|
Күні: |
Мұғалімнің аты- жөні: Нурбаева Айнр Камбаровна |
Пәні: Қазақ әдебиеті |
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Бөлім |
Махаббат пен абырой |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» повесіндегі кейіпкерлер әлемі |
|
|
Оқу мақсаттары |
8.Т/Ж3 – көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы орындай алады: Шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Кейіпкерлердің образға қызмет етіп тұрған маңызды әрекеттерін талдайды. Оқушылардың кейбірі орындай алады: Кейіпкерге қатысты өз пікірін білдіреді, кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді. |
|
|
Бағалау критерийлері |
Кейіпкерлерге жанама , тура мінездеу береді. Кейіпкерлерге мінездеме бере алады. Маңызды оқиғаны анықтап, көзқарастарын білдіреді. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар қолдана алады: Көркем шығармадағы кейіпкерлерге мінездеме беріп, кейіпкерлерді сомдау жайында ойларын айтады; Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін талдап жазады; Өз көзқарастарын жазылым жұмысында шығармашылықпен жеткізеді. Пәндік лексика мен терминология:кейіпкер, кейіпкерге мінездеме, тура мінездеу, жанама мінездеу Диалог пен жазылымға арналған тілдік қолданыстар: Менің ойымша... Менің байқауымша... Шығармадағы кейіпкерлер жайында былай ойлаймын... Кейіпкерлерді сомдауда ақынның суреткерлік шеберлігі мына жолдардан анық байқалады: Ойымды қорыта келе: |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» жалпы қоғамдық құндылығы:
Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушыларлың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлау білу, ақпаратты өңдей білу, өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, өзін- өзі тану, тарих |
|
|
Алдыңғы білім |
Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» повесі |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал. «Жүректен жүрекке» бір- біріне жылы лебіздерін білдіру. Үй тапсырмасын сұрау. Білу «Сұрақтар жаңбыры» 1.Бауыржан Момышұлы кім? 2. «Ұшқан ұя» шығармасы кімнің атынан баяндалған? 3.Бауыржанның атасы кім? Әкесі кім? Қандай адам болған? 4.Анасы туралы не айтатын едіңдер? 5.Бала Бауыржан бала кезінде қандай болған? 6.Бала Бауыржанға Имаш қандай батасын берген? -жылдамдыққа үйренеді, -сұрақтарға жауап бееді; |
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Түсіну «Сүзгі» әдісі арқылы шығармадан тұрақты тіркестерді теріп жазу. Дескриптор: -тұрақта тіркестерді табады; - теріп жазады; Талдау Өлеңді құрылысына қарай талдау. Дескриптор: -сауатты жазады; - талдау жасайды; -оқиға желісін өз ойымен байланыстырады.
Сергіту сәті: «Кім жылдам?» Жинақтау «Кейіпкерлер әлемі» тақырыбында «үш қадамдық» сұхбат жүргізу. 1 қадам: Кластер құру 2 қадам: Диалогқа түсу. 3 қадам: Топтастыру. Дескриптор: -көтерілген мәселені анықтайды; -кейіпкер туралы пікірін нақтылы білдіреді; Қолдану ҚБ
Өзін- өзі бағалау Дескриптор:
-
-
- Үйге тапсырмасы: Әдеби эссе жазу. |
Оқулық, дәптер
А3 қағазы, маркер |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Баға беру
|
|
||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Қосымша көмек қажет ететін оқушыларға жұппен, жұмыс барысында бағыттап отырамын; Қабілетті жоғары оқушылардан жоғары дәрежелі сұрақтарға жауап аламын; «Сұрақтар жаңбыры» әдісі арқылы білімін жинақтау, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ақпаратты анықтайды; ҚБ тапсырмасын орындау барысында көтерілген мәселені анықтап дәлелдейді; кері байланыс оқушының білім алуын, шешім қабылдай білу дағдысын қалыптастырады. |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтар дағы байланыс
Қазақ тілі, өзін-өзі тану, тарих |
||||||||||||
|
Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Әр оқушының мақсатына жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолданылады. Қошеметтеу, кері байланыс, арқылы оқушылардың өзін-өзі реттеуі, өзін- өзі бағалауында оқушылардың оқу жетістіктері айқын байқалады. |
|||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары жүзеге асырылды ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
|||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бауыржан Момышұлы "Ұшқан ұя". 8 сынып (Қысқа мерзімді сабақ жоспары)
