|
Сабақ: қазақ тілі |
Мектеп: Т.Рысқұлов атын. мектеп-лицейі Мұғалімі: Аманкулова Роза |
||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Астана-мәдениет пен өнер ордасы (4 бөлім). (Сілтеме №545 бұйрық), («Мектеп» баспасы) |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Бір қаланың тарихы («Мектеп» баспасы,62-бет). |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
8-сынып |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
6.1.2.1 Әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог,монологтердегі (хабарландыру,жаңалық ) көтерілген мәселені талдау. 6.4.3.1 Неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Тілдік дағды: тыңдалым мен айтылым. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Неологизм,термин,диалект, кәсіби сөздер. Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты қандай темин сөздерді білесіңдер? 2.Диалекті сөз қай тақырыпта ,термин,кәсіби сөз қай тақырыпта көбірек қолданылады? 3. Аталған тақырыптарға диалог пен манолог құруда қандай ерекшеріктер байқадың ? |
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана. |
||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдысы |
Білу,түсіну,қолдану. |
||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Ортақ тақырыптарға негізделген пәндер (Әдебиет, тарих, т.б.) |
||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: 6.1.3.1.Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну ,детальді ақпаратты анықтау. 6.4.1.1 Тақырып бойынша жеке сөздер,бірге және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин. Мотивациялық кезең |
Шаттық шеңбер жасау арқылы психологиялық ахуал туғызу. 1 топ: «Бәйтерек» 2 топ: «Ханшатыр» 3 топ: «Опера- балет театры» Тыңдалым: «Әлемнің жеті кереметі» Бейнероликтен тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау. Бағытты сұраққа нақты жауап әдісі арқылы. Үй тапсырмасын пысықтау мақсатында «Жеті сұрақ» әдісін пайдалану. Ұяшықтан сан таңдап сұраққа жауап береді.
1.Әлемнің жеті кереметін атап бер(ерекше ұнайтыны). 2.Қазақстандағы қандай жеті кереметті білесің? 3.Жеті санымен қандай байланысы бар ? 4.Бейнероликтегі мәтін мазмұнынан детальді ақпаратты анықтадың? 5.Астананың іргетасы қай жылы қаланды? 6.Астанадағы көрікті ғимараттарды атап бер. 7.Астанадағы өнер ордалары туралы не білесің? ҚБ(Оқушылар мен мұғалім)Басбармақ арқылы Дескриптор: -Сұрақтарға нақты жауап бере алды. -мәтін мазмұнынан детальді ақпаратты анықтды.
|
бейнеролик |
|||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 15 мин.
Операциялық кезең
Сабақтың соңы 10 мин
|
1-тапсырма: Астана жайлы аудиовидео тыңдатамын. Тыңдалған мәтіннен Елордамыздың тарихы жайлы мәлімет алады. «Баспалдақ әдісі» арқылы тыңдалған мәтін бойынша топтар Астананың кешегі күні мен қазіргі трихы мен әлеуметтік-мәдени және ресми-іскери тақырыптар бойынша постер қорғау. Дескриптор -Аудиовизуалды тыңдалымды тыңдады. -Елорданың тарихы жайлы мәлімет айтты. -Әлеуметтік-мәдени және ресми-іскери тақырыпта өз ойларын ортаға салды. Кері байланыс: Көрші топтың жұмысын бағалау «Бас бармақ» әдісі арқылы ҚБ: (оқушы мен оқушы, мұғалім мен оқушы) көтерілген мәселені ортаға салады. 2-Тапсырма «Көршіңмен бөліс» әдісі арқылы Астана күніне орай өтетін «Жас қалам» атты мәдени тақырыпта (арнау өлең, мақала) хабарландыру жаза отырып, диалог құру. Дескриптор: -Неологизм, термин қолдана отырып хабарландыру жазды. -Жазба жұмысы барысында жанрлық ерекшелігін сақтап талдады. Хабарландыру жаза отырып, диалог құрды. Кері байланыс: ҚБ: (оқушы мен оқушы) Ым, ишара, мимика, эмоция арқылы бағалау. 3-тапсырма: «Ұшқыр ой» әдісі арқылы (топта) Көтерілген мәселеге байланысты монолог (диалект сөз, кәсіби сөздер, термин сөздерді кірістіре отырып...) жазу. 1- Қала тарихы туралы 2- Әлеуметтік-мәдени орталықтар туралы 3- Бүгінгі Астана Дескриптор: -Көтерілген мәселе бойынша монолог құрды. -Жеке жұмыс жасады. Кері байланыс (оқушы оқушы,оқушы мұғалім) ҚБ: (мұғалім мен оқушы) Басбармақ арқылы бағалау
|
1 топ: «Бәйтерек» 2 топ: «Ханшатыр» 3 топ: «опера- балет театры»
Аудиовизуалды тыңдалым, постер
Стикер т.б.
(оқушы мен оқушы) |
|||||||||||||||||||||||
|
Саралау
Рефлексиялық кезең 5 мин |
«Ыстық үстел» әдісі арқылы 1.Әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты қандай термин сөздерді білесіңдер? 2.Диалекті сөз қай тақырыпта ,термин,кәсіби сөз қай тақырыпта көбірек қолданылады?
|
Стикер т.б. |
|||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия 4 мин. |
|
Парақшалар |
|||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||
|
Қорытындылау |
Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз. Өз сабағыңыз бойнша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе не? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1: 2: |
|||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бір қаланың тарихы
Бір қаланың тарихы
|
Сабақ: қазақ тілі |
Мектеп: Т.Рысқұлов атын. мектеп-лицейі Мұғалімі: Аманкулова Роза |
||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Астана-мәдениет пен өнер ордасы (4 бөлім). (Сілтеме №545 бұйрық), («Мектеп» баспасы) |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Бір қаланың тарихы («Мектеп» баспасы,62-бет). |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
8-сынып |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
6.1.2.1 Әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог,монологтердегі (хабарландыру,жаңалық ) көтерілген мәселені талдау. 6.4.3.1 Неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Тілдік дағды: тыңдалым мен айтылым. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Неологизм,термин,диалект, кәсіби сөздер. Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты қандай темин сөздерді білесіңдер? 2.Диалекті сөз қай тақырыпта ,термин,кәсіби сөз қай тақырыпта көбірек қолданылады? 3. Аталған тақырыптарға диалог пен манолог құруда қандай ерекшеріктер байқадың ? |
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана. |
||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдысы |
Білу,түсіну,қолдану. |
||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Ортақ тақырыптарға негізделген пәндер (Әдебиет, тарих, т.б.) |
||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: 6.1.3.1.Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну ,детальді ақпаратты анықтау. 6.4.1.1 Тақырып бойынша жеке сөздер,бірге және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин. Мотивациялық кезең |
Шаттық шеңбер жасау арқылы психологиялық ахуал туғызу. 1 топ: «Бәйтерек» 2 топ: «Ханшатыр» 3 топ: «Опера- балет театры» Тыңдалым: «Әлемнің жеті кереметі» Бейнероликтен тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау. Бағытты сұраққа нақты жауап әдісі арқылы. Үй тапсырмасын пысықтау мақсатында «Жеті сұрақ» әдісін пайдалану. Ұяшықтан сан таңдап сұраққа жауап береді.
1.Әлемнің жеті кереметін атап бер(ерекше ұнайтыны). 2.Қазақстандағы қандай жеті кереметті білесің? 3.Жеті санымен қандай байланысы бар ? 4.Бейнероликтегі мәтін мазмұнынан детальді ақпаратты анықтадың? 5.Астананың іргетасы қай жылы қаланды? 6.Астанадағы көрікті ғимараттарды атап бер. 7.Астанадағы өнер ордалары туралы не білесің? ҚБ(Оқушылар мен мұғалім)Басбармақ арқылы Дескриптор: -Сұрақтарға нақты жауап бере алды. -мәтін мазмұнынан детальді ақпаратты анықтды.
|
бейнеролик |
|||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 15 мин.
Операциялық кезең
Сабақтың соңы 10 мин
|
1-тапсырма: Астана жайлы аудиовидео тыңдатамын. Тыңдалған мәтіннен Елордамыздың тарихы жайлы мәлімет алады. «Баспалдақ әдісі» арқылы тыңдалған мәтін бойынша топтар Астананың кешегі күні мен қазіргі трихы мен әлеуметтік-мәдени және ресми-іскери тақырыптар бойынша постер қорғау. Дескриптор -Аудиовизуалды тыңдалымды тыңдады. -Елорданың тарихы жайлы мәлімет айтты. -Әлеуметтік-мәдени және ресми-іскери тақырыпта өз ойларын ортаға салды. Кері байланыс: Көрші топтың жұмысын бағалау «Бас бармақ» әдісі арқылы ҚБ: (оқушы мен оқушы, мұғалім мен оқушы) көтерілген мәселені ортаға салады. 2-Тапсырма «Көршіңмен бөліс» әдісі арқылы Астана күніне орай өтетін «Жас қалам» атты мәдени тақырыпта (арнау өлең, мақала) хабарландыру жаза отырып, диалог құру. Дескриптор: -Неологизм, термин қолдана отырып хабарландыру жазды. -Жазба жұмысы барысында жанрлық ерекшелігін сақтап талдады. Хабарландыру жаза отырып, диалог құрды. Кері байланыс: ҚБ: (оқушы мен оқушы) Ым, ишара, мимика, эмоция арқылы бағалау. 3-тапсырма: «Ұшқыр ой» әдісі арқылы (топта) Көтерілген мәселеге байланысты монолог (диалект сөз, кәсіби сөздер, термин сөздерді кірістіре отырып...) жазу. 1- Қала тарихы туралы 2- Әлеуметтік-мәдени орталықтар туралы 3- Бүгінгі Астана Дескриптор: -Көтерілген мәселе бойынша монолог құрды. -Жеке жұмыс жасады. Кері байланыс (оқушы оқушы,оқушы мұғалім) ҚБ: (мұғалім мен оқушы) Басбармақ арқылы бағалау
|
1 топ: «Бәйтерек» 2 топ: «Ханшатыр» 3 топ: «опера- балет театры»
Аудиовизуалды тыңдалым, постер
Стикер т.б.
(оқушы мен оқушы) |
|||||||||||||||||||||||
|
Саралау
Рефлексиялық кезең 5 мин |
«Ыстық үстел» әдісі арқылы 1.Әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты қандай термин сөздерді білесіңдер? 2.Диалекті сөз қай тақырыпта ,термин,кәсіби сөз қай тақырыпта көбірек қолданылады?
|
Стикер т.б. |
|||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия 4 мин. |
|
Парақшалар |
|||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||
|
Қорытындылау |
Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз. Өз сабағыңыз бойнша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе не? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1: 2: |
|||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













