Бейімбет Майлин "Шұғаның белгісі "хикаяты

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Бейімбет Майлин "Шұғаның белгісі "хикаяты

Материал туралы қысқаша түсінік
Бейімбет Майлин "Шұғаның белгісі" хикаяты бойынша ашық сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Пән: Қазақ әдебиеті Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

«Адам жанының құпиясы» бөлімі

Арнайы педагогтің Т.А.Ә.

Есенкулова Ж.Д.

Күні:

30.01.2025

Сынып: 9 «Д»

Қатысушылар саны: 28

Сабақтың тақырыбы:

10.Бейімбет Майлин "Шұғаның белгісі" хикаяты

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау;

Сабақтың мақсаты:

әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды

Сабақтың барысы



Сабақтың кезеңі

Арнайы педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы (10 мин)

- Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Топқа бөлу https://www.classtools.net/random-group-generator



«Алфавит» әдісі арқылы Бейімбет Майлиннің өмірі мен шығармашылығы туралы білімін сұрау


-«Голо сағат» арқылы сабақтың тақырыбын хабарлау. Сабақтың мақсатын түсіндіру.

- Психологиялық жаттығуға қатысады.

Жасанды интеллектің көмегімен топқа бөлінеді

Сұрақтарға жауап береді


- Сабақтың тақырыбын тыңдайды.

Сабақтың мақсатын түсінеді.

10 балдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бағаланады.

Сабақтың өн бойынша алған балдарын бағалау парақшасына белгілеп отырады


Сабақтың ортасы (25 мин)

10














15







1-тапсырма

Learningapps. платформасы арқылы шығармаға сатылай кешенді талдау жасау












2-тапсырма

Шұғаның белгісі» хикаятына SWOT талдау жасауға тапсырма беру

Learningapps. платформасы арқылы шығармағы сатылай кешенді талдау жасайды









Шұғаның белгісі» хикаятына SWOT талдау жасайды

Постерлерін қорғайды

Дескриптор:
сұрақтарға жауап береді-1


Дескриптор:

шығарманың тақырыбын анықтайды-1

идеясын анықтайды-1

композициялық құрылымын талдайды-1

оқиға желісін дұрыс орналастырады-1

уақытты тиімді пайдаланады-1


шығарманың күшті жақтарын -1

мүмкіндіктерін-1 әлсіз жақтарын-1

қауіптерін

анықтайды-1

Әріптер жазылған карточкалар

https://learningapps.org/watch?v=pgsqur1mt25












Маркер плакат






Сабақтың соңы (7 мин)

- Сабақты қорытындылау.
- Кері байланыс: Әр топ сабақтан алған әсерін, үйренгендерін айтады).

https://wordwall.net/resource/55216887




- Сабақтың бағалануы.

- Кері байланыс жасайды
- Сабақтың бағалануын тыңдайды.

Оқушылардың жетістіктерін атап өту.

https://wordwall.net/resource/55216887


Үйге тапсырма (2 мин)

- «Шұғаның белгісі» повесінен ұнаған кейіпкердің бейнесін сипаттайтын шағын эссе жазу.

- Үйге тапсырманы жазып алады.

-

-





















Алфавит әдісі

  1. 1916-1919 жылдары мұғалім бола жүріп қай баспаларды шығармаларын жариялады? «Ауыл» газеті мен «Айқап» журналдарында

  2. Бір жасында кімнен айрылады? Әкесінен

  3. Ақынды өзінен кішілер қалай атаған? Биаға ақынның шын есімі Бимағамбет

  4. Қай қалада қайтыс болған? Верный

  5. Анасының есімі кім? Гүлғизар

  6. Амангелді фильмінің сценариін кіммен бірлесіп жазды? Ғабит Мүсірепов

  7. Поэзия мен прозадан басқа қай салада еңбек жазды?Драматургия

  8. 1922-1923 жылдар аралығында қай газетте қызмет етті? Еңбекші қазақ

  9. Сауатсыздықты толық жою ұранын алға тарта отырып андай оқу құралын жазды? «Жаңаша оқы және жаз» Әкесінің аты кім? Жармағамбет

