Материалдар / Баяндама "Математика сабағында бастауыш сынып оқушыларының логикалық ойлау және есептеу дағдыларын дамыту"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Баяндама "Математика сабағында бастауыш сынып оқушыларының логикалық ойлау және есептеу дағдыларын дамыту"

Материал туралы қысқаша түсінік
математика пәнен баяндама жасадым
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
29 Желтоқсан 2017
793
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

БЕКІТЕМІН

Директордың оқу-ісі

жөніндегі орынбасары

_______ А.А.Тулегенова






















Shape1











Ашық сабақ



















Сыныбы: 2 "А"

Пән мұғалімі: Б.С.Медеуова









Астана қаласы

2014-2015 оқу жылы

Сыныбы: 2 "А"

Пәні: математика

Тақырыбы: Өткенді пысықтау.

Мақсаты:

  1. Көбейтуге берілген есептерді шығару дағдыларын жетілдіру. Ауызша қосу және азайту амалдарына берілген есептерді тез және дұрыс есептеуге дағдыландыру.

  2. Есептеу және есте сақтауын, логикалық ой-өрісін дамыту, шығармашылықпен жұмыс істей білу дағдысын қалыптастыру.

  3. Шапшаң ойлап есептей білуге, өз ойларын еркін айтуға, нәтижеге жете білуге , тапқырлыққа, ұжымда бірлесіп жұмыс істеуге тәрбиелеу.

Түрі: пысықтау сабағы, ойын.

Технологиясы: СТО

Әдісі: сұрақ-жауап, топпен жұмыс, түсіндіру, талдау.

Көрнекілігі: Математикалық пішіндер, ағаш, суреттер, анықтамалық кесте, интерактивті тақта.



Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру бөлімі: (3 мин)

а) Сынып тазалығына қарау
ә) Оқушылардың назарын сабаққа аудару, түгендеу.
- Балалар, бүгінгі сабағымыз күндегіден ерекше сабақ. Сабағымызға қонақтар келіп отыр. Қонақтармен сәлемдесіп алайық. (Оқушылар амандасады)
-Балалар, біз келген қонақтарға өзімізді қалай көрсетеміз?

Ұйымшылдық, тәртіп, ең бастысы-білім арқылы көрсетеміз.

б) Психологиялық дайындық. (3 мин)
Математика керек әр күнге,
Математика қажет өмірде
Математиканы оқимыз
Миымызға тоқимыз

- Бүгін аптаның қай күні?

- Жұма қасиетті күн.
- Барлығыңа сабақта сәттілік тілеймін!
Грек математигі Гоусс айтқандай, математика - ғалымдар патшасы деген екен. Яғни математиканы білсек, барлығын да білеміз.
Сабағымызды бастамас бұрын геометриялық фигураларды таңдап, әр топ ұқсас фигураға сәйкес топқа бөлініп отырады.

Shape3 Shape4 Shape2







төртбұрыш (I топ) үшбұрыш (II топ) көпбұрыш (III топ)



а) топ басшысын сайлау

ә)топтың ережесін айту

(Әр топ берілген қағазға өздернің топтық ережесін жазады. Топта шуламау, топты тыңдау, мүғалімнің айтқанын тыңдау, ұйымшылдық, бір-бірімен ақылдасу, есептерді дұрыс шығару)



II. Үй тапсырмасын тексеру (5мин)

3 (175 бет)

-Қазір қай мезгіл?

-Көктем айы.

-Көктемде қандай өзгерістер болады?

-Көктемде күн сәулесін төгіп, қар еріп, жылғалардан су ағады. Табиғат құлпырады, ағаштар бүршік жарады.

-Ендеше ағашымыз одан сайын бүршік жарсын десек, жапырақтағы есептерді дұрыс шығарайық. Сонда жапырақтарымыз одан сайын бүршік жарады.

1. Сиыр 4 аяғымен тұрса 200 кг,2 аяғымен тұрса неше кг болады? (200 кг)

2. Екі адам шахматты 2 сағат ойнады.Бір адам неше сағат ойнайды? (2 сағ)
3. Қос ат жегілген арба 40 шақырым жүрді.Бір ат неше шақырым жүрді? (40)
4. 4 жұмыртқа 4 минут піссе ,бір жұмыртқа неше минут піседі? (4 мин)
5. 2 кг мақта ауыр ма, 2кг темір ауыр ма? ( екеуі де тең)

6. Теңіздің астында қандай тас болмайды? (құрғақ)

7. Торда 12 құс отыр. Оның 11-нен басқасы ұшып кетті. Торда неше құс отыр? (Тордан ұшып кете алмайды)

8. Төрт түйеқұс ұшып бара жатыр біреуін атты нешеуі қалды? (түйеқұс ұшпайды)

ІV. Жаңа сабақ. (3 мин)

- Балалар, біз қазір көбейту кестесін өтіп жатырмыз. Осыған байланысты біз көптеген есептер шығарамыз.

