БӨЛШЕКТЕРДІ БІРІКТІРУ МЕН БҰЙЫМДЫ БЕЗЕНДІРУ
С.Нұрмағамбетов атындағы №72 жоббм көркем еңбек пәні мұғалімі
|
Бөлім: 3 |
Дизайн және технология |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ногаева Малика Темуровна |
|
|
|
|
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бөлшектерді біріктіру мен бұйымды безендіру. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.2.3.2-Әр түрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана отырып, бір өнім орындау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: асханалық алжапқыштың бөліктерін біріктіре алады. Оқушылардың басым бөлігі: Технологиялық, сыни тұрғыда ойлау дағдыларын дамыта алады; Кейбір оқушылар: Дайын болған асханалық алжапқышты безендіре алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығу шылықты ояту. 3 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Білім алушылармен амандасу, түгелдеу. 2. Білім алушылардың сабаққа дайындығын тексеру. 3. Психологиялық сәт «Ыстық алақан» әдісі. Білім алушылар алақандарын бір-біріне беттестіріп жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері т.б.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топқа бөлу 3 минут Жаңа сабаққа кіріспе
4 Минут 7 минут Сабақтың ортасы 4 минут |
«Пазыл бөліктері» әдісі арқылы екі топқа бөлінеді.
2) Түймедақтар (Ұ) «Текше» әдісі арқылы өтілген тақырыптардан екі топқа сұрақтар қойылады. 1)Оқушылар ас үйге арналған тоқыма бұйымдарға қай матаны қолданған дұрыс деп ойлайсыздар? 2)Тұтас пішілген алжапқыш қандай бөлшектерден тұрады? 3)Алжапқышты қандай мамандық иелері қолданады? 4)Алғашқы алжапқыштарды Ежелгі Мысырда кімдер пайдаланған?
Жаңа сабақ «Талқылау әдісі» арқылы Мұғалім сабақтың тақырыбын оқулықпен және слайдпен мақсаттарын түсінтіреді.
1-тапсырма « Фри әдісі» арқылы мұғалім жаңа тақырыпқа байланысты сұрақтарды тақтаға жасырын етіп іліп қояды.
1)Тоқыма материалдарынан бұйым тігу кезеңдерін атаңдар.
2)Алжапқыштың аспабауы мен белдіктері нешеу болады?
3)Безендіру үшін қандай материалдар керек?
4)Алжапқыш тігу үшін қандай құрал-жабдық пен материалдар қолданылады. |
Білім алушыларға екі түрлі пазыл бөліктері таратылады. Оқушылар өз пазылының бөлігі бар суретті құрастыру үшін сынып ішінде жүреді. Екі топқа бөлінеді. Білім алушылар өткен тақырыптар бойынша текшені лақтыру арқылы қойылған сұрақтарға жауап береді .
Білім алушылар оқулық және слайдта көрсетілген сабақтың мақсатын түсіне алады.
Білім алушылар тақтада ілінген фри картобына жасырылған сұрақтарға жауап береді. Жауабы: 1)Нобай, пішім дайындау, пішу, өңдеу, тігу, безендіру. 2)Бөлшектер екі данадан болады? 3)Таспалар, аппликациялар, шілтерлер, моншақтар, баулар, т.б. 4)лекала, метр, қайшы, ине жіп, бор, мата, тігін машинесі. |
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. ҚБ Оқушыларды білім заряды әдісі арқылы бағаланады. Керемет (Жасыл) Жақсы (Сары) Талпын (Қызыл)
Дескриптор: Білім алушылар екі топқа бөлініп сұрақтарға жауап бере алады.
Дескриптор: Білім алушылар жаңа сабақтың мақсатын түсініп, алжапқыштың түрлерін айта алады. ҚБ Оқушылар стикерлер жабыстыру арқылы бағаланады. Керемет Жақсы Талпын
Дескриптор: Білім алушылар жасырын сұрақтарға дұрыс жауап бере алады ҚБ Оқушылар стикерлер жабыстыру арқылы бағаланады. Керемет Жақсы Талпын |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, т.б.. Оқулық Слайд
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті 5 минут |
Мұғалім қорапша ішіне айна қойып, білім алушыларды біртіндеп шақырады.
Қорапша ішіне қарап оқушылардың көңіл-күйін көтереді. |
Білім алушылар қорапша ішіне қарап көңіл-күйі көтеріліп, қорапша ішінде кімнің суреті жасырылғанын айтпайды кезек-кезек қарап шығады. |
|
Қорап, айна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мағынаны ашу.
14 мин |
№4-тапсырма: Практикалық жұмыс Оқулықта көрсетілген (78-79бет), Алжапқышты безендіру үшіш түрлі әшекей заттар қолданады. Алжапқыштың қалтасын түрлі-түсті мата түрлерінен гулдің күлтесін дайындап тігіп әшекейлейді. ТЖ жұмысын бастамас бұрын техника қауіпсіздігін қайталап өтеді. Практикалық жұмысқа кірісер кезде білім алушылардың көңіл күйін көтеру мақсатында әрі жылдам бітіру үшін музыка қосылады.
Саралау тапсырмалары: Қабілеті жоғары оқушыларға «Қарқын тәсілі арқылы. Заманауи стильде алжаптышты безендіре алады. Қолдауды қажет ететін оқушылар. Алжапқышқа дайын әшекей бұйымын жабыстыра алады.
|
1.Білім алушылар тәжрибе жұмысын бастамас бұрын қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, практикалық тапсырмаға кіріседі, музыка аяқталғанда жұмыстарын біртіндеп таныстыра бастайды. 1.
2. 3. |
Дескриптор: Білім алушылар алжапқыштың қалташасын безендіре алады. ҚБ Оқушылар стикерлер жабыстыру арқылы бағаланады. Керемет Жақсы Талпын |
Түрлі- түсті мата қиындылары, ине жіп, қайшы.
Слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин.
|
Рефлексия «Білім ағашы» әдісі арқылы оқушылар стикерлерге өтілген сабақ бойынша өз ойларын жазады.
Үй тапсырмасы: Алжапқыштың безендіру жұмысын аяқтап келу. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың қорытынды жасайды.
|
ҚБ Оқушыларды білім заряды әдісі арқылы бағаланады. Керемет (Жасыл)
Жақсы
(Сары) Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
БӨЛШЕКТЕРДІ БІРІКТІРУ МЕН
БҰЙЫМДЫ БЕЗЕНДІРУ
С.Нұрмағамбетов атындағы
№72 жоббм көркем еңбек пәні мұғалімі
Бөлім:
3 Дизайн және
технология Педагогтің
аты-жөні: Ногаева Малика
Темуровна Сабақтың
тақырыбы: Бөлшектерді біріктіру мен
бұйымды безендіру. Оқу бағдарламасына сәйкес
оқу мақсаты 6.2.3.2-Әр түрлі
конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды)
қолдана отырып, бір өнім
орындау. Сабақтың
мақсаты:
Барлық
оқушылар үшін: асханалық алжапқыштың
бөліктерін біріктіре алады.
Оқушылардың
басым бөлігі: Технологиялық, сыни тұрғыда
ойлау дағдыларын дамыта
алады; Кейбір
оқушылар: Дайын болған асханалық
алжапқышты безендіре
алады.
Сабақтың
барысы:
Сабақ
кезеңі/ Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы
Қызығу
шылықты
ояту. 3
мин. (Ұ). Ұйымдастыру
кезеңі:
1. Білім алушылармен
амандасу, түгелдеу.
2. Білім алушылардың
сабаққа дайындығын тексеру.
3. Психологиялық сәт
«Ыстық алақан» әдісі. Білім алушылар алақандарын
бір-біріне беттестіріп жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал
қалыптастырады.
Оқулық, жұмыс
дәптерлері т.б.
Топқа
бөлу 3
минут Жаңа сабаққа
кіріспе
4
Минут
7
минут
Сабақтың
ортасы 4
минут
«Пазыл бөліктері»
әдісі арқылы екі топқа
бөлінеді. Қызғалдақтар
2)
Түймедақтар
(Ұ)
«Текше» әдісі арқылы өтілген
тақырыптардан екі топқа сұрақтар
қойылады.
1)Оқушылар ас үйге
арналған тоқыма бұйымдарға қай матаны қолданған дұрыс деп
ойлайсыздар?
2)Тұтас пішілген
алжапқыш қандай бөлшектерден
тұрады?
3)Алжапқышты қандай
мамандық иелері қолданады?
4)Алғашқы
алжапқыштарды Ежелгі Мысырда кімдер
пайдаланған?
Жаңа
сабақ
«Талқылау
әдісі» арқылы
Мұғалім сабақтың
тақырыбын оқулықпен және слайдпен мақсаттарын
түсінтіреді.
1-тапсырма
« Фри
әдісі» арқылы мұғалім жаңа тақырыпқа
байланысты сұрақтарды тақтаға жасырын етіп іліп
қояды.
1)Тоқыма
материалдарынан бұйым тігу кезеңдерін
атаңдар.
2)Алжапқыштың
аспабауы мен белдіктері нешеу
болады?
3)Безендіру үшін
қандай материалдар керек?
4)Алжапқыш тігу үшін
қандай құрал-жабдық пен материалдар
қолданылады.
Білім алушыларға екі
түрлі пазыл бөліктері таратылады. Оқушылар өз пазылының бөлігі бар
суретті құрастыру үшін сынып ішінде жүреді. Екі топқа
бөлінеді.
Білім алушылар өткен
тақырыптар бойынша текшені лақтыру арқылы қойылған сұрақтарға жауап
береді
.
Білім алушылар
оқулық және слайдта көрсетілген сабақтың мақсатын түсіне
алады.
Білім алушылар
тақтада ілінген фри картобына жасырылған сұрақтарға жауап
береді.
Жауабы: 1)Нобай, пішім дайындау, пішу,
өңдеу, тігу, безендіру.
2)Бөлшектер екі
данадан болады? 3)Таспалар, аппликациялар, шілтерлер, моншақтар,
баулар, т.б.
4)лекала, метр,
қайшы, ине жіп, бор, мата, тігін
машинесі.
Саралау: Бұл жерде
саралаудың «Диалог және қолдау
көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс
мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық
сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші
сұрақтар қойылады.
ҚБ Оқушыларды білім
заряды әдісі арқылы
бағаланады.
Керемет
(Жасыл)
Жақсы
(Сары)
Талпын
(Қызыл)
Дескриптор: Білім алушылар екі топқа
бөлініп сұрақтарға жауап бере
алады.
Дескриптор: Білім алушылар жаңа сабақтың
мақсатын түсініп, алжапқыштың түрлерін айта
алады.
ҚБ Оқушылар
стикерлер жабыстыру арқылы
бағаланады.
Керемет
Жақсы
Талпын
Дескриптор:
Білім алушылар
жасырын сұрақтарға дұрыс жауап бере
алады
ҚБ Оқушылар
стикерлер жабыстыру арқылы
бағаланады.
Керемет
Жақсы Талпын
Оқулық, жұмыс
дәптерлері, т.б..
Оқулық
Слайд Сергіту
сәті 5
минут
Мұғалім қорапша
ішіне айна қойып, білім алушыларды біртіндеп
шақырады. Бұл қорапшаның ішінде менің ең
сүйікті оқушымның суреті
жасырылған. Қорапша ішіне қарап
оқушылардың көңіл-күйін
көтереді. Білім алушылар қорапша ішіне
қарап көңіл-күйі көтеріліп, қорапша ішінде кімнің суреті
жасырылғанын айтпайды кезек-кезек қарап
шығады.
Қорап,
айна
Мағынаны
ашу. 14
мин
№4-тапсырма:
Практикалық
жұмыс
Оқулықта көрсетілген
(78-79бет), Алжапқышты безендіру үшіш түрлі әшекей заттар
қолданады.
Алжапқыштың қалтасын
түрлі-түсті мата түрлерінен гулдің күлтесін дайындап тігіп
әшекейлейді.
ТЖ жұмысын бастамас бұрын
техника қауіпсіздігін қайталап өтеді. Практикалық жұмысқа кірісер
кезде білім алушылардың көңіл күйін көтеру мақсатында әрі жылдам
бітіру үшін музыка
қосылады.
Сабақта жаңадан не
білдіңдер?
Жұмыс барысында қандай
қиындықтар туындады?
Саралау
тапсырмалары:
Қабілеті жоғары
оқушыларға «Қарқын тәсілі
арқылы. Заманауи стильде алжаптышты
безендіре алады.
Қолдауды қажет
ететін оқушылар. Алжапқышқа дайын әшекей
бұйымын жабыстыра
алады.
1.Білім алушылар
тәжрибе жұмысын бастамас бұрын қауіпсіздік техникасын сақтай
отырып, практикалық тапсырмаға кіріседі, музыка аяқталғанда
жұмыстарын біртіндеп таныстыра
бастайды.
1.
2. 3.
Дескриптор:
Білім алушылар
алжапқыштың қалташасын безендіре
алады.
ҚБ Оқушылар
стикерлер жабыстыру арқылы
бағаланады.
Керемет
Жақсы Талпын
Түрлі- түсті мата
қиындылары, ине жіп, қайшы.
Слайд
Сабақтың
соңы
Ой
толғаныс.
Рефлексия
5
мин.
Рефлексия
«Білім ағашы» әдісі
арқылы оқушылар стикерлерге өтілген сабақ бойынша өз ойларын
жазады.
Үй тапсырмасы:
Алжапқыштың безендіру жұмысын аяқтап
келу.
Оқушылар бүгінгі
сабақтың қорытынды жасайды.
ҚБ Оқушыларды білім
заряды әдісі арқылы
бағаланады.
Керемет
(Жасыл)
Жақсы
(Сары) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||






















