|
Ортақ тақырыптар |
1.Табиғат – менің үйім |
|
Бөлім |
Бейнелеу сауаттылығы негіздері |
|
Бөлімше |
Өнер туындыларын қабылдау |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ержанова Гулсим Бисенбаевна |
|
Күні:10.01.2025 ж |
|
|
Сыныбы:3 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
1-сабақ. Өнер туындыларына қабылдау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
3.1.1.1 Қазақтың ұлттық және әлемдік мәдениетінің, әртүрлі өнер туындыларының ерекшеліктерін анықтау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Ұлттық және әлемдік өнер туындыларының ерекшеліктерін анықтайды. Өнер туындыларын қабылдау тәсілдерін меңгереді. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/уақыт ы |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы. Қызығушылы қты ояту. 7 минут Жаңа сабаққа кіріспе
15 минут |
Мұғалім оқушылармен сәлемдеседі, оқушыларды түгендейді. Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) «Гүлмен тілек» әдісі арқылы оқушыларға бір-біріне жақсы тілек айтқызу арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. «Бейнелеу өнері» деп аталатын оқу пәнімен танысуды ары қарай жалғастырамыз. «Бейнелеу өнері» сабағында сендер түрлі пішіндер мен сызықтар, бояулар әлеміне саяхатқа шығасыңдар. Сурет салу, құрастыру, аппликация және табиғи, жасанды заттардан көптеген бұйым жасай алу дағдыларыңды дамытасыңдар. Биылғы оқу жылының сәтті өтуіне арнап, бір-бірлеріңе жақсы тілек айтыңдар. (ҰЖ) Талқылайық! Алдыңғы сыныпта бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрлары туралы білдің. Оларды қалай атайды және қандай ерекшеліктері бар? Әр халықтың өзіне тән бейнелеу өнері бар. Ол ою-өрнектер, елдің табиғаты бейнеленген ұлттық нақыштар арқылы көрінеді. |
Сәлемдеседі. Тыңдайды. Бір-біріне жақсы тілектер айтады. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Тақтада ілінген «Бейнелеу өнері» сабағына қажетті құрал-жабдықтарды |
Дескриптор- лар:
жабдықтарды біледі. |
Интербелсенді тақта. Тұсаукесер. «Бейнелеу өнері» сабағына қажетті құрал- жабдықтар. |
|
|
Өнер туындыларын қабылдау дегеніміз – туынды туралы жалпы мәлімет алу, мағынасын түсіну, қорытынды жасау. Сен өнер туындыларын түсіну арқылы көркем бейнені ұғынасың. Ол үшін өнер туындыларына қатысты атаулар мен терминдерді біліп ал. |
көрсетіп, жұмыс істеу тәсілдерімен таныстырады. |
- Қолданылатын бояу түрлерін айта алады, біледі. Сұраққа жауап береді. |
|
|
Сабақтың ортасы. Мағынаны ашу. 15 минут |
(ЖЖ) Ширату тапсырмасы. «Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі. Бұл әдіс оқушылардың өз ойларын дауыстап айтып беруі үшін қолданылады. Оқушыларға берілген картина бойынша сұрақтар қойылады, оқушылар өз ойларын көршілерімен бөліседі. Өнер туындыларының ерекшеліктерін анықтау. М. Кенбаевтің «Шопан әні» мен Клод Моненің «Су лалагүлі» суреттерін, қазақтың ұлттық сырғасы мен грузиннің ұлттық сырғасын салыстырады. Салыстыра отырып, қазақ елінің ұлттық және әлемдік мәдениеттегі ерекшеліктері мен орнын, туған өлке табиғатын, туған халықтың көркемдік мұрасының өзіндік көркемдік мәнерін көрсетеді. Мұғалім өлең оқиды. – Өлеңнің мазмұнын қалай өзгертер едің? Әңгімеле. Өнер туындыларының ерекшеліктерін анықта. Сурет салсам Сурет салсам – гүл саламын, «Гүлге толып тұрса алаңым», – деймін мен. Сурет салсам – Күн саламын, «Күндей күліп тұрса маңым», – деймін мен. Е. Ашықбаев Бейнелеу өнері мынадай тәсілдер арқылы қабылданады. Мәселен: |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар суреттерден алған әсерлерімен бөліседі. Тыңдайды, сұрақтарға жауап береді. |
«Шапалақ» әдісі арқылы бағалайды.
