|
Мектеп |
Шоқан Уәлиханов атындағы орта мек мектебі |
||||
|
Бөлім |
Мамандықтар әлемі |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Л.Бектасова |
||||
|
Күні: |
9.12.2024ж |
||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№55 Біріккен сөздер 35-39 жаттығулар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.4.1 - мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау 4.4.2.1* - күрделі сөздердің түрлерін ажырата алу (біріккен сөз, қос сөз, қысқарған сөз) |
||||
|
Сабақтың мақсаты/критерийі |
Мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдайды Күрделі сөздердің түрлерін ажырата алады (біріккен сөз, қос сөз, қысқарған сөз) |
||||
|
Құндылыққа баулу |
Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.Құндылық: бірлік және ынтымақ бірлескен жетістіктерге ұмтылу және ұжымдық күш жігерді ынталандыру |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақ тың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін ширату жаттығуларын жасату. Күн жарығын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай қаламын Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді Болып кетер сонда менің жан-жағым! Үй тапсырмасын сұрау 32-жаттығу.Өлеңді мәнерлеп оқы. Өлең не туралы? Өлең Жезқазған туралы. - Өлеңнен біріккен сөзді тауып, оның қалай жасалғанын түсіндір. Жезқазған біріккен сөз. Себебі жез зат есім болса, қазған етістік болып тұр. -Мыстан не жасайды? Дереккөздерден сұрақтың жауабын тауып, жаз. Мысты тамақ істеу табаларын жасауда, электр схемалары мен өткізгіштерін жасауда, су жүргізу жүйелерінде және жылыту құралдарын жасауда қолданады. |
Мұғалімнің тапсырмасын орындайды. |
ҚБ «Білім тамшысы»
Дескриптор:тапсырманы орындайды 1 балл
|
компьютер, модем, теледидар, ұялы телефон суреттері |
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 35,36 - тапсырма Жұптық жұмыс «Мен білемін!» әдісі ОДД:білу,түсіну,қолдану Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.Құндылық: бірлік және ынтымақ бірлескен жетістіктерге ұмтылу және ұжымдық күш жігерді ынталандыру Нұсқау Максим Зверевтің "Мен қалай жазушы болдым?" мәтінін түсініп оқы.
Мәтіндегі негізгі ой мен тақырыптың не туралы екенін анықта. Мәтіндегі негізгі ой мен тақырып бала Максимнің оқуға және табиғатқа деген құштарлығы. Жазушылыққа бет бұруы. Мәтіннің соңғы бөлігіне ат қой. Қойған атың негізгі ойдың қысқаша атауы екенін дәлелде. Мәтіннің соңғы бөлігінің аты "Максим ғалым-зоолог". Мәтіннен біріккен сөзі бар сөйлемді тауып жаз. Жаздыгүні тал түсте иісі аңқыған пішен маясының төбесіне шықтым. Ол кісі оқып шықты да, көзілдірігімнің үстінен маған таңдана қарады.
Мәтінге қатысты парталасыңның пікірін білу үшін сұрақтар құрастыр. Сұраққа жауап беруге дайындал. Бала Максимнің қай қасиеті оны жазушылыққа әкелді? -Максимнің табиғатқа қызығушылығы. Максим ең алғаш жазған әңгімесін кімге көрсетеді? -Әкесіне көрсетеді. Максимнің табиғат жайында неше кітабы бар? -120 кітабы бар. Сұрақтарыңды, олардың жауаптарын жаз. |
Мәтінін түсініп оқиды. Мәтіндегі негізгі ой мен тақырыптың не туралы екенін анықтайды. Мәтіннің соңғы бөлігіне ат қояды. Қойған аты негізгі ойдың қысқаша атауы екенін дәлелдейді. Мәтіннен біріккен сөзі бар сөйлемді тауып жазады.
|
Дескриптор: Мәтінін түсініп оқиды.1балл Мәтіндегі негізгі ой мен тақырыптың не туралы екенін анықтайды.1балл Мәтіннің соңғы бөлігіне ат қояды.1 балл Қойған аты негізгі ойдың қысқаша атауы екенін дәлелдейді.1балл Мәтіннен біріккен сөзі бар сөйлемді тауып жазады. 1балл Мәтінге қатысты парталасыңның пікірін білу үшін сұрақтар құрастырады. Сұраққа жауап беруге дайындалады.1балл |
Оқулық, дәптер |
|
|
5 мин |
Сергіту сәті |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
|
|
10 мин |
ҚБ 37-тапсырма Жұптық жұмыс «Сәйкестендір» әдісі ОДД:білу.түсіну Жазушы болу үшін қажетті қадамдарды мәтінге сүйеніп, толықтырып жаз. 1. Болашақ жазушы көп оқуы, үйренуі керек. 2.Жазуға деген ынтасы болуы керек. 3. Алдына мақсат қоя білуі керек. 4. Ерінбей еңбек етуі қажет.
|
Жазушы болу үшін қажетті қадамдарды мәтінге сүйеніп, толықтырып жазады. |
Бағалау критерийі Күрделі сөздердің түрлерін ажырата алады Дескриптор Жазушы болу үшін қажетті қадамдарды мәтінге сүйеніп, толықтырып жазады. 1балл |
оқулық
|
|
|
10 мин |
ҚБ38 -тапсырма ОДД:білу.түсіну «Ойлан,жұптас,талқыла» әдісі Берілген біріккен сөзді пайдаланып, сурет бойынша сөйлемдер құрап жаз.
