Материалдар / Биотехнологиялық өндірістің жалпы сызбасы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Биотехнологиялық өндірістің жалпы сызбасы

Материал туралы қысқаша түсінік
Биология мұғалімдеріне
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
25 Сәуір 2021
1137
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқамерзімді жоспар

18-сабақ

Сабақтың тақырыбы: «Биотехнологиялық үдерістін жалпы сызбасы және биотехнологияда алынатын өнімдері (медицинада, өнеркәсіпте және ауылшаруашылықта). Инсулин өндірісі.»

Бөлім:

9.3E Микробиология және биотехнология

Педагогтің аты-жөні:

Ахметова Инкар Мнбаевна

Күні:19.03.


Сыныбы: 9

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Биотехнологиялық өндірістің жалп сызбасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.4.3.1 –биотехнологиялық үдерістің жалпы сызбасын сипаттау.

9.4.3.2 – биотехнологияда өндірілетін өнімдерге және инсулин өндіру жайлы айту.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:

Биотехнология үдерісін түсінеді.

Көпшілік оқушылар үшін:

Биотехнология әдісі арқылы алынатын өнімдерді сипаттай алады.

Кейбір оқушылар үшін:

Инсулин өндіру жолын түсіндіреді.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі:

Амандасу


Жаңа сабақ Сабақтың ортасы




Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

Видео көреді


Ойларын айту


1. тапсырма

Мозайка әдісі


Сурет қиындыларымен сөйлеу. Биотехнология әдісін

(Медицинада, өндірісте, ауылшаруашылығында) қолдану.


Дескриптор: Жалпы - 2 балл

  • Биотехнология әдісі арқылы алынатын өнімдерге мысалдар келтіреді.

  • Суретті ретімен орналастырады.



Кері байланыс

Диаграммаға апарып жабыстырады.

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.



Әр дұрыс жауапқа 1 балл.

1. Биотехнология ұғымы. (Биологиялық процестерді адам мақсатына сай өзгерту)

2. Биотехнология терминін қай жылы, кім ұсынған? (1919 ж К.Эрики)

3. Биотехнологияны ауылщаруашылығында қолдану, қойды клондауда ең алғаш алынған бұзау? (Ген бұзауы)

4.балдырлардың спирулина деген түрін алғаш қай елдің халқы азық ретінде қолданды. (Африка)

5. Биотехнология әдісі арқылы медицинада қандай дәрі дәрмектер жасалып, оны пайдаланды. (антибиотиктер, пеницилл)

6.Өсімдіктерді биотехнологиялық әдіс арқылы көбейтудің тиімділігі? (сапалы, вирустан таза, жоғары сұрыпты)

7. Зең саңырауқұлағын тамақ өндірісінде пайдалану. (Нан аштуда)

8. Инсулинді қанда шикі заттан өндіреді? (сиыр және шошқаның ұйқы безінен)

ДК экраны

9-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері



Дискриптор:

Жалпы - 8 балл

1. Сұрақтарға жауап береді

2. Мысал келтіріп талдай алады.

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Кері байланыс

«Баскетбол добы» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.


Оқушылар ойын жазып, талдап қай деңгейде тұрғанын карзенкеге допты салу арқылы көрсетеді

Мұғалім оқушыларды


1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.



Әр дұрыс жауапқа 1 балл.

1. Биотехнология ұғымы. (Биологиялық процестерді адам мақсатына сай өзгерту)

2. Биотехнология терминін қай жылы, кім ұсынған? (1919 ж К.Эрики)

3. Биотехнологияны ауылщаруашылығында қолдану, қойды клондауда ең алғаш алынған бұзау? (Ген бұзауы)

4.балдырлардың спирулина деген түрін алғаш қай елдің халқы азық ретінде қолданды. (Африка)

5. Биотехнология әдісі арқылы медицинада қандай дәрі дәрмектер жасалып, оны пайдаланды. (антибиотиктер, пеницилл)

6.Өсімдіктерді биотехнологиялық әдіс арқылы көбейтудің тиімділігі? (сапалы, вирустан таза, жоғары сұрыпты)

7. Зең саңырауқұлағын тамақ өндірісінде пайдалану. (Нан аштуда)

8. Инсулинді қанда шикі заттан өндіреді? (сиыр және шошқаның ұйқы безінен)















































Әр дұрыс жауапқа 1 балл.


1. Биотехнология ұғымы.


2. Биотехнология терминін қай жылы, кім ұсынған?



3. Биотехнологияны ауылщаруашылығында қолдану, қойды клондауда ең алғаш алынған бұзау?



4.балдырлардың спирулина деген түрін алғаш қай елдің халқы азық ретінде қолданды.



5. Биотехнология әдісі арқылы медицинада қандай дәрі дәрмектер жасалып, оны пайдаланды.



6.Өсімдіктерді биотехнологиялық әдіс арқылы көбейтудің тиімділігі?



7. Зең саңырауқұлағын тамақ өндірісінде пайдалану.



8. Инсулинді қанда шикі заттан өндіреді?







Әр дұрыс жауапқа 1 балл.


1. Биотехнология ұғымы.


2. Биотехнология терминін қай жылы, кім ұсынған?



3. Биотехнологияны ауылщаруашылығында қолдану, қойды клондауда ең алғаш алынған бұзау?



4.балдырлардың спирулина деген түрін алғаш қай елдің халқы азық ретінде қолданды.



5. Биотехнология әдісі арқылы медицинада қандай дәрі дәрмектер жасалып, оны пайдаланды.



6.Өсімдіктерді биотехнологиялық әдіс арқылы көбейтудің тиімділігі?



7. Зең саңырауқұлағын тамақ өндірісінде пайдалану.



8. Инсулинді қанда шикі заттан өндіреді?








Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!