Дескриптор- лар:
|
Тұсаукесер. «Бейнелеу өнері» сабағына қажетті құрал- жабдықтар «Шопан әні» картинасы «Су лалагүлі» картинасы Зергерлік бұйымдар |
|
Сабақтың соңы. Рефлексия. 8 минут |
Осы өнер түрлерін бейнелеудегі айырмашылықты атату. Сергіту сәтін https://www.youtube.comинтернет ресурсын пайдалана отырып орындатады. (Ұ,Т) «Бір айналым» әдісі бойынша қайталау. Балаларға бір-біріне музейлердің атауларын атауға және есте сақтауға мүмкіндік беру. Шеңберге тұрғызу. Ойын ережесімен таныстыру:
Қорыта айтқанда, музей – бұрынғы мен қазіргі мәдениетті сақтап, насихаттайтын киелі орын. «Өткеніңді білмейінше, болашағыңды болжай алмайсың» дегендей, музей – өткен мен болашақты жалғастырушы түйін. «Ашық микрофон» әдісімен сабақты қорытындылау. Кері байланыс. «Ашық микрофон» әдісімен сабақты қорытындылау.
Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі жүзеге асырылады. Өнер туындысынан қандай ұлттық нақышты байқадың? Қандай түстер басым? Өнер туындыларын қабылдау деген не? |
Оқушылар орындарынан тұрып, барлығы бірге жаттығу жасайды.
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
|
|
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бейнелеу өнері 3 сынып Тақырыбы: Өнер туындыларына қабылдау
Бейнелеу өнері 3 сынып Тақырыбы: Өнер туындыларына қабылдау
|
Ортақ тақырыптар |
1.Табиғат – менің үйім |
|
Бөлім |
Бейнелеу сауаттылығы негіздері |
|
Бөлімше |
Өнер туындыларын қабылдау |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ержанова Гулсим Бисенбаевна |
|
Күні:10.01.2025 ж |
|
|
Сыныбы:3 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
1-сабақ. Өнер туындыларына қабылдау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
3.1.1.1 Қазақтың ұлттық және әлемдік мәдениетінің, әртүрлі өнер туындыларының ерекшеліктерін анықтау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Ұлттық және әлемдік өнер туындыларының ерекшеліктерін анықтайды. Өнер туындыларын қабылдау тәсілдерін меңгереді. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/уақыт ы |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы. Қызығушылы қты ояту. 7 минут Жаңа сабаққа кіріспе
15 минут |
Мұғалім оқушылармен сәлемдеседі, оқушыларды түгендейді. Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) «Гүлмен тілек» әдісі арқылы оқушыларға бір-біріне жақсы тілек айтқызу арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. «Бейнелеу өнері» деп аталатын оқу пәнімен танысуды ары қарай жалғастырамыз. «Бейнелеу өнері» сабағында сендер түрлі пішіндер мен сызықтар, бояулар әлеміне саяхатқа шығасыңдар. Сурет салу, құрастыру, аппликация және табиғи, жасанды заттардан көптеген бұйым жасай алу дағдыларыңды дамытасыңдар. Биылғы оқу жылының сәтті өтуіне арнап, бір-бірлеріңе жақсы тілек айтыңдар. (ҰЖ) Талқылайық! Алдыңғы сыныпта бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрлары туралы білдің. Оларды қалай атайды және қандай ерекшеліктері бар? Әр халықтың өзіне тән бейнелеу өнері бар. Ол ою-өрнектер, елдің табиғаты бейнеленген ұлттық нақыштар арқылы көрінеді. |
