Сабақтың тақырыбы: Бөлшек-рационал теңдеулер
Сабақтың мақсаты:
-
Оқушыларға рационал теңдеулер туралы білімдерін кеңейту, бөлшек- рационал теңдеулерді шешуді үйрету.
-
Есептер шығару арқылы оқушылардың ойлау және тез есептеу қабілеттерін дамыту, пәнге қызығушылықтарын арттыру.
-
Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа, өзбетімен жұмыстануға, қатесіз шығаруға баулу.
Сабақтың түрі: Жаңа білім беру
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап.
Сабақтың көрнекілігі: слайдтар,плакат.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру бөлімі.
II. Ауызша жаттығулар
1. Әріптің қандай мәнінде алгебралық өрнектің мағынасы болмайды. (слайд № 2):
![]()
3. Теңдеуді шешу. (слайд №3):
х(х – 5) = 0;
х2 – 4х = 0;
х2 – 4 = 0;
х2 + 4 = 0.
III. Жаңа сабақты түсіндіру:
1. Еске түсіру .Мына теңдеулер қалай шешіледі.(слайд № 4):

Бөлшек-рационал теңдеуді шешу кезінде келесі алгоритм қолданылады:
-
теңдеуге кіретін бөлшектердің ортақ бөлімін табамыз;
-
теңдеудің екі жақ бөлігін ортақ бөлімге келтіреміз;
-
алымдарын теңестіру арқылы бүтін рационал теңдеуді аламыз;
-
шыққан теңдеуді шешеміз;
-
шыққан түбірлердің ішінен бөгде түбірлерді алып тастаймыз.
Теңдеу шешуді қарастырайық:
I тәсіл (слайд №
5).

х2 – 3х + х – 5 – х – 5 = 0
х2 – 3х –10 = 0
Д = 9 + 40 = 49
х1 = 5 х2 = –2
тексеру жүргізу арқылы шыққан мәндер теңдеудің түбірлері –2 және 5 болатынын анықтаймыз. (слайд №7).
х =
–2 х(х – 5) = –2(–2 – 5)
0;
х = 5 х(х – 5) = 5(5 – 5) = 0.
Тексеру жүргізсек, х = 5 саны берілген теңдеуді қанағаттандырмайтынын.
теңдеудің түбірі : х = –2
Жауабы: –2.
IV Оқулықпен жұмыс : №173-176 (тақтары), №176(1,2).
V Бекіту (слайд № 11).
№178 (1,3).
VI.Үйге тапсырма (слайд № 12).
№173, №178(2,4)
VIІ . Қорытындылау: Алгоритмді қайталау.
Оқушыларды бағалау.
Теңдеу шешуді қарастырайық:
I тәсіл (слайд №
5).

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бөлшек - Рационал теңдеулер
Бөлшек - Рационал теңдеулер
Сабақтың тақырыбы: Бөлшек-рационал теңдеулер
Сабақтың мақсаты:
-
Оқушыларға рационал теңдеулер туралы білімдерін кеңейту, бөлшек- рационал теңдеулерді шешуді үйрету.
-
Есептер шығару арқылы оқушылардың ойлау және тез есептеу қабілеттерін дамыту, пәнге қызығушылықтарын арттыру.
-
Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа, өзбетімен жұмыстануға, қатесіз шығаруға баулу.
Сабақтың түрі: Жаңа білім беру
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап.
Сабақтың көрнекілігі: слайдтар,плакат.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру бөлімі.
II. Ауызша жаттығулар
1. Әріптің қандай мәнінде алгебралық өрнектің мағынасы болмайды. (слайд № 2):
![]()
3. Теңдеуді шешу. (слайд №3):
х(х – 5) = 0;
х2 – 4х = 0;
х2 – 4 = 0;
х2 + 4 = 0.
III. Жаңа сабақты түсіндіру:
1. Еске түсіру .Мына теңдеулер қалай шешіледі.(слайд № 4):

Бөлшек-рационал теңдеуді шешу кезінде келесі алгоритм қолданылады:
-
теңдеуге кіретін бөлшектердің ортақ бөлімін табамыз;
-
теңдеудің екі жақ бөлігін ортақ бөлімге келтіреміз;
-
алымдарын теңестіру арқылы бүтін рационал теңдеуді аламыз;
-
шыққан теңдеуді шешеміз;
-
шыққан түбірлердің ішінен бөгде түбірлерді алып тастаймыз.
Теңдеу шешуді қарастырайық:
I тәсіл (слайд №
5).

х2 – 3х + х – 5 – х – 5 = 0
х2 – 3х –10 = 0
Д = 9 + 40 = 49
х1 = 5 х2 = –2
тексеру жүргізу арқылы шыққан мәндер теңдеудің түбірлері –2 және 5 болатынын анықтаймыз. (слайд №7).
х =
–2 х(х – 5) = –2(–2 – 5)
0;
х = 5 х(х – 5) = 5(5 – 5) = 0.
Тексеру жүргізсек, х = 5 саны берілген теңдеуді қанағаттандырмайтынын.
теңдеудің түбірі : х = –2
Жауабы: –2.
IV Оқулықпен жұмыс : №173-176 (тақтары), №176(1,2).
V Бекіту (слайд № 11).
№178 (1,3).
VI.Үйге тапсырма (слайд № 12).
№173, №178(2,4)
VIІ . Қорытындылау: Алгоритмді қайталау.
Оқушыларды бағалау.
Теңдеу шешуді қарастырайық:
I тәсіл (слайд №
5).

шағым қалдыра аласыз













