|
|
||||
|
САБАҚ: Түргеш қағанаты (704-756 жылдар) |
Мектеп: «Ы.Алтынсарин орта мектебі» КММ |
|||
|
Күні: 20.09.2017ж |
Мұғалімнің есімі: Карымсакова Гулзада |
|||
|
СЫНЫП: 7 |
Қатысқандар саны: 24 |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Түргеш қағанатының пайда болуын,оның этникалық құрылымы мен құлау себептерін білу.картадан көрсету. |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Батыс Түрік және Түргеш қағанаттарының тарихына салыстырмалы талдау жасай алады. |
|||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Түргештердің қытай,араб,шығыс түркілермен күрестері туралы біледі. |
||||
|
Кейбір оқушылар: Атлах шайхасының Орталық Азия үшін тарихи маңызын түсінеді. |
||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Түргештердің өз мемлекетін құру себептерін анықтайды. |
|||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Талқылауға арналған тапсырмалар |
||||
|
Термин сөздер: этнос,қаған,қағанат,орда. Тарихи тұлғалар:Үшлік,Сұлық,Әбу Музахим(Сүзеген) |
||||
|
|
|
|
||
|
Алдыңғы тақырып |
Батыс Түрік (603-704жылдар) және Шығыс Түрік қағанаты (682-744жылдар) |
|||
|
Жоспар |
||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||
|
Басталуы
|
Оқушылар 1,2,3 деп санау арқылы 3 топқа бөлінеді: Топ басшысын сайлайды. Үй тапсырмасын қайталау мақсатында «Сұрақ жауап» әдісі арқылы үш топқа сұрақтар қою: 1.Батыс Түрік қағанатының Шығыс Түрік қағанатынан айырмашылығы неде? 2.Батыс Түркілер неліктен өз мемлекеттерін құрды? 3.Яғбу,шад,елтебер қандай мағынаны білдіреді? 4.Батыс Түрік қағанатының жазғы ордасы 5.Қытай деректерінде «он тайпаның»қағаны қалай аталды? 6.Шығыс Түрік қағанатында Қапаған қаған қай жерлерді өзіне бағындырды? Жаңа сабақ: Түргеш қағанаты 1.Халқы және жер аумағы 2.Арабтармен
күрес. |
Интербелсенді тақта, суреттер, карточка, А3 форматтағы қатты қағаз, түрлі түсті маркер, стикерлер мен жұлдызшалар, үлестірмелі материалдар |
||
|
Ортасы
|
Топтық жұмыс: 1-тапсырма: Оқушылар мәтінмен танысу,постер қорғау 1-топқа Үшлік қаған 2-топқа Сұлу қаған 3-топқа Атлах шайқасы. Әр топ өзінің жұмыс нәтижелерімен таныстырады. Шығыс Түрік қағанатындағы саяси оқиғалармен байланысын талдау. Сергіту сәті: «Ауада жазу» , 4-5 мин. Мақсаты: Ұзақ отырған адамның денесін ширату.Баспен,көзбен,бір қолмен,екі қолмен,аяқпен 1,2,3,4,5 сандарын жазу 2-тапсырма: Жұптық жұмыс. Кескін картамен жұмыс.
3-тапсырма: « Кір жуғыш машина» сұрақ жауап сабақты бекіту.
Бағалау: «Көшбасшы» арқылы әр топтың топ басшысы бағалау парақшасына сабаққа қатысқан оқушыларды бағалайды. Білемін Білдім Білгім келеді |
|
||
|
Аяқталуы
|
Кері байланыс.
Үйге тапсырма. Түргеш қағанаты (756-940жылдар) |
|
||
|
Қосымша ақпарат |
||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
|
Сабақ барысында оқушылар деңгейіне байланысты үш түрлі тапсырмалар ұйымдастырылды. Бірінші тапсырмада ежелгі адамдардың аңшылық кәсібі бойынша суретпен жұмыс жасаттым. Оқушылар берілген тапсырманың жеңілділігіне байланысты толық әрі өте жақсы орындады. Бұл сынып оқушыларының барлығына арналған тапсырма болатын. Екінші тапсырма терімшілік пен аңшылықты салыстыруға арналған венн диаграммасы толтыру. Тапсырмаға сынып оқушыларының басым көпшілігі ғана жауап бере алды. Ал соңғы тас өңдеу әдісі бойынша берілген тапсырма оқушыларға сәл қиындау болғаннан кейін тек кейбір, ойлау қабілеттері жоғары дамыған оқушылар ғана жауап бере алды. Осылайша үш түрлі тапсырма арқылы оқушылардың үш түрлі деңгейге байланысты бөлінетіндігін түсіндім. |
Сабақ барысында берілген тапсырмаларды жақсы орындап, белсенділік танытқан оқушыларға «жарайсың», «өте жақсы» деп, ал ынталары сәл төмен оқушыларға «әлде де дайындалсаң өте жақсы болар еді» деген сияқты мадақтау сөздер айтып бағалаймын. |
-Бейнелеу өнері, еңбекке баулу -Сыныптағы тазалықты сақтау. Партада дұрыс отыру ережесін ескеру. Презентацияның анық және қол жетімді жасақталуын қадағалау. -«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясы «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» |
|
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
|
|||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Батыс Түрік (603-704жж)және Шығыс Түрік (682-744 жылдар) қағанаттары,Түргеш қағанаты (704-756 жылдар)
