Сабақ тақырыбы: Бөліп шығарудың маңызы.
|
Бөлім: |
Заттардың тасымалдануы |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күн: |
Сыныбы : 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Бөліп шығарудың маңызы. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.5.1 - ағзалардың тіршілік әрекетінде бөліп шығарудың маңыздылығын түсіндіру
|
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
ағзалардың тіршілік әрекетінде бөліп шығарудың маңыздылығын түсіндіреді; жануарладың бөліп шығару мүшелерінің ерекшеліктерін біледі |
|
|
Құндылықтар |
Құндылық: әділдік және жауапкершілік:Құзыреттілік: қоғамға қызмет Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық:Құзыреттілік: шығармашылық |
|
|
Аптаның дәйек сөзі: |
«Талап бар жерде тәртіп бар» |
|
|
Сабақ барысы/уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: «Стикер» түсі бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. Додокоэдр» тәсілі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады |
«Стикер» түсі бойынша топтарға бірігеді. Оқушылар шеңберге «Додокоэдр» ойыны арқылы жағымды ахуал орнатады . |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Ағаш суреті |
||||||||||||||||||||||||||
|
3 мин |
ІІ Үй тапсырмасы «Серпілген сауал» тәсілі арқылы сұрайды.
«Кинометафора» тәсілі арқылы төңірегінде ой қозғайды, сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар « Серпілген сауал» тәсілі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. . 1.Зат алмасу дегеніміз не? 2.Бөліп шығару мүшелеріне қандай мүшелер жатады? 3.Организмде шлак қалай пайда болады? «Кинометафора» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды Бөліп шығару (орыс тілінде) https://www.youtube.com/watch?v=_xQHwB-PuZE |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран Суреттер https://www.youtube.com/watch?v=_xQHwB-PuZE |
||||||||||||||||||||||||||
|
4 мин |
ІІІ Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді. |
Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Окулык Биология |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
ІV Топтық жұмыс. Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, Топтық жұмысты ұйымдастырады. І топ. Бөліп шығарудың тірі ағзалар үшін маңызы ІІ топ. Жануарлардағы бөліп шығару өнімдері ІІІ топ. Зат алмасудың соңғы өнімдері тақырыбы бойынша оқулықтағы ақпаратпен танысуды ұсынады. |
Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тақырыпты талдап, топтык жұмыс орындайды. І топ. Бөліп шығарудың тірі ағзалар үшін маңызы ІІ топ. Жануарлардағы бөліп шығару өнімдері ІІІ топ. Зат алмасудың соңғы өнімдері туралы ақпаратты оқып, топта талдап, қорғайды |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы беріледі |
А4 парағы Маркер флипчарт |
||||||||||||||||||||||||||
|
15 |
Сабақты бекіту тапсырмалары. Білімді тиянақтау мақсатында мұғалім оқушыларға тапсырма жазылған материалдармен жұмыс істеуді ұсынады. 1-тапсырма Жеке жұмыс «Суретті сөйлет» тәсілі Тапсырма орындау барысында бағыт бағдар беріп, қолдау көрсетеді. 2-тапсырма «Шындық» немесе «жалған» тәсілі 3-тапсырма ЕБК Мұғалім оқушыларға тапсырманы орындау жолын түсіндіреді, қолдау көрсетеді, бақылайды. ЕБК оқушыға қолдау көрсетеді 4-тапсырма Жеке жұмыс. Суретпен жұмыс. |
1-тапсырма Жеке жұмыс «Суретті сөйлет» тәсілі Суретке мұқият қараңыз
(а) Бөліп шығаруға қатысатын мүшелерді атаңыз. (b) Әр мүшелер арқылы бөлінетін өнімдерді анықтаңыз. (с) Адамның бөліп шығару жүйесі қызметін тоқтатса не болатыны туралы өз ойыңызды жазыңыз. 2-тапсырма «Шындық» немесе «жалған» тәсілі Берілген тұжырымның «шындық» немесе «жалған» екенін анықтаңдар
3-тапсырма ЕБК «Сөйлемді толықтыр» тәсілі 1 2.Ал зат алмасудың сұйық өнімдері
3.Май мен көмірсулар үш элементтен:
4 Тірек сөздер: азот, өкпе, көміртек, оттек пен сутектен, бүйрек және тері 4-тапсырма Жеке жұмыс. Суретпен жұмыс. Төмендегі сұрақтарға жауап беріңіз. (а) Экскреция дегеніміз не? ........................................................................ (b) Экскрецияның ағза үшін маңызы қандай? ........................................................................ (с) Мүшелер мен зат алмасудың соңғы өнімдерін сәйкестендіріңіз
|
Дескриптор : сурет арқылы жануарларда бөліп шығаруға қатысатын мүшелерді атайды; жануарларда бөліп шығарылатын өнімдерді анықтайды; бөліп шығаруға қатысатын мүшелер жұмысының бұзылу салдарын сипаттайды. Жалпы балл -3 Дескриптор: берілген тұжырымның «шындық» немесе «жалған» екенін анықтаңдар Жалпы балл-5 Дескриптор : тірек сөздерді пайдаланып, сөйлемді толықтырады; Жалпы балл-6 Дескриптор:
Жалпы балл -2 |
2-косымша Тапсырма жазылған парақтар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың соңы 4 мин |
«Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі Сабақты бекіту мақсатында қолданылады. Бүгінгі сабақтан алған білімдерін бір сөйлем арқылы білдіреді.