  10. Поэмасының атауы қандай? Зайкүл

  11. 1930 жылы сауаттылығы төмендерге арнап жазған оқулығықалай аталады? Күш

  12. Қай облыста дүниеге келді? Қостанай

  13. 1938 жылдың 26 ақпанында қай түрмеде атылды? НКВД-ның түрмесінде

  14. Ақынның атақты типтік образы? Мырқымбай

  15. Қараша айының нешесінде дүниеге келген ? Он бесінде

  16. Шығармасының атауы? Өтірікке бәйге

  17. Алғашқы шығармалары қай жанрда жарық көрді ? Поэзия

  18. Қазақ әдебиеті газетінде қандай қызмет атқарды? Редактор

  19. 30-шы жылдарындақай газеттің бөлім меңгерушісі болды? Социалистік Қазақстан

  20. 1911-1915 жылдар аралығындақай қаладабілім алды? Троицк қаласы

  21. Троицк қаласындағы медресенің атауы қандай? Уәзифа медресесі

  22. 1916-1919 немен айналысты ?Ұстаздықпен

  23. Поэмасының атауы?Хан күйеуі

  24. Троцк қаласы қай облысқа енеді? Челябинск

  25. Қазақ қызының өмірі суреттелетін шығармасы қалай аталады? Шұғаның белгісі













































"Шұғаның белгісі" хикаятына SWOT талдау жасау арқылы оның күші, әлсіздігі, мүмкіндіктері мен қауіптерін талқылауға болады.

Strengths (Күшті жақтары)

  • Тақырыптың өзектілігі: Шығармада махаббат, адалдық, адамгершілік сияқты мәңгілік құндылықтар көтерілген.

  • Кейіпкерлердің тереңдігі: Әрбір кейіпкердің ішкі жан дүниесі мен психологиялық портреті жақсы ашылған.

  • Тілдің байлығы: Майлиннің тілі көркем, оқырманды шығарманың атмосферасына тарту қабілеті жоғары.

  • Тартымды сюжет: Оқиға желісі қызықты әрі эмоционалды, оқырманды соңына дейін қызықтырады.

Weaknesses (Әлсіз жақтары)

  • Контекстуалдық шектеулер: Шығарма белгілі бір тарихи кезеңде жазылғандықтан, қазіргі оқырмандарға кейбір аспектілері түсініксіз болуы мүмкін.

  • Кейіпкерлердің шектеулі саны: Шығармада кейіпкерлер саны аз, бұл кейбір оқиғалар мен жағдайларды толық ашылмауы мүмкін.

  • Айтылу стилі: Кейбір оқырмандар үшін шығарманың баяндалу стилі күрделі болуы мүмкін.

Opportunities (Мүмкіндіктер)

  • Білім беру құралы ретінде пайдалану: "Шұғаның белгісі" хикаяты әдебиет сабақтарында оқушылардың аналитикалық қабілеттерін дамыту үшін тиімді құрал бола алады.

  • Кино немесе театр қойылымдары: Шығарма негізінде фильм немесе спектакль қою арқылы оның аудиториясын кеңейту мүмкіндігі бар.

  • Шығарманы қайта басып шығару: Заманауи контекстте шығарманы қайта басып шығару арқылы жаңа оқырмандарды тарту.

Threats (Қауіптер)

  • Мәдениеттің өзгеруі: Заманауи мәдениетте дәстүрлі құндылықтардың өзектілігінің төмендеуі.

  • Оқырман қызығушылығының азаюы: Жастардың кітап оқуға деген қызығушылығының төмендеуі.

  • Бәсекелестік: Қазіргі заманғы әдебиет шығармаларымен бәсекелестік.

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
02.02.2025
129
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі