Тақырып бойынша 11 материал табылды

Бердібек Соқпақбаев "Менің атым Қожа" 6 - сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдері, оның ішінде жас мамандарға көмегі бар деп есептеймін
Материалдың қысқаша нұсқасы

Тексерілді____________


Сабақ:

Мектеп: №228

Пәні: әдебиет

Күні: 9.02.2018 ж

Мұғалімнің аты-жөні: А.Мамишева

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Б.Соқпақбаев «Менің атым Қожа»

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Б. Соқпақбаевтың өмірінен мәлімет беру, шығарманың тууына себеп болған жағдайларға тоқталу, жаман қасиеттерден жақсы қасиеттерді ажырата білуге үйрету, досқа адал болуға жол сілтеу; ойын тез жинақтай алуына негіз болу, білімін тиімді қолдана білуіне жағдай жасау, актерлік қабілетін де шыңдау

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар істей алады: тақырыпты түсініп талдайды

Оқушылардың көпшілігі істей алады: тапсырманы өз бетінше орындайды

Кейбір оқушылар істей алады: топта көшбасшы болады


Тілдік мақсат

Оқушылар: Топта бірлесіп жұмыс жасай біледі

Негізгі сөздер мен тіркестер:


Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған сұрақтар:

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар:


Алдыңғы оқу


Жоспар

Жоспарланған уақыт


Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз-


Ресурстар

Стикерлер, А4 парағы

Плакат

Басы

Амандасу, түгендеу. Сабақ тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

Ұйымдастыру бөлімі - Балалар бүгінгі көңіл – күйлеріңіз?

- Тамаша.

- Күнделікті жұмысымыз бойынша топқа бөліндік.

I топ – Әдептілік II топ – Тапқыр III топ – Алғыр 

-Балалар топтың ережесін еске түсіріп жіберейікші.

Үй тапсырмасын 6 оқушы сабақты кезектесіп айтады.

I топ.

- Әлкейдің сүйікті ісі не еді? (оқушылардың жауабы)

II топ.

-Адам 4 – 5 жасынан кітап оқып кететініне сенесіңдерме? (оқушылардың жауабы)

III топ.

-Әлкейдің бойындағы өздерің байқаған жақсы қасиеттерді атаңдар?

Түрлі түсті жазылған сөздер

Бүктелген А4 парағы Сұрақтар

Ортасы

Оқулықпен жұмыс. Жаңа сабақ (кинодан үзінді Қожаның өзін – өзі бағалауы)

-Балалар ,бұл қандай фильм?Кім туралы?

-Қожа қандай бала?

-Одан жақсы адам шығады деп ойлайсыңдар ма?

-Балалар,әрбір кинофильмдер белгілі бір жазушының шығармасы желісінде түсіріледі.

(1924-1991) 15 қазанда Алматы облысының Нарынқол ауылында туған. Абай атындағы Қазақ педагогикалық институтын, кейіннен Мәскеуде Жоғары әдеби курсты бітірген. Біраз жыл ауыл мектебінде бала оқытқан. "Қазақ әдебиеті" газетінде, "Балдырған" журналында, Ш.Айманов атындағы "Қазақфильм" киностудиясында істеген. Қазақстан Жазушылар одағында балалар әдебиеті жөніндегі әдеби кеңесші болған"Менің атым Қожа", "Балалық шаққа саяхат", "Бозтөбеде бір қыз бар", "Өлгендер қайтып келмейді" және "Қайдасың, Гауһар" секілді туындылары КСРО халықтарының және шетелдердің көптеген тілдеріне аударылып, сахналық, экрандық нұсқаға айналған.

Режисер дегеніміз кім деп ойлайсыңдар?

Қарсақбаев Абдолла (2.10.1926, Алматы облысы Жамбыл ауданы Қарақастек ауылы - 2.9.1983, Алматы) - кинорежиссер. Алматы облысы Жамбыл ауданы Қарақастек ауылында дүниеге келген.

1978 жылында Қазақстанның еңбек сіңірген өнер қайраткері.

1956 жылында Мәскеудегі Бүкілодақтық кинематография институттын бітірген .

1947 - 1983 жылында "Қазақфильм" студиясында режиссеры болып "Ана мен бала" (1955), "Егер біздің бәріміз де..." (1961, екеуін де реж. С.Қожықовпен бірге), "Қанатты сыйлық" "Менің атым Қожа" (1963, Т.Дүйсенбаевпен бірге, 1964 жылы өткен Орта Азия мен Қазақақстан кинематографияшыларының байқауының және 1967 жылы Канн қаласында өткізген халықаралық кинофестивальдың дипломына ие болды),

Дәптермен жұмыс:

-Енді бүгінгі күннің жадысын жазайық.

«Менің атым Қожа» Бердібек Соқпақбаев

-Осы бейнефильмнен тағы не байқадыңдар?

-Қожа айнаның алдына тұрып өзі-өзіне сөйлеп: « Тәртіпті, үлгілі оқушы болу үшін мен не істеуім керек?» деп сұрақ қойды.)

-Демек, Шығармаларда кейіпкерлердің өзіне-өзі қарата айтылған, ішкі сырын білдіретін ойын (қуаныш,реніш, күдігін) – монолог деп атаймыз.

Яғни, өзі ғана сөйлейді. Енді осы монологты терең білу үшін

3- тапсырманы орындайық.

Оқулықпен жұмыс. (мәтінді төрт бөлімге бөліп, іштей оқыту)

І топ: Кешкі астан кейін төр үйге кіріп.

Ал сөйле батырым.

ІІ топ: Ол тәртіпсіз бұның бәрін қалжың деп ойлайтын болу.

Ақыры төмендегідей бірауыздан қаулы қабылдайды.

ІІІ топ: Қаулы Қадыров Қожаның Ендігәрі бұл қылығым қайталанбасын.

Жоғары тауық базға демалыстан екі рет жүгіріп барып келем.

Сөздікпен жұмыс:ь Қаулы- жиналыстың шешімі Келекелейді - мазақтайды

4-тапсырма: Шығармашылық тапсырма:

І топ: Қожаға мінездеме беріңдер.

(сотқар, алғыр, мейірімді, пысық, тапқыр, тентек, қателіктерін түсіне білген, білімді)

ІІ топ: Кеңестің қаулысы бойынша Қожаның бойындағы басты қандай кемшіліктер аталды? Тәртіпсіздік Ұрыншақтығы Сабақ үстінде тыныш отырмауы Таспен атқылауы Сабақтан қалады және үнемі кешігеді

ІІІ топ: Венн диаграммасы Сұлтан Ұқсастығы Қожа

Темекі шегеді, айлакер, ұрлық,тентек, сабақ оқымайды, жаман қылықтарға жақын

Екеуіде ұл бала

Сенгіш, еліктегіш, алғыр

Әр топты 2 жұлдыз,1 ұсыныс арқылы бағалау.

Топтық жұмысты қорытындылау: (қосымша)

Қожаның жақсы адам боларына сенер ме едің?

Қожаның орнында болсаң өзің не істер едің?

Сендердің іштеріңде «Мен Қожаға ұқсаймын» дейтіндерің бар ма?

Адамның өзін-өзі сынауы оңай ма?

-Балалар, өздеріңнің іс-әрекеттерің Қожаға ұқсаса да, үлкейгенде сендерден «үлкен» азамат шығады деп ойлаймын. Бердібек аталарың сияқты бірің жазушы болсаң, енді бірің ғұлама ғалым, ел тілегін ақтайтын Қазақстанның азаматтары мен азаматшалары болатындарыңа сенемін.

Рефлексия:

-Бердібек Соқпақбаев туралы не білдік?

-Негізгі басты кейіпкер кім?

-Міне, балалар, біздің кітабымызда құрастырылып шықты. Бұл шығарманы әлі де терең білу үшін мына кітапты біздің кітапханадан алып оқуға болады.

Бүгінгі сабаққа барлығыңызда белсене қатыстыңыз «5», «4», «3»

Үй тапсырмасы:

2008 жылы «Менің де атым Қожа» атты отбасылық комедиялы фильмі жарық көрді. Олай болса, «Менің де атым Қожа» атты фильм туралы қосымша мәлімет алып келу.

Плакат

Стикерлер

Маркерлер
















Бейне жазба


Үлестірмелі тапсырмалар




Соңы

Рефлексия

Әр оқушы мына сұрақтарға жауап беруі керек

Сен өзіңді не үшін мақтай аласың?

Сенің ойыңша не орындалмады? Неге?

Болашақта нені ескеру қажет?

Рефлексия дәптер

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағыбайланыс




Рефлексия

Төмендегі бос ұяшыққа cабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

- Бүгін оқушылар не білді?

- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Тексерілді____________


Сабақ: №

Мектеп: №228

Пәні: әдебиет

Күні: 13.02.2018 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Н.Рустембекова

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Б.Соқпақбаев «Менің атым Қожа» 2 сабақ

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Тақырып бойынша әртүрлі ерекше сұрақтарды шешу, белгілеген мақсатқа қол жеткізу, өзін-өзі дамыту, топпен жұмыс істеу және топ жұмысының нәтижесін көру, өз ойын сынып алдында қорғай білу, өзгелердің жауабын көңіл бөліп оларды талдау.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар істей алады: тақырыпты түсініп талдайды

Оқушылардың көпшілігі істей алады: тапсырманы өз бетінше орындайды

Кейбір оқушылар істей алады: топта көшбасшы болады


Тілдік мақсат

Оқушылар: Топта бірлесіп жұмыс жасай біледі

Негізгі сөздер мен тіркестер:


Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған сұрақтар:

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар:


Алдыңғы оқу


Жоспар

Жоспарланған уақыт


Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз-


Ресурстар

Стикерлер, А4 парағы

Плакат

Басы

Амандасу, түгендеу. Сабақ тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

Ынтымақтастық ахуалын қалыптастыру. Оқушылар түрлі - түсті сөздер арқылы топқа бөлінеді.

Үй тапсырмасын тексеру.

1.Бірінші тарау. Менің атым

2.Төртінші тарау. Ағаттық аяқ астында

3.Он жетінші тарау. Бір сәтті кез

4.Жиырма үшінші тарау. Ағаттықтың азабы.

5.Жиырма төртінші тарау. Түбі адам болатын бала

Түрлі түсті жазылған сөздер

Бүктелген А4 парағы Сұрақтар

Ортасы

Оқулықпен жұмыс. Жаңа сабақ. “... Алыстан арбалап материал тасымаймын, архивтің шаңын жұтпаймын. Жақыннан өз басымнан кешкенді, өзім байқап-түйгендерімді, өз айналамды дорбалап жинаймын. Бір сөзбен айтсам: өзін жазатын жазушымын. Мінез-құлық жағынан Қожа өзге емес, менің өзіме  ұқсайды.”. 

Балаларға арнап «Менің атым Қожа», «Аяжан», «Гауһар» т.б. повестер, «Кездесу», «Бозтөбе» поэмаларын жазған. «Қазақфильм» студиясында «Менің атым Қожа» повесі бойынша фильм түсірілді.

4. Жазушының шығармаларынан

Ø      Чемпион» повесі (1951)

Ø      «Алыстағы ауылда» повесі (1953)

Ø      «Менің атым Қожа» повесі (1957)

Ø      «Балалық шаққа саяхат» повесі (1960)

Ø      «Өлгендер қайтып келмейді» романы (1967 — 1 т., 1974 — 2 т.)

Ø      «Қайдасың, Гауһар?» (1966)

Оның сценариі бойынша 1967 жылы қойылған. «Менің атым Қожа» фильмі Францияның Канн қаласында жасөспірімдерге арналған халықаралық кино фестивалінің жүлдесіне ие болды.

5. Екі жақты күнделік стратегиясы

6. Топтастыру стратегиясы Қожа мен Жантасқа мінездеме беру.

 7. Композициялық құрылымына талдау.

Оқиғаның басталуы.

Оқиғаның байланысы.

Оқиғаның дамуы.

Оқиғаның шарықтау шегі.

Ой түйіні, шешімі.

8. Ойтолғаныс стратегиясы. “Бақытты балалық шақ” тақырыпта шағын ойтолғау жазу.

Шығармашылық жұмыс 9. Кино кейіпкерлеріне мінездеме беру.

Б.Соқпақбаев «Менің атым Қожа»

Жанр: комедия, отбасылық  

Мемлекет : Қазақстан

Шыққан жылы : 1963 
Режиссер: Абдолла Қарсақбаев

Әңгіме авторы : Бердібек Соқпақбаев  

Сценарий: Б. Соқпақбаев, Н. Зелеранский                          

Сазгер : Нұрғиса Тілендиев 
Кейіпкерлерді сомдаған

Қожа - Н. Сегізбаев

Сұлтан - М. Көкенов

Жанар - Г. Қурабаева

Жантас - Е. Құрмашев

Миллат (Қожаның шешесі) - Б. Римова

Рахманов - Қ. Қожабеков

Майқанова - Р. Мухамедьярова

Қожаның әжесі - З. Құрманбаева

10. Фильм туралы: Барлық мектепке аты шулы "сотқар" Қожа, бар ынтасын салып, жақсы болуға тырысады.

11. «Қай сәт бейнеленген»

Бұл қай сәт?  “Есікті аша бергенімде,тынысым мүлде бітіп,жүрегімнің соғуы тоқтап қалғандай болды.Сол кездегі келбетім көлденең көзге тірі аруақ тәрізді қыбырлаған бірдеңеге ұқсар деймін.”

Бұл қай сәт?  “Маңдайдан буым бұрқырап,есік 
алдына шықтым.  Сәйбек    көрінбейді.
Омырауымды ағытып,желпініп, ойланып тұрмын. Не деп шешер екен? Мектептен шынымен-ақ шығара ма?”

Бұл кім? “ Біреуді біреуге атыстырып,от тастап жүретін қу,сабақ үстінде сыбырлап-сыпсыңдағыш.”

Бұл кім? “ Галифе шалбар киген жіңішке аяқтары сидиып, шашы қақ жарыла желбіреп,қаздиып тұр.”

Бұл кім? “Шыбыным,әйтеуір ешкімге  тимей,ұрынбай,жайыңа жүр.  Сенің тентектігіңді менен басқа ешкім де көтермейді.Біреудің ала жібін аттаушы болма.”

Бұл кім?  “ Жаңа оқытушы  бізді оқу жылының басталуымен құттықтады,өзін таныстырды:...”

Қожаның портреті “Мынау, міне, мұрным. Әжем кейде атымды атамай “тампыш неме” дейді. Оның айтқаны рас екен ғой. Екі танауыма екі саусағым еркін сыйып кетерлік, қосауыз мылтықтың аузындай үңірейіп тұр. Екі шекемнің шығыңқылығы болмаса, басым қарбыз тәрізді доп-домалақ, тап-тақыр.

12. Лагерьге жолдама бермегені үшін Майқанова апайды ренжіткен Қожаның ісіне қалай қарайсың?

Қожа қандай бала?

Қысқы кешті” жаттамаған Жантас не істеді? Онысын қалай бағалайсың?

Қысқы кешті” жаттамаған Қожа қандай күйде болды?

13. «Теріп алу» стратегиясы. Қожа мен Жантас

14. ИНСЕР кестесін толтыру.

15. Сабақты қорыту.

Повесть сендерге ұнады ма? Қандай әсер алдыңдар? Қожа қандай кейіпкер?

Майқанова апайы неге “Түбі адам болатын бала” деп айтты?

Повестен алған әсерім, өз пікірің, өз ойың, өз көзқарасың” қысқаша жазу.

16. Үйге тапсырма беру Б.Соқпақбаев Түбі адам болатын бала қайталап оқу.

17. Бағалау.«5», «4», «3»

Плакат

Стикерлер

Маркерлер


















Үлестірмелі тапсырмалар




Соңы

Рефлексия

Әр оқушы мына сұрақтарға жауап беруі керек

Сен өзіңді не үшін мақтай аласың?

Сенің ойыңша не орындалмады? Неге?

Болашақта нені ескеру қажет?

Рефлексия дәптер

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағыбайланыс




Рефлексия

Төмендегі бос ұяшыққа cабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

- Бүгін оқушылар не білді?

- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
13.02.2018
1084
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12