;санның кубын құрайтын өрнектер құрастыру. Дәптерде жетістік жолы қолданылады. ҮЙ ЖҰМЫСЫ №5 Ә №4 |
Жетістіктер жолы. Блум текшесі Блум кубигінің сұрақтары бойынша сұрақтар құрастыру: атау, неге, түсіндір. |
|
|||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
|||||
|
Топтық жұмыстарда қабілеті жоғары оқушылар белсенділік көрсетеді, |
Қуанышты, көңілді, көңілсіз, смйликтер арқылы,екі жұлдыз бір тілек,сәтті орындаса жасыл түспен,қиындық кездескен болса сары,мұғалімнің көмегі қажет болса қызыл түсті стикерлермен бағалау |
Сергіту сәті |
|
|||||
шағым қалдыра аласыз















