|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
13.01.2025 |
|
|
Сынып:8 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сынып сағатының тақырыбы |
«Біз сыбайлас жемқорлыққа қарсымыз!» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Қоғамның әр-түрлі орталарындағы сыбайлас жемқорлықтың алдын – алу, профилактикалық жұмыстарын насихаттау; сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңдарды негізге ала отырып, құқықтық мағлұмат беру. |
|
|
Күтілетін нәтиже |
сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңдарды негізге ала отырып, құқықтық мағлұмат алады |
|
|
Құндылық |
заң және тәртіп |
|
|
Құзіреттілік |
азаматтық борыш және парасаттылық |
|
|
Аптаның дәйексөзі |
Талап бар жерде тәртіп бар |
|
|
Қолданылатын ресурстар |
Интернет желісі |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
|
Сабақтың басы (10 мин) |
Сәлемдесу: «Сыбайлас жемқорлық» - деген түсінік мағынасына этимологиялық тұрғысында қарау, мұны «параға сатып алу», «пара» ретінде, «соrruptio» деген латын сөзін алып, анықтауға, пара сатып алу» -деген түсінік бергенде, құқыққа қарсы іс – әрекетті білдірген. Орыс тілінің түсіндірме сөздігі сыбайлас – жемқорлықты пара беріп сатып алу, лауазымды адамдардың, саяси қайраткерлердің сатқындығы ретінде сипатталады. Қоғамдағы лауазымдық өкілеттілікті асыра пайдалануды, билік етуді немесе лауазымдық өкілеттілікті арттыру, қызметтік жалғандық, сеніп тапсырылған мүліктерді ұрлау және иелену, біле тұра өтірік айғақ көрсетуді, куәларды, жәбірленушілерді немесе сарапшыларды сатып алу, сот шешімдерін, үкімдерін және басқаларды лауазымдық тұлғалардың орындамауы, сыбайласқан байланыстарды қолдау жиі кездесетінін көрсетіп отыр. Қарапайым түсінік бойынша бәрінен бұрын сыбайлас жемқорлықты мемлекеттік қызметпен байланыстырады. Бар беталысқа қарамастан және басқа салада – үкімет билігі және жеке кәсіпкерлердің әкімшілігі сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы таратуда – мемлекеттік лауазымдық тұлғалар арасында сыбайлас жемқорлықпен күресуге бағытталған заң аса егжей – тегжейлі әзірленген. Шынында да мемлекеттік қызметшілер анағұрлым ауқымды дискрециялық өкілеттілікті иелене және көбінде бақылаусыз әрекет ете отырып, өз мүдделерінде және мемлекеттік мүддесіне қарамастан лауазымдық мансаптығын қолданудың барлық мүмкіндігін иелене алады. |
Оқушылар салемдеседі. Тақтаға мұғалімнің қойған сұарғына жауаптарын жазады.
|
|
Сабақтың ортасы (23 мин |
Сыныпты 2 топқа бөлу: Тапсырма: Берілген тапсырмаларды талқылау, топта ой қозғау. 1 топ. Сыбайлас-жемқорлықты қалай жоюға болады?. 2 топ. Сыбайлас жемқорлық түрлері.. |
Оқушылар мұғалімді тыңдайды, қажетті ақпартты жазып алады. Оқушылар топта берілген тапсырманы топта талқылайды, ортаға шығып қорғайды. Әр топ өздері таңдаған тұжырымдамасын және оның неліктен маңызды екенін түсіндіре отырып, сыныпқа постерін ұсынады. |
|
Сабақтың соңы (12 мин) |
Сабақта талқыланған негізгі ойларды қорытындылаңыз. Оқушыларды осы құндылықтарды күнделікті өмірде қалай қолдануға болатыны туралы ойлануға шақырыңыз. Үйге қысқаша тапсырма беріңіз: Өз өміріндегі үш ұғымның бірін көрсеткен уақыт туралы абзац жазыңыз. |
|
|
Қауіпсіздік сабағы № 7 САБАҚ. «ҚАУІПТІ ЖӘНЕ БОЛЖАНБАЙТЫН ЖАҒДАЙЛАРДАН, ЗИЯНСЫЗ ӘЗІЛДЕР МЕН ҰСЫНЫСТАРДЫ ҚАЛАЙ АЖЫРАТУҒАБОЛАДЫ?» Сабақтың мақсаты: қауіпті әзілдер мен ұсыныстарды тану және «ЖОҚ!» деп сенімді түрде айту. Негізгі міндеттер: - Әр адамның өзіне және айналасындағыларға зиян келтірмейтін өз хоббиі мен хоббиге құқығы бар екенін жеткізу. - Сенімді бас тарту нұсқаларын ұсыныңыз. Сабақтың барысы 1. Кіріспе (2 минут) 2. Негізгі бөлім (6 минут) Қауіпті және болжанбайтын жағдайлардан зиянсыз әзілдер мен ұсыныстар. Сіз өзіңізді әртүрлі тәсілдермен қорғай аласыз. Мұнда бірнеше пайдалы кеңестер берілген. Пайдалы кеңестер: ✓ Достар. Құрдастар мен ересектер арасында сенуге болатын және жақсы қарым-қатынаста болатын адамдарды табыңыз. Өзімшіл, агрессивті адамдардан, басқаларды құрметтемейтіндерден және басқаруға тырысатындардан аулақ болыңыз. ✓ Сізге қысым жасалып, жаман нәрсеге мәжбүр болған кезде «жоқ» деп айтуды үйреніңіз. Қорқыныш пен қауіпсіздік сезіміне сеніңіз. Қауіпті әзілдер мен ұсыныстарға қалай жауап беруге болады: - «Ұсынысыңызға рақмет, бірақ мен мұны жасай алмаймын»; - «Маған бұл идеяға қонымсыз, сондықтан мен бас тартамын»; - «Мен бұл көңілді болуы мүмкін екенін түсінемін, бірақ маған олай емес»; - «Мен мұны қаламаймын және жасамаймын»; - «Мен мұндай жағдайлардан аулақ болғанды жөн көремін. Ондайды ұнатпаймын». Рефлексия. Рольдік ойындар Оқушылар топтарға бөлініп, күмәнді әзілдер мен ұсыныстарға жауап беруі керек сценарийлерді ойнайды. Жағдайды талдау. 3. Қорытынды - Сабақты қорытындылау. - Негізгі ойларды қайталау. Пайдалы сілтемелер: https://drive.google.com/file/d/1nEzIuDh1T7LFYC9M3R6p2bDPA2jAEsn-/view Сабақты қорытындылау. Кері байланыс: (2 минут) «Смортфон» әдісі
|
Пікір алмасады. Жауаптарын тақтаға жазады. |
Тексерілді
Басшының тәрбие ісі жөніндегі орынбасары_______________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Біз сыбайлас жемқорлыққа қарсымыз!»қауіпсіздік сабағымен
«Біз сыбайлас жемқорлыққа қарсымыз!»қауіпсіздік сабағымен
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
13.01.2025 |
|
|
Сынып:8 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сынып сағатының тақырыбы |
«Біз сыбайлас жемқорлыққа қарсымыз!» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Қоғамның әр-түрлі орталарындағы сыбайлас жемқорлықтың алдын – алу, профилактикалық жұмыстарын насихаттау; сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңдарды негізге ала отырып, құқықтық мағлұмат беру. |
|
|
Күтілетін нәтиже |
сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңдарды негізге ала отырып, құқықтық мағлұмат алады |
|
|
Құндылық |
заң және тәртіп |
|
|
Құзіреттілік |
азаматтық борыш және парасаттылық |
|
|
Аптаның дәйексөзі |
Талап бар жерде тәртіп бар |
|
|
Қолданылатын ресурстар |
Интернет желісі |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
|
Сабақтың басы (10 мин) |
Сәлемдесу: «Сыбайлас жемқорлық» - деген түсінік мағынасына этимологиялық тұрғысында қарау, мұны «параға сатып алу», «пара» ретінде, «соrruptio» деген латын сөзін алып, анықтауға, пара сатып алу» -деген түсінік бергенде, құқыққа қарсы іс – әрекетті білдірген. Орыс тілінің түсіндірме сөздігі сыбайлас – жемқорлықты пара беріп сатып алу, лауазымды адамдардың, саяси қайраткерлердің сатқындығы ретінде сипатталады. Қоғамдағы лауазымдық өкілеттілікті асыра пайдалануды, билік етуді немесе лауазымдық өкілеттілікті арттыру, қызметтік жалғандық, сеніп тапсырылған мүліктерді ұрлау және иелену, біле тұра өтірік айғақ көрсетуді, куәларды, жәбірленушілерді немесе сарапшыларды сатып алу, сот шешімдерін, үкімдерін және басқаларды лауазымдық тұлғалардың орындамауы, сыбайласқан байланыстарды қолдау жиі кездесетінін көрсетіп отыр. Қарапайым түсінік бойынша бәрінен бұрын сыбайлас жемқорлықты мемлекеттік қызметпен байланыстырады. Бар беталысқа қарамастан және басқа салада – үкімет билігі және жеке кәсіпкерлердің әкімшілігі сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы таратуда – мемлекеттік лауазымдық тұлғалар арасында сыбайлас жемқорлықпен күресуге бағытталған заң аса егжей – тегжейлі әзірленген. Шынында да мемлекеттік қызметшілер анағұрлым ауқымды дискрециялық өкілеттілікті иелене және көбінде бақылаусыз әрекет ете отырып, өз мүдделерінде және мемлекеттік мүддесіне қарамастан лауазымдық мансаптығын қолданудың барлық мүмкіндігін иелене алады. |
Оқушылар салемдеседі. Тақтаға мұғалімнің қойған сұарғына жауаптарын жазады.
|
|
Сабақтың ортасы (23 мин |
Сыныпты 2 топқа бөлу: Тапсырма: Берілген тапсырмаларды талқылау, топта ой қозғау. 1 топ. Сыбайлас-жемқорлықты қалай жоюға болады?. 2 топ. Сыбайлас жемқорлық түрлері.. |
Оқушылар мұғалімді тыңдайды, қажетті ақпартты жазып алады. Оқушылар топта берілген тапсырманы топта талқылайды, ортаға шығып қорғайды. Әр топ өздері таңдаған тұжырымдамасын және оның неліктен маңызды екенін түсіндіре отырып, сыныпқа постерін ұсынады. |
|
Сабақтың соңы (12 мин) |
Сабақта талқыланған негізгі ойларды қорытындылаңыз. Оқушыларды осы құндылықтарды күнделікті өмірде қалай қолдануға болатыны туралы ойлануға шақырыңыз. Үйге қысқаша тапсырма беріңіз: Өз өміріндегі үш ұғымның бірін көрсеткен уақыт туралы абзац жазыңыз. |
|
|
Қауіпсіздік сабағы № 7 САБАҚ. «ҚАУІПТІ ЖӘНЕ БОЛЖАНБАЙТЫН ЖАҒДАЙЛАРДАН, ЗИЯНСЫЗ ӘЗІЛДЕР МЕН ҰСЫНЫСТАРДЫ ҚАЛАЙ АЖЫРАТУҒАБОЛАДЫ?» Сабақтың мақсаты: қауіпті әзілдер мен ұсыныстарды тану және «ЖОҚ!» деп сенімді түрде айту. Негізгі міндеттер: - Әр адамның өзіне және айналасындағыларға зиян келтірмейтін өз хоббиі мен хоббиге құқығы бар екенін жеткізу. - Сенімді бас тарту нұсқаларын ұсыныңыз. Сабақтың барысы 1. Кіріспе (2 минут) 2. Негізгі бөлім (6 минут) Қауіпті және болжанбайтын жағдайлардан зиянсыз әзілдер мен ұсыныстар. Сіз өзіңізді әртүрлі тәсілдермен қорғай аласыз. Мұнда бірнеше пайдалы кеңестер берілген. Пайдалы кеңестер: ✓ Достар. Құрдастар мен ересектер арасында сенуге болатын және жақсы қарым-қатынаста болатын адамдарды табыңыз. Өзімшіл, агрессивті адамдардан, басқаларды құрметтемейтіндерден және басқаруға тырысатындардан аулақ болыңыз. ✓ Сізге қысым жасалып, жаман нәрсеге мәжбүр болған кезде «жоқ» деп айтуды үйреніңіз. Қорқыныш пен қауіпсіздік сезіміне сеніңіз. Қауіпті әзілдер мен ұсыныстарға қалай жауап беруге болады: - «Ұсынысыңызға рақмет, бірақ мен мұны жасай алмаймын»; - «Маған бұл идеяға қонымсыз, сондықтан мен бас тартамын»; - «Мен бұл көңілді болуы мүмкін екенін түсінемін, бірақ маған олай емес»; - «Мен мұны қаламаймын және жасамаймын»; - «Мен мұндай жағдайлардан аулақ болғанды жөн көремін. Ондайды ұнатпаймын». Рефлексия. Рольдік ойындар Оқушылар топтарға бөлініп, күмәнді әзілдер мен ұсыныстарға жауап беруі керек сценарийлерді ойнайды. Жағдайды талдау. 3. Қорытынды - Сабақты қорытындылау. - Негізгі ойларды қайталау. Пайдалы сілтемелер: https://drive.google.com/file/d/1nEzIuDh1T7LFYC9M3R6p2bDPA2jAEsn-/view Сабақты қорытындылау. Кері байланыс: (2 минут) «Смортфон» әдісі
|
Пікір алмасады. Жауаптарын тақтаға жазады. |
Тексерілді
Басшының тәрбие ісі жөніндегі орынбасары_______________
шағым қалдыра аласыз














