Материалдар / Бейсова Гулмира

Бейсова Гулмира

Материал туралы қысқаша түсінік
Қмж өзін өзі тану пәні мұғалімдеріне
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
25 Сәуір 2021
364
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

Ғасырлар даналығы

Педагогтың аты жөні:

Бейсова Г.Е

Күні:

03.09.2020

Сынып:4 «А», «Ә»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Адамзат мәдениетінің рухани адамгершілік әлемі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

Оқулықтағы даналық сөздердің мәнін ұғынып, өмірді тануға талпынады. Оқу материалдарын зерттеу, қолдану жұмыстарымен айналысады.

Құңдылық:

Қасиеттері:

Ақиқат

Шындықты айту, басқалардан жақсылықты іздеу, оптимизм, кішіпейілдік

Сабақтың мақсаты

Мақсаты: Оқушыларға адамзат мәдениетінің рухани – адамгершілік әлемі туралы түсінік бере отырып, ақиқат құндылығының мәнін ашу.

Міндеттері:

Білімділік: Оқушыларға тек жақсы және қажетті заттарды айту керектігін үйрету.

Дамытушылық: Оқушылар бойындағы кішіпейілдік қасиеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды басқалардан жақсылық іздей білуге тәрбиелеу.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

3уақ

Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу,5Т ережесі Тыныштық сәті: Нұрға бөлену



Слайд, оқулық,дәптер

Дәйексөз:

5 уақ

Алдымен өзіңді – өзің таны.

Сократ

(ежелгі грек ойшылы)

1 Өзіңді-өзің тану дегенді қалай түсінесің?



Мадақтау сөздері арқылы


Әңгімелесу:

8 уақ

Мұғалім сыйы

Сократ – ежелгі грек ойшылы

Сократ қарапайым өмір сүрген. Ол ел ішіндегі атақты адамдармен кездесе бастайды. Бірақ оларға көңілі толмайды. Содан жұрт алдына шығып сөз сөйлейді. Қарапайым адамдармен өмір жайлы әңгімелесуді әдетке айналдырады. Оған «жастарды азғырып жатыр» деген жала жабылады. Артынан қуғын түседі. Ақыры түрмеге қамалады. Жазадан құтылудың жалғыз жолы не өз ойынан бас тарту, не елден кету болады. Сократ достарының көмегінен бас тартады. Сократ «Менің жазадан қорқып, өз ойымнан бас тартуым – жауынгердің қорыққаннан шайқасты тастап кетуімен бірдей» деп, табандылық танытады.

Сұрақтар:

1.Сократ деген кім?

2.Сократты не үшін қамауға алды?

3. Өзің ұлы адамдардың бойында қандай қасиеттер болады деп ойлайсың?

Сұрақтарға жауап береді


Сократтың суреті

Шығармашылық жұмыс

15 уақ

1-тапсырма:

Грек даналарының нақыл сөздерін көкейлеріңе түйіп алыңдар.

Арды биік қоюға әдеттен.

Сөйлеген кезде асықпа.

Жалған сөзден аулақ бол.

Күшпен алма, ақылмен ал.

Ұят нәрседен қаш.

Білімді сүй.

Жолда асықпа.

Өзіңді-өзің сақта.

2-тапсырма:

Сократтың нақыл сөздерін оқып, дәптерлеріңе жазып алыңдар.

«Әрбір адам күн сияқты, тек оған жарқырауға мүмкіндік беру керек».

«Ақшасы жоқ адам кедей емес, арманы жоқ адам кедей».

«Тек бір ғана жақсылық бар ол – білім, тек бір ғана жамандық бар ол – надандық».

« Ізгілік пен игілік жоқ жерде әсемдік те жоқ».

« Әлемді өзгертпес бұрын,өзіңді өзгерт».

Жалпылау:

Даналық – адамзат баласының сан ғасырлар бойы жинаған рухани байлығы. Даналық – адамның ақыл-ойының, білімінің, тәжірибесінің жемісі. Даналық сөздер ұрпақтан-ұрпаққа мұра ретінде беріліп отырады. Даналық ойлар адамның өзін, өзгелерді, қоршаған ортаны, әлемді тануға мүмкіндік береді. Даналықтан тәлім-тәрбие, өнеге-үлгі, өсиет, ұлағат аламыз.












дәптермен жұмыс













мадақтау













оқулық,дәптер

Топпен ән айту:

3 уақ

Ана тілі

Өлеңін жазған Әдібай Табылдиев

Әнін жазған Мақсат Дауылбаев

ән айту


7-бет

Үй тапсырмасы:

2 уақ

7-беттегі «Ана тілі» Әдібай Табылдиевтің өлеңін жаттап келу.




Соңғы тыныштық сәті:

2 уақ


Бүгінгі сабақта алған жақсы қасиеттерді бойларыңызға сіңіріп, жүректеріңізге түйіп алыңыздар.


мадақтау






Бөлім:

Ғасырлар даналығы

Педагогтың аты жөні:

Бейсова Г.Е

Күні:

10.09.2020

Сынып:1 «А», «Ә»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Адамзат мәдениетінің рухани адамгершілік әлемі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

Оқулықтағы даналық сөздердің мәнін ұғынып, өмірді тануға талпынады. Оқу материалдарын зерттеу, қолдану жұмыстарымен айналысады.

Құңдылық:

Қасиеттері:

Ақиқат

Шындықты айту, басқалардан жақсылықты іздеу, оптимизм, кішіпейілділік

Сабақтың мақсаты

Мақсаты: Оқушыларға адамзат мәдениетінің рухани – адамгершілік әлемі туралы түсінік бере отырып, ақиқат құндылығының мәнін ашу.

Міндеттері:

Білімділік: Оқушыларға тек жақсы және қажетті заттарды айту керектігін үйрету.

Дамытушылық: Оқушылар бойындағы кішіпейілдік қасиеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды басқалардан жақсылық іздей білуге тәрбиелеу.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

3уақ

Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу,5Т ережесі Тыныштық сәті: Нұрға бөлену

Амандасу


Слайд, оқулық,дәптер

Дәйексөз:

5 уақ

Алдымен өзіңді – өзің таны.

Сократ

(ежелгі грек ойшылы)





Мадақтау сөздері арқылы


Әңгімелесу:

8 уақ

Мұғалім сыйы

«Екі дос және қария» аңыз әңгіме

Бір ауылда Арман және Сауран деген екі дос тұрыпты.Бір күні олар бірге отырып, ұлы ерліктер жасау туралы армандайды, соның арқасында олардың есімдері ғасырлар бойы жоғалмайды деп отырғанда, сырқат

кәрі көрші әйел оларға су әкеліп беруін өтінеді. Арман маңызды іспен айналысып отырғандықтан, ұсақ-түйекпен айналысуға уақытым жоқ дейді. Ал Сауран болса үнсіз орнынан тұрады да, су әкеліп береді.

Осы әңгімеден соң көмек беру үшін күнде кедей әйелдің үйіне баратын болыпты. Тағы бірде достар төбе басында отырса, оларға қария келеді де, тамақ сұрайды. - Бөгет жасама, - дейді оған Арман, - сен бар болғаны қария ғанасың, ал мен болсам жарық дүниедегі адамдардың бәрін қалай тамақтандыруды ойлап отырмын. Ал оның досы болса орнынан тұрып, киіз үйден нан әкеліп, оны қарияға берді. Қария Сауранға алғысын айтады да, былай дейді: - Қалтасы тесік жан ғана кедей емес. Кімнің жан дүниесі бос болса, сол кедей. Өзі туралы осылай ойлаған адам ұлы емес, айналасындағыларға қөп жақсылық жасаған адам ғана ұлы адам бола алады. Сірә, Арман сияқты жігіт қайдағы бір қарияның сөзін тыңдаушы ма еді? Ол күні бойы қайткенде жақсы және ұлы адам болатыны, қайырымдылығы мен қамқорлығына қалай алғыс айтатыны жайында айтумен болды. Ал Сауранның бос сөйлеп уақыт кетіруге мұршасы болмады. Ол қарттар мен ауруларға көмектесті, өтіп өтіп жатты. Достардың біреуі мылжың. Ал Сауран өзінің жастығына қарамастан, қарттармен ақылдасып отыратын ең сыйлы адамның бірі болды. Қайырымды да, ақылды , даңқы алысқа тарады. Адамдар тіпті оның атына орай бір тауды соның атымен атаған дейді.

Сұрақтар:

1. Не үшін адамдар Арман туралы ұмытып кетті?

2. Сауранның қай істері үшін ел оны құрметтейтін болды?

3. Екі дос туралы пікіріңіз?




Шығармашылық жұмыс

15 уақ

1-тапсырма:Сөйлемдерді өз ойларыңмен жалғастырып жазыңдар.

Дүниедегі ең асыл, ол – ... .

Адамға ең қажетті, ол – ... .

Жер бетіндегі ең әсем, ол – ... .

Аспандағы ең сұлу, ол – ... .

Мұхиттағы ең үлкен, ол – ... .

Сөздегі ең маржан, ол – ... .

Тағамдағы ең тәтті, ол – ... .

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