Күні: 16.02.2018ж.
|
Мектеп:
№ 61
|
Сынып:
5
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Каюпова
П
|
Бөлім: 5.3А Мәтінді
есептер
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Бірлесіп орындалатын
жұмыстарға қатысты есептер.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.5.1.3 жай бөлшектерге арифметикалық
амалдар қолданып мәтінді есептер шығару (мысалы, бірлесіп жұмыс
жасауға қатысты есептер және тағы басқа)
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар:
Есептің шарты бойынша
математикалық өрнек құрастырады,
шамалардың бір бүтін бөлігін
біледі; Басым
оқушылар:
Бірлесіп
орындалатын жұмыстардың алгоритмін
біледі;
алгоритмін есептер шығаруда
қолдана алады
Кейбір
оқушылар:
Жолға, уақытқа, жылдамдыққа
байланысты мәтінді есептердің алгормтімін қолданып мәтінді
есептерді құрастыра алады.
|
Бағалау критерийі:
|
1.Есептің шарты бойынша
математикалық өрнек құрастырады.
2.Бірлесіп орындайтын жұмыс
түрлерін біледі;
жұмыс мөлшерін есептер шығаруда
қолдана алады;
3.Бірлесіп орындалатын жұмыс
түрлерін салыстырып, мәтінді есептерді құрастыра
алады.
|
Тілдік мақсаттар:
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Уақыт, жол, жылдамдық,
сыйымдылық.
Жұмыс мөлшері, хауыздың
көлемі, цистарнаның сыйымдылығы, қосындысы
мәні.
|
Құндылықтарға баулу
|
Жалпыға бірдей еңбек
қоғамы.
өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау;
өмір бойы оқуға дайын болу.
|
Пәнаралық байланыс
|
жаратылыстану, қазақ
тілі,
|
Алдыңғы білім
|
Жылдамдық, уақыт, қашықтық,
сыйымдылық және олардың өлшем бірліктерін біледі және шамаларға
байланысты формуланы біледі. Жай бөлшектерге амалдар қолдануды
біледі. Санның бөлігін табу, бөлігі бойынша санды
табу OUEUҒU
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланғанкезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
4
минут
5 минут
|
1.Ұйымдастыру.
1 «Отшашу шапалағы» арқылы
оқушыларды сергітіп жағымды ахуал
туғызамын.
«Мозайка» әдіс-тәсілі сурет
арқылы оқушыларды
3 топқа
бөлу:
1-топ.
Жылдамдық.
2-топ.
Көлем.
3-топ.
Уақыт.
Әр топқа бағалау парағы
беріледі.
2.Үй тапсырмасын
сұрау.
«Ережені жалғастыр»
әдісін
пайдаланып
сұрақ- жауап арқылы өткенді
қайталау. (Жеке оқушыларға сөздің басы жазылған аяғы көп нүктемен
аяқталатын кеспе қиындыларын таратамын.)
Мысалы.
1.Санның бөлігін табу үшін,
…………
2.Бөлігі бойынша санды табу үшін
………….
3.Өз ара кері сандар деп,- …………
Оқушылар өз ара бас бармақ
әдісі арқылы бағалайды.
|
Мозайка (суреттің
қиындылары)
Кеспе
қағаздар
|
Сабақтың ортасы
5
минут
Практикалық
жұмыс
15
минут
3
минут
Қалыптастыру
шы
бағалау
10
минут
|
«Миға
шабуыл» әдісі арқылы әр топқа жеке сұрақтар
беріледі.
1.Күнделікті тұрмыста қандай бірлесіп орындалатын жағдайлар
кездеседі?
2.Бірлесіп орындалатын жұмыстарға есептер шығаруда
орындалатын жұмыс мөлшері қалай
алынады?
3.
Бірлесіп орындалатын жұмыстарға есептер шығарудың алгоритмін
ата?
Әрбір топқа «Кестедегі бос
орынды толтыр» әдісі бойынша тапсырмасы
беріледі.
І
топқа Бірінші құбыр бассейнді 3 сағ-та, екінші құбыр 2 сағ-та
толтырады. Екі құбыр арқылы бассейн қанша уақытта
толады?
Құбыр
|
Бассейннің сыйымдылығы,
м3
|
Жіберілген
уақыт,сағ
|
Өнімділік
м3
/сағ
|
І
|
1
|
3
|
?
|
ІІ
|
1
|
2
|
?
|
І және
ІІ
|
1
|
?
|
?
|
Жауабы: 1 сағ
ІІ
топқа: Шебер барлық жұмысты 3
сағатта, ал оның шәкірті
6 сағатта орындайды.
Олар барлық жұмысты бірігіп қанша уақытта
орындайды.
