Материалдар / Бөлшектерді біріктіру және бұйымды өңдеу.

Бөлшектерді біріктіру және бұйымды өңдеу.

Материал туралы қысқаша түсінік
Ұстаздарға әдістемелік көмек
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

4.3-үлестірме материал


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Дизайн және технология

Мектеп: Ә.Жангелдин атындағы ЖОББМ


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Саркенова А.К.



Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Бөлшектерді біріктіру және бұйымды өңдеу


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.6.1. Материалдар мен құрал-жабдықтарды қолданудағы қауіпсіздік ережелерін сақтаудың маңыздылығы мен сақтық шараларын айтып отырып, жұмыс орындау

Сабақтың мақсаты

  • Киім бөлшектерін қол және машина тігістерімен бір-біріне қосып біріктіру;

  • Қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, бұйым өңдеуде әр түрлі құрал-жабдықтарды қолдана білу;

  • Дайын бұйымды ЫЖӨ өңдеу.

Бағалау критерийі

Әртүрлі құрал-жабдықтарды қолдана біледі;

Бұйымның әртүрлі бөлшектерінің, тігіс түрлерінің ерекшеліктерін түсінеді:

Жеке бөлшектерді біріктіруді және дайын бұйымды ЫЖӨ-мен қалай өңдеу керек екендігін анықтайды

Тілдік мақсаттар


Өңірасты – подборт - Facing


Құндылықтарға баулу




Осы сабақта оқушылардың бойына еңбек сүйгіштік, шығармашылық, патриоттық сезімдерін сіңіру

Пәнаралық байланыс

Бейнелеу, математика

Алдыңғы білім


Оқушылардың бұған дейін кейптің шығу тарихы, қалай пішілуі туралы түсінігі бар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

І.1. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу

2.Психологиялық ахуал қалыптастыру.Оқушылар «Шаттық шеңберіне» тұрып бір-біріне жақсы тілектер айтып, сәттілік тілейді.

3.Топқа бөлу. Оқушылар «Сурттер» арқылы 2 топқа бөлінеді. І-топ «Туника» ІІ-топ «Кейп»

«Шаттық шеңбері» тренинг

Сабақтың ортасы

30 минут

Миға шабуыл. Саралау әдісі. Оқушылардың өткен сабақ бойынша білімін анықтау. Тест түрінде 6 сұрақ болады. Жауабы 3 ұяшықта беріледі, 1 дұрыс жауабы бар.

ҚБ: «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды.

«Кімнің ойы ұшқыр?» тренинг


























5 минут













































25 минут

І-тапсырма. АКТ-ны қолдану

Дереккөздерден кейп пен туника туралы ақпарат тауып, айырмашылығын табады.

І-топқа Кейп туралы ақпарат,

ІІ-топқа Туника туралы ақпарат. Кейп – жанында қолға арналған қиықтары бар, еркін үлгідегі жамылғыш пальто. Кейп көзге бірден түсетіндіктен, артық нәрселер мен аксессуарлардың қажеті болмайды.Басқа киімдер мен аксессуарлардың түсі кейптен ерекшеленіп тұрмауы керек.

Туника – барлық жағдайға ыңғайлы киім.Туниканы көйлек ретінде де киуге болады.Туника ұзын моншақтар, жалпақ білезіктер, ірі сырғалар сияқты әшекейлермен өте жақсы көрінеді.

Нәтижесінде оқушылар «Шапалақ ұру» әдісі арқылы бағаланды.

ІІ-тапсырма. Кітаппен жұмыс. Жұмыстың орындалу реттілігі.

Picture 1































Picture 2

















ІІІ тапсырма. Сарамандық жұмыс.

  1. Кейп үлгілерін қиып алып, артқы бойдың орта бойымен тігіс жүргізеді.

  2. Бақылау нүктелерін біріктіріп, артқы бой жағынан иық пен бүйір қиықтарын, бұйым етегін көктейді.

  3. Бұйымды алғашқы өлшеп көруді өткізеді.

  4. Бүйір және иық қиықтарын торлап немесе жиектеп шығады.

  5. Бүйір және иық қиықтарын машина тігісін жүргізеді.

  6. Өңірастын өңі жағымен алдыңғы бойға салып, қиықтарын теңестіріп, ойынды, өңір, етек сызықтарының бойымен қосып көктеп, машина тігісін жүргіземіз.

  7. Мойын ойындысында тіліктерді тігіп шығады.

  8. Өңірастын қатырмалау, яғни дублирин жабыстыру.

  9. Өңірастын алдыңғы боймен біріктіріп, тігіп шығады.

  10. Етек қиығын торлап, бұйым етегін теріс жағына бүгіп көктеп, жасырын тігіспен жапсырып тігеді.

  11. Бұйымды соңғы ЫЖӨ жұмысын жүргізеді.

Оқушылар нұсқау карта бойынша дайын бөліктерді біріктіреді.

Дайын бұйым бөлшектерінің біріктіру үлгісін қарастыру.Бөлшектерді қандай тәсілмен біріктірілгенін, дайындау барысында қандай тігістер қолданылғанын талқылау.

Жұмыстың әр кезеңінен кейін ылғалды-жылумен өңделуіне назар аудару.

Оқушыларға бөлшектерді ылғалды жылумен өңдеу, тігін машинасымен тігу, құралдармен жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау бойынша нұсқау беріп отыру.

Дескрипторлар:

  • Қажетті материалдарды дұрыс таңдай алады;

  • Қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, бұйым дайындаудың реттілігін анықтайды;

  • Өз идеяларын түсіндіріп айтып бере алады.

ҚБ: «Ауызша бағалау» әдісі

«Дереккөздер» әдісі















«Шапалақ ұру» әдісі




































Технологиялық

карта

Сабақтың соңы

5 минут

Кері байланыс

Сабақ соңында оқушылар «Ашық микрофон» әдісі арқылы рефлексия жүргізеді.

Оқушылар қолдарына микрофон ұстап, бүгінгі өтілген сабақ бойынша сұрақ қойып, екінші оқушы жауап береді.

«Ашық микрофон» әдісі

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Сабақта саралаудың «Шаттық шеңбері», «Миға шабуыл», «Дереккөздер», «Ашық микрофон», «Топпен жұмыс», «Кітаппен жұмыс», «Сарамандық жұмыс» әдістері кіріктірілді.Бұл саралау барысында оқушылар бір-бірімен ой бөлісіп, ақпарат алмасты.Бірлесе отырып жұмыс жасады және өз идеяларын ортаға салды.


Оқушылардың оқу тапсырмаларын қалай меңгергендіктерін бағалау мақсатында қалыптастырушы бағалаудың «Шапалақ ұру», «Басбармақ», «Ауызша бағалау» әдістері қолданылды. Бұл әдістер оқушыларды ынталандырға, өз идеяларын ашық айтуға және шыдамдылыққа үйрету.

Сабақ барысында қауіпсіздік ережелері үнемі ескеріліп, қайталанып отырды.

Сабақ бойынша рефлексия




Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:






БҚО

Жаңақала ауданы

Мұқыр ауылы

Ә.Жангелдин атындағы ЖОББМ
Көркем еңбек пәні мұғалімі Саркенова

Акмарал Курмангазиевна

ЖИ арқылы жасау
30 Қазан 2020
901
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі