|
Бөлім: |
Мәтіндік есептер |
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Мәлік Гүлімай Мұқанбедуллақызы |
|||||
|
Күні: |
18.01.23 |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: 14 (ЕБҚ-1) |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.5.1.3 жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару (мысалы, бірлесіп жұмыс жасауға қатысты есептер және тағы басқа); |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану арқылы мәтінді есептерді шығарады |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Қолдану |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 6 минут |
- амандасу; - оқушыларды түгендеу; - өткен сабаққа шолу; - сергіту сәті «Математикалық тілек» Өткен сабақты еске түсіру. «Миға шабуыл» әдісі бойынша.
1
|
- амандасу; - жинақталу, -оқулықтарын дайындау; - сыныптасына жылы лебіз айту. Қойылған сұрақтарға жылдам жауап береді. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы». Дескриптор:
|
5 сынып оқулығы. 2- бөлім. |
||
|
Сабақтың ортасы: 13 минут 10 минут 13 минут |
Тапсырма №1: (Ж) «Кім жылдам?» әдісі: 1. Бассейн бір құбыр арқылы 12 сағатта, ал екінші құбыр арқылы 24 сағатта толады. Егер бассейн екі құбырдан қатар толтырылса, неше сағатта толады? (8 сағат) 2. Шебер барлық жұмысты 4 сағатта жасайды, ал оқушысымен бірге 3 сағатта жасайды. Егер оқушысы өз бетімен жұмыс жасаса, осы жұмысты қанша уақытта жасайды? (12 сағат) 3. Бір шебер барлық тапсырысты 30 сағатта, ал екінші шебер 15 сағатта жасайды. Шеберлер бірігіп тапсырысты неше сағатта жасайды? (10 сағат) 4. Бір бригада жолды 30 күнде жөндейді, ал екі бригада бірігіп 20 күнде жөндей алады. Екінші бригаданың өзі жолды қанша күнде жөндейді? (12 сағат) ЕБҚ: Берілген суреттерді санына сәйкес сәйкестендіріңіз
Тапсырма №2: (ЖЖ) «Ойлан және жұптас» әдісі. Оқулықтан №703 есеп. Үйме шөпті ат бір ай жейді, ешкі екі ай жейді, ал қой үш ай жейді. Егер осы шөпті ат, ешкі және қой үшеуі де бірге жесе, олар неше ай жер еді? Есепті кестені толтыру арқылы шығарыңыз. Тапсырма №3: (Т) «Мозаика» әдісі. Әр топқа жеке файл беріледі. Кесіп дайындалған суреттерді құрастырады. Пайда болған суреттің екінші жағында есеп берілген. Есеп: І
топ:( 1 ІІ
топ: ( 1 ІІІ
топ:( 2 ЕБҚ: Геометриялық фигуралардан құралған жануар суретін бояп,фигуралардың атауын атаңыз. Берілген суретте қандай жануар бейнеленгенін ажыратыңыз. Қосымша есеп: Тапсырма №4: (ЖЖ) «Әңгімелесетін әріптестер» әдісі: Сұрақтарға жауап беру арқылы есепті құрастырады.
|
Берілген есептердің моделін құрып,жай бөлшектерге амалдар қолданады. Суреттерді санына сәйкес сәйкестендіреді. Есепті жұбымен ақылдаса отырып шығарады. Есептің моделін құрып, кестені толтырады. Кесте бойынша есептің мәнін табады. Кесілген сурет қиындыларынан суретті құрастырып, есептерді амалдап шығарады. Әр амалды әр топ мүшесі шығарады. Суретті бояп, фигураларды ажыратады. Бейнелеген жануарды айтады Берілген сұрақтарға жауап беру арқылы есеп құрастырып, есепті шығарады. Жұбымен есепті түсіндіреді. |
Дескриптор: - есепті шығару жоспарын құрастырады (1 ұпай) - бөлімдері әр түрлі бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреді (1 ұпай) -бөлшектерді азайтады; -бөлшектерді қосады; - мәтін есептің шешімін табады (1 ұпай) Дескриптор: -1 санына сәйкес суреттерді анықтайды; -2 санына сәйкес суреттерді анықтайды; -3 санына сәйкес суреттерді анықтайды; -4 санына сәйкес суреттерді анықтайды; -5 санына сәйкес суреттерді анықтайды; -6 санына сәйкес суреттерді анықтайды. Дескриптор:
Дескриптор: -суретті құрастырады; -жай бөлшектерді қосу амалын орындайды; - жай бөлшектерді көбейту амалын орындай; - жай бөлшектерді бөлу амалын орындайды; -жай бөлшектерді азайту амалын орындайды; -амалдарды дұрыс ретімен орындайды; -есептің шешімін табады. Дескриптор: -берілген суретті бояйды; -суретте берілген геометриялық фигураларды ажыратады; -суретте бейнеленген жануарды табады. Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді; -есеп құрастырады; -есептің жауабын табады. |
Қосымша 1 Қосымша 2 Қосымша 3 Қосымша 4 Қосымша 5 |
||
|
Сабақтың соңы: 3 минут |
Кері байланыс «Сөйлемді аяқтау» әдісі Мен үшін қиын болды... Мен түсіндім, үйрендім... Мені таңқалдырды... Алдағы уақытта.... Үйге тапсырма: 707 есеп |
Берілген карточкаларға өз пікірлерін жазады. |
|
Қосымша 6 |
||
|
Бағалау кестесі |
«1» |
«2» |
«3» |
«4» |
«5» |
«6» |
«7» |
«8» |
«9» |
«10» |
|
балл |
1 |
2 |
3 |
4-5 |
6 |
7-8 |
9 |
10-11 |
12 |
13-14 |
|
ЕБҚ балы |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
Қосымша 1
ЕБҚ: Берілген суреттерді санына сәйкес сәйкестендіріңіз

Қосымша 2
|
Үй жануары |
Үйме шөптің көлемі |
Жіберілген уақыт, ай |
Өнімділігі |
|
Ат |
|
|
|
|
Ешкі |
|
|
|
|
Қой |
|
|
|
Қосымша 3
І топ:( 1
=
ІІ топ: ( 1
=
ІІІ топ:( 2
=
Қосымша 4
Сұрақтарға жауап беру арқылы есепті құрастыраңыз және шығарыңыз
-
Сіз аққаланы неше минутта жасай аласыз?
-
Сіз аққаланы кіммен бірігіп жасағыңыз келеді?
-
Сол жақын адамыңыз жалғыз өзі неше минутта аққаланы жасайды деп ойлайсыз?
-
Сіз жақын адамыңызбен аққаланы бірігіп жасайтын болсаңыз неше минутта жасайсыздар?
Қосымша 5

Қосымша 6
Кері байланыс. Сөйлемді аяқтаңыз
Мен үшін қиын болды...
Мен түсіндім, үйрендім...
Мені таңқалдырды...
Алдағы уақытта....
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер
Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер
|
Бөлім: |
Мәтіндік есептер |
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Мәлік Гүлімай Мұқанбедуллақызы |
|||||
|
Күні: |
18.01.23 |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: 14 (ЕБҚ-1) |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.5.1.3 жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару (мысалы, бірлесіп жұмыс жасауға қатысты есептер және тағы басқа); |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану арқылы мәтінді есептерді шығарады |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Қолдану |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 6 минут |
- амандасу; - оқушыларды түгендеу; - өткен сабаққа шолу; - сергіту сәті «Математикалық тілек» Өткен сабақты еске түсіру. «Миға шабуыл» әдісі бойынша.
1
|
- амандасу; - жинақталу, -оқулықтарын дайындау; - сыныптасына жылы лебіз айту. Қойылған сұрақтарға жылдам жауап береді. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы». Дескриптор:
|
5 сынып оқулығы. 2- бөлім. |
||
|
Сабақтың ортасы: 13 минут 10 минут 13 минут |
Тапсырма №1: (Ж) «Кім жылдам?» әдісі: 1. Бассейн бір құбыр арқылы 12 сағатта, ал екінші құбыр арқылы 24 сағатта толады. Егер бассейн екі құбырдан қатар толтырылса, неше сағатта толады? (8 сағат) 2. Шебер барлық жұмысты 4 сағатта жасайды, ал оқушысымен бірге 3 сағатта жасайды. Егер оқушысы өз бетімен жұмыс жасаса, осы жұмысты қанша уақытта жасайды? (12 сағат) 3. Бір шебер барлық тапсырысты 30 сағатта, ал екінші шебер 15 сағатта жасайды. Шеберлер бірігіп тапсырысты неше сағатта жасайды? (10 сағат) 4. Бір бригада жолды 30 күнде жөндейді, ал екі бригада бірігіп 20 күнде жөндей алады. Екінші бригаданың өзі жолды қанша күнде жөндейді? (12 сағат) ЕБҚ: Берілген суреттерді санына сәйкес сәйкестендіріңіз
Тапсырма №2: (ЖЖ) «Ойлан және жұптас» әдісі. Оқулықтан №703 есеп. Үйме шөпті ат бір ай жейді, ешкі екі ай жейді, ал қой үш ай жейді. Егер осы шөпті ат, ешкі және қой үшеуі де бірге жесе, олар неше ай жер еді? Есепті кестені толтыру арқылы шығарыңыз. Тапсырма №3: (Т) «Мозаика» әдісі. Әр топқа жеке файл беріледі. Кесіп дайындалған суреттерді құрастырады. Пайда болған суреттің екінші жағында есеп берілген. Есеп: І
топ:( 1 ІІ
топ: ( 1 ІІІ
топ:( 2 ЕБҚ: Геометриялық фигуралардан құралған жануар суретін бояп,фигуралардың атауын атаңыз. Берілген суретте қандай жануар бейнеленгенін ажыратыңыз. Қосымша есеп: Тапсырма №4: (ЖЖ) «Әңгімелесетін әріптестер» әдісі: Сұрақтарға жауап беру арқылы есепті құрастырады.
|
Берілген есептердің моделін құрып,жай бөлшектерге амалдар қолданады. Суреттерді санына сәйкес сәйкестендіреді. Есепті жұбымен ақылдаса отырып шығарады. Есептің моделін құрып, кестені толтырады. Кесте бойынша есептің мәнін табады. Кесілген сурет қиындыларынан суретті құрастырып, есептерді амалдап шығарады. Әр амалды әр топ мүшесі шығарады. Суретті бояп, фигураларды ажыратады. Бейнелеген жануарды айтады Берілген сұрақтарға жауап беру арқылы есеп құрастырып, есепті шығарады. Жұбымен есепті түсіндіреді. |
Дескриптор: - есепті шығару жоспарын құрастырады (1 ұпай) - бөлімдері әр түрлі бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреді (1 ұпай) -бөлшектерді азайтады; -бөлшектерді қосады; - мәтін есептің шешімін табады (1 ұпай) Дескриптор: -1 санына сәйкес суреттерді анықтайды; -2 санына сәйкес суреттерді анықтайды; -3 санына сәйкес суреттерді анықтайды; -4 санына сәйкес суреттерді анықтайды; -5 санына сәйкес суреттерді анықтайды; -6 санына сәйкес суреттерді анықтайды. Дескриптор:
Дескриптор: -суретті құрастырады; -жай бөлшектерді қосу амалын орындайды; - жай бөлшектерді көбейту амалын орындай; - жай бөлшектерді бөлу амалын орындайды; -жай бөлшектерді азайту амалын орындайды; -амалдарды дұрыс ретімен орындайды; -есептің шешімін табады. Дескриптор: -берілген суретті бояйды; -суретте берілген геометриялық фигураларды ажыратады; -суретте бейнеленген жануарды табады. Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді; -есеп құрастырады; -есептің жауабын табады. |
Қосымша 1 Қосымша 2 Қосымша 3 Қосымша 4 Қосымша 5 |
||
|
Сабақтың соңы: 3 минут |
Кері байланыс «Сөйлемді аяқтау» әдісі Мен үшін қиын болды... Мен түсіндім, үйрендім... Мені таңқалдырды... Алдағы уақытта.... Үйге тапсырма: 707 есеп |
Берілген карточкаларға өз пікірлерін жазады. |
|
Қосымша 6 |
||
|
Бағалау кестесі |
«1» |
«2» |
«3» |
«4» |
«5» |
«6» |
«7» |
«8» |
«9» |
«10» |
|
балл |
1 |
2 |
3 |
4-5 |
6 |
7-8 |
9 |
10-11 |
12 |
13-14 |
|
ЕБҚ балы |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
Қосымша 1
ЕБҚ: Берілген суреттерді санына сәйкес сәйкестендіріңіз

Қосымша 2
|
Үй жануары |
Үйме шөптің көлемі |
Жіберілген уақыт, ай |
Өнімділігі |
|
Ат |
|
|
|
|
Ешкі |
|
|
|
|
Қой |
|
|
|
Қосымша 3
І топ:( 1
=
ІІ топ: ( 1
=
ІІІ топ:( 2
=
Қосымша 4
Сұрақтарға жауап беру арқылы есепті құрастыраңыз және шығарыңыз
-
Сіз аққаланы неше минутта жасай аласыз?
-
Сіз аққаланы кіммен бірігіп жасағыңыз келеді?
-
Сол жақын адамыңыз жалғыз өзі неше минутта аққаланы жасайды деп ойлайсыз?
-
Сіз жақын адамыңызбен аққаланы бірігіп жасайтын болсаңыз неше минутта жасайсыздар?
Қосымша 5

Қосымша 6
Кері байланыс. Сөйлемді аяқтаңыз
Мен үшін қиын болды...
Мен түсіндім, үйрендім...
Мені таңқалдырды...
Алдағы уақытта....
шағым қалдыра аласыз
және 
. 


