Батыс Түрік (603-704жж)және Шығыс Түрік (682-744 жылдар) қағанаттары,Түргеш қағанаты (704-756 жылдар)
|
|
||||
|
САБАҚ: Түргеш қағанаты (704-756 жылдар) |
Мектеп: «Ы.Алтынсарин орта мектебі» КММ |
|||
|
Күні: 20.09.2017ж |
Мұғалімнің есімі: Карымсакова Гулзада |
|||
|
СЫНЫП: 7 |
Қатысқандар саны: 24 |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Түргеш қағанатының пайда болуын,оның этникалық құрылымы мен құлау себептерін білу.картадан көрсету. |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Батыс Түрік және Түргеш қағанаттарының тарихына салыстырмалы талдау жасай алады. |
|||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Түргештердің қытай,араб,шығыс түркілермен күрестері туралы біледі. |
||||
|
Кейбір оқушылар: Атлах шайхасының Орталық Азия үшін тарихи маңызын түсінеді. |
||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Түргештердің өз мемлекетін құру себептерін анықтайды. |
|||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Талқылауға арналған тапсырмалар |
||||
|
Термин сөздер: этнос,қаған,қағанат,орда. Тарихи тұлғалар:Үшлік,Сұлық,Әбу Музахим(Сүзеген) |
||||
|
|
|
|
||
|
Алдыңғы тақырып |
Батыс Түрік (603-704жылдар) және Шығыс Түрік қағанаты (682-744жылдар) |
|||
|
Жоспар |
||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||
|
Басталуы
|
Оқушылар 1,2,3 деп санау арқылы 3 топқа бөлінеді: Топ басшысын сайлайды. Үй тапсырмасын қайталау мақсатында «Сұрақ жауап» әдісі арқылы үш топқа сұрақтар қою: 1.Батыс Түрік қағанатының Шығыс Түрік қағанатынан айырмашылығы неде? 2.Батыс Түркілер неліктен өз мемлекеттерін құрды? 3.Яғбу,шад,елтебер қандай мағынаны білдіреді? 4.Батыс Түрік қағанатының жазғы ордасы 5.Қытай деректерінде «он тайпаның»қағаны қалай аталды? 6.Шығыс Түрік қағанатында Қапаған қаған қай жерлерді өзіне бағындырды? Жаңа сабақ: Түргеш қағанаты 1.Халқы және жер аумағы 2.Арабтармен
күрес. |
Интербелсенді тақта, суреттер, карточка, А3 форматтағы қатты қағаз, түрлі түсті маркер, стикерлер мен жұлдызшалар, үлестірмелі материалдар |
||
|
Ортасы
|
Топтық жұмыс: 1-тапсырма: Оқушылар мәтінмен танысу,постер қорғау 1-топқа Үшлік қаған 2-топқа Сұлу қаған 3-топқа Атлах шайқасы. Әр топ өзінің жұмыс нәтижелерімен таныстырады. Шығыс Түрік қағанатындағы саяси оқиғалармен байланысын талдау. Сергіту сәті: «Ауада жазу» , 4-5 мин. Мақсаты: Ұзақ отырған адамның денесін ширату.Баспен,көзбен,бір қолмен,екі қолмен,аяқпен 1,2,3,4,5 сандарын жазу 2-тапсырма: Жұптық жұмыс. Кескін картамен жұмыс.
3-тапсырма: « Кір жуғыш машина» сұрақ жауап сабақты бекіту.
Бағалау: «Көшбасшы» арқылы әр топтың топ басшысы бағалау парақшасына сабаққа қатысқан оқушыларды бағалайды. Білемін Білдім Білгім келеді |
|
||
|
Аяқталуы
|
Кері байланыс.
Үйге тапсырма. Түргеш қағанаты (756-940жылдар) |
|
||
|
Қосымша ақпарат |
||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
|
Сабақ барысында оқушылар деңгейіне байланысты үш түрлі тапсырмалар ұйымдастырылды. Бірінші тапсырмада ежелгі адамдардың аңшылық кәсібі бойынша суретпен жұмыс жасаттым. Оқушылар берілген тапсырманың жеңілділігіне байланысты толық әрі өте жақсы орындады. Бұл сынып оқушыларының барлығына арналған тапсырма болатын. Екінші тапсырма терімшілік пен аңшылықты салыстыруға арналған венн диаграммасы толтыру. Тапсырмаға сынып оқушыларының басым көпшілігі ғана жауап бере алды. Ал соңғы тас өңдеу әдісі бойынша берілген тапсырма оқушыларға сәл қиындау болғаннан кейін тек кейбір, ойлау қабілеттері жоғары дамыған оқушылар ғана жауап бере алды. Осылайша үш түрлі тапсырма арқылы оқушылардың үш түрлі деңгейге байланысты бөлінетіндігін түсіндім. |
Сабақ барысында берілген тапсырмаларды жақсы орындап, белсенділік танытқан оқушыларға «жарайсың», «өте жақсы» деп, ал ынталары сәл төмен оқушыларға «әлде де дайындалсаң өте жақсы болар еді» деген сияқты мадақтау сөздер айтып бағалаймын. |
-Бейнелеу өнері, еңбекке баулу -Сыныптағы тазалықты сақтау. Партада дұрыс отыру ережесін ескеру. Презентацияның анық және қол жетімді жасақталуын қадағалау. -«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясы «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» |
|
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
|
|||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||
шағым қалдыра аласыз
















