|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.2В |
||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Керімбаева Л.А. |
|||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: 24 |
Қатыспағандар:0 |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бір түзу бойымен денеге әрекет еткен күштерді қосу |
|||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.8 – күштерді берілген масштабта графикалық түрде көрсету; 7.2.2.9 – денеге әсер ететін және бір түзудің бойымен бағытталған күштердің тең әрекетті күшінің модулі мен бағытын анықтау |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Денеге әрекет ететін теңәрекетті күштер туралы түсінік алады. Көбі: Денеге бір түзудің бойымен әрекет ететін күштердің бағытын көрсете алады. Кейбірі: есепті қалай шығарғанын түсіндіре алады. |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Күштерді берілген масштабта көрсете алады. Берілген масштабтан күштің сандық мәнін анықтай алады. |
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Бір түзу бойымен денеге әрекет еткен күштердің қосылуын жазбаша көрсетеді және айтады.
Күш, теңәрекетті күш, Ньютон
Егер денеге бір бағытта күштер әрекет ететін болса ...... Егер денеге қарама-қарсы бағытта күштер әрекет ететін болса ...... Тең әрекетті күш деп ...... |
|||||||||||||||
|
Пәндік лексика және терминология |
||||||||||||||||
|
Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері |
||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана Жұмыла көтерген күш жеңіл демекші «2017-жыл ЭХСПО көрмесін өткізу» |
|||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, география |
|||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Күш - векторлық шама туралы біледі. |
|||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сәлемдесу, түгендеу. С
Өткен сабаққа шолу: «Допты тосып ал»
|
Суреттер
Доп |
|||||||||||||||
|
Қызығушылықты ояту: Болжау әдісі
Сұрақ:
Ендеше, денеге екі немесе бірнеше әрекет еткен күштерге тең болатын бір ғана күшпен алмастыруға болады. Қорытынды: Оны біз тең әрекетті күш деп атаймыз. Денеге әрекет ететін теңәрекет күштер туралы білейік.
Мәтінмен жұмыс: «Борт журналы» әдісі
Дескриптор: 1. Тең әрекет күштің анықтамасын біледі 2. Тең әрекетті күштің бағытын анықтайды. 3. Оны анықтайтын формуланы жазады. Есептер шығарайық. Тапсырма 1 Денеге бір түзудің бойымен бір бағытта екі күш әрекет етеді. Ғ1=50 Н, Ғ2=100 Н, Олардың тең әрекет күші неге тең?
Дескриптор:
Тапсырма 2 Берілген формулаға қарап, сызбасын сал
Күштер бір бағытта болса тең әрекетті табу үшін олар қосылады. Тапсырма 3 Денеге бір түзудің бойымен 10 кН және 35 кН екі күш әсер етеді. Осы күштерді олардың тең әсерлі күштері 25 кН және 45 кН-ға тең болғандағы жағдай үшін график түрінде кескіндеңіз.
Дескриптор:
Өзін-өзі бағалау: Тақтадағы есептің жауабымен салыстарады. Бүгінгі өткен сабақты қорытындылайық Егер денеге бір бағытта күштер әрекет ететін болса ...... Егер денеге қарама-қарсы бағытта күштер әрекет ететін болса ...... Тең әрекетті күш деп ......
|
Интербелсенді тақта, слайд
|
|||||||||||||||
|
Рефлексия «Жауап дәлелдемесі» рефлексиясы
3. Мен қиналған жоқпын ,себебі …….. |
Кері әсер парағы |
|||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||
|
Саралаудың әдіс-тәсілдерін қолдана отырып формативті бағалау жүргізілді
|
Өзара бағалау Өзін-өзі бағалау әдісі |
Техика қауіпсіздік ережесін сақтау |
||||||||||||||
|
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
||||||||||||||
|
Оқу мақсатына қол жеткізу үшін белсенді оқытудың «Борт журналы» әдісін, деңгейі әр түрлі есептерді орындайды. Соның нәтижесінде оқушылардың білу, түсіну, қолдану, талдау дағдылары дамиды. Саралаудың тәсілдері орындай отырып сыныптағы оқушылардың жұмыс істеу қарқындылығына қарай қосымша тапсырмалар беріледі. |
|
|
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бір түзу бойымен денеге әрекет еткен күштерді қосу
Бір түзу бойымен денеге әрекет еткен күштерді қосу
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.2В |
||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Керімбаева Л.А. |
|||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: 24 |
Қатыспағандар:0 |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бір түзу бойымен денеге әрекет еткен күштерді қосу |
|||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.8 – күштерді берілген масштабта графикалық түрде көрсету; 7.2.2.9 – денеге әсер ететін және бір түзудің бойымен бағытталған күштердің тең әрекетті күшінің модулі мен бағытын анықтау |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Денеге әрекет ететін теңәрекетті күштер туралы түсінік алады. Көбі: Денеге бір түзудің бойымен әрекет ететін күштердің бағытын көрсете алады. Кейбірі: есепті қалай шығарғанын түсіндіре алады. |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Күштерді берілген масштабта көрсете алады. Берілген масштабтан күштің сандық мәнін анықтай алады. |
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Бір түзу бойымен денеге әрекет еткен күштердің қосылуын жазбаша көрсетеді және айтады.
Күш, теңәрекетті күш, Ньютон
Егер денеге бір бағытта күштер әрекет ететін болса ...... Егер денеге қарама-қарсы бағытта күштер әрекет ететін болса ...... Тең әрекетті күш деп ...... |
|||||||||||||||
|
Пәндік лексика және терминология |
||||||||||||||||
|
Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері |
||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана Жұмыла көтерген күш жеңіл демекші «2017-жыл ЭХСПО көрмесін өткізу» |
|||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, география |
|||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Күш - векторлық шама туралы біледі. |
|||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сәлемдесу, түгендеу. С
Өткен сабаққа шолу: «Допты тосып ал»
|
Суреттер
Доп |
|||||||||||||||
|
Қызығушылықты ояту: Болжау әдісі
Сұрақ:
Ендеше, денеге екі немесе бірнеше әрекет еткен күштерге тең болатын бір ғана күшпен алмастыруға болады. Қорытынды: Оны біз тең әрекетті күш деп атаймыз. Денеге әрекет ететін теңәрекет күштер туралы білейік.
Мәтінмен жұмыс: «Борт журналы» әдісі
Дескриптор: 1. Тең әрекет күштің анықтамасын біледі 2. Тең әрекетті күштің бағытын анықтайды. 3. Оны анықтайтын формуланы жазады. Есептер шығарайық. Тапсырма 1 Денеге бір түзудің бойымен бір бағытта екі күш әрекет етеді. Ғ1=50 Н, Ғ2=100 Н, Олардың тең әрекет күші неге тең?
Дескриптор:
Тапсырма 2 Берілген формулаға қарап, сызбасын сал
Күштер бір бағытта болса тең әрекетті табу үшін олар қосылады. Тапсырма 3 Денеге бір түзудің бойымен 10 кН және 35 кН екі күш әсер етеді. Осы күштерді олардың тең әсерлі күштері 25 кН және 45 кН-ға тең болғандағы жағдай үшін график түрінде кескіндеңіз.
Дескриптор:
Өзін-өзі бағалау: Тақтадағы есептің жауабымен салыстарады. Бүгінгі өткен сабақты қорытындылайық Егер денеге бір бағытта күштер әрекет ететін болса ...... Егер денеге қарама-қарсы бағытта күштер әрекет ететін болса ...... Тең әрекетті күш деп ......
|
Интербелсенді тақта, слайд
|
|||||||||||||||
|
Рефлексия «Жауап дәлелдемесі» рефлексиясы
3. Мен қиналған жоқпын ,себебі …….. |
Кері әсер парағы |
|||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||
|
Саралаудың әдіс-тәсілдерін қолдана отырып формативті бағалау жүргізілді
|
Өзара бағалау Өзін-өзі бағалау әдісі |
Техика қауіпсіздік ережесін сақтау |
||||||||||||||
|
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
||||||||||||||
|
Оқу мақсатына қол жеткізу үшін белсенді оқытудың «Борт журналы» әдісін, деңгейі әр түрлі есептерді орындайды. Соның нәтижесінде оқушылардың білу, түсіну, қолдану, талдау дағдылары дамиды. Саралаудың тәсілдері орындай отырып сыныптағы оқушылардың жұмыс істеу қарқындылығына қарай қосымша тапсырмалар беріледі. |
|
|
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
урет
бойынша топқа бөліну