Бауыржан Момышұлы "Ұшқан ұя". 8 сынып (Қысқа мерзімді сабақ жоспары)
|
Күні: |
Мұғалімнің аты- жөні: Нурбаева Айнр Камбаровна |
Пәні: Қазақ әдебиеті |
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Бөлім |
Махаббат пен абырой |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» повесіндегі кейіпкерлер әлемі |
|
|
Оқу мақсаттары |
8.Т/Ж3 – көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы орындай алады: Шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Кейіпкерлердің образға қызмет етіп тұрған маңызды әрекеттерін талдайды. Оқушылардың кейбірі орындай алады: Кейіпкерге қатысты өз пікірін білдіреді, кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді. |
|
|
Бағалау критерийлері |
Кейіпкерлерге жанама , тура мінездеу береді. Кейіпкерлерге мінездеме бере алады. Маңызды оқиғаны анықтап, көзқарастарын білдіреді. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар қолдана алады: Көркем шығармадағы кейіпкерлерге мінездеме беріп, кейіпкерлерді сомдау жайында ойларын айтады; Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін талдап жазады; Өз көзқарастарын жазылым жұмысында шығармашылықпен жеткізеді. Пәндік лексика мен терминология:кейіпкер, кейіпкерге мінездеме, тура мінездеу, жанама мінездеу Диалог пен жазылымға арналған тілдік қолданыстар: Менің ойымша... Менің байқауымша... Шығармадағы кейіпкерлер жайында былай ойлаймын... Кейіпкерлерді сомдауда ақынның суреткерлік шеберлігі мына жолдардан анық байқалады: Ойымды қорыта келе: |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» жалпы қоғамдық құндылығы:
Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушыларлың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлау білу, ақпаратты өңдей білу, өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, өзін- өзі тану, тарих |
|
|
Алдыңғы білім |
Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» повесі |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал. «Жүректен жүрекке» бір- біріне жылы лебіздерін білдіру. Үй тапсырмасын сұрау. Білу «Сұрақтар жаңбыры» 1.Бауыржан Момышұлы кім? 2. «Ұшқан ұя» шығармасы кімнің атынан баяндалған? 3.Бауыржанның атасы кім? Әкесі кім? Қандай адам болған? 4.Анасы туралы не айтатын едіңдер? 5.Бала Бауыржан бала кезінде қандай болған? 6.Бала Бауыржанға Имаш қандай батасын берген? -жылдамдыққа үйренеді, -сұрақтарға жауап бееді; |
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Түсіну «Сүзгі» әдісі арқылы шығармадан тұрақты тіркестерді теріп жазу. Дескриптор: -тұрақта тіркестерді табады; - теріп жазады; Талдау Өлеңді құрылысына қарай талдау. Дескриптор: -сауатты жазады; - талдау жасайды; -оқиға желісін өз ойымен байланыстырады.
Сергіту сәті: «Кім жылдам?» Жинақтау «Кейіпкерлер әлемі» тақырыбында «үш қадамдық» сұхбат жүргізу. 1 қадам: Кластер құру 2 қадам: Диалогқа түсу. 3 қадам: Топтастыру. Дескриптор: -көтерілген мәселені анықтайды; -кейіпкер туралы пікірін нақтылы білдіреді; Қолдану ҚБ
Өзін- өзі бағалау Дескриптор:
-
-
- Үйге тапсырмасы: Әдеби эссе жазу. |
Оқулық, дәптер
А3 қағазы, маркер |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Баға беру
|
|
||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Қосымша көмек қажет ететін оқушыларға жұппен, жұмыс барысында бағыттап отырамын; Қабілетті жоғары оқушылардан жоғары дәрежелі сұрақтарға жауап аламын; «Сұрақтар жаңбыры» әдісі арқылы білімін жинақтау, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ақпаратты анықтайды; ҚБ тапсырмасын орындау барысында көтерілген мәселені анықтап дәлелдейді; кері байланыс оқушының білім алуын, шешім қабылдай білу дағдысын қалыптастырады. |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтар дағы байланыс
Қазақ тілі, өзін-өзі тану, тарих |
||||||||||||
|
Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Әр оқушының мақсатына жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолданылады. Қошеметтеу, кері байланыс, арқылы оқушылардың өзін-өзі реттеуі, өзін- өзі бағалауында оқушылардың оқу жетістіктері айқын байқалады. |
|||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары жүзеге асырылды ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
|||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