Сәлемдеседі. Тыңдайды. Бір-біріне жақсы тілектер айтады. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Тақтада ілінген «Бейнелеу өнері» сабағына қажетті құрал-жабдықтарды |
Дескриптор- лар:
жабдықтарды біледі. |
Интербелсенді тақта. Тұсаукесер. «Бейнелеу өнері» сабағына қажетті құрал- жабдықтар. |
|
|
Өнер туындыларын қабылдау дегеніміз – туынды туралы жалпы мәлімет алу, мағынасын түсіну, қорытынды жасау. Сен өнер туындыларын түсіну арқылы көркем бейнені ұғынасың. Ол үшін өнер туындыларына қатысты атаулар мен терминдерді біліп ал. |
көрсетіп, жұмыс істеу тәсілдерімен таныстырады. |
- Қолданылатын бояу түрлерін айта алады, біледі. Сұраққа жауап береді. |
|
|
Сабақтың ортасы. Мағынаны ашу. 15 минут |
(ЖЖ) Ширату тапсырмасы. «Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі. Бұл әдіс оқушылардың өз ойларын дауыстап айтып беруі үшін қолданылады. Оқушыларға берілген картина бойынша сұрақтар қойылады, оқушылар өз ойларын көршілерімен бөліседі. Өнер туындыларының ерекшеліктерін анықтау. М. Кенбаевтің «Шопан әні» мен Клод Моненің «Су лалагүлі» суреттерін, қазақтың ұлттық сырғасы мен грузиннің ұлттық сырғасын салыстырады. Салыстыра отырып, қазақ елінің ұлттық және әлемдік мәдениеттегі ерекшеліктері мен орнын, туған өлке табиғатын, туған халықтың көркемдік мұрасының өзіндік көркемдік мәнерін көрсетеді. Мұғалім өлең оқиды. – Өлеңнің мазмұнын қалай өзгертер едің? Әңгімеле. Өнер туындыларының ерекшеліктерін анықта. Сурет салсам Сурет салсам – гүл саламын, «Гүлге толып тұрса алаңым», – деймін мен. Сурет салсам – Күн саламын, «Күндей күліп тұрса маңым», – деймін мен. Е. Ашықбаев Бейнелеу өнері мынадай тәсілдер арқылы қабылданады. Мәселен: |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар суреттерден алған әсерлерімен бөліседі. Тыңдайды, сұрақтарға жауап береді. |
«Шапалақ» әдісі арқылы бағалайды.
Дескриптор- лар:
|
Тұсаукесер. «Бейнелеу өнері» сабағына қажетті құрал- жабдықтар «Шопан әні» картинасы «Су лалагүлі» картинасы Зергерлік бұйымдар |
|
Сабақтың соңы. Рефлексия. 8 минут |
Осы өнер түрлерін бейнелеудегі айырмашылықты атату. Сергіту сәтін https://www.youtube.comинтернет ресурсын пайдалана отырып орындатады. (Ұ,Т) «Бір айналым» әдісі бойынша қайталау. Балаларға бір-біріне музейлердің атауларын атауға және есте сақтауға мүмкіндік беру. Шеңберге тұрғызу. Ойын ережесімен таныстыру:
Қорыта айтқанда, музей – бұрынғы мен қазіргі мәдениетті сақтап, насихаттайтын киелі орын. «Өткеніңді білмейінше, болашағыңды болжай алмайсың» дегендей, музей – өткен мен болашақты жалғастырушы түйін. «Ашық микрофон» әдісімен сабақты қорытындылау. Кері байланыс. «Ашық микрофон» әдісімен сабақты қорытындылау.
Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі жүзеге асырылады. Өнер туындысынан қандай ұлттық нақышты байқадың? Қандай түстер басым? Өнер туындыларын қабылдау деген не? |
Оқушылар орындарынан тұрып, барлығы бірге жаттығу жасайды.
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
|
|
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз



