Қорытындылай келе, оқушыларға кері байланыс беріледі. Рефлексия «3/2/1 әдісі»: 1. Мен білетін үш нәрсе ... 2. Мені таңқалдырған екі нәрсе ... 3. Болашақта тереңірек қарастыратын бір нәрсе.... |
Оқушылар олардың тақырып бойынша білімдерін түйіндейтін бір сөйлем жазады. Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
Оқушылардың жауаптары «бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады |
Рефлексия парағы |
||||||||||||||||||||||||||
|
1 мин |
Үй тапсырмасы §29 оку |
|
|
|
Түркістан облысы Мақтаарал ауданы
«№18 Нұрлытаң жалпы білім беретін мектеп»
коммуналдық мемлекеттік мекемесінің
қосымша білім беру педагогі
Бөкенова Гүлназ Оралбекқызы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бөліп шығарудың тірі ағзалар үшін маңызы
Бөліп шығарудың тірі ағзалар үшін маңызы
Сабақ тақырыбы: Бөліп шығарудың маңызы.
|
Бөлім: |
Заттардың тасымалдануы |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күн: |
Сыныбы : 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Бөліп шығарудың маңызы. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.5.1 - ағзалардың тіршілік әрекетінде бөліп шығарудың маңыздылығын түсіндіру
|
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
ағзалардың тіршілік әрекетінде бөліп шығарудың маңыздылығын түсіндіреді; жануарладың бөліп шығару мүшелерінің ерекшеліктерін біледі |
|
|
Құндылықтар |
Құндылық: әділдік және жауапкершілік:Құзыреттілік: қоғамға қызмет Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық:Құзыреттілік: шығармашылық |
|
|
Аптаның дәйек сөзі: |
«Талап бар жерде тәртіп бар» |
|
|
Сабақ барысы/уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: «Стикер» түсі бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. Додокоэдр» тәсілі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады |
«Стикер» түсі бойынша топтарға бірігеді. Оқушылар шеңберге «Додокоэдр» ойыны арқылы жағымды ахуал орнатады . |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Ағаш суреті |
||||||||||||||||||||||||||
|
3 мин |
ІІ Үй тапсырмасы «Серпілген сауал» тәсілі арқылы сұрайды.
«Кинометафора» тәсілі арқылы төңірегінде ой қозғайды, сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар « Серпілген сауал» тәсілі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. . 1.Зат алмасу дегеніміз не? 2.Бөліп шығару мүшелеріне қандай мүшелер жатады? 3.Организмде шлак қалай пайда болады? «Кинометафора» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды Бөліп шығару (орыс тілінде) https://www.youtube.com/watch?v=_xQHwB-PuZE |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран Суреттер https://www.youtube.com/watch?v=_xQHwB-PuZE |
||||||||||||||||||||||||||
|
4 мин |
ІІІ Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді. |
Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Окулык Биология |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
ІV Топтық жұмыс. Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, Топтық жұмысты ұйымдастырады. І топ. Бөліп шығарудың тірі ағзалар үшін маңызы ІІ топ. Жануарлардағы бөліп шығару өнімдері ІІІ топ. Зат алмасудың соңғы өнімдері тақырыбы бойынша оқулықтағы ақпаратпен танысуды ұсынады. |
Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тақырыпты талдап, топтык жұмыс орындайды. І топ. Бөліп шығарудың тірі ағзалар үшін маңызы ІІ топ. Жануарлардағы бөліп шығару өнімдері ІІІ топ. Зат алмасудың соңғы өнімдері туралы ақпаратты оқып, топта талдап, қорғайды |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы беріледі |
А4 парағы Маркер флипчарт |
||||||||||||||||||||||||||
|
15 |
Сабақты бекіту тапсырмалары. Білімді тиянақтау мақсатында мұғалім оқушыларға тапсырма жазылған материалдармен жұмыс істеуді ұсынады. 1-тапсырма Жеке жұмыс «Суретті сөйлет» тәсілі Тапсырма орындау барысында бағыт бағдар беріп, қолдау көрсетеді. 2-тапсырма «Шындық» немесе «жалған» тәсілі 3-тапсырма ЕБК Мұғалім оқушыларға тапсырманы орындау жолын түсіндіреді, қолдау көрсетеді, бақылайды. ЕБК оқушыға қолдау көрсетеді 4-тапсырма Жеке жұмыс. Суретпен жұмыс. |
1-тапсырма Жеке жұмыс «Суретті сөйлет» тәсілі Суретке мұқият қараңыз
(а) Бөліп шығаруға қатысатын мүшелерді атаңыз. (b) Әр мүшелер арқылы бөлінетін өнімдерді анықтаңыз. (с) Адамның бөліп шығару жүйесі қызметін тоқтатса не болатыны туралы өз ойыңызды жазыңыз. 2-тапсырма «Шындық» немесе «жалған» тәсілі Берілген тұжырымның «шындық» немесе «жалған» екенін анықтаңдар
3-тапсырма ЕБК «Сөйлемді толықтыр» тәсілі 1 2.Ал зат алмасудың сұйық өнімдері
3.Май мен көмірсулар үш элементтен:
4 Тірек сөздер: азот, өкпе, көміртек, оттек пен сутектен, бүйрек және тері 4-тапсырма Жеке жұмыс. Суретпен жұмыс. Төмендегі сұрақтарға жауап беріңіз. (а) Экскреция дегеніміз не? ........................................................................ (b) Экскрецияның ағза үшін маңызы қандай? ........................................................................ (с) Мүшелер мен зат алмасудың соңғы өнімдерін сәйкестендіріңіз
|
Дескриптор : сурет арқылы жануарларда бөліп шығаруға қатысатын мүшелерді атайды; жануарларда бөліп шығарылатын өнімдерді анықтайды; бөліп шығаруға қатысатын мүшелер жұмысының бұзылу салдарын сипаттайды. Жалпы балл -3 Дескриптор: берілген тұжырымның «шындық» немесе «жалған» екенін анықтаңдар Жалпы балл-5 Дескриптор : тірек сөздерді пайдаланып, сөйлемді толықтырады; Жалпы балл-6 Дескриптор:
Жалпы балл -2 |
2-косымша Тапсырма жазылған парақтар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың соңы 4 мин |
«Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі Сабақты бекіту мақсатында қолданылады. Бүгінгі сабақтан алған білімдерін бір сөйлем арқылы білдіреді.
Қорытындылай келе, оқушыларға кері байланыс беріледі. Рефлексия «3/2/1 әдісі»: 1. Мен білетін үш нәрсе ... 2. Мені таңқалдырған екі нәрсе ... 3. Болашақта тереңірек қарастыратын бір нәрсе.... |
Оқушылар олардың тақырып бойынша білімдерін түйіндейтін бір сөйлем жазады. Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
Оқушылардың жауаптары «бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады |
Рефлексия парағы |
||||||||||||||||||||||||||
|
1 мин |
Үй тапсырмасы §29 оку |
|
|
|
Түркістан облысы Мақтаарал ауданы
«№18 Нұрлытаң жалпы білім беретін мектеп»
коммуналдық мемлекеттік мекемесінің
қосымша білім беру педагогі
Бөкенова Гүлназ Оралбекқызы
шағым қалдыра аласыз














