Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз

Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Бердібек Соқпақбаев "Менің атым Қожа" Дайындықсыз келген бір күн
Қысқа мерзімді жоспар
Мектеп:
Бөлім: |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
|
Сыныбы: |
5 |
Сабақтың тақырыбы: |
Менің атым Қожа повесінен үзінді. Дайындықсыз келген бір күн. |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу; 5.3.2.1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау; |
Сабақтың мақсаты: |
көркем шығармадағы кейіпкердің портреті мен іс-әрекетін талдайды; кейіпкердің образын ашады; шынайы өмірдегі адамдармен салыстырып, бағалайды. |
Құндылықтар: |
|
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Қызығушылықты ояту. «Филворд» әдісі. Сөздерді тап. Жоғарыдан төмен, төменнен жоғары жүріп отырып, сөздерді анықта. Оларды сызып көрсет. Бұл сөздерді не байланыстырады?
Кіріспе сұрақтар: -Қандай сөздер шықты? -Бұл сөздерге қатысты не білесің? Сонымен, балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Б.Соқпақбаев Менің атым Қожа повесінен үзінді. Дайындықсыз келген бір күн. Сабақта үйренетін мақсат: көркем шығармадағы кейіпкердің портреті мен іс-әрекетін талдайдайсың; кейіпкердің образын ашасың; шынайы өмірдегі адамдармен салыстырып, бағалайсың. Топқа бөлу. Суреттерді таңдау арқылы топқа бөлінеді.
|
Амандасады.
Жоғарыдан төмен, төменнен жоғары жүріп отырып, сөздерді анықтайды. Оларды сызып көрсетеді.
Сұрақтарға оқушылар өз ойларын айтып, талқылап, тақырыпты өздері ашады.
Жауабы: Бердібек Соқпақбаев, Қожаберген, ақылды, тентек,
Бүгінгі сабақ тақырыбы және мақсатымен танысады.
Топ аттары: 1-топ Ақылды Қожа 2-топ Арманшыл Қожа 3-топ Тәртіпті Қожа ЕББҚ оқушы мұғалімге жақын топта отырады. |
Мадақтау Жарайсың! Өте жақсы!
|
Слайд Сөздер Қима қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 6 минут learningapps.org платформасы
|
1-тапсырма. «Сюжет сызығы» әдісі. Жеке жұмыс. Хикаяттан алынған үзінділерді мазмұны бойынша ретімен орналастыр.
Талқылау сұрағы:
Дескриптор
|
Хикаяттан берілген үзінділерді мазмұны бойынша ретімен орналастырады. Талқылау сұрағына жауап береді. Жауаптары: 1."Мен өзім ес білгелі Қожамын... Фамилиям Қадыров. 2.Майқанова бірдеңе жазып, жалғыз отыр екен, маған басын көтеріп алып, таңырқаған кейіппен қарады: - Не болды? Не болды, Қадыров? -Лагерьге жолдама беріңізші маған. 3. Кішкентай бақаның біреуін Майқанованың сөмкесіне сүңгіттім де жібердім. Не болар екен? 4. Мамам жауап қатпады. Уысында көзіне басып алған орамалы бар екен. Жүрегімді біреу ұстарамен тіліп жібергендей болды. 5. - Қадыров, түбінде адам болатын бала, - дейді Майқанова. - Оты бар, - деп қостады Ахметов. 6. - Қадыров Қожаның жекебас тәртібіне байланысты құпия кеңесін ашық деп жариялаймын... Осыларды жүзеге асыру - мен үшін ұлы сын. ЕББҚ оқушы осы тапсырманы орындайды. |
«Дұрыс/бұрыс» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды. |
Қима қағаздар Слайд
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 минут learningapps.org платформасы
|
2-тапсырма. «Сөздер кілті» әдісі. Жұптық жұмыс. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, кейіпкердің портреті мен іс-әрекетін талда. 1-жұп:
2-жұп:
3-жұп:
Дескриптор
|
Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, кейіпкерлердің портреті мен іс-әрекетін талдайды. ЕББҚ оқушы 1-ші жұпта тапсырманы орындайды. Жауаптар: 1-жұп: Қожа, орта бойлы, қара торы, арықша келген. Шашы қалың, көбіне ұйпа-тұйпа жүреді. Кейде үстіне ескілеу, бірақ таза киім киеді. Тентек, қиялшыл, әділетті, кейде ашуланшақ. Достарына адал, анасының сөзін тыңдайды, бірақ кейде еркелікке салынады. Сабақта кейде үлгерімі төмен болса да, түбі жақсы адам болуға тырысады.
2-жұп: Жантас, орта бойлы, толықша келген. Киімі үнемі таза, ұқыпты жүреді. Айлакер, екіжүзді, мұғалімге жағынатын, бірақ достарына сатқындық жасайтын оқушы. Қожаны мұғалімдерге жамандап, өз пайдасын ойлайды. 3-жұп: Майқанова, орта жастағы, үнемі сәнді киінетін, жинақы келбетке ие. Талапшыл, әділ, бірақ кейде қатал. Қожаның тәртібіне көңілі толмайды, бірақ оны түзеуге тырысады. Оқушыларға жақсы білім беруге ұмтылады.
оның ішкі әлемін ашудың маңызды құралы болып табылады. Жазушы кейіпкердің сыртқы келбетін, киімін, жүріс-тұрысын, мимикасын сипаттай отырып, оның мінез-құлқы, сезімдері мен ойлары туралы ақпарат береді. Мысалы, кейіпкердің киімінің ұқыптылығы немесе ұқыпсыздығы, бет-әлпетіндегі ерекшеліктері оның ішкі қасиеттерін көрсетуі мүмкін. Бұл тәсіл оқырманға кейіпкердің ішкі әлемін тереңірек түсінуге мүмкіндік береді.
әрекеттері оның неге сенетінін және не нәрсені бағалайтынын көрсетеді. Мысалы, егер кейіпкер әрқашан достарына көмектессе, бұл оның мейірімді және жанашыр екенін білдіреді. Ал егер ол үнемі өтірік айтса немесе алдаса, бұл оның адалдықты бағаламайтынын көрсетеді. Сондықтан кейіпкердің әрекеттері арқылы оның құндылықтары мен сенімдерін түсінуге болады. |
«Оңай\қиын» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды.
|
Қима қағаздар Слайд
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 минут Графикалық органайзер |
3-тапсырма. «Кейіпкер әлемі» әдісі. Топтық жұмыс. Берілген кейіпкердің образын ашып, графикалық органайзерді толтыр. 1-топ:
2-топ:
3-топ:
Талқылау сұрағы:
Дескриптор
|
Берілген кейіпкердің образын ашып, графикалық органайзерді толтырады. Сұрақтарға жауап береді. ЕББҚ оқушы 1-ші топта тапсырманы орындайды.
Талқылау сұрағына ықтимал жауаптар: Қожа мен Жантас арасындағы бәсекелестік олардың мінез-құлықтарын айқындай түседі. Қожа – ашық, әділдікті сүйетін, бірақ кейде тентектікке баратын бала. Ол өз қателіктерін түсініп, оларды түзетуге тырысады. Жантас болса, керісінше, айлакер, өз пайдасын ойлайтын, Қожаны мазақтап, оның намысына тиетін әрекеттер жасайды. Бұл бәсекелестік Қожаның әділдікке ұмтылысын күшейтіп, оны жауапкершілікті сезінетін, адал адам ретінде қалыптастыруы мүмкін. Ал Жантас өз мінезін өзгертпесе, болашақта өзімшіл, тек өз пайдасын көздейтін адамға айналуы ықтимал.
Майқанова апайдың Қожаға деген талаптары негізінен әділ деп айтуға болады. Ол сынып жетекшісі ретінде Қожаның тәртібіне алаңдап, оның болашағына жауапкершілікпен қарайды. Қожаның тентектіктері мен сабаққа салғырт қарауы мұғалімнің қатаң талап қоюына себеп болады. Дегенмен, кейде Майқанова апай Қожаның ішкі әлемін, оның сезімдері мен ойларын толық түсінбеуі мүмкін, бұл оның талаптарының Қожаға ауыр тиуіне әкеледі. Сондықтан, мұғалімнің талаптары жалпы алғанда әділ болғанымен, әр оқушының жеке ерекшеліктерін ескеру маңызды. |
«Бас бармақ» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды. |
Графикалық органайзер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жасанды интеллект 1мин
|
Жасанды интеллект арқылы ақпарат беру. Кейіпкерлер туралы ақпарат. Қожа, Жантас және Майқанова қазіргі өмірде де кездесетін типтік тұлғалар болып табылады. Қожа сияқты балалардың ашықтығы мен арманшылдығы қоғамда құнды қасиеттер болып табылады, бірақ жауапсыздықты жеңу қажет. Ал Жантас сияқты балалардың өзімшілдігі мен басқаларды кемсітуі қоғамда теріс әсер етеді, сондықтан оларды тәрбиелеу маңызды. Майқанова сияқты мұғалімдер оқушылардың дамуына ықпал етіп, олардың бойында адамгершілік қасиеттерді қалыптастыруға көмектеседі. |
Оқушылар ақпаратты тыңдайды, түсінеді.
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 минут learningapps.org платформасы
|
4-тапсырма.Топтық жұмыс. Берілген сипаттама кімге тиесілі екенін анықтап, қазіргі өмірдегі адамдармен салыстыр. Өз пікіріңді жазып, бағала.
Дескриптор
|
Берілген сипаттама кімге тиесілі екенін анықтап, қазіргі өмірдегі адамдармен салыстырады. Өз пікірлерін жазып, бағалайды.
|
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды. |
Слайд, қима қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 минут |
Бекіту кезеңі. «Бинго» әдісі. Сұрақтарға жауап бер. Сұрақтар:
|
Сұрақтарға жауап береді.
|
Бүгінгі алған білімдерін қорытындылайды
|
Слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 минут |
Балалар, бүгінгі сабақта біз «Менің атым Қожа» хикаятының негізгі кейіпкері Қожа және Жантас, Майқанова апайдың портреті мен іс-әрекеттерін талдап, образдарын ашып, шынайы өмірдегі адамдармен салыстырып бағаладық. Қожа – өз мінез-құлқы мен іс-әрекеттері арқылы бізге көптеген маңызды сабақтар береді. Оның тәртіпсіздігі мен жауапсыздығы кейде қиындықтарға әкелсе де, оның ішкі әлемі мен болашаққа деген ұмтылысы бізге үлкен әсер қалдырады. Шынайы өмірде де біз Қожаның мінез-құлқынан үлгі алып, өзіміздің іс-әрекеттерімізді бағалап, түзетуіміз қажет. Жарайсыңдар, бәрің белсенді қатыстыңдар! |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 4 минут |
Кері байланыс «Білім шыңы» әдісі. Бүгінгі алған білімін шыңға орналастыру арқылы дәлелдейді. Неліктен ол жерде екеніне тоқталып өтеді. Оқушыларды бағалау
Үй тапсырмасы. |
Бүгінгі білімдерін, не үйренгендерін тұжырымдайды.
|
Өзін-өзі бағалау |
Слайд
|
Ресуртстар:
Б |
О |
Қ |
О |
Ж |
Қ |
Ы |
К |
Е |
С |
П |
Қ |
А |
А |
Л |
Е |
Р |
К |
А |
В |
Б |
Н |
Д |
Т |
Д |
Е |
Қ |
Е |
Е |
Е |
Ы |
Н |
І |
Б |
Б |
А |
Р |
Г |
Т |
Е |
2-тапсырма. «Сөздер кілті» әдісі. Жұптық жұмыс. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, кейіпкердің портреті мен іс-әрекетін талда.
1-жұп:
2-тапсырма. «Сөздер кілті» әдісі. Жұптық жұмыс. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, кейіпкердің портреті мен іс-әрекетін талда.
2-жұп:
2-тапсырма. «Сөздер кілті» әдісі. Жұптық жұмыс. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, кейіпкердің портреті мен іс-әрекетін талда.
3-жұп:
3-тапсырма. «Кейіпкер әлемі» әдісі. Топтық жұмыс. Берілген кейіпкердің образын ашып, графикалық органайзерді толтыр.
1-топ:
3-тапсырма. «Кейіпкер әлемі» әдісі. Топтық жұмыс. Берілген кейіпкердің образын ашып, графикалық органайзерді толтыр.
2-топ:
3-тапсырма. «Кейіпкер әлемі» әдісі. Топтық жұмыс. Берілген кейіпкердің образын ашып, графикалық органайзерді толтыр.
3-топ:
4-тапсырма.Топтық жұмыс.
Берілген сипаттама кімге тиесілі екенін анықтап, қазіргі өмірдегі адамдармен салыстыр. Өз пікіріңді жазып, бағала.
Мәтіннен үзінді |
Ол кім? |
Қазіргі өмірде |
Менің пікірім |
Ақылды тентек |
|
|
|
Жалған дос |
|
|
|
Білімді ұстаз |
|
|
|

