Материалдар / «Бірлік және ынтымақ» құндылығы «Таңғажайып жаңа жыл» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 16- САБАҚ 10–сыныптар: «Жасанды интеллект адамнан асып түсе ала ма, одан қорқу керек пе?»

«Бірлік және ынтымақ» құндылығы «Таңғажайып жаңа жыл» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 16- САБАҚ 10–сыныптар: «Жасанды интеллект адамнан асып түсе ала ма, одан қорқу керек пе?»

Материал туралы қысқаша түсінік
«Бірлік және ынтымақ» құндылығы «Таңғажайып жаңа жыл» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 16- САБАҚ 10–сыныптар: «Жасанды интеллект адамнан асып түсе ала ма, одан қорқу керек пе?»
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Тәрбие сағаты


Күні


Сынып жетекші:


Сынып: 10



Сабақтың тақырыбы:

«Бірлік және ынтымақ» құндылығы

«Таңғажайып жаңа жыл»

Қауіпсіздік сабағы (10 минут)

16- САБАҚ

10–сыныптар: «Жасанды интеллект адамнан асып түсе ала ма, одан қорқу керек пе?»


Сабақтың мақсаты:

1. Оқушыларға Жаңа жыл мерекесінің маңызын түсіндіру.

2. Оқушылардың топта жұмыс істеу, шығармашылық және ойлау қабілеттерін дамыту.

3. Мейрамға байланысты салт-дәстүрлер мен халықтық құндылықтарды таныстыру арқылы патриоттық сезімдерін арттыру.

Қауіпсіздік мақсаты :

Сабақтың мақсаты: заманауи жасанды интеллект технологияларының мүмкіншіліктерін талқылау.

Қауіпсіздік міндеті

Негізгі міндеттері:

1. Оқушыларды жасанды интеллект мүмкіншіліктері туралы ақпараттандыру.

2. Жасанды интеллект мүмкіншіліктерінің тиімді және тиімсіз жақтарын талдау.

Дәйексөз

Ынтымақ – бұзылмайтын қорған

Құндылық

Құндылық: бірлік және ынтымақ

Сабақтың барысы



Сабақтың кезеңі/ уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурстар

Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары

Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу.

Жаңа жылдық көңіл күй қалыптастыру

Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді.

Психологиялық ахуа


Компьютер








Сабақ басы (10 мин)












ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ

6 САБАҚ. «ЖАСАНДЫ ИНТЕЛЛЕКТ АДАМНАН АСЫП ТҮСЕ АЛА МА, ОДАН ҚОРҚУ КЕРЕК ПЕ?»

Сабақтың барысы

1. Кіріспе

Жасанды интеллект жүйелерінің қолдану салалары: робототехника, сараптамалық жүйелер, есептерді әмбебап шешушіні жасау, бір тілден екінші тілге аудару, мәтінді рефераттау, пайдаланушыны компьютермен ыңғайлы диалогін қамтамасыз ететін интеллектуалды интерфейсті жасау. 2. Негізгі бөлім (6 минутқа дейін) Оң әсері:

- мәліметтерге негізделген тиімді шешімдер;

- субъективтіліктің аздығы;

- ескірген бюрократиялық құрылымды жаңаша ұйымдастыру;

- жаңа және инновациялық жұмыс орындары;

- энергия тасымалдаушыларға тәуелді болмау;

- медицина ғылымында жетістікке жету, дерттерді түбегейлі жою.

Теріс әсері:

- есеп беруге міндеттілік (жауап беруші, заң аспектілері, фидуциарлық құқықтар);

- жұмыс орындарын жоғалту;

- хакерлік / киберқылмыс;

- қалыптасқан түсініктің шектен шығуы;

- теңсіздің деңгейінің жоғарылауы;

- адамзатқа экзистенционалды қауіптің төнуі.

«Жасанды интеллект технологиялары мүмкіншіліктерінің тиімді және тиімсіз жақтары» тақырыбында пікір алмасу.


Жасанды интеллектінің тиімді жақтары Жасанды интеллектінің тиімсіз жақтары

Мысалы: жұмысымыз жеңілдейді Алаяқтарға тиімді


3. Қорытынды: «Болашақта сіз үшін қажетті жасанды интеллект» тақырыбында оқушылар қысқаша пікірлерін білдіреді. Пайдалы сілтемелер:

https://youtu.be/CcK46GIfnkY https://youtu.be/A9dA194KXaY № 7 САБАҚ. «ЖАЛҒАН АҚПАРАТТЫ, ОНЫҢ ІШІНДЕ ЖЕЛІДЕ

ТАРАТУ ЖАУАПКЕРШІЛІГІ»

Сабақтың мақсаты: жалған ақпаратты, оның ішінде желіде таратқаны үшін жауапкершілік туралы ақпарат беру.

Негізгі міндеттері:

1. «Жалған ақпарат дегеніміз не?!» деген сұраққа жауап алу

2. Жалған ақпаратты, оның ішінде желіде таратқаны үшін жүктелетін жауапкершілік туралы түсіндіру. Материалдар мен ресурстар:

Бейнематериалдар, жадынама, ситуациялық оқиғалар ұсынылған карточкалар.

Сабақтың құрылымы

1. Кіріспе

2. Негізгі бөлім

Тарату – мәліметтерді бір немесе бірнеше адамға ауызша, жазбаша немесе өзге де нысанда кез келген тәсілмен хабарлау, жария ету. Атап айтқанда, ақпараттықтелекоммуникациялық желілерді, оның ішінде интернет желісін пайдалана отырып, материалдарды беру немесе ақпаратты орналастыру.

Жалған ақпарат (false information) – объектінің сипаттамалары мен белгілері дұрыс емес әрі қате бейнеленген ақпарат немесе нақтылық жоқ объекті туралы ақпарат.

Жалған ақпарат тарату үшін түрлі байланыс құралдары, баспасөз, радиохабарлар, теледидар және т.б. қолданылады. Жалған ақпарат тарату ашық қыр көрсету, ұқсаттыру (елестету), жасыру әрекеттерімен кешенді жүргізіледі.

Қазақстанда жалған ақпарат таратқандарға 20 АЕК сомасындағы айыппұл төлеуден бастап, 7 жылға бас бостандығынан айыруға дейінгі жаза көзделген.

Қылмыстық кодекстің бірнеше баптарына сәйкес жалған ақпарат таратушылар жазаланады:

174-бап. Әлеуметтік, ұлттық, тайпалық, нәсілдік, рулық немесе діни келіспеушіліктерді қоздыру.

Қоғамдық немесе бұқаралық ақпарат құралдарын немесе телекоммуникация желілерін пайдалана отырып, әлеуметтік, ұлттық, тайпалық, нәсілдік, таптық немесе діни араздықты тұтату кезінде: екі жылдан жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеу не сол мерзімге бас бостандығынан айыру түріндегі жаза қолданылады.

273-бап. Терроризм актісі туралы қасақана жалған хабар тарату үшін 5000 АЕК мөлшерінде айыппұл; немесе түзеу жұмыстарына, немесе бес жылға дейінгі мерзімде бас бостандығын айыру түріндегі жаза қолданылады.

274-бап. Қасақана жалған ақпаратты тарату. Қоғамдық тәртіпті бұзуға, азаматтардың немесе ұйымдардың құқықтары мен заңды мүдделеріне не қоғамның немесе мемлекеттің заңмен қорғалатын мүдделеріне елеулі зиян келтіруге қауіп төндіретін қасақана жалған ақпарат таратқаны үшін.


Топтық жұмыс.

Оқушылар жағдайларды сипаттайтын карталарды алады және оларға заңнама тұрғысынан түсініктеме береді.

Әлеуметтік желілерде және мессенджерде ақпарат лезде және дәстүрлі БАҚ тарапынан бақылаусыз таратылады.

Пайдаланушылар жаңалықтармен және жазбалармен олардың дұрыстығын тексермей жиі бөліседі.

Бұл фейктердің таралуы үшін қолайлы жағдай жасайды, әсіресе олар күшті эмоционалды реакцияларды тудырса.


3. Қорытынды: стикерлердегі кері байланыс






























































































Топтық жұмыс.

Оқушылар жағдайларды сипаттайтын карталарды алады және оларға заңнама тұрғысынан түсініктеме береді.

Әлеуметтік желілерде және мессенджерде ақпарат лезде және дәстүрлі БАҚ тарапынан бақылаусыз таратылады.

Пайдаланушылар жаңалықтармен және жазбалармен олардың дұрыстығын тексермей жиі бөліседі.

Бұл фейктердің таралуы үшін қолайлы жағдай жасайды, әсіресе олар күшті эмоционалды реакцияларды тудырса.





Пайдалы сілтеме:


Пайдалы сілтемелер:

https://youtu.be/zt2SZZ2_aiQ

https://youtu.be/QxoeXWM62GM


https://www.nur.kz/society/2127045-yurist-saida-taukeleva-v-kazahstane-zarasprostranenie-lozhnoy-informacii-predusmotrena-administrativnaya-i-ugolovnayaotvetstvennost/


Ортасы (20 мин)


Ғалымдардың зерттеуінше жаңа жыл алғаш рет біздің заманымызға дейінгі 3000 жылы Месопотамияда пайда болған.

Көне замандағы адамдар дәл осы уақытта Мадрук деген құдай зұлымдық пен өлімді жеңді деп санаған. Сол себепті де, Месопотамия халқы жақсылықтың жамандықты жойғанына қуанып, бірнеше ай бойы тойлаған. Әртүрлі карнавалдар, маскарадтар мен шерулер өткізген. Сонымен қатар мерекеде еңбек етіп, жұмыс істеуге, адамдарды жазалауға және үкім шығаруға тыйым салынған.

Уақыт өте келе бұл дәстүр мысырлықтар мен гректер арасында жалғасын тауып, содан соң римдіктер мен өзге халықтарға кеңінен тарай бастаған.

Ежелгі грек елінде жаңа жыл жазғы күні 22 маусымда тойланып, шарап құдайы Диониске арналған. Ал гректердің жыл санауы Олимпиада ойындарынан басталған.

Ежелгі Римде жаңа жылды наурыз айында қарсы алатын болған. Біздің заманымызға дейінгі 46 жылы рмдік иператор Юлий Цезарь жыл басын 1 қаңтар деп белгілейді. Оның атымен аталған юлиандық күнтізбе бүкіл Еуропаға таралған

*Тапсырма 1: «Қар қиыршықтарын жасау»*

Оқушылар ақ қағаздан немесе дайын қағаздан қар қиыршықтарын қиып жасайды. Әр оқушы жасаған қиыршықтарының ортасына өз тілегін жазып, сыныптағы безендіруге іледі.


- *Тапсырма 2: «Жаңа жылдық тілектер»*

Әр топ мүшелері кезек-кезек жаңа жылға арналған тілектерін немесе ізгі ниеттерін айтады. Олар бұл тілектерді тақтаға немесе үлкен қағаз парағына жазып, қабырғаға іліп қоюға болады.



- *Тапсырма 3: «Қысқы пазлдар»*

Жаңа жылдық және қысқы көріністерден тұратын пазлдарды құрастыру. Топтар арасындағы жарыс түрінде ұйымдастыруға болады.


- *Тапсырма 4: «Аяз атаға хат»*

Әр топ Аяз атаға хат жазып, жаңа жылға өз тілектерін білдіреді. Хатта тек тілектер емес, сонымен қатар жаңа жетістіктері мен жоспарлары да жазылады.

- *Тапсырма 5: «Жаңа жылдық сурет салу»*

Оқушыларға ақ қағаз бен түрлі-түсті қарындаштар немесе бояулар беріледі. Әр оқушы қысқы табиғат, жаңа жылдық ағаш немесе ертегі кейіпкерлерін салады. Ең үздік суретке сыйлық беріледі.











Соңы






: Ойындар мен марапаттау*


- *Ойын 1: «Кім жылдам?»*

Жаңа жылға арналған жұмбақтар мен қызықты сұрақтар қойылады. Әр топ жылдам әрі дұрыс жауап беруге тырысады.


- *Ойын 2: «Қар лақтыру» (қағаздан қар жасалып, нысанаға лақтыру)*

Бұл ойын сыныпта немесе аулада өткізіледі. Оқушыларға жеңіл қағаздан жасалған қар лақтыру арқылы нысананы дәлдеп тигізуге тапсырма беріледі.


- *Марапаттау*:

Әр тапсырмадан кейін және ойын соңында барлық оқушыларға шағын сыйлықтар немесе марапат қағаздары таратылады. Мысалы, «Ең шығармашыл топ», «Ең жылдам жауап берген оқушы» т.с.с.





Рефлексия жасайды.

Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі


презентация





Жариялаған:
Дамира
17 Желтоқсан 2024
361
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі