|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7-бөлім. Бөліп шығару |
Мектеп: Ақшұқыр мектеп-гимназиясы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ақыпова Г.С. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
§20 Бөліп шығару жүйесінің гигиенасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.1.5.4 Бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын түсіндіру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Зәр шығару жүйесінің ауруларын туралы біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Бүйрек және зәр шығару жүйесі аурулары туралы сипаттайды . Кейбір оқушылар: Бүйрек және зәр шығару жүйесі
ауруларының себептерін мен алдын алу шараларын
қарастырды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Бүйрек және зәр шығару ауруларын біледі.
3. Ауру белгілерін сипаттайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар қолданады: Бүйрек және зәршығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарына қатысты терминдер мен түсініктерді қолдана отырып, бөліп шығару жүйесінің гигиенасын сипаттай алады. Пәнге қатысты терминдер мен негізгі сөз тіркестері: пиелонефрит, цистит, гигиена, бүйрек, қуық, несепағар, кальций оксалаты. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият құндылығы аясында денсаулықты сақтаудағы зәр шығару жүйесінің гигенасын біліп, күнделікті өмірде зәр шығару жүйесінің гигиенасын сақтайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ағзалардың тіршілік әрекетіндегі бөліп шығарудың маңызын түсінеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8мин Білу |
Оқушылармен амандасу,
түгендеу. «Сұрақтар баспалдағы» әдісімен үй тапсырмасына- «Бүйректің жұмысына әсер ететін факторлар»шолу жасалады: 1-ыдырау өнімдерін шығарудың негізгі мүшесі? 2-Бүйректің жұмысына қандай факторлар кері әсер етеді? 3-Ыдырау өнімдеріне не жатады? 4-Ыдырау өнімдері неліктен зиянды? 5-үнемі суық жағдайда жұмыс істеу қандай зиян келтіреді? 6-Қандай дәрі-дәрмектер зиянды? 7-Дұрыс тамақтану деген не? 8-Бүйрек аурларына әкелетін қандай созылмалы ауруларды білесің? ҚБ. «Автобус билеті» әдісі
Ой қозғау Бүйрек және зәр шығару аурулары туралы бейне ролик көріп, өзара ой бөліседі. Бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды.
Не көрді айтайықшы. Қалай ойлайсыздар бүгін біз не жайында әңгіме өрбітпекпіз? Иә, зәр шығару жүйесі және зәр шығару мүшелерінің ауруларын қарастырамыз. |
Акт,компьютер Кеспе карточкалар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Түсіну |
Слайдтар арқылы жаңа сабақ тақырыбы ашылады,бүйректе тас байлану,уролитиаз,пиелонефрит, цистит,бүйректің жетімсіздігі,бүйрек кистасы ауруларымен таныстырылады. Кеспе қағаздар таратылып «биологиялық диктант» жұптық жұмысы жасалады: 1-Бүйрекке тас байлану _ _ _ _ _ _ деп аталады. 2-бүйректің ең қауіпті ауруы _ _ _ _ _ _ _. 3- _ _ _ _ _ қуықтың қабынуы. 4-үнемі суық жерде жұмыс істеу _ _ _ _ _ _ ауруына алып келеді. 5-Бүйректегі тас _ _ _ _ _ _ _ _ _ элементінің дұрыс алмаспауынан пайда болады. 6- _ _ _ _ _ _ _ қышқылын мөлшерден тыс қолдану зиянды 7-«өрлеме жұқпа» _ _ _ _ _ _ _ _ зақымдайды 8-Құрамында _ _ _ _ _ _ _ _ _ көп тағамдар бүйрекке зиян келтіреді. ҚБ «Алма » әдісі .
Дескриптор- Бүйрек және зәр шығару ауруларын біледі. - Бос жерлерге тиісті сөздерді тауып жазды. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 27 минут
Қолдану Талдау |
- Зәр шығару жүйесінің жалпы гигиеналық талаптарын қолдау. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы (жеке жұмыс) 1. Сәйкестендіру кестесі
ҚБ: Дескриптор: - зәр шығару жүйесінің ауруларын белгілерімен сәйкестендіріп, ерекшеліктерін ажырата алады - Топтың барлығы тапсырманы орындауға қатысады. ІІ. Жұптық жұмыс. «Суреттер сөйлейді» Тақтада түрлі суреттер (бүйрек, қуық, азық түрлері) көрсетіледі. 1) Мына суреттер бойынша нені байқадыңыздар? 2) Зәр шығару жүйесінің қандай ауруларын білесіңдер?
Сау бүйрек Пиелонефрит
Сау қуық Цистит
Уролитиаз /тас байлау/ ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы жұптар бірін-бірі бағалайды
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5минут Жинақтау Б |
Тест сұрақтары: 1. Бүйрек ауруларын емдейтін дәрігер? А/ кардиолог В/уролог С/терапевт Д/пульманолог
А/бүйрек- несепағар- зәр шығару өзегі- қуық В/қуық- бүйрек- несепағар- зәр шығару өзегі С/несепағар- қуық- зәр шығару өзегі- бүйрек Д/бүйрек- неспағар- қуық- зәр шығару өзегі 3. Бүйрек жұмысына кері әсер ететін факторларды ата? А/дұрыс тамақтану, тұздардың тұрақты құрамы В/спортпен шұғылдану, суға шомылу С/зиянды әдеттер, дұрыс тамақтанбау Д/тұрақты профилактикалық қараудан өту 4. Қуықтың жұқпалы қабынуы? А/пиелонефрит В/цистит С/нефрит Д/энурез ҚБ
«Көгершіндер» әдісі Дескриптор:
Шығу парағы» (Оқушыларға олардың оқуына қатысты сұрақтар жазылған қағаз беріледі.(интербелсенді тақтадан көрсетіліп тұрады) Ол сұрақтар сабақты қорытындылап, оқушының алған білімін, сабақтың қалай өткендігін бағалайды. Оқушы сұрақтарға жауап жазып, сыныпқа оқып береді) 1.Сіз бүгін сабақтан не үйрендіңіз? 2.Сабақтың ұнаған кезеңін атаңыз? 3.Қай тапсырманы орындағанда қиындықтар болды? Үй тапсырмасы: қосымша ақпараттар оқу.
|
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Акыпова Гульнар СоветбековнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Бөліп шығару жүйесінің гигиенасы
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Бөліп шығару жүйесінің гигиенасыМатериал туралы қысқаша түсінік
Бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын түсіндіру.
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



















