Болымды және болымсыз етістіктер

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Болымды және болымсыз етістіктер

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал етістіктің болымды және болымсыз түрлері туралы
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ жоспары. Сыныбы: 6 «А» Күні 15.01.2015 ж


Сабақтың тақырыбы

Болымды және болымсыз етістік


Сабақтың мақсаты

Болымды және болымсыз етістік туралы түсінік қалыптастыру.Оларды салыстыра отырып мағыналық айырмашылығын түсіндіру


Оқытудың нәтижесі

Қимыл іс – әрекеттің жүзеге асу – аспауына қарай болымды – болымсыз болып бөлінетіндігі туралы білу.

Болымды – болымсыз етістікті ажырата алу.

Оқушы өз білімін өзі алуға мүмкіндік жасалады.

Сабақтың технологиясы

СТО стратегиялары. Блум технологиясы


  • Қамтылған модульдер

  • Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, оқу үшін және оқыту үшін бағалау, оқыту мен оқуда АКТ қолдану, талантты және дарынды оқушыларды оқыту. (педагогикалық қуатты құралдар)


Әдіс- тәсілдер

Сұрақ- жауап, топтық жұмыс, жұптық жұмыс, жеке жұмыс, формативті бағалау

Негізгі ұғымдар

Тілдік терминдер , дара –күрделі , болымды – болымсыз , құранды


Ресурстар

Үлестірмелі материалдар, презентация. (электрондық оқулық) қағаздар,бағалау парағы, интерактивті тақта

Өткен материалмен байланысы

Пәнішілік және пәнаралық байланыстар

Сабақтың барысы


Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті


Бағалау

Қызығушылығын ояту

Ұйымдастыру кезеңі.

«Гүл өсіру » ынтымақтастық

ты орнату.

Оқушылар әртүрлі түстегі гүлдерді алып, тақтаға жабыстырады. Жасыл- өзіне сенімділік, жаңалық ашу, қуаныш

Қызыл- қуаныш

Сары- үрей,

Жеке жұмыс. Аралық рефлексия


Сабақтың тақырыбын анықтау мақсатында «Ой тастау » әдісін қолдану.

Интерактивті тақтада

Жазылған сөйлемдер

(оқушыларға ой салады)

Оқушылар сабақтың тақырыбын болжайды.



Сабақтың мақсатын анықтауға, табыс критерийін құруға мүмкіндік береді.

Сабақтың мақсатын анықтайды. Табыс критерийін құрайды.

Критерийлерді анықтауды. Табыс критерийлерінің қортыныдысы шығады.

Мағананы ұғу

Топтық жұмысты ұйымдастырады.

Оқушылар топ басшысын, спикерді және тайм кипер сайлайды.

Әр тапсырма уақытпен белгіленеді.

Блум таксономиясымен таныстырады

(слайдта)

Оқушылар «өзін-өзі бағалау» парағымен танысады


(В критерийі бойынша бағалау білімді қолдана алу дағдысы тексеріледі

С критерийі сыни ойлау және жоғары деңгейлі тапсырма орындау дағдысын тексеру )

1.Білу.

Бар білімдерін көрсету


Презинтация қорғау. Етістік ( Шапалақ әдісі бойынша бағалау.)

Тест ( үш топ дәптерін ауыстыру арқылы бағалау. )






2. Түсіну

Жаңа ақпаратты меңгереді


Электронды оқулықпен жұмыс.

«+ Жаңа ақпарат»

бөлімі бойынша

оқушылар мәтінді жекелей оқып, алдымен жұпта кейін топта талқылайды. «Автобус аялдамасы» стратегиясы арқылы ауысып бір-біріне түсіндіреді.

Топтық жұмыс. топаралық тексеру.

Түсіндірген достарына топ мүшелері 2 жұлдыз 1 ұсыныс айтады.

3.Қолдану.

Электронды оқулықтан 19 тапсырманы орындау.

Әр топқа оқулықпен жұмыс

І топ 228- жаттығу жазбаша

ВЕНН диаграммасы


Топтық жұмыс. «Бағдаршам» әдісі арқылы топаралық бағалау.


4. Талдау.

Шығармашылық тапсырмалар

  1. Тыйым сөздердің өмірдегі мәні эссе


Жұптық жұмыс.


«Бас бармақ» әдісі арқылы топаралық бағалау.


5.Жинақтау.


«Кесте толтырады »

дайындап бір-біріне ауыстырады.

Топтық жұмыс. «Бағдаршам» әдісі арқылы топаралық бағалау.



6. Бағалау

Бағалау дескрипторлары арқылы өзін- өзі бағалау,бірін-бірі бағалау іске асады.

