Бауыржан Момышұлы "Ұшқан ұя"

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Бауыржан Момышұлы "Ұшқан ұя"

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар


Бөлім:

Тарих тағылымы

Педагогтің аты-жөні:

Шалабаева Г.С

Күні:

05.04.22ж

Сыныбы: 10г

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ш.Мұртазаның драмалық шығармалары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.1.2.1. әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану.

Сабақтың мақсаты:

Білім алушылар Ш.Мұртазаның өмірі, шығармашылығы туралы тереңірек біледі. Қазақ халқының ашаршылық жылдарындағы қайғылы кезеңдері мен тарихи бастан кешкен қасіретін таныйды. Оқушылардың өз бетімен ізденіп оқу, шығармашылық дағдыларын қалыптасады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

5 мин.

(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

«Жылы лебіз» әдісі арқылы бір-біріне тілек айтады.

Оқулық, жұмыс дәптерлері


Жаңа сабаққа кіріспе


10 минут

(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтар қояды.

1.Ш. Мұртаза өзінің еңбек жолын қайдан, қай саладан бастаған?

2.Жазушы қазақ әдебиетінің қоржынын қандай шығармалармен толықтырды?

3.Ш. Мұртаза әлем әдебиеті өкілдерінен кімдердің шығармаларын қазақ тіліне аударды?

Сабақ тақырыбы мен мақсаты айтылады.


Оқушылар мұғаліммен амандасады.. Сұрақтарға жауап береді.

Сабақтың тақырыбы, мақсатымен танысады.


Жарайсың Керемет Өте жақсы.





Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

25 мин.

1-тапсырма Ж

Ш.Мұртаза шығармаларын жанрға бөліп топтастырыңдар.


2-тапсырма ЖЖ

Оқулықтағы Ш. Мұртазаның драмалық шығармалары туралы оқып, сұрақтарға жұптаса отырып, жауап беріңіздер.

1.Ш.Мұртаза шығармалары қай жанрларды қамтиды?

2.Жазушының пьесаларын атаңдар.

3. «Жалғыз үйлік зілзала» пьесасында қандай мәселелер қозғалған?

-сұрақтарға жұппен жауап береді.

















Дескриптор:

- шығармалары туралы мәлімет жинақтайды;

- жанрға бөліп топтастырады.

Қ/Б « Мадақтау» әдісі





Дескриптор:

-мәтінді оқиды;

-сұрақтарға жұппен жауап береді.

ҚБ. «Бір ауыз сөз»



Оқулық, жұмыс дәптерлер











Оқулық, жұмыс дәптерлер

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

5 мин.


«Шығу парағы» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын тыңдайды.

  1. Оқу мақсатына жеттік пе?

  2. Оқу мақсатына жету үшін не істедіңіздер?

  3. Жұптық жұмыстың көмегі болды ма?

  4. Тапсырмаларды орындағанда қандай қиындыққа тап болдыңыз?

Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.







1-мәтін

Журналист:

–  Бүгінгі үлкен ақсақалдар, баяғыда біз көп оқитын едік, қазіргі жастар кітап бетін ашпайды деп көп айтады. Оған қарсы жастар тарапынан, «ол кезде ақпарат көзі аз еді, кітаптар санаулы болды, бос уақыт көптеу болды, бүгінгідей асығыстық жоқ, сол себепті оқыдыңыздар» деп жауап қатып жатады.  Қазір болса, шынымен де ақпарат тым көп. Тіпті білім саласында «көңіл көтеру арқылы білім алу» деген концепциялар дамып жатыр. Осындай жағдайда балалаларды оңайшылықпен кітап оқуға үйрете алмайсың. Және оны жаңағы мен айтқанмен жолмен талап ету де дұрыс емес сияқты, яғни біз кезінде мұндай едік, сендер мұндайсыңдар дегендей. Неліктен, біз, жастар, көркем әдеби шығармаларды оқуымыз қажет.

Жазушы Кенжебай Ахметов:

– «Кітап оқымайды» деп балаларды, жастарды кінәлау дұрыс емес. Мәселе – оларды кінәлап тұрған үлкендердің өзінде. Өз ұрпағын кітапты пайдалана білуге үйрете алмаса, ол үшін кім кінәлі?

Әдебиеттің мектепте, жоғары оқу орындарында оқытылу жайы да оңып тұрған жоқ. Сол баяғы кеңестік жылдардағы үлгі. Мәселен, былай: «Балалар, бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбы – Абай Құнанбаевтың «Жаз» деген өлеңі. Ал Абай кім?» Сосын көсілеміз. «Абай» деп аламыз да, өмірбаянын тіземіз, қандай өлеңдері бар екенін айтамыз, тамсанамыз, таңданамыз, не керек, көп сөз айтамыз, сабақ аяқталар тұста: «Ертең осы өлеңді оқып келіңдер» – деп айта саламыз. Бала оқып келеді, «жаттап кел» десең, жаттап келеді. Оның бәрін баға алу үшін ғана істейді. Сонда Абайдың өзі де, өлеңі де мұғалім мен балаға баға үшін ғана керек нәрсе боп шығады ғой.


