|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: ІІІ Махаббат және абырой Уақыты:15.02.2022 ж Сыныбы: 8 ә |
Мектеп: Жамбыл атындағы орта мектеп Мұғалімнің аты-жөні: Имашева Л.Ш қатысқаны:22 қатыспағаны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» повесіне талдау |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру; |
|
|
Сабақ мақсаты |
шығарманың бүгінгі күнмен байланысын аша отырып ұлттық, жалпыадамзаттық құндылықтардың заманауилығы мен жаңашылдығын бағалау. |
|
|
Бағалау критерийлері |
- шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырады; - жаңашылдығын бағалайды. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пән ерекшелігіне сай лексика мен терминология:материалдық және рухани құндылықтар, заманауилығы мен жаңашылдығыт.б. Диалог пен жазылым үшін қажетті тіркестер: менің ойымша ..., автордың ойынша ..., мен ... ойлаймын т.б. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Сабақ мазмұны арқылы жеке/жұпта/топта жұмыс жасау,өзінің, өзгенің оқуына жауапкершілікпен қарау, сонымен бірге жалпыадамзаттық құндылықтар оқушы бойына сіңіріледі. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Өзін-өзі тану, тарих пәнімен байланыс. Отбасылық құндылықтардың жеке тұлғаның қалыптасуындағы маңызы. |
|
|
Алдыңғы білім |
Шығарма авторының кейіпкерге деген қарым-қатынасын тілдік ерекшеліктерге сүйене отырып талдау жолдарын меңгерді. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут 2 минут 7 м |
1.Сабақ тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. 2.Топқа бөлу. "Ата баланың қорғаны" Аталар тобы. "Әке көрген оқ жанар"әкелер тобы "Анаңа ауыр сөз айта" әжелер тобы 3.Бейнекөрсетілім."Бауыржан туралы ой" Үй тасырмасы: «Ұшқан ұя» романының мен үшін маңызы, жастар үшін маңызы, қоғам үшін маңызы (Ұлттық, жалпыадамзаттық құндылықтармен байланыстырады. Бірнеше оқушының жауабы тыңдалады.) Жаңа сабақты меңгерту. «Ұшқан ұя» сөзіне кластер құрыңдар.
Ұшқан ұя Бағалау. Жарайсың!Тамаша!Керемет! Концептуалдық кесте Оқушылар жазушы Б.Момышұлының адамгершілік туралы ой-пікірлерін мәтінді оқи отырып анықтайды.
Керемет!Жарайсың! |
Оқушылар қолдарына берілген мақал мәтелдерден құрастырып,топ жасайды.
«Ұшқан ұя» романы бойынша сұрақтарға жауап береді, талқылау жасайды. Олардың жауап тары тыңдалып, толықтырылады
Топта бірлесіп,сөзің мағынасын анықтайды.
Оқушылар үзінділерді топ ішінде талқылап, қорытынды жасайды |
Слайд Аталар тобы Әжелер тобы Әкелер тобы
Сұрақтар
Топтастыру,маркер
ҚБ
Кесте
Маркер,парақшалар
ҚБ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
20 м
|
Шығарманың сюжеті (желісі): 1. Басталуы:Шығарма кейіпкерлеріне сиппаттама және суреттеу 2.Байланысуы:Бауыржанның дүниеге келуі,ат қою дәстүрі. 3.Шиеленісуі:Бала тәрбиесі:Жеті атаны үйрету,сәлем беру,үлкенді сыйлауға тәрбиелеу 4.Шарықтау шегі:Әжесінің ертегілері арқылы жақсы қасиеттерді бойына сіңіруі. 5.Шешімі: Соғысқа барғанда тәлім-тәрбиесін қолдануы, көрсетуі.
«Әдеби шеңбер» әдісі. Мұғалім әр топтың тапсырмасын түсіндіреді 1-топ Баяндау.Тапсырма.Үлкен әпкем Үбішті мен еміс-еміс қана білемін.Әкемнің айтуынша ол ерте хат танып,кітап оқыған.Жазу да қолынан келген дейді.Біздің аймақта алғашқы қара танып,хат жазуға қолы жеткен қыз-сол әкемнің жалғыз өзі көрінеді..
2-топ Суреттеу.Онда мен бесте, не алты жаста шығармын.Әжеммен бірге жатушы едім.Әже құшағы қандай ыстық,қандай мейірбан десеңші"Көзім ұйқыға кеткенше,әжем айналып-толғанып,арқамнан қағып жатқаны.Еркелеп жатып қалғып кеткеніңді аңғармай қаласың.Бір күні түн жарымында оянып кеттім.Орнымнан сездірмей тұрдым да,әжемнің төсегінен алыстай бердім.Ондағы ойым екінші үйдегі әкем жатқан үйге бару еді.Екі үйдің ортасында өзіміздің маңғаз түйелер жатыр екен.Түйелердің арасымен жүріп келе жатып мен мамық жүнді ақ ботаның қасына еріксіз тоқтадым....
3-топ.Пайымдау..Міне,Үбиан әпкем үлкен үйден шықты да,қазан жаққа бет алды.Мен оны көре сала борсаңдап ,сүріне қабына еркелей жүгірем.Әпкем аяғымды жерге тигізбей қағып алып,аспанға көтереді.Мен сықылықтай беремін.Әпкем биікке көтеріп мәз боламын.Сонан соң ол ет бауыры елжіреп мені камзолының омырауын ашып,қойнына жасырып алады да,жүгіре жөнеледі.Бауыр құшағы қандай ыстық еді шіркін....
Шығармашылық тапсырма 1-бағалау.Мәтіннің 6-шы бөлімінде баланың туған күні қазіргі және бұрынғы кезеңдерде қалай тойланғандығын салыстыра көрсеткен.Қазір жыл сайын аталып өтіп, тойланып жүрген туылған күн мерекесі Бауыржан атамыздың балалық кезеңдерінде тек мүшел кезеңдерде тойланатындығы айтылған.Сенің осыған көзқарасың......
2-бағалау. Сонау Бауыржан атамыздың бала кезінде бастау алған білім беру жүйесі-біздің өмірімізде қарқындап –дамып кеткенімен оқыту үрдісі, өтілетін пәндер, ұлағатты ұстаздарға деген құрмет әлі де сақталған. Бағалау.Екі жұлдыз,бір тілек.
4. Мұғалім сындарлы кері байланыс береді. Дескриптор - шығарманың маңызын түсінеді; -рөліне сай берілген тапсырма шартын түсініп орындайды; -талқылау топтарында жауабымен бөліседі; -өз тобына толықтырылған тапсырма нұсқасын ұсынады; - өзара бағалайды.
|
Тапсырма парақшалары
Топ бойынша бір оқушыдан жазып оқиды.
Оқушылар сабақ бойынша өз ойларымен қорытып бағалау жасайды. |
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Имашева Лизат Шоптибаевна Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Б.Момышұлы."Ұшқан ұя" повесіне талдау. 8 сынып.Материал туралы қысқаша түсінік
Б.Момышұлы."Ұшқан ұя" повесіне талдау жан-жақты жасалған.Сабақ жоспарына жеті модуль кіріктірілген.Қалыптастырушы бағалау жүйелі қолданылған.
Материалдың қысқаша нұсқасы
Сабақтың барысы:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


