|
Қысқа мерзімді жоспар: |
Мектебі: «Абдолла Қарсақбаев атындағы орта мектебі» КММ |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:30.06.17 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Козбагарова Гульнар Мажитовна |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар - |
Қатыспағандар - |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: Физикалық география |
Бөлімше: 3.4 - Биосфера |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Биосфера |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
7.3.4.1 - Биосфераның құрамын, құрылымын, шекаралары мен қасиеттерін анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлығы: Тақырыпты оқып, жан - жақты түсінеді Көбісі: Биосфераның құрамын, құрылымын анықтай алады; Кейбірі: Биосфераның шекаралары мен қасиеттері бойынша талдап, сипаттайды; |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну, қолдану, талдау |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- Биосфераның шекараларын анықтайды; - Ағзалардың көптүрлілігін сипаттайды; - Биосферадағы зат айналымын сызбада көрсетіп, түсіндіреді; |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқылым: Мәтінді жеке, жұппен, топпен оқи отырып зерделейді. Тыңдалым: бейнематериалдарды, бір-бірінің пікірлерін тыңдайды. Айтылым, жазылым: картаны, суреттерді қолдана отырып, биосфера қабығын ауызша және жазбаша сипаттайды. Негізгі сөздер мен тіркестер: биосфера, биосфера шекаралары, биоценоз, фотосинтез, биогеография, зат алмасу Талқылауға арналған тақырыптар: Биосфера Диалогқа арналған сұрақтар: Биосфера дегеніміз не? Биосфераның құрамы мен құрылымы қалай жіктеуге болады? Биосфераның шекаралары мен қасиеттерін қалай ажыратуға болады? Жазылымға арналған тапсырмалар: Басты термин сөздер мен тіркесті сөздерді жазып алу |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» идеясының аясында, қоршаған ортаны қорғау, құндылығымен байланыстыра отырып, биосфера қабатының адамзат баласына тигізетін пайдасын түсінуге баулу |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология, химия |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.3.3.8 – Дүниежүзілік мұхит проблемаларын топтастырып, шешу жолдарын ұсынады |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарлан ған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
2 минут
7 минут
15 минут |
Сыныпта ынтымақтастық атмосфераcын қалыптастыру Топтастыру: Cыныпты 4 топқа бөлемін. 1.Биоценоз; 2.Биогеография; 3.Биосфера; 4. Фотосинтез Бастапқы ынталандырушы материал Ұжымдық жұмыс Миға шабуыл стратегиясы бойынша мына төмендегі сұрақтарға жауап береді. 1.Биосфера дегеніміз не? 2. Биосфераның құрамы мен құрылымы қалай жіктеуге болады? 3. Биосфераның шекаралары мен қасиеттерін қалай ажыратуға болады? Топпен жұмыс «Ойды қорытындылау» әдісі Биосфераның құрамын, құрылымын, шекаралары мен қасиеттерін анықтай отырып, ойды қорытындылау әдісі бойынша сипаттама беріңіз.
Мына төмендегі критерилер бойынша ойды қорытындылау
Критерий:
Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау – Смайликтер бойынша бағалайды |
Таратпа материалдар арқылы
Суреттер, кестелер, дүниежүзінің физикалық картасы, слайд 1
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
10 минут
|
Жұппен жұмыс «Сандық диктант» әдісі бойынша глосарийлермен жұппен өзара пікірлесіп белгілеп, талдайды. Әрқайсысы жұппен берілген глосарийлер бойынша сандық диктант әдісімен жұппен орындайды.
Жауаптары:1 – E, 2 – C, 3 – F, 4 –D, 5 – A, 6 - B Критерий: - Тақырыпта кездесетін глосарийлерді анықтап, мағынасын өзара талдайды; Дескриптор: - Тақырыпта кездесетін глосарийлерді анықтай отырып, дәптерге жазып алады;
Қалыптастырушы бағалау – Гүлдер арқылы Оқушыларға қағаздан қиылған үш түсті гүл үлестіріледі. Олар сабақ қорытындысы бойынша жасыл түсті гүлді ең көп көмектескенге, сары гүлді ең сыпайы оқушыға, ал қызыл гүлді ең жақсы тыңдай білген балаға беруі керек. |
Сандық диктант кестесі
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы
6 минут
4 минут
1 минут
|
Жеке жұмыс
«Екі бөлімді күнделік» стратегиясы Шарты: «Екі бөлімді күнделік стратегиясы» бойынша әрқайсысы жеке қорытынды жасайды
Критерий: - Әрқайсысы жекелей тақырыпты қорытынды жасайды. Дескриптор: -Әрқайсысы жекелей сабаққа қорытынды жасай алады;
Қалыптастырушы бағалау – Бір ауыз сөз әдісі бойынша бағалайды Кері байланыс – «Бағалау терезесі» стратегиясы «Бағалау терезесі» стратегиясы арқылы сабақтан алған әсерлерін білдіреді.
Үйге тапсырма Биосфера қабығы туралы қосымша материал оқу
|
Кестелер, слайд 2
cлайд 3 |
||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Биосфераның құрамы мен құрылысы
Биосфераның құрамы мен құрылысы
|
Қысқа мерзімді жоспар: |
Мектебі: «Абдолла Қарсақбаев атындағы орта мектебі» КММ |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:30.06.17 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Козбагарова Гульнар Мажитовна |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар - |
Қатыспағандар - |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: Физикалық география |
Бөлімше: 3.4 - Биосфера |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Биосфера |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
7.3.4.1 - Биосфераның құрамын, құрылымын, шекаралары мен қасиеттерін анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлығы: Тақырыпты оқып, жан - жақты түсінеді Көбісі: Биосфераның құрамын, құрылымын анықтай алады; Кейбірі: Биосфераның шекаралары мен қасиеттері бойынша талдап, сипаттайды; |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну, қолдану, талдау |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- Биосфераның шекараларын анықтайды; - Ағзалардың көптүрлілігін сипаттайды; - Биосферадағы зат айналымын сызбада көрсетіп, түсіндіреді; |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқылым: Мәтінді жеке, жұппен, топпен оқи отырып зерделейді. Тыңдалым: бейнематериалдарды, бір-бірінің пікірлерін тыңдайды. Айтылым, жазылым: картаны, суреттерді қолдана отырып, биосфера қабығын ауызша және жазбаша сипаттайды. Негізгі сөздер мен тіркестер: биосфера, биосфера шекаралары, биоценоз, фотосинтез, биогеография, зат алмасу Талқылауға арналған тақырыптар: Биосфера Диалогқа арналған сұрақтар: Биосфера дегеніміз не? Биосфераның құрамы мен құрылымы қалай жіктеуге болады? Биосфераның шекаралары мен қасиеттерін қалай ажыратуға болады? Жазылымға арналған тапсырмалар: Басты термин сөздер мен тіркесті сөздерді жазып алу |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» идеясының аясында, қоршаған ортаны қорғау, құндылығымен байланыстыра отырып, биосфера қабатының адамзат баласына тигізетін пайдасын түсінуге баулу |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология, химия |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.3.3.8 – Дүниежүзілік мұхит проблемаларын топтастырып, шешу жолдарын ұсынады |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарлан ған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
2 минут
7 минут
15 минут |
Сыныпта ынтымақтастық атмосфераcын қалыптастыру Топтастыру: Cыныпты 4 топқа бөлемін. 1.Биоценоз; 2.Биогеография; 3.Биосфера; 4. Фотосинтез Бастапқы ынталандырушы материал Ұжымдық жұмыс Миға шабуыл стратегиясы бойынша мына төмендегі сұрақтарға жауап береді. 1.Биосфера дегеніміз не? 2. Биосфераның құрамы мен құрылымы қалай жіктеуге болады? 3. Биосфераның шекаралары мен қасиеттерін қалай ажыратуға болады? Топпен жұмыс «Ойды қорытындылау» әдісі Биосфераның құрамын, құрылымын, шекаралары мен қасиеттерін анықтай отырып, ойды қорытындылау әдісі бойынша сипаттама беріңіз.
Мына төмендегі критерилер бойынша ойды қорытындылау
Критерий:
Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау – Смайликтер бойынша бағалайды |
Таратпа материалдар арқылы
Суреттер, кестелер, дүниежүзінің физикалық картасы, слайд 1
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
10 минут
|
Жұппен жұмыс «Сандық диктант» әдісі бойынша глосарийлермен жұппен өзара пікірлесіп белгілеп, талдайды. Әрқайсысы жұппен берілген глосарийлер бойынша сандық диктант әдісімен жұппен орындайды.
Жауаптары:1 – E, 2 – C, 3 – F, 4 –D, 5 – A, 6 - B Критерий: - Тақырыпта кездесетін глосарийлерді анықтап, мағынасын өзара талдайды; Дескриптор: - Тақырыпта кездесетін глосарийлерді анықтай отырып, дәптерге жазып алады;
Қалыптастырушы бағалау – Гүлдер арқылы Оқушыларға қағаздан қиылған үш түсті гүл үлестіріледі. Олар сабақ қорытындысы бойынша жасыл түсті гүлді ең көп көмектескенге, сары гүлді ең сыпайы оқушыға, ал қызыл гүлді ең жақсы тыңдай білген балаға беруі керек. |
Сандық диктант кестесі
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы
6 минут
4 минут
1 минут
|
Жеке жұмыс
«Екі бөлімді күнделік» стратегиясы Шарты: «Екі бөлімді күнделік стратегиясы» бойынша әрқайсысы жеке қорытынды жасайды
Критерий: - Әрқайсысы жекелей тақырыпты қорытынды жасайды. Дескриптор: -Әрқайсысы жекелей сабаққа қорытынды жасай алады;
Қалыптастырушы бағалау – Бір ауыз сөз әдісі бойынша бағалайды Кері байланыс – «Бағалау терезесі» стратегиясы «Бағалау терезесі» стратегиясы арқылы сабақтан алған әсерлерін білдіреді.
Үйге тапсырма Биосфера қабығы туралы қосымша материал оқу
|
Кестелер, слайд 2
cлайд 3 |
||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