Жүсіпбек Аймауытов -қазақтың көрнекті жазушысы, драматург, публицист.Ол "Ақбілек" романын жазған. Жүсіпбек сөзінің айтылуы мен жазылуын салыстыр. Жүсіпбек -Жүсіппек Жүсіпбек сөзінің қандай сөздерден құралғанын айт. Олардың дыбыстық құрамында болған өзгерісті байқа. Жүсіп+бек Көшіріп жазады |
Біріккен сөзді пайдаланып, сурет бойынша сөйлемдер құрап жазады.Жүсіпбек сөзінің айтылуы мен жазылуын салыстырады. Жүсіпбек сөзінің қандай сөздерден құралғанын айтады Олардың дыбыстық құрамында болған өзгерісті түсіндіреді. |
Бағалау критерийі Тірексөздер мен жоспарды пайдалана отырып монолог құрайды Дескриптор: біріккен сөзді пайдаланып, сурет бойынша сөйлемдер құрап жазады.1балл Жүсіпбек сөзінің айтылуы мен жазылуын салыстырады. Жүсіпбек сөзінің қандай сөздерден құралғанын айтады 1 балл |
|
|
|
Сабақ тың соңы 5 мин |
-Бүгін қандай тақырып өттіңдер? -Сабақтың мақсаты қалай? Рефлексия: «Білім құтысы»
Үй тапсырмасы 39 жаттығу |
Сабаққа кері байланыс жасайды. Жинаған балдары бойынша рефлексия жасайды. Үй тапсырмасын жазып алады
|
|
|
|
Тексерілді:----------------Г.Меймашева
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Біріккен сөздер.35-39 жаттығулар.Қазақ тілі 4 сынып
Біріккен сөздер.35-39 жаттығулар.Қазақ тілі 4 сынып
|
Мектеп |
Шоқан Уәлиханов атындағы орта мек мектебі |
||||
|
Бөлім |
Мамандықтар әлемі |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Л.Бектасова |
||||
|
Күні: |
9.12.2024ж |
||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№55 Біріккен сөздер 35-39 жаттығулар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.4.1 - мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау 4.4.2.1* - күрделі сөздердің түрлерін ажырата алу (біріккен сөз, қос сөз, қысқарған сөз) |
||||
|
Сабақтың мақсаты/критерийі |
Мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдайды Күрделі сөздердің түрлерін ажырата алады (біріккен сөз, қос сөз, қысқарған сөз) |
||||
|
Құндылыққа баулу |
Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.Құндылық: бірлік және ынтымақ бірлескен жетістіктерге ұмтылу және ұжымдық күш жігерді ынталандыру |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақ тың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін ширату жаттығуларын жасату. Күн жарығын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай қаламын Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді Болып кетер сонда менің жан-жағым! Үй тапсырмасын сұрау 32-жаттығу.Өлеңді мәнерлеп оқы. Өлең не туралы? Өлең Жезқазған туралы. - Өлеңнен біріккен сөзді тауып, оның қалай жасалғанын түсіндір. Жезқазған біріккен сөз. Себебі жез зат есім болса, қазған етістік болып тұр. -Мыстан не жасайды? Дереккөздерден сұрақтың жауабын тауып, жаз. Мысты тамақ істеу табаларын жасауда, электр схемалары мен өткізгіштерін жасауда, су жүргізу жүйелерінде және жылыту құралдарын жасауда қолданады. |
Мұғалімнің тапсырмасын орындайды. |
ҚБ «Білім тамшысы»
Дескриптор:тапсырманы орындайды 1 балл
|
компьютер, модем, теледидар, ұялы телефон суреттері |
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 35,36 - тапсырма Жұптық жұмыс «Мен білемін!» әдісі ОДД:білу,түсіну,қолдану Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.Құндылық: бірлік және ынтымақ бірлескен жетістіктерге ұмтылу және ұжымдық күш жігерді ынталандыру Нұсқау Максим Зверевтің "Мен қалай жазушы болдым?" мәтінін түсініп оқы.
Мәтіндегі негізгі ой мен тақырыптың не туралы екенін анықта. Мәтіндегі негізгі ой мен тақырып бала Максимнің оқуға және табиғатқа деген құштарлығы. Жазушылыққа бет бұруы. Мәтіннің соңғы бөлігіне ат қой. Қойған атың негізгі ойдың қысқаша атауы екенін дәлелде. Мәтіннің соңғы бөлігінің аты "Максим ғалым-зоолог". Мәтіннен біріккен сөзі бар сөйлемді тауып жаз. Жаздыгүні тал түсте иісі аңқыған пішен маясының төбесіне шықтым. Ол кісі оқып шықты да, көзілдірігімнің үстінен маған таңдана қарады.
Мәтінге қатысты парталасыңның пікірін білу үшін сұрақтар құрастыр. Сұраққа жауап беруге дайындал. Бала Максимнің қай қасиеті оны жазушылыққа әкелді? -Максимнің табиғатқа қызығушылығы. Максим ең алғаш жазған әңгімесін кімге көрсетеді? -Әкесіне көрсетеді. Максимнің табиғат жайында неше кітабы бар? -120 кітабы бар. Сұрақтарыңды, олардың жауаптарын жаз. |
Мәтінін түсініп оқиды. Мәтіндегі негізгі ой мен тақырыптың не туралы екенін анықтайды. Мәтіннің соңғы бөлігіне ат қояды. Қойған аты негізгі ойдың қысқаша атауы екенін дәлелдейді. Мәтіннен біріккен сөзі бар сөйлемді тауып жазады.
|
Дескриптор: Мәтінін түсініп оқиды.1балл Мәтіндегі негізгі ой мен тақырыптың не туралы екенін анықтайды.1балл Мәтіннің соңғы бөлігіне ат қояды.1 балл Қойған аты негізгі ойдың қысқаша атауы екенін дәлелдейді.1балл Мәтіннен біріккен сөзі бар сөйлемді тауып жазады. 1балл Мәтінге қатысты парталасыңның пікірін білу үшін сұрақтар құрастырады. Сұраққа жауап беруге дайындалады.1балл |
Оқулық, дәптер |
|
|
5 мин |
Сергіту сәті |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
|
|
10 мин |
ҚБ 37-тапсырма Жұптық жұмыс «Сәйкестендір» әдісі ОДД:білу.түсіну Жазушы болу үшін қажетті қадамдарды мәтінге сүйеніп, толықтырып жаз. 1. Болашақ жазушы көп оқуы, үйренуі керек. 2.Жазуға деген ынтасы болуы керек. 3. Алдына мақсат қоя білуі керек. 4. Ерінбей еңбек етуі қажет.
|
Жазушы болу үшін қажетті қадамдарды мәтінге сүйеніп, толықтырып жазады. |
Бағалау критерийі Күрделі сөздердің түрлерін ажырата алады Дескриптор Жазушы болу үшін қажетті қадамдарды мәтінге сүйеніп, толықтырып жазады. 1балл |
оқулық
|
|
|
10 мин |
ҚБ38 -тапсырма ОДД:білу.түсіну «Ойлан,жұптас,талқыла» әдісі Берілген біріккен сөзді пайдаланып, сурет бойынша сөйлемдер құрап жаз.
Жүсіпбек Аймауытов -қазақтың көрнекті жазушысы, драматург, публицист.Ол "Ақбілек" романын жазған. Жүсіпбек сөзінің айтылуы мен жазылуын салыстыр. Жүсіпбек -Жүсіппек Жүсіпбек сөзінің қандай сөздерден құралғанын айт. Олардың дыбыстық құрамында болған өзгерісті байқа. Жүсіп+бек Көшіріп жазады |
Біріккен сөзді пайдаланып, сурет бойынша сөйлемдер құрап жазады.Жүсіпбек сөзінің айтылуы мен жазылуын салыстырады. Жүсіпбек сөзінің қандай сөздерден құралғанын айтады Олардың дыбыстық құрамында болған өзгерісті түсіндіреді. |
Бағалау критерийі Тірексөздер мен жоспарды пайдалана отырып монолог құрайды Дескриптор: біріккен сөзді пайдаланып, сурет бойынша сөйлемдер құрап жазады.1балл Жүсіпбек сөзінің айтылуы мен жазылуын салыстырады. Жүсіпбек сөзінің қандай сөздерден құралғанын айтады 1 балл |
|
|
|
Сабақ тың соңы 5 мин |
-Бүгін қандай тақырып өттіңдер? -Сабақтың мақсаты қалай? Рефлексия: «Білім құтысы»
Үй тапсырмасы 39 жаттығу |
Сабаққа кері байланыс жасайды. Жинаған балдары бойынша рефлексия жасайды. Үй тапсырмасын жазып алады
|
|
|
|
Тексерілді:----------------Г.Меймашева
шағым қалдыра аласыз
