2-мәтін.

Кітапханашының жылдық есебі

2016-2017 оқу жылға мектеп кітапхананың жұмыс талдауы.

Кітапхананың мекен жайы:Акколь аулы,Школьная 4 көшесі

Жұмыс кестесі:дүйсенбі-сенбі.

Оқырмандармен жұмыс уақыты:9.00-18.00.

Оқырмандар саңы:266 адам,  олардың-228 оқушылар.

Мектеп кітапханасы,бүкіл мектеп жоспар бөлімдерінің көмегімен, мектеп әкімшілігімен бекітілген жоспар бойынша жүмыс істейді.Мектеп және кітапхана қызметінің негізгі тақырыбы: «Қазіргі заманғы азаматтық қоғам шарттарында еркін бағытталатын,шығармашылыққа,әлеуметтік-пайдалы

қызмет шарттарында өзін-өзі іске асыруға қабілетті,белсенді азаматтық позициясы бар жеке адамның дамуына мүмкіндік жасау». Мектеп кітапханасы өз алдына келесі мақсаттарды қойды.

Кітап қорынын жағдайы.

Кітапхананың жалпы қоры-14154экз.

олардың ішінен: негізгі қор-11029 экз.;

оқу әдебиеттері-3125экз.

1-мәтін

Журналист:

–  Бүгінгі үлкен ақсақалдар, баяғыда біз көп оқитын едік, қазіргі жастар кітап бетін ашпайды деп көп айтады. Оған қарсы жастар тарапынан, «ол кезде ақпарат көзі аз еді, кітаптар санаулы болды, бос уақыт көптеу болды, бүгінгідей асығыстық жоқ, сол себепті оқыдыңыздар» деп жауап қатып жатады.  Қазір болса, шынымен де ақпарат тым көп. Тіпті білім саласында «көңіл көтеру арқылы білім алу» деген концепциялар дамып жатыр. Осындай жағдайда балалаларды оңайшылықпен кітап оқуға үйрете алмайсың. Және оны жаңағы мен айтқанмен жолмен талап ету де дұрыс емес сияқты, яғни біз кезінде мұндай едік, сендер мұндайсыңдар дегендей. Неліктен, біз, жастар, көркем әдеби шығармаларды оқуымыз қажет.

Жазушы Кенжебай Ахметов:

– «Кітап оқымайды» деп балаларды, жастарды кінәлау дұрыс емес. Мәселе – оларды кінәлап тұрған үлкендердің өзінде. Өз ұрпағын кітапты пайдалана білуге үйрете алмаса, ол үшін кім кінәлі?

Әдебиеттің мектепте, жоғары оқу орындарында оқытылу жайы да оңып тұрған жоқ. Сол баяғы кеңестік жылдардағы үлгі. Мәселен, былай: «Балалар, бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбы – Абай Құнанбаевтың «Жаз» деген өлеңі. Ал Абай кім?» Сосын көсілеміз. «Абай» деп аламыз да, өмірбаянын тіземіз, қандай өлеңдері бар екенін айтамыз, тамсанамыз, таңданамыз, не керек, көп сөз айтамыз, сабақ аяқталар тұста: «Ертең осы өлеңді оқып келіңдер» – деп айта саламыз. Бала оқып келеді, «жаттап кел» десең, жаттап келеді. Оның бәрін баға алу үшін ғана істейді. Сонда Абайдың өзі де, өлеңі де мұғалім мен балаға баға үшін ғана керек нәрсе боп шығады ғой.

2-мәтін.

Кітапханашының жылдық есебі

2016-2017 оқу жылға мектеп кітапхананың жұмыс талдауы.

Кітапхананың мекен жайы:Акколь аулы,Школьная 4 көшесі

Жұмыс кестесі:дүйсенбі-сенбі.

Оқырмандармен жұмыс уақыты:9.00-18.00.

Оқырмандар саңы:266 адам,  олардың-228 оқушылар.

Мектеп кітапханасы,бүкіл мектеп жоспар бөлімдерінің көмегімен, мектеп әкімшілігімен бекітілген жоспар бойынша жүмыс істейді.Мектеп және кітапхана қызметінің негізгі тақырыбы: «Қазіргі заманғы азаматтық қоғам шарттарында еркін бағытталатын,шығармашылыққа,әлеуметтік-пайдалы

қызмет шарттарында өзін-өзі іске асыруға қабілетті,белсенді азаматтық позициясы бар жеке адамның дамуына мүмкіндік жасау». Мектеп кітапханасы өз алдына келесі мақсаттарды қойды.

Кітап қорынын жағдайы.

Кітапхананың жалпы қоры-14154экз.

олардың ішінен: негізгі қор-11029 экз.;

оқу әдебиеттері-3125экз.


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
30.04.2025
174
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі