Материалдар / Бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрлары

Бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрлары

Материал туралы қысқаша түсінік
5.1.2.1Әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу. 5.1.3.1 Шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (оның ішінде АКТ қолданып).
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар


Сабақ жоспар

Ашық сабақ: Визуалды өнер

Мектеп: С. Шапағатов атындағы мектеп гимназиясы



Күні 02.09.2020

Мұғалімнің аты-жөні: Балиев Айсабек



Сынып: 5"Б"

Қатысқан саны:16

Қатыспағандар:



Сабақтың тақырыбы

Бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрлары



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.1Әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі

өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу.

5.1.3.1 Шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу

(оның ішінде АКТ қолданып).



Сабақтың мақсаты




-бейнелі өнердегі жанрлар түрлерін

-жанр және бейнелі өнердің көріністерін,зерттеу

-АКТ-ны қолданып,жанрдың және өнердің көрінісінің сараптау



Тілдік мақсаттар




















Оқушылар:

Өзінің шығармашылық шешімдеріне сипаттама жасап, сыни көзқарасты талдап, өз нәтижесін түсіндіре отырып, өзгенің және өзінің жұмысын жеттілдіруге конструктивті өзгертуүшін ұсыныстар жасайды

Өнердің қайта өркендеуі, импрессионизм, экспрессионизм,заманауи өнер, кескіндеме, графика, мүсін, сәулет өнері,пейзаж, натюрморт, дақ, штрих, көлем, форма, кеңістік, түс, сызық




Құндылықтарды дарыту

  • Басқалардың ойымен пікірін құрметтеу.

  • Оқушылар арасында жақсы қарым-қатнас орнату.

  • Оқушылар бір- бірін тыңдай біліп,басқалардың жұмыстарына құрметпен қарап,ойын жеткізе білу.

  • Оқушыларға мәдени және эстетикалық тәрбиені қалыптастыру.



Пәнаралық байланыстар

зерттеу барысында теориялық білімдерін география, геометрия, тарих, экономика, пәндерімен және өнермен байланыстыру.



АКТ қолдану дағдылары

Оқушылардың жеке ізденіс жұмыстар жүргізу дағдысын дамыту.

Дәлелдемелер мен дәйектемелер келтіруде нақты мәліметтерді салыстыра білу .



Бастапқы білім

Еске түсіру, қайталау. Пәнге қатысты лексика мен терминология








Сабақ барысы




Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтың басы

1 кезең



















Сабақтың ортасы






























Сабақтың соңы






































































Үй тапсырмасы






1-(МК)Оқушыларға Атақты өнер туындыларын қарауды сұрау

."Джоконда" деген Леонарда да Винчи

"Давид" Микеланджело

"Турксиб" Кастеев А.

-Неге осыларды өнер туындылары деп атайды.?

-Өнердің туындылары қайда сақталады?

-Қазақстанда қандай ірі мұражай бар?

2.(Ұ)(МК)

Мұғалім көрсетеді: оқу мақсаттарына қарап, сабақ мақсаттарын анықтау.

Мақсат: дүниежүзілік және қазақ классикасының өнер туындыларымен танысу

3.(Ұ)Өнердің туындылары.

Виртуальді мұражайлар: өнердің туындыларымен танысады.

  • -Кастеев атындағы мұражай.

  • -эрмитаж;

  • -Лувр;

  • -дрезденттік галерея.

Визуальді көріп танысу, салыстыру көрінісі және бейнелі өнердің жанрларын білу.

Өнердің қандай туындылары сендердің көңіліңді қаратты?

неге?

Жұмыстардың бір –бірінен қандай айырмашылықтары бар.

4.(Ұ) (Т)(Ж)Анықта-. Алдымен мұғалім алдын –ала әлем және қазақстан классикалық өнер туындыларының жиынтығын жасап алу қажет. Сыныпта 3-6 оқушыға топтастыру қажет,әр топқа бір-бір пакет суреттер жиынтығын беру оның ішінде әр түрлі суретшілердің түрлі жанрдағы шығармалары болу қажет.

Бұл суреттерге қарап жанрлар түрлеріне қарай жіктеу қажет. Бір оқушыны топта жауаты ету қажет.

  • суреттер

  • натюрморт

  • пейзажи

  • тарихи

  • тұрмыстық. т.б



Оқушылардан сұрау қандай ерекшеліктеріне қарап,топтастырдыңдар?

Неге?

5.(Ұ)(Т)(Ж)Өнердің жанрларын бөлу.

Мұғалім оқушыларға жанрлар түрлеріне қарай кішігірім топтасуын сұранады.

Мысалы.:

1-топ портрет

2-натюрморт

3-пейзажи

4-тарихи

5-тұрмыстық.т.б

Оқушылар топтасқаннан кейін,сұрақтарға жауап беруін сұраңыз.



  • неге жанрды олай атаймыз? /натюрморт, пейзаж, тарихи, тұрмыстық.т.б/

  • Қандай бейнелеуші өзгешеліктер айтылмыш жанрды сипаттайды?

  • Қандай суретшінің жұмыстарымен сендер таныстыңдар?

4.( ОТ)(Қ)Көрсетілім

Әр топ өз жұмыстарында қазақстан суретшілерінің жұмыстарын іріктеп алсын

  • Қандай ерекшеліктерге қарап қазақстан суретшілері екенін байқауға болады.

  • Қандай суретшілерді білесіздер?

  • Суретшілер жайлы қандай мәлімет бере аласыздар?

Зерттеулер жүргізу.

Оқушыларға АКТ-ның көмегімен өнердің жанрларымен танысу.Оқушылар өздеріне қысқаша жазбалар орындай алу және таблицаны толтыру.

Жанрлар түрлері

Визуалды ерекшеліктеріне нобай

мемлекет

Жанр ерекшелігі

Өнер бағыты

Портрет





натюрморт





пейзаж





Тарихи





тұрмыстық





Зеттеген мәліметтері бойынша оқушы жауап беру.берілген критериилерге байланысты оқушылар жауатарын береді.

-топтардың ерекше қорғауы

-Өнердің жанрларға байланысты нақты мәліметтердің болуы.

-визуалды айқындылығын анықтай білу.

7-(Ж)(Т) бейнелеу өнерінің түрлері.

Оқушылар анықтай алады

Жанр не екенін біледі, сондықтан өнердің түрлеріне қарай классификациялай алады.

Әр-жанрдағы Топтар натюрмортқа, поттретке классификация жүргізу,мысалы

түсті сурет, бояулармен салынған

ақ-қара бейне

жұмыстар орындалған балшық, пластилина, металлдармен

фото суреттер.

басқалар

қандай мәліметтерге байланысты бейнелеуді жіктеді?

Неге?

Мұғалім слайтарды көрсетеді,оқушы өнердің түрлері мен жанрын анықтайды.

Егер уақыт қалып жатса,сурет материалдарын қолданып, ұнаған суретшінің суретіндегі бейнелердің нобайын салуға болады





































Ресурстар Сабақ материалдары:

Жұмсақ қарындаштар, түрлі түсті қарындаштар, сурет салу борлары, пастель, фломастерлер, көмірмен салу.





Мүсін

https:// ru.wikipedia.org/wiki/

кескіндеме https://ru.wikipedia.org/wiki/

графикаhttps:// ru.wikipedia.org/wiki/



Өнер туындыларының жанрлар бойынша түрлері. Өнердегі кілтті сөздер бағыты.

http://www.artalmaty.kz/gallery.php#102

http://www.wga.hu/frames-

Анри Матисс.

http://www.wikiart.org/ru/henri-matisse

Стива Лохманның сыммен мүсіндеуі

http://www.kulturologia.ru/blogs/180909/11507/

Статья о Казахстанском художнике

http://www.altyn-orda.kz/vse-vozrozhdaetsya-iz-pepla-strany-remesla-iskusstva%E2%80%A6/

Еркен Мергенов(мүсін).

http://erkinmergenov.com/

Наурызбаев Х.(мүсін)

Гаев Н.(линогравюра)











Сабақтың соңы










7-(Ж)(Т) бейнелеу өнерінің түрлері.

Оқушылар анықтай алады

Жанр не екенін біледі, сондықтан өнердің түрлеріне қарай классификациялай алады.

Әр-жанрдағы Топтар натюрмортқа, поттретке классификация жүргізу,мысалы



  • түсті сурет, бояулармен салынған

  • ақ-қара бейне

  • жұмыстар орындалған балшық, пластилина, металлдармен

  • фото суреттер.

  • басқалар

  • қандай мәліметтерге байланысты бейнелеуді жіктеді?

  • Неге?

8-анықта

Мұғалім слайтарды көрсетеді,оқушы өнердің түрлері мен жанрын анықтайды.

Егер уақыт қалып жатса,сурет материалдарын қолданып, ұнаған суретшінің суретіндегі бейнелердің нобайын салуға болады.













Сабақтың соңы

2-мин

кері байланыс









Үй тапсырмасы

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет





















Қосымша ақпарат









Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?




14 Мамыр 2022
468
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі