|
«СПОРТТА ДАРЫНДЫ БАЛАЛАРҒА АРНАЛҒАН ШЫҒЫС ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСТЫҚ ОЛИМПИАДА РЕЗЕРВІНІҢ МАМАНДАНДЫРЫЛҒАН МЕКТЕП-ИНТЕРНАТ-КОЛЛЕДЖІ» КММ Қысқа мерзімді жоспар |
|||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Мамырбекова Назым Зейнолдановна |
||
|
Пән/Сынып: |
Биология, 8 сынып |
Қатысушылар саны: 28 |
Қатыспағандар саны: |
|
Мерзімі |
06.02.2024 ж |
||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
8.3В Қозғалыс |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Гиподинамия. Сымбаттың бұзылуы және жалпақ жалпақтабандылықтың пайда болу себептері. Сымбаттың бұзылуы мен жалпақтабандылықтың алдын алу шаралары. |
||
|
Оқу мақсаты: |
8.1.6.7 гиподинамия салдарын атау 8.1.6.8 сымбаттың бұзылуы және жалпақ жалпақтабандылықтың пайда болу себептерін анықтау |
||
|
Сабақ мақсаты |
-Гиподинамия салдарын, сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықтың пайда болу себебін анықтайды. -Қимыл қозғалыстың аздығынан болатын өзгерістерді болжайды, бұлшықет гигиенасын талқылайды, жалпақтабандылық пен сымбаттың бұзылуына алып келетін факторларды жүйелейді, оның алдын алу шараларын қарастырады - Гиподинамия, сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықты емдеу жолдарын болжап, тірек қимыл жүйесі үшін дене қозғалысының маңыздылығына баға береді. |
||
|
Сабақ кезеңі уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 мин |
Ұйымдастыру. -Психологиялық ахуал орнату. STOP әдісі. - Оқушылардың назарын сабаққа аудару. -Өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіру. 1.Тірек-қимыл жүйесіне нелер жатады? 2. Адам ағзасында қанша сүйек бар? 3. Адам ағзасында қанша бұлшықет бар? 4. Дене қозғалысын ТҚЖ қай бөлігі жүзеге асырады? Миға шабул: Суреттер топтамасын ұсыну -Бүгінгі сабағымыз тақырыбы, оқу мақсаты не? Сабақ не туралы деп ойлайсыңдар? |
Оқу құралдарын әзірлеу «STOP» де,сәйкесінше үлгі бойынша досыңмен амандас. Сәтті күн болсын! Сұрақтарға жауап беру -Суреттерге қарап өз ойларын айту, өзгелерді тыңдау. -Сабақ тақырыбын дәптерге жазу. |
ауызша мадақтау |
слайд 1-5 «Амандасу»
видеосы
|
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Білу, түсіну: Жаңа тақырып Видеролик «Гиподинамия
Гиподинамияның себебі:
-қозғалу-ағзаның табиғи қажетсінуі (дене жүктемесі, жаттығулар).
-Ежелгі Грекияда -Қазақ халқында Сергіту сәті «Қаңқа сүйектері» |
Видероликті тамашалау, қажет болса жаттығу қимылдарын қайталау, бірге орындау. -Өз ойларын айту, өзгелерді тыңдау, қажетті мәліметтерді дәптерге жазу. -Өз ойларын айту, өзгелерді тыңдау -Қажетті мәліметтерді дәптерге жазу. Тарих, қазақ әдебиеті пәндерінен білімдерін еске түсіруі, ой- пікірлерін айту. Аталған сүйектерді өз денелерінен тез табу. |
мадақтау |
Оқулық 150-151- бет слайд 6-13
|
|
Оқулықпен жұмыс Жеке жұмыс: Дене сымбатының бұзылуы мен жалпақтабандылық Қолдану: №1 Топтық жұмыс 1-3 топтар: «Дене сымбатының бұзылуы» 4-6 топтар: «Жалпақтабандылық»
Сколиоз –
омыртқаның бір бүйірге
қарай қисаюы. Лордоз – омыртқаның (бел)алға қарай иілуі. Талдау: №2 Жұптық тапсырма: 1. Компьютердің алдында дұрыс және дұрыс емес отырған адамды анықтаңыз. 2. Жазу үстіндегі дұрыс және дұрыс емес отырған адамды анықтаңыз. 3. Жалпақтабандылықты табыңыз |
Оқулықтан мәтінді оқып танысу. Постер жұмысын топпен орындау. Таңдалған екі топ тақтада алдында қорғау. Қажетті мәліметтерді дәптерге жазу. өзін –өзі және жұбының жұмысын тексеру «+», «-» әр дұрыс жауап 1 балл
|
Дескриптор: -Аурудың пайда болу себептерін анықтайды -Ағзаға зиянын сипаттайды. -Алдын алу шараларын атайды. 3балл Дескриптор: -Компьютердің алдында дұрыс және дұрыс емес отырған адамды анықтайды. -Дұрыс және дұрыс емес отырған адамды анықтайды. -Жалпақтабанды табады. 3балл |
Оқулық 150-151- бет
слайд 14-27 |
|
|
Синтез: №3 Жағдаяттық тапсырма: Марат қызметінде компьютермен жұмыс жасайды. Күнделікті жұмыстан үйге келгеннен кейін телесериалдар көреді, тамақтанады, ұйықтап тынығады, бірақ жақында оның денсаулығына проблемалар пайда болды. Тапсырма: 1.Неліктен Мараттың денсаулығында ақау пайда болды? 2.Мараттың өмір салтының қандай салдарын атай аласыз? №4 1. ..... – табан күмбезінің тегіс болуы. 2. ..... – омыртқаның бір бүйірге қарай қисаюы. 3. ..... – аз қозғалу. |
жұппен орындау. |
Дескриптор: - гиподинамия ұғымын атайды - гиподинамияның 1-2ші салдарын атайды. - гиподинамияның 2-3ші салдарын атайды. 5 балл Дескриптор: - жалпақтабандылық ұғымын атайды - сколиоз ұғымын атайды. - гиподинамия ұғымын атайды. 3балл
|
слайд 27 |
|
|
Тест «Гиподинамия» https://docs.google.com/forms/d/1 |
Ұялы телефондарына жіберілген сілтеме арқылы еніп тест жұмыстарын орындау. |
Дескриптор: -сымбаттың бұзылу себебін анықтайды -сымбаттың бұзылуының алдын алу жолдарын анықтайды -жалпақтабандылықты аныктайды -жалпақтабандылық пайда болу себебін аныктайды |
слайд 28 |
|
|
Бағалау: Жуан сұрақ 1.Дене сымбатыңның қалыптасуына қазіргі айналысып жүрген спорт түрінің әсері бар деп ойлайсыңба? Неліктен? |
Оқушылар өз ойларымен бөліседі. |
|
|
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс Мен... Себебі... Үйге: §31-36 қайталау, БЖБ жұмысына дайындалу onlinetestpad, learningapps сілтемелерін ұялы телефондарына жіберу |
Өз ойларын айту, өзгелерді тыңдау. Үй тапсырмасын жазу. |
мадақтау |
Бұлшықет https://docs.google.com/forms/d/ Адам қаңқасы https://onlinetestpad.com/ipst3lqkjzoxe https://learningapps.org/display?v=purovk1i323 |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Биология 8 сынып "Гиподинамия"
Биология 8 сынып "Гиподинамия"
|
«СПОРТТА ДАРЫНДЫ БАЛАЛАРҒА АРНАЛҒАН ШЫҒЫС ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСТЫҚ ОЛИМПИАДА РЕЗЕРВІНІҢ МАМАНДАНДЫРЫЛҒАН МЕКТЕП-ИНТЕРНАТ-КОЛЛЕДЖІ» КММ Қысқа мерзімді жоспар |
|||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Мамырбекова Назым Зейнолдановна |
||
|
Пән/Сынып: |
Биология, 8 сынып |
Қатысушылар саны: 28 |
Қатыспағандар саны: |
|
Мерзімі |
06.02.2024 ж |
||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
8.3В Қозғалыс |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Гиподинамия. Сымбаттың бұзылуы және жалпақ жалпақтабандылықтың пайда болу себептері. Сымбаттың бұзылуы мен жалпақтабандылықтың алдын алу шаралары. |
||
|
Оқу мақсаты: |
8.1.6.7 гиподинамия салдарын атау 8.1.6.8 сымбаттың бұзылуы және жалпақ жалпақтабандылықтың пайда болу себептерін анықтау |
||
|
Сабақ мақсаты |
-Гиподинамия салдарын, сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықтың пайда болу себебін анықтайды. -Қимыл қозғалыстың аздығынан болатын өзгерістерді болжайды, бұлшықет гигиенасын талқылайды, жалпақтабандылық пен сымбаттың бұзылуына алып келетін факторларды жүйелейді, оның алдын алу шараларын қарастырады - Гиподинамия, сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықты емдеу жолдарын болжап, тірек қимыл жүйесі үшін дене қозғалысының маңыздылығына баға береді. |
||
|
Сабақ кезеңі уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 мин |
Ұйымдастыру. -Психологиялық ахуал орнату. STOP әдісі. - Оқушылардың назарын сабаққа аудару. -Өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіру. 1.Тірек-қимыл жүйесіне нелер жатады? 2. Адам ағзасында қанша сүйек бар? 3. Адам ағзасында қанша бұлшықет бар? 4. Дене қозғалысын ТҚЖ қай бөлігі жүзеге асырады? Миға шабул: Суреттер топтамасын ұсыну -Бүгінгі сабағымыз тақырыбы, оқу мақсаты не? Сабақ не туралы деп ойлайсыңдар? |
Оқу құралдарын әзірлеу «STOP» де,сәйкесінше үлгі бойынша досыңмен амандас. Сәтті күн болсын! Сұрақтарға жауап беру -Суреттерге қарап өз ойларын айту, өзгелерді тыңдау. -Сабақ тақырыбын дәптерге жазу. |
ауызша мадақтау |
слайд 1-5 «Амандасу»
видеосы
|
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Білу, түсіну: Жаңа тақырып Видеролик «Гиподинамия
Гиподинамияның себебі:
-қозғалу-ағзаның табиғи қажетсінуі (дене жүктемесі, жаттығулар).
-Ежелгі Грекияда -Қазақ халқында Сергіту сәті «Қаңқа сүйектері» |
Видероликті тамашалау, қажет болса жаттығу қимылдарын қайталау, бірге орындау. -Өз ойларын айту, өзгелерді тыңдау, қажетті мәліметтерді дәптерге жазу. -Өз ойларын айту, өзгелерді тыңдау -Қажетті мәліметтерді дәптерге жазу. Тарих, қазақ әдебиеті пәндерінен білімдерін еске түсіруі, ой- пікірлерін айту. Аталған сүйектерді өз денелерінен тез табу. |
мадақтау |
Оқулық 150-151- бет слайд 6-13
|
|
Оқулықпен жұмыс Жеке жұмыс: Дене сымбатының бұзылуы мен жалпақтабандылық Қолдану: №1 Топтық жұмыс 1-3 топтар: «Дене сымбатының бұзылуы» 4-6 топтар: «Жалпақтабандылық»
Сколиоз –
омыртқаның бір бүйірге
қарай қисаюы. Лордоз – омыртқаның (бел)алға қарай иілуі. Талдау: №2 Жұптық тапсырма: 1. Компьютердің алдында дұрыс және дұрыс емес отырған адамды анықтаңыз. 2. Жазу үстіндегі дұрыс және дұрыс емес отырған адамды анықтаңыз. 3. Жалпақтабандылықты табыңыз |
Оқулықтан мәтінді оқып танысу. Постер жұмысын топпен орындау. Таңдалған екі топ тақтада алдында қорғау. Қажетті мәліметтерді дәптерге жазу. өзін –өзі және жұбының жұмысын тексеру «+», «-» әр дұрыс жауап 1 балл
|
Дескриптор: -Аурудың пайда болу себептерін анықтайды -Ағзаға зиянын сипаттайды. -Алдын алу шараларын атайды. 3балл Дескриптор: -Компьютердің алдында дұрыс және дұрыс емес отырған адамды анықтайды. -Дұрыс және дұрыс емес отырған адамды анықтайды. -Жалпақтабанды табады. 3балл |
Оқулық 150-151- бет
слайд 14-27 |
|
|
Синтез: №3 Жағдаяттық тапсырма: Марат қызметінде компьютермен жұмыс жасайды. Күнделікті жұмыстан үйге келгеннен кейін телесериалдар көреді, тамақтанады, ұйықтап тынығады, бірақ жақында оның денсаулығына проблемалар пайда болды. Тапсырма: 1.Неліктен Мараттың денсаулығында ақау пайда болды? 2.Мараттың өмір салтының қандай салдарын атай аласыз? №4 1. ..... – табан күмбезінің тегіс болуы. 2. ..... – омыртқаның бір бүйірге қарай қисаюы. 3. ..... – аз қозғалу. |
жұппен орындау. |
Дескриптор: - гиподинамия ұғымын атайды - гиподинамияның 1-2ші салдарын атайды. - гиподинамияның 2-3ші салдарын атайды. 5 балл Дескриптор: - жалпақтабандылық ұғымын атайды - сколиоз ұғымын атайды. - гиподинамия ұғымын атайды. 3балл
|
слайд 27 |
|
|
Тест «Гиподинамия» https://docs.google.com/forms/d/1 |
Ұялы телефондарына жіберілген сілтеме арқылы еніп тест жұмыстарын орындау. |
Дескриптор: -сымбаттың бұзылу себебін анықтайды -сымбаттың бұзылуының алдын алу жолдарын анықтайды -жалпақтабандылықты аныктайды -жалпақтабандылық пайда болу себебін аныктайды |
слайд 28 |
|
|
Бағалау: Жуан сұрақ 1.Дене сымбатыңның қалыптасуына қазіргі айналысып жүрген спорт түрінің әсері бар деп ойлайсыңба? Неліктен? |
Оқушылар өз ойларымен бөліседі. |
|
|
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс Мен... Себебі... Үйге: §31-36 қайталау, БЖБ жұмысына дайындалу onlinetestpad, learningapps сілтемелерін ұялы телефондарына жіберу |
Өз ойларын айту, өзгелерді тыңдау. Үй тапсырмасын жазу. |
мадақтау |
Бұлшықет https://docs.google.com/forms/d/ Адам қаңқасы https://onlinetestpad.com/ipst3lqkjzoxe https://learningapps.org/display?v=purovk1i323 |
шағым қалдыра аласыз