Формативті бағалау іске асады

Рефлексия










Үйге тапсырма



Бүгін сабақ ұнады ма?

Сабақтың ұнаған,ұнамаған жерлерін ауызша айтып,

Сабақта кездескен қиындықты қалай жеңгені туралы ойларын білдіреді.

Рефлексивті өзін- өзі бағалау.

Сабақ соңындағы рефлексия. «Гүл өсіру »




Болымды , болымсыз етістікті қолдана отырып мәтін құрау.


Сабақ соңындағы көңіл- күйлеріне байланысты гүлдің түсін өзгертеді, немес сол қалпында қалдырады


Оқулықтан 230, 232 – жаттығу

Болымдыжәне болымсыз етістіктерді пайдалана отырып

«Пайдалы кеңес жазу» .







Күнделікке жазып алу.







Төмендегі нақыл сөздерден болымды етістікті

көкпен (--------)

болымсыз етістікті жасылмен ( ----------) сызыңдар .




Есікті қатты ашпа .

Қатты серпіп жаппа .

Таяққа сүйенбе,

Бүйіріңді таянба .

Малды теппе ,

Ақты төкпе .

Құдайым жарылқасын , бай қылсын !

Төрт түлігін сай қылсын !

Кетпес дәулет берсін,

Кең пейіл берсін !








Мәтінмен жұмыс


І топ. Болымды етістік дегеніміз не? Дәлелдеп бер.






ІІ топ. Болымсыз етістік дегеніміз не ?

Дәлелдеп бер.






ІІІ топ. Болымсыз етістік жасауға негіз болатын сұрақтарды ата ? Мысал келтір .












Оқушының аты-жөні________________________

Сынып: _______________

Күні __________________


Бағалау парағы

Үй жұмысы


Тест

Мәтінмен жұмыс

Электронды

оқулық

тапсырмасы

Жаттығу жұмысы

ВЕНН диаграммасы

Әрекет

Кестесі

Қорытынды














Оқушының аты-жөні________________________

Сынып: _______________

Күні __________________


Бағалау парағы

Үй жұмысы

Тест

Мәтінмен

жұмыс

Электронды оқулық тапсырмасы

Жаттығу жұмысы

Венн диаграммасы

Әрекет кестесі

Қорытынды











Прямая соединительная линия 3









Оқушының аты-жөні________________________

Сынып: _______________

Күні __________________


Бағалау парағы

Үй жұмысы


Тест

Мәтінмен жұмыс

Электронды оқулық тапсырма

Жаттығу жұмысы

ВЕНН диаграммасы

Әрекет кестесі

Қорытынды










Прямая соединительная линия 2










Оқушының аты-жөні________________________

Сынып: _______________

Күні __________________

Бағалау парағы

Құрылымын

тап

Миға шабуыл

Бірге ойлаймыз

Әрекет кестесі

Қоржындағы сұрақ

Тінтуір терминологиясы

Тест

Қорытынды










Прямая соединительная линия 1




































1 тапсырма. Мәтінді оқи отырып, кестені толтырыңдар.


INSERT (түртіп алу)

Ү- бұрыннан таныс

-(Ойлағаныма қарсы)

+ (жаңа ақпарат)

?- сұрақ тудырады

Қосымша мәліметтерді қайдан аламын?















1 тапсырма. Мәтінді оқи отырып, кестені толтырыңдар.


INSERT (түртіп алу)

Ү- бұрыннан таныс

-(Ойлағаныма қарсы)

+ (жаңа ақпарат)

?- сұрақ тудырады

Қосымша мәліметтерді қайдан аламын?
























1 тапсырма. Мәтінді оқи отырып, кестені толтырыңдар.


INSERT (түртіп алу)

Ү- бұрыннан таныс

-(Ойлағаныма қарсы)

+ (жаңа ақпарат)

?- сұрақ тудырады

Қосымша мәліметтерді қайдан аламын?














































Бекітемін: Тексердім:

Мектеп директоры Оқу ісі меңгерушісі

Шемпаев М.Е. Абраимова Г.Ж.


«М.Ломоносов атындағы орта мектеп» КММ















Lesson study

« Болымды және болымсыз етістік »



6 «А» сынып





Қазақ тілі пәнінің мұғалімі: Аманкелди А













Мамай батыр ауылы. 2015ж.




Тест жұмысы

1.Етістік нені білдіреді ?

А. заттың атын білдіреді

Б. заттың сапасын білдіреді

В. заттың қимылын,іс-әрекетін білдіреді

2. Етістік тұлғасына қарай нешеге бөлінеді ?

А. 1

Б. 4

В. 2

3. Дара етістