Пәні: Бейнелеу
өнері
Сабақтың
тақырыбы: Білім берудің арнайы
ұйымдарындағы түзете тәрбиелеу жұмысы жүйесіндегі бейнелеу
әрекеті.
Сабақтың
мақсаты: Түстердің негізгі түрлерін,
олардың ерекшеліктерін, гүлдің белгілі бір түріне тән бөлшектер мен
түстерді көру және ұсыну қабілетін жетілдіру; акварельмен жұмыс
істеу тәсілдерін бекіту; қоршаған ортаны қабылдаудың
эмоционалды-сезімтал саласын дамытуды
жалғастыру.
Балалардың тілін,сөйлеу мәдениеті мен
дүниетанымын дамыту.
Балаларды адамгершілікке баулу.
Дамытушылық:
Баланың қиялын есте сақтауын шығармашылық
қабілетін дамыту, ұжымда тату,бірлесе сурет салуға дағдыландыру.
Сурет арқылы ойын,қабілетін,шығармашылығын
дамыту.
• Баланың әлеуметтік және эмоционалдық дамуына
жағдай жасап, әр баланың жеке дара шығармашылық қабілеттерін ескере
отырып, өзін қоршаған ортаға, адамдарға, құрбыларына, өзіне деген
қарым - қатынас мәдениетін қалыптастыру.
Тәрбиелік:
1. Сабақта оқушылардың танымдық қызығушылығын
қалыптастыру.
2. Балаларды түрлі түстердің тән ерекшеліктерін
анықтауға үйрету және оларды суретте беруге
үйрету.
3.Оқушылардың ұқыптылығын, жұмыс орнын ұйымдастыра
білуін тәрбиелеу.
4.
Қоршаған ортаға деген сүйіспеншілік пен ұқыпты қарауға
тәрбиелеу.
Сабақ жоспары
1. Ұйымдастыру кезеңі 2-3 мин.
2. Тақырыпты ашатын әңгіме 10-15
мин.
3. 3-5 мин. практикалық жұмыстың әдістері мен
тәсілдерін түсіндіру.
4. Оқушылардың өзіндік жұмысы 20
мин.
5. Жасалған суреттердің әңгімелесу-талдауы 5
мин.
6. Үй тапсырмасын жазуға міндетті. Жұмыс орнын
жинау 2 мин.
Сабақтың барысы
Сабақ алдында кезекші әр оқушыға бояулар, су
салынған банкалар, салфеткалар, палитрлер
үлестіреді.
Қоңыраумен балалар сыныпқа кіреді және сурет салу
үшін альбом, қылқалам, жай қарындаш, өшіргіштер, күнделіктер
дайындайды.
П. И. Чайковскийдің "Гүлдердің
вальсі"музыкасы естіледі.
Үстелде
-тірі гүлдері бар ваза. Тақтада-гүлдері бар
репродукциялар.
Гүл туралы, көктем туралы өлең
оқу.
Мұғалім: Балалар, менің үстелімде
нені
көрдіңіздер?
Балалардың жауаптары.
Мұғалім: Бұл
гүлдер қалай аталады?
Балалардың жауаптары.
Мұғалім: Қандай уақытта осы гүлдер пайда
болады?
Балалардың жауаптары.
Акварельді бояулармен
жұмыс
Қылқаламмен және бояулармен жұмыс істеудің
негізгі ережелері:
1. Суға щетканы сулаңыз.
2. Артық ылғал сумен стаканның шетін
сығыңыз.
3. Бояуды щеткаға жеңіл жағындылармен
теріңіз.
4. Оңай, қағазға бояуды басу немесе шынтақты
үстелде ұстаңыз және қағаз парағын басқа қолмен
ұстаңыз
5.Бояғышты пайдалана отырып, қажетті реңкті алу
үшін бояуды араластырыңыз.
6. Бояудың түсі өзгерген кезде щетканы мұқият
жуу.
Қарындашпен жұмыс)
Мұғалім:
альбомдарыңызды тігінен орналастырыңыз. Еске алайық негізгі
ережелер сурет салу гүлдің отырып, затқа қарап.
Балалар, бүгін сабақта біз сіздермен бірге
табиғаттан сурет салу және пішін бойынша қарапайым түстерді ұсыну
бойынша іскерліктерін бекітеміз.
Оқушылардың жауаптары.
Мұғалім:
вазадағы қандай гүл сізге ұнады?
Балалардың жауаптары.
Мұғалім:
бұл гүл қалай аталады?
Балалардың жауаптары.
Мұғалім:
ол қандай түсті?
Балалардың жауаптары.
Мұғалім:
гүлдің басы қандай?
Балалардың жауаптары.
Мұғалім:
қандай сабағы?
Оның жапырақтары қандай?
Балалардың жауаптары.
Мұғалім:
Балалар, сіздер
гүлдің
неден тұратынын білесіз бе?
Балалар:
гүлдің басы, сабақ, жапырақтар.
Біз сабақтардың, жапырақтардың осін, пішінін және
гүл бастарының өлшемін жұқа сызықтармен белгілейміз.Содан кейін
гүлдің пішінін анықтаймыз: сабақтар, бастары мен
жапырақтары.
Содан кейін біз бөлшектерді
қосамыз
Балалар салынатын нұсқауға өз бетінше талдау
жасап, оның ерекшеліктерін анықтайды. Әсіресе, мектепке дейінгі
жастағы балалар сәндік композиция мен тақырыптық суреттерді
өзбетінше шешкені маңызды. Балалардың зейінін сурет салудың мұндай
түріне тарту, олардың шығармашылық ойын белсендіруге алдын ала
жасалатын жұмыстарға жұмылдыру пәрмеңді ықпал
жасайды.
Сонымен қатар, бейнелеу өнері мектеп жасына
дейінгі баланың көркем қызметін түсіндіреді, ол арқылы баланың
тұлғасын жан – жақты дамуына әсер береді, онымен қатар айналадағы
өмірді активті түрде танып білуі, өздерінің көзқарастарын
графикалық жыне пластика түрде шығармашылықпен жеткізе алатындарын
тәрбиелейді. Әрине, бала бүкіл бейне өнер түрлерін жаулап алуы
мүмкін емес, сондықтан педагог бейне қандай өнердің ерекшіліктерін
бала түсіне, қабылдай алады дегенді белгілеуге көмектеседі. Сурет
салу, жапсыру, құрастыру сабақтарында – өз дегенінен қайтпайтын,
айнымайтын, ұқыптылық, еңбекқор тұлға қасиеттері
қалыптасады.
Тәрбиешінің эмоциалды, ашық түрде айтқан сөзі
баланың бейнелеу үрдесін тереңірек түсінуге көмектеседі. Балаларға
еркін тақырыпта сурет салуға тапсырма көбірек беру керек. Бұл
тапсырма балаға шығармашылықты, қайсарлықты, тұрақтылықты дамытуға
жағдай жасайды. Балалардың бойында алға қойған мақсатқа қол жеткізе
білу, соған жету үшін кездескен қиындықтарды жеңе білу сияқты
қасиетгерді тәрбиелейді.
Сергіту сәті
Толғаныс (рефл-я)
-сабақта үйренген-дерін бекіту, қолдану жолдарын
беру
-жаңадан үйренгенін пайдалана отырып, білімін
жүйелеу
жауап шешімі осыған байланысты жұмыстар беру
арқылы түсінік деңгейін тексеру
-сабақтың болашақта оқушыға қандай пайдасы
бар?
Оқушылардың ойларын сұрап, сыныппен ақылдасып,
жасаған жұмысты қорытындылап, сабақты тұжырымдаймыз. Сабақты
қорытындылау.
Сабақтын аяғында кері байланыс
жасау.
(Оқушыларға әңгімелеген ұнайдыма әлде сабақта
көбірек сурет салуға уақыт бөлген жөн
ба)
Сабақты аяқтау түрлері
-бір пікірге келу
-өз пікірін дәлелдеу
-үйде жалғастыру
Үйге тапсырма беру