|
Білім беру ұйымының атауы |
Қ.Қатықбаева атындағы №168 мектеп-гимназиясы |
|
|
Пәні |
Математика |
|
|
Ұзақ мерізмді жоспар |
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер |
|
|
Тақырыбы: |
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Кененбаева Нұрзия |
|
|
Күні, айы |
11.02.2025ж. |
|
|
Сыныбы 6 А,Ә,Б, В. |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушы саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.2.2.10
6.2.2.11 алгебралық
түрлендірулердің көмегімен теңсіздіктерді
6.2.2.12 теңсіздіктердің шешімдерін координаталық түзуде кескіндеу; 6.2.2.13 теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығы арқылы және берілген сан аралығын теңсіздік түрінде жазу; |
|
|
Сабақ мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Ұжымдық жұмыс. 2 минут
|
№1Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. ә) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеріп, олардың назарын аудару. б)Сыныпқа жағымды психологиялық ахуал тудыру. Оқушылардың көңіл-күйлерін анықтау мақсатында психологиялық треннинг өткіземін. Қағазды лақтыру арқылы бір-біріне жылы шырай танытып, жылы лебіздерін білдіреді. |
Амандасады. Сұрақтарға жауап береді. |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. Жылы шырай таныту |
Презентация Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамас |
||||
|
Үй тапсырмасын тексеру Жұптық жұмыс 2 минут |
№2« Көршіме сенемін» әдісімен үй жұмысын тексеремін. Өзім жауабын айтып, қандай жолмен шығарғанын талқылап айтамын. Мақсат: оқушылар алған білімдерін саралай білуге дағдыландыру. №952,953 |
Әр оқушы дұрыс жауабында қол көтеріп қанша есебі дұрыс болғанын айтады. |
Бірін-бірі бағалайды. Әр дұрыс жауапқа 1баллдан берілдеі. |
Оқулық математика. |
||||
|
Өткен сабақты қайталау Ұжымдық жұмыс. 5 минут
|
№3 «Миға шабуыл» әдісі wordwall.net қосымшасы арқылы ой қозғау сұрақтары арқылы жауап береді. Топпен талқылайды.
|
Тапсырманы орындау барысында тақырып бойынша қандай ережелерді пайдаланғанын түсіндіреді. |
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
https://wordwall.net/ru/resource/66780817 |
||||
|
Жаңа сабақ. Ұжымдық жұмыс. 5 минут
|
№4 ax >b немесе ax < b түріндегі теңсіздіктер бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер деп аталады, мұндағы a және b – кез келген сандар, a ≠ 0. x – айнымалы. Айнымалының теңсіздікті тура санды теңсіздікке айналдыратын мәнін бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің шешімі деп атайды. Мысалы, x + 6 < 18. x-тің орнына 2 санын қойса, онда 2 + 6 < 18, 8 < 18 дұрыс теңсіздігі шығады. x – теңсіздіктің шешімі. Теңсіздікті шешу – оның барлық шешімін табу немесе шешімдері болмайтынын дәлелдеу.
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. Жылы шырай таныту |
|
||||
|
Жаңа сабақты бекіту тапсырмасы 12 минут |
№5 954есеп, 955 есеп. 960 есеп,962 есептерініен 1 есептен шығарады. |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
Дескриптор: - берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шеше алады. «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. Жылы шырай таныту |
Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 жыл |
||||
|
Сергіту сәті 2 минут
|
№6 Қозғалыс ойыны? "Математикалық шапалақ" ойыны
? Мысал:
|
Оқушлар топпен шапалақтап белсенді қатысады. |
Нәтижелерді талқылау: Топтар кезекпен жауап береді және дұрыс жауаптар үшін ұпай жинайды.
|
Үлсетірмелі парақ |
||||
|
Ұжымдық жұмыс. 5 минут
|
№9 Сәйкестендіру тесті:
Дескриптор: - берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шеше алады. |
|
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру
|
|
||||
|
Сабақтың ортасы Өздік жұмыс Оқулықпен жұмыс 10 минут
|
№9 Жеке жұмыс. «Ортадағы қаламсап» әдісі арқылы жұмыс. Деңгейлеп тапсырма беріледі.
|
Оқушылар есепті шығарып болған соң, қаламсапты ортаға салады. Ұстаз кімнің қаламын алса, сол оқушы жауап береді.
|
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Қаламсап Оқулық 6 сынып |
||||
|
Сабақтың соңы Ұжымдық жұмыс.
4
минут |
№10 Сабақты бекітіп оқушылардан рефлекция аламын. . №11 Үйге тапсырма №956,961
№ 12 Сабақты қорытындылап, Кері байланысты оқуышылардан сандық әдісімен аламын |
Рефлекцияны оқушылар Санауышы (триггермен) береді Кері байланысқа сандық әдісімен береді.