Ой қозғау. (4 мин)

Әр топқа берілген тапсырманы топпен шығарайық. ( тапсырма 3 топқа таратылып беріледі)

1 көбейту амалын шығару.



Көбейткіш

20

5

8

9

17

10

Көбейткіш

3

4

3

2

2

3

Көбейтіндінің мәні

60

20

24

18

34

30





2 (5 мин)

I топ а) Бір дәптер 6 теңге тұрады. Осындай 5 дәптер қанша теңге тұрады?

6*5=6+6+6+6+6=30

II топ ә) сурет бойынша есеп құрастыр және оны шығар. Барлығы неше қарындаш? 5*8=5+5+5+5+5+5+5+5=40

III топ б) Бір гүлшоғында 3 гүл бар. 6 гүлшоғында неше гүл бар?

3*6=3+3+3+3+3+3=18

3 (4 мин)

Көбейтудің бірдей қосылғыштардың қосындысымен алмастыр және есепте.

I топ II топ III топ

9*4= 9+9+9+9=36 4*5=4+4+4+4+4=20 6*5=6+6+6+6+6=30 32*2=32+32=64 21*4=21+21+21+21= 84 5*4=5+5+5+5=20 8*4=8+8+8+8=32 15*3=15+15+15=45 21*2=21+21=42

V. Сергіту сәті (2 мин)

"Дұрыс-бұрыс" ойыны (Көбейту кестесі бойынша).

2*1=2(дұрыс) 2*6=18(бұрыс)

2*3=4(бұрыс) 2*2=4 (дұрыс)

2*7=14(дұрыс) 2*4= 8 (дұрыс)

2*5=12(бұрыс) 2*8= 10 (бұрыс)

4 1 топ оқиды, 2 топ түсіндіреді, 3 топ шешуін табады. (5 мин)

Мерекеге 140 қызыл шар сатып алынды, бұл жасыл шарларға қарағанда 30-ы кем. Ал сары шар қызыл шар мен жасыл шарды бірге алғанда қанша болса, сонша. Неше сары шар сатып алынды?

ҚShape6 Shape5 ызыл - 140 30 кем

Жасыл-?

Сары-? 170 Сонша

Шешуі: 140+(140+30)=310

Жауабы: сары шар 310.

6 (3 мин)

ФShape7 игуралардың периметрін тап. B K

Shape9 Shape8 В М Н


А С О C О D


тік бұрышты үшбұрыш шаршы тіктөртбұрыш

АВ - 4 см МН-2см ВК-2см

ВС - 5 см НС-2см КО-3см

АShape10 С - 3 см СО-2см ДВ=3см

Shape12 Shape11 Р=? ОМ-2см ОД=2см

РShape13 =а+в+с Р=? Р=?

Shape15 Shape14 Р =а+а+а+а Р = а+в+а+в

Р=4см+5см+3см=12 см Р=2см+2см+2см+2см=8 см Р=2см+3см+2см+3см=10см

Р=12 см Р=8 см Р=10см

7 суретке қара және есепті шығар. (3мин)

Демалыс үйіндегі 9 жаңа төсекті әр бөлмеге 3-тен қойды. Жаңа төсектер неше бөлмеге қойылды?

9-3-3-3=0

3-тен 3 рет

Жауабы: 3 бөлмеге қойылды.

VI. Сабақты қорытындылау. (2 мин)

«Баспалдақ» ойыны

    Бұл ойынның мақсаты 3 қатарға берілген деңгейлік тапсырмаларды тез орындап мәреге бірінші жетіп, жеңімпаз атанып, көк туымызды желбіретейік.

Shape16 Мәре

Shape17 1 топ 32+8

54+8

Shape18 60-40

Shape19 62+3

15-8

41+3

Shape20 14-5

Shape21

Мәре 33+7

Shape22 100-40

Shape23 63+2

2 топ 90-60

Shape24 36+12

Shape25 50-4

38+6

50-9

Shape26 26+5

Shape27 Shape28 Мәре 80-6

90+30 52+12

Shape29 45-15

45+45

Shape30 3 топ 90-61

Shape31 35+19

100-63

Shape32

Shape33 34+23

70-63

17+9











Жауаптары:



40

65

120

62

30

30

20

48

90

65

46

29

7

44

54

44

41

37

9

31

57

40

74

7

60

64

26















VII. Бағалау. (Бағалау парағымен оқушылар өзін-өзі бағалайды) . (1 мин)

VIII. Үйге тапсырма (1 мин)

IX. Рефлексия (2 жұлдыз, 1 тілек). (1 мин)

Балалар, бүгінгі сабақ ұнады ма?

Сабақта не білдіңіздер? Не білгілеріңіз келеді?














































БЕКІТЕМІН

Директордың оқу-ісі

жөніндегі орынбасары

_______ А.А.Тулегенова






















Shape34











Ашық сабақ



















Пән мұғалімі: Б.С.Медеуова









Астана қаласы

2014-2015 оқу жылы



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!