Қызылорда қаласы
Ы.Алтынсарин атындағы №10 мектеп-лицей
Өзбергенова Ғазиза Есқалиқызы
Қазақ тілі мен әдебиетінің мұғалімі
Эл.почта: ogaziza73@mail.ru
Тел.ватсап: 8-777-174-59-54
|
Бөлім: 3. Махаббат және абырой |
Мектеп: №10 |
||||||
|
Күні: 31.01.2019 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Өзбергенова Ғ. |
||||||
|
Сынып: 8а |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Б. Момышұлы «Ұшқан ұя» әңгімесі |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Т/Ж.8.1.1.1 -әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: «Б. Момышұлының балалық шағы немесе жалпы ол туралы не білетіндерін ескере отырып , мәтінді өзбетімен оқып, талдайды. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Тақырыпқа сай мәліметтері кеңейеді. Сын тұрғысынан ойланады. Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтайды Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» идеясы негізінде оқушыларды адамгершілік қасиетке, азаматтық жауапкершілікке тәрбиелеу. |
||||||
|
Бағалау критерийлері: |
Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтайды. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Мәдениеттану, тарих: ХХ ғасырдағы тарихи оқиғалар, фольклористика |
||||||
|
Алдыңғы оқу |
Б.Момышұлы. Өмірі мен шығармашылығы |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарлан ған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз |
Ресурстар |
|||||
|
Басы 3 мин 2 мин. 5 мин.
|
І. Ұйымдастыру кезеңі 1. Оқушылармен сәлемдесемін. 2. Сабаққа қатысуын қадағалаймын. 3. Қима қағаздар арқылы топқа бөлемін. 1-топ: Жазушы 2-топ: Жауынгер 3-топ: Қаһарман 4-топ: Батыр (Топ ережесін еске түсіреміз) Қима қағаздарды құрастырғанда Б.Момышұлының нақыл сөздері шығады.
Б.Момышұлы туралы Бейнеролик тамашалау 1.«Сиқырлы сандар» әдісі бойынша үй тапсырмасын сұрау.
8. Ол кітап қандай тілдерге аударылды? 9. Б.Момышұлының қандай кітаптары жарық көрді? 10. Бауыржан Момышұлы қандай марапаттар алды? |
Қима қағаздар
|
|||||
|
Ортасы 2 минут 15 минут 5 минут |
Жаңа тақырып Б. Момышұлы «Ұшқан ұя» әңгімесі Ой қозғау.
Негізгі бөлім. «Ойлан - бірік - бөліс» Әр топқа топтық тапсырма беру.(постер қорғау)
1-топ: 1-бөлім Кесте толтыру 2-топ: 2-бөлім Топтастыру 3-топ: 3-бөлім Жай жоспар құру 4-топ: 4-бөлім Композициялық жоспар құру Әр топ берілген тақырыптар мен мәтіндер бойынша постер қорғайды. Критерийлер: - шығарма бөлшектерін талдайды; - ой қорытындысын жасайды; - ойын тиімді жеткізеді. - ұлттық құндылықтарға баға береді. Кері байланыс Мадақтау сэндвичі Не ұнады? Не нәрсені жақсарту керек? Жұптық жұмыс Әдеби шығарманың жанрына байланысты эпилог, прологтарды анықтау. (Интерактивті тақтадан жауабы көрсетіледі.) Дескриптор:
ҚБ: Әр жұп сағат тілімен бірін-бірі түстер арқылы бағалайды. Жеке жұмыс Сәйкестендіру кестесі Алатаудың қыраны мол еді – Бұлағы болсын құлыным. Қойнауы суға мол еді – Сыңары болсын құлыным. Елінің тілегі зор еді – Құмары болсын құлыным. Ата тілегі оң еді – Шырағы болсын құлыным. Бұл жер батырлар төрі еді – Қырағы болсын құлыным. Дескриптор: 1.Берілген сөздерді сәйкестендіреді; Дұрыс жауабы: Алатаудың қыраны мол еді – Қырағы болсын құлыным. Қойнауы суға мол еді – Бұлағы болсын құлыным. Елінің тілегі зор еді – Шырағы болсын құлыным. Ата тілегі оң еді – Құмары болсын құлыным. Бұл жер батырлар төрі еді – Сыңары болсын құлыным. |
|
|||||
|
Соңы 3 минут
|
Үйге тапсырма: «Отан-отбасынан басталады» тақырыбында әдеби эссе жазу Кері байланыс. «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі арқылы қорытынды тұжырымды жазып тақтаға іледі.
|
|
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|||||
|
Қарым-қатынас формалары бойынша саралау барысында оқушылардың көбісі берілген тапсырманы орындап шығады. Қабілеті орта оқушы мен қабілетті оқушылар өз ойы мен идеясын жүзеге асыру арқылы топ жұмысына үлестерін қосады. Ресурс немесе мәтін бойынша саралау кезеңінде оқушыларға сұрақ қойылады. Барлығы бірдей жауап береді. Ресурстарға сүйене отырып, өз жауаптарын негіздей алады. |
«Жұптас, оймен бөліс», «Ойлан, бірік, бөліс» әдіс-тәсілдері. Бағалау түрлері: «Мадақтау», «Күлімді смайлик», «Смайликтер арқылы», «Аяқталмаған сөйлемдер», «Мадақтау сэндвичі», «Сиқырлы сандар» әдісі, «Өзін-өзі бағалау». |
Бейнелеу өнері, қазақ әдебиеті. Оқуды жақсарту үшін АКТ қолданылады, сұрақтар көрсету үшін интербелсенді тақта қолданамын. |
|||||
|
Рефлексия |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
||||||
|
Қорытынды бағамдау |
|||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Б.Момышұлы "Ұшқан ұя" әңгімесі
Б.Момышұлы "Ұшқан ұя" әңгімесі
Қызылорда қаласы
Ы.Алтынсарин атындағы №10 мектеп-лицей
Өзбергенова Ғазиза Есқалиқызы
Қазақ тілі мен әдебиетінің мұғалімі
Эл.почта: ogaziza73@mail.ru
Тел.ватсап: 8-777-174-59-54
|
Бөлім: 3. Махаббат және абырой |
Мектеп: №10 |
||||||
|
Күні: 31.01.2019 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Өзбергенова Ғ. |
||||||
|
Сынып: 8а |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Б. Момышұлы «Ұшқан ұя» әңгімесі |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Т/Ж.8.1.1.1 -әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: «Б. Момышұлының балалық шағы немесе жалпы ол туралы не білетіндерін ескере отырып , мәтінді өзбетімен оқып, талдайды. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Тақырыпқа сай мәліметтері кеңейеді. Сын тұрғысынан ойланады. Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтайды Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» идеясы негізінде оқушыларды адамгершілік қасиетке, азаматтық жауапкершілікке тәрбиелеу. |
||||||
|
Бағалау критерийлері: |
Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтайды. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Мәдениеттану, тарих: ХХ ғасырдағы тарихи оқиғалар, фольклористика |
||||||
|
Алдыңғы оқу |
Б.Момышұлы. Өмірі мен шығармашылығы |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарлан ған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз |
Ресурстар |
|||||
|
Басы 3 мин 2 мин. 5 мин.
|
І. Ұйымдастыру кезеңі 1. Оқушылармен сәлемдесемін. 2. Сабаққа қатысуын қадағалаймын. 3. Қима қағаздар арқылы топқа бөлемін. 1-топ: Жазушы 2-топ: Жауынгер 3-топ: Қаһарман 4-топ: Батыр (Топ ережесін еске түсіреміз) Қима қағаздарды құрастырғанда Б.Момышұлының нақыл сөздері шығады.
Б.Момышұлы туралы Бейнеролик тамашалау 1.«Сиқырлы сандар» әдісі бойынша үй тапсырмасын сұрау.
8. Ол кітап қандай тілдерге аударылды? 9. Б.Момышұлының қандай кітаптары жарық көрді? 10. Бауыржан Момышұлы қандай марапаттар алды? |
Қима қағаздар
|
|||||
|
Ортасы 2 минут 15 минут 5 минут |
Жаңа тақырып Б. Момышұлы «Ұшқан ұя» әңгімесі Ой қозғау.
Негізгі бөлім. «Ойлан - бірік - бөліс» Әр топқа топтық тапсырма беру.(постер қорғау)
1-топ: 1-бөлім Кесте толтыру 2-топ: 2-бөлім Топтастыру 3-топ: 3-бөлім Жай жоспар құру 4-топ: 4-бөлім Композициялық жоспар құру Әр топ берілген тақырыптар мен мәтіндер бойынша постер қорғайды. Критерийлер: - шығарма бөлшектерін талдайды; - ой қорытындысын жасайды; - ойын тиімді жеткізеді. - ұлттық құндылықтарға баға береді. Кері байланыс Мадақтау сэндвичі Не ұнады? Не нәрсені жақсарту керек? Жұптық жұмыс Әдеби шығарманың жанрына байланысты эпилог, прологтарды анықтау. (Интерактивті тақтадан жауабы көрсетіледі.) Дескриптор:
ҚБ: Әр жұп сағат тілімен бірін-бірі түстер арқылы бағалайды. Жеке жұмыс Сәйкестендіру кестесі Алатаудың қыраны мол еді – Бұлағы болсын құлыным. Қойнауы суға мол еді – Сыңары болсын құлыным. Елінің тілегі зор еді – Құмары болсын құлыным. Ата тілегі оң еді – Шырағы болсын құлыным. Бұл жер батырлар төрі еді – Қырағы болсын құлыным. Дескриптор: 1.Берілген сөздерді сәйкестендіреді; Дұрыс жауабы: Алатаудың қыраны мол еді – Қырағы болсын құлыным. Қойнауы суға мол еді – Бұлағы болсын құлыным. Елінің тілегі зор еді – Шырағы болсын құлыным. Ата тілегі оң еді – Құмары болсын құлыным. Бұл жер батырлар төрі еді – Сыңары болсын құлыным. |
|
|||||
|
Соңы 3 минут
|
Үйге тапсырма: «Отан-отбасынан басталады» тақырыбында әдеби эссе жазу Кері байланыс. «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі арқылы қорытынды тұжырымды жазып тақтаға іледі.
|
|
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|||||
|
Қарым-қатынас формалары бойынша саралау барысында оқушылардың көбісі берілген тапсырманы орындап шығады. Қабілеті орта оқушы мен қабілетті оқушылар өз ойы мен идеясын жүзеге асыру арқылы топ жұмысына үлестерін қосады. Ресурс немесе мәтін бойынша саралау кезеңінде оқушыларға сұрақ қойылады. Барлығы бірдей жауап береді. Ресурстарға сүйене отырып, өз жауаптарын негіздей алады. |
«Жұптас, оймен бөліс», «Ойлан, бірік, бөліс» әдіс-тәсілдері. Бағалау түрлері: «Мадақтау», «Күлімді смайлик», «Смайликтер арқылы», «Аяқталмаған сөйлемдер», «Мадақтау сэндвичі», «Сиқырлы сандар» әдісі, «Өзін-өзі бағалау». |
Бейнелеу өнері, қазақ әдебиеті. Оқуды жақсарту үшін АКТ қолданылады, сұрақтар көрсету үшін интербелсенді тақта қолданамын. |
|||||
|
Рефлексия |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
||||||
|
Қорытынды бағамдау |
|||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||
шағым қалдыра аласыз