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. Жылы шырай таныту
|
QRcode Көрнекілік үлестірмелі парақ Оқулық Математика 6 сынып |


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу
|
Білім беру ұйымының атауы |
Қ.Қатықбаева атындағы №168 мектеп-гимназиясы |
|
|
Пәні |
Математика |
|
|
Ұзақ мерізмді жоспар |
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер |
|
|
Тақырыбы: |
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Кененбаева Нұрзия |
|
|
Күні, айы |
11.02.2025ж. |
|
|
Сыныбы 6 А,Ә,Б, В. |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушы саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.2.2.10
6.2.2.11 алгебралық
түрлендірулердің көмегімен теңсіздіктерді
6.2.2.12 теңсіздіктердің шешімдерін координаталық түзуде кескіндеу; 6.2.2.13 теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығы арқылы және берілген сан аралығын теңсіздік түрінде жазу; |
|
|
Сабақ мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Ұжымдық жұмыс. 2 минут
|
№1Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. ә) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеріп, олардың назарын аудару. б)Сыныпқа жағымды психологиялық ахуал тудыру. Оқушылардың көңіл-күйлерін анықтау мақсатында психологиялық треннинг өткіземін. Қағазды лақтыру арқылы бір-біріне жылы шырай танытып, жылы лебіздерін білдіреді. |
Амандасады. Сұрақтарға жауап береді. |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. Жылы шырай таныту |
Презентация Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамас |
||||
|
Үй тапсырмасын тексеру Жұптық жұмыс 2 минут |
№2« Көршіме сенемін» әдісімен үй жұмысын тексеремін. Өзім жауабын айтып, қандай жолмен шығарғанын талқылап айтамын. Мақсат: оқушылар алған білімдерін саралай білуге дағдыландыру. №952,953 |
Әр оқушы дұрыс жауабында қол көтеріп қанша есебі дұрыс болғанын айтады. |
Бірін-бірі бағалайды. Әр дұрыс жауапқа 1баллдан берілдеі. |
Оқулық математика. |
||||
|
Өткен сабақты қайталау Ұжымдық жұмыс. 5 минут
|
№3 «Миға шабуыл» әдісі wordwall.net қосымшасы арқылы ой қозғау сұрақтары арқылы жауап береді. Топпен талқылайды.
|
Тапсырманы орындау барысында тақырып бойынша қандай ережелерді пайдаланғанын түсіндіреді. |
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
https://wordwall.net/ru/resource/66780817 |
||||
|
Жаңа сабақ. Ұжымдық жұмыс. 5 минут
|
№4 ax >b немесе ax < b түріндегі теңсіздіктер бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер деп аталады, мұндағы a және b – кез келген сандар, a ≠ 0. x – айнымалы. Айнымалының теңсіздікті тура санды теңсіздікке айналдыратын мәнін бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің шешімі деп атайды. Мысалы, x + 6 < 18. x-тің орнына 2 санын қойса, онда 2 + 6 < 18, 8 < 18 дұрыс теңсіздігі шығады. x – теңсіздіктің шешімі. Теңсіздікті шешу – оның барлық шешімін табу немесе шешімдері болмайтынын дәлелдеу.
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. Жылы шырай таныту |
|
||||
|
Жаңа сабақты бекіту тапсырмасы 12 минут |
№5 954есеп, 955 есеп. 960 есеп,962 есептерініен 1 есептен шығарады. |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
Дескриптор: - берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шеше алады. «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. Жылы шырай таныту |
Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 жыл |
||||
|
Сергіту сәті 2 минут
|
№6 Қозғалыс ойыны? "Математикалық шапалақ" ойыны
? Мысал:
|
Оқушлар топпен шапалақтап белсенді қатысады. |
Нәтижелерді талқылау: Топтар кезекпен жауап береді және дұрыс жауаптар үшін ұпай жинайды.
|
Үлсетірмелі парақ |
||||
|
Ұжымдық жұмыс. 5 минут
|
№9 Сәйкестендіру тесті:
Дескриптор: - берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шеше алады. |
|
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру
|
|
||||
|
Сабақтың ортасы Өздік жұмыс Оқулықпен жұмыс 10 минут
|
№9 Жеке жұмыс. «Ортадағы қаламсап» әдісі арқылы жұмыс. Деңгейлеп тапсырма беріледі.
|
Оқушылар есепті шығарып болған соң, қаламсапты ортаға салады. Ұстаз кімнің қаламын алса, сол оқушы жауап береді.
|
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Қаламсап Оқулық 6 сынып |
||||
|
Сабақтың соңы Ұжымдық жұмыс.
4
минут |
№10 Сабақты бекітіп оқушылардан рефлекция аламын. . №11 Үйге тапсырма №956,961
№ 12 Сабақты қорытындылап, Кері байланысты оқуышылардан сандық әдісімен аламын |
Рефлекцияны оқушылар Санауышы (триггермен) береді Кері байланысқа сандық әдісімен береді.
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. Жылы шырай таныту
|
QRcode Көрнекілік үлестірмелі парақ Оқулық Математика 6 сынып |


шағым қалдыра аласыз



















