|
Орынбекова Ж.О |
9А |
Қазақ тілі |
31.01.2025 |
|
Бөлім: |
Адам жанының құпиясы |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бейімбет Майлин «Шұғаның белгісі» хикаяты |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарманы сюжеттік – композициялық талдайды |
||
Сабақ барысы:
|
Сабақтың кезеңі |
Педагог іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
Ұйымдастыру 2 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, сыныпта оқушы зейінін шоғырландыру арқылы жайлы атмосфера қалыптастыру |
Оқушы назарын сабаққа аударады
|
|
|
|
5 мин |
Алдыңғы білім. |
Алдыңғы сабақта үйренген білім мен қалыптасқан дағдылар туралы еске түсіреді |
|
|
|
3 мин |
Сабақ мақсатын оқушылармен талдайды |
Сабақ мақсатына қатысты ойларын түсіндіреді
|
|
|
|
Жаңа сабақ 20 мин |
1-тапсырма. Топтық жұмыс. Сюжеттік талдау. 1Пролог – Екі жолаушының әңгімесі 2Басталуы – Шұғаның бейнесі, ауыл тіршілігі 3Байланысуы – Әбдірахман мен Шұғаның алғашқы кездесуі 4Дамуы – Алтыбақандағы таныстық, хат жазысу. Елде тараған өсек. 5Шиеленісуі – Қызғаныштан туған Айнабайдың жаласы. 6Шарықтау шегі – Құса болған Шұға 7Шешімі – Шұғаның қазасы. Иесіне жетпеген хат. |
Оқушылар бірлесіп топпен ынтымақтастықта жұмыс жасайды. Берілген кестеге шығарманың сюжеттік талдауын жасайды Әр бөлімді жоспарын ауызша талдайды. |
Дескриптор /4/ Шығарманың мазмұнын, оқиға желісінің ретін біледі – 2 Әр бөлімнің жоспарын құрады – 2 балл Ауызша кері байланыс береді. |
Кесте Оқулық |
|
|
2-тапсырма. Жұптық жұмыс. Тарсия. Көлдің аты қандай /Қамысақты/ Шұғаның белгісі деп аталған жердің бұрынғы атауы /Тарғыл өгіз сойған/ Есімбек қай жерді қоныстанды /Өгіз сойған/ Шұғаның жасы нешеде /16/ Әбдірахманның әкесінің есімі кім? Шұға мен Әбдірахман арасында хат тасушы кім? /Базарбай/ Шығарманың идеясы не? /Әйел теңсіздігі/ Шығарманың шешімі не? /Шұғаның өлімі/ Оқиғаның шиеленісуі не? /Айнабайдың өсегі/ Шығарманың жанры /повесть/ Зәйкүл кім? /Шұғаның жеңгесі/ |
Оқушылар жұппен берілген уақыт ішінде жылдам тарсияны дұрыс сәйкестендіріп, құрып бітіруі қажет. Жұппен жұмыс істеу барысында теориялық материалдарды білетін оқушы көршісіне үйретіп, түсіндіреді.