Жұмысшы
|
Жұмыс
мөлшері
|
Жіберілген
уақыт,сағ
|
Өнімділік
Сағ
|
Шебер
|
1
|
3
|
?
|
Шәкірт
|
1
|
6
|
?
|
Шебер және
шәкірт
|
1
|
?
|
?
|
Жауабы: 2
күн.
ІІІ
топқа: Ертедегі есеп. Бір
қойды арыстан 2 күн, қасқыр 3 күн, ал ит 6 күн жейді. Егер бір
қойды арыстан, қасқыр және ит бірлесіп жесе, неше күн
жейді?
Аңдар
|
Жұмыс
мөлшері
|
Жіберілген
уақыт,күн
|
Өнімділік
Күн
|
Арыстан
|
1
|
2
|
?
|
Қасқыр
|
1
|
3
|
?
|
Ит
|
1
|
6
|
?
|
Арыстан, қасқар және
ит.
|
1
|
?
|
?
|
Жауабы: 1
күн.
Әр топ өздеріне
берілген есепті талқылап, кестені толтырырады, топтан келбір оқушы
шығып түсіндіріп өтеді.
Екі жұлдыз бір тілек
әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды
Сергіту
сәті. Логикалық есептер
беріледі.
Мысалы.
1.Торда 4 қоян бар. 4 бала 4
қоянды әкетті, ал бір қоян торда қалды.
Неге?
2.Үстелде 3 стакан сүт бар.
Алмас бір стакан сүтті ішіп қойды. Үстелде неше стакан
бар?
3.Квадрат үстелді айнала төрт
адам отыра алады. Мектепте дәл осындай 7 үстелді жалғап бір қатарға
қойып ұзын үстел құрды. Осы үстелді айнала қанша адам отыра
алады.
«Айналмалы бекет» әдісі
арқылы әр топқа есептер беріледі.
Топтар бірлесіп орындалатын
жұмысқа қатысты есептің бірінші өрнегін құрастырады. Есепті топтар
бір бірімен алмастырып жай бөлшектерге арифметикалық амалдар
қолданады. Солай жалғастырылып есептің жауабын
шығарады.
Оқушылар дескриптор арқылы
бағаланады.
|
Сарапшыларға бағалау
кестесі
Оқулық,
түрлі түсті маркерлер,
плакат
Акт,
оқулық
|
Сабақтың соңы: Рефлекция
барысы және үй тапсырмасын беру
3
минут
|
Рефлекция
БББ
кестесі
Білемін
|
Білдім
|
Білгім
келеді
|
|
|
|
Үйге тапсырма.
(Оқулықтан) № 584-585
|
|
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Балл
|
1.Есептің шарты бойынша
математикалық өрнек құрастырады
|
1. Есептің шартын түсінеді,
белгісізін анықтай алады.
2.Математикалық өрнек құра
алады.
3. Жай бөлшектерге арифметикалық
амалдар қолдана алады.
|
1
1
1
|
2.Бірлесіп орындайтын жұмыс
түрлерін біледі; жұмыс мөлшерін есептер шығаруда
қолданады.
|
1.Мәтін бойынша жұмыс
өнімділігін анықтап, есептің шартын құра
алады.
2. Есептің шешімін таба
алады.
|
1
1
|
3.Бірлесіп орындалатын жұмыс
түрлерін салыстырып, мәтінді есептерді
құрастырады.
|
1. Бірлесіп орындалатын жұмыс
түрлерін салыстыра алады.
2.Есептің шешімін таба
алады.
3.Мәтінді есептерді құрастыра
алады.
|
1
1
1
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай тапсырма бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
Кейбір
оқушыларға:
Оқушыларға бірнеше суреттер
беріледі осы суреттерді пайдаланып тақырыпқа сай мәтінді есептерді
есептер құрастыру.
Барлық оқушыларға:
Математикалық
диктант. 1) 33 санының 2/11 - сін
табыңдар; 2) Барлық жолдың 3/5 - і 9
км.
Барлық жолды
табыңдар. 3) 19саны 38 санының қанша бөлігін
құрайды? 4) 1 км - дің 1/5 - ін
табыңдар; 5) 300г 1 кг - ның қанша бөлігін
құрайды?
|
Бірін-бірі бағалау әдісі және өзін-өзі
бағалау әдісі.
|
АКТ-ережеге сай дұрыс қолдану.
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздіме?
Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан ауытқулар болдыма және неліктен?
|
|
Жалпыбағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен
оқуғақатысты)
1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен
оқуғақатысты)?
1.
2.
Осы сабақтаң барысында мен сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері /қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі
сабақтарда не нәрсеге
назар аудару қажет?
|