Күні:04.03.2017 Математика
пәнінің
мұғалімі:БалдиковаА.Б.
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
-
7-сынып
-
Рационал
бөлшектерді
қосу мен азайтуға
есептер шығару
|
-
8-сынып
-
Квадраттық
функция
тақырыбын
қайталау.
|
Сабақтың
мақсаты:
|
|
|
Күтілетін
нәтиже:
|
|
|
Сабақтың
түрі:
|
|
|
Сабақтың
әдіс-тәсілі:
|
|
|
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру
|
“Көңіл-күй”
стратегиясы.
|
2. Қызығушылықты
ояту. “Ой шақыру”
|
|
|
Мотивация
кезеңі
|
Оқушыларды сабақтың жоспарымен
және бағалау критерийлерімен
таныстыру.
|
3. Мағынаны
тану
|
Оқулықпен
жұмыс
|
-
1. Рационал бөлшек
дегеніміз не?
-
2.Рационал
бөлшектердің негізгі қасиеті
қандай?
-
3.Рационал
бөлшектерге қандай амалдар қолдануға
болады?
-
4.Бөлімдері бірдей
рационал бөлшектерді қосу мен азайту ережесі
қандай?
-
5. Бөлімдері әртүрлі
бөлшектерді қалай қосады, қалай азайтады?
|
-
1.Квадраттық функция
дегеніміз қандай функция?
-
2.Берілген
функциялардың қайсысы квадраттық
функция?
-
3.Квадраттық
функциядағы а коэффициенті нені
білдіреді?
Жауаптары:
1.У=ах²+вх+с түріндегі функцияны квадраттық
функция деп атайды.
2.
У=ах²
3.а>0, тармағы
жоғары,А<0 тармағы төмен
5.
В
6,в
|
Модульдік схема
толтыру.
Есептер
шығару
-
№514(2,4)
-
№517(1,3)
-
№518(2,4)
|
А.
|
|
В. а) у=(х-3)2
ә) у=х2-2
б)
у=(х+3)2+2
|
|
Топпен
жұмыс
|
|
-
У=(х+2)²-3;(Р)
-
у =(х+1)²-4(Ү)
-
у =(х+4)²+1(д)
-
у =(х-3)²-3(л)
-
у =(х-1)²-9(е)
-
у =(х-2)²+1(г)
|
4.Ой толғаныс. Венн
диаграммасы
|
|
|
5.Рефлексия
|
-
Мен
сабақта......үйрендім
-
Маған .......қызықты
болды
-
Әлі де.......
Үйренгім келеді.
|
|
6.
Бағалау
|
Бағалау парағы
(7-8с)
|
7. Үйге
тапсырма
|
|
|
Табыс
критерийі
|
1
|
2
|
3
|
Квадраттық функция анықтамасын
айтып формуласын жазады,графигін
салады
|
Анықтамасын
|
Анықтамасын,формуласын
|
Анықтамасын, формуласын,
графигін
|
Квадраттық функцияны а
коэффициентін біледі, а-ны 0-мен салыстырады, тармағын
ажыратады.
|
а коэффициентін
біледі.
|
а>0
а<0 екенін
айтады.
|
а>0
а<0 қарай парабола тармағын
ажыратады.
|
Квадраттық функцияның графигі
параболаның төбелерінанықтап, тармақтарын ажырата
алады.
|
Төбелерін
анықтайды
|
төбелерін анықтап,тармақтарын
ажыратады
|
Төбелерін анықтап,тармақтарын
ажырата отырып,графигін салады
|
Квадраттық функция түрлерін
бір-бірінен ажыратады.
|
Айырмашылығын
айтса
|
Айырмашылығы
менұқсастығын
|
Айырмашылығымен
ұқсастығынайтып, жеке-жеке сипаттама берсе
|
Квадраттық функцияның графигін
салады, түрлендіре біледі, негізгі ой түйеді.
|
Графигін
салады
|
Графигін
салып,түрлендіреді
|
Графигін
салып,түрлендіріп,негізгі ойын айтады
|
Табыс
критерийі
|
1
|
2
|
3
|
Рационал бөлшектің анықтамасын
біледі,қасиетін айтады, мысал келтіреді.
|
Анықтамасын
айтса
|
Анықтамасын біліп,қасиетін
айтса
|
Рационал бөлшектің анықтамасын
біледі,қасиетін айтады, мысал келтірсе.
|
Рационал өрнектің схемасын
толтырып,
жеке-жеке тоқталып, мысал
келтіреді.
|
1-2 тапсырмасын
толтырса
|
3-4 тапсырмасын
толтырса
|
5-6 тапсырмасын толтырып,мысал
келтірсе
|
Бөлімдері бірдей бөлшекті қосу
мен азайту ережесін қолданып, есеп шығарып, шығару жолын
түсіндіреді.
|
Тек ережені
қолданса
|
Ережені қолданып, есеп шығару
жолын түсіндіре алмаса
|
Ережені қолданып, есеп шығару
жолын түсіндіре алса.
|
Бөлімдері әртүрлі бөлшекті
қосу мен азайту ережесін қолданып, есеп шығарып, шығару жолын
түсіндіреді.
|
Тек ережені
қолданса
|
Ережені қолданып, есеп шығару
жолын түсіндіре алмаса
|
Ережені қолданып, есеп шығару
жолын түсіндіре алса.
|
Рационал бөлшекті жай
бөлшекпен салыстырады.
|
Айырмашылығын
айтса
|
Айырмашылығы
менұқсастығын
|
Айырмашылығымен
ұқсастығынайтып, жеке-жеке сипаттама берсе
|