|
Дескриптор /3/ Тарсияны дұрыс құрастырып шығады – 3 балл Жұптар өзін – өзі бағалайды. Тарсияны құру барысында не оңай? Не қиын болды? |
Тарсия Оқулық |
|
Білім бекіту 7 мин |
3-тапсырма. ҚБ тапсырмасы. 1 минуттық ой қорытынды. Не білдің? Қандай тұжырымға келдің? |
«1 минутта 1 шығарма» әдісі. 1 минутта тез шығарманы қысқаша айтып шығу керек. |
Дескриптор /3/ Компизициялық құрылымын біледі – 3 балл |
|
|
Үй тапсырмасын беру. 5 мин |
Оқу. |
|
|
|
|
3 мин |
Кері байланыс ,,Менің термометрім,, Оқушылар жазба жұмысын жазу барысында нені үйрене алғандарын, не нәрсе қиын болғанын, не нәрсе ерекше қызығушылық тудырғанын айтады |
Оқушылар кері байланыс береді |
|
|

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бейімбет Майлин "Шұғаның белгісі" повесі
Бейімбет Майлин "Шұғаның белгісі" повесі
|
Орынбекова Ж.О |
9А |
Қазақ тілі |
31.01.2025 |
|
Бөлім: |
Адам жанының құпиясы |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бейімбет Майлин «Шұғаның белгісі» хикаяты |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарманы сюжеттік – композициялық талдайды |
||
Сабақ барысы:
|
Сабақтың кезеңі |
Педагог іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
Ұйымдастыру 2 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, сыныпта оқушы зейінін шоғырландыру арқылы жайлы атмосфера қалыптастыру |
Оқушы назарын сабаққа аударады
|
|
|
|
5 мин |
Алдыңғы білім. |
Алдыңғы сабақта үйренген білім мен қалыптасқан дағдылар туралы еске түсіреді |
|
|
|
3 мин |
Сабақ мақсатын оқушылармен талдайды |
Сабақ мақсатына қатысты ойларын түсіндіреді
|
|
|
|
Жаңа сабақ 20 мин |
1-тапсырма. Топтық жұмыс. Сюжеттік талдау. 1Пролог – Екі жолаушының әңгімесі 2Басталуы – Шұғаның бейнесі, ауыл тіршілігі 3Байланысуы – Әбдірахман мен Шұғаның алғашқы кездесуі 4Дамуы – Алтыбақандағы таныстық, хат жазысу. Елде тараған өсек. 5Шиеленісуі – Қызғаныштан туған Айнабайдың жаласы. 6Шарықтау шегі – Құса болған Шұға 7Шешімі – Шұғаның қазасы. Иесіне жетпеген хат. |
Оқушылар бірлесіп топпен ынтымақтастықта жұмыс жасайды. Берілген кестеге шығарманың сюжеттік талдауын жасайды Әр бөлімді жоспарын ауызша талдайды. |
Дескриптор /4/ Шығарманың мазмұнын, оқиға желісінің ретін біледі – 2 Әр бөлімнің жоспарын құрады – 2 балл Ауызша кері байланыс береді. |
Кесте Оқулық |
|
|
2-тапсырма. Жұптық жұмыс. Тарсия. Көлдің аты қандай /Қамысақты/ Шұғаның белгісі деп аталған жердің бұрынғы атауы /Тарғыл өгіз сойған/ Есімбек қай жерді қоныстанды /Өгіз сойған/ Шұғаның жасы нешеде /16/ Әбдірахманның әкесінің есімі кім? Шұға мен Әбдірахман арасында хат тасушы кім? /Базарбай/ Шығарманың идеясы не? /Әйел теңсіздігі/ Шығарманың шешімі не? /Шұғаның өлімі/ Оқиғаның шиеленісуі не? /Айнабайдың өсегі/ Шығарманың жанры /повесть/ Зәйкүл кім? /Шұғаның жеңгесі/ |
Оқушылар жұппен берілген уақыт ішінде жылдам тарсияны дұрыс сәйкестендіріп, құрып бітіруі қажет. Жұппен жұмыс істеу барысында теориялық материалдарды білетін оқушы көршісіне үйретіп, түсіндіреді.
|
Дескриптор /3/ Тарсияны дұрыс құрастырып шығады – 3 балл Жұптар өзін – өзі бағалайды. Тарсияны құру барысында не оңай? Не қиын болды? |
Тарсия Оқулық |
|
Білім бекіту 7 мин |
3-тапсырма. ҚБ тапсырмасы. 1 минуттық ой қорытынды. Не білдің? Қандай тұжырымға келдің? |
«1 минутта 1 шығарма» әдісі. 1 минутта тез шығарманы қысқаша айтып шығу керек. |
Дескриптор /3/ Компизициялық құрылымын біледі – 3 балл |
|
|
Үй тапсырмасын беру. 5 мин |
Оқу. |
|
|
|
|
3 мин |
Кері байланыс ,,Менің термометрім,, Оқушылар жазба жұмысын жазу барысында нені үйрене алғандарын, не нәрсе қиын болғанын, не нәрсе ерекше қызығушылық тудырғанын айтады |
Оқушылар кері байланыс береді |
|
|

шағым қалдыра аласыз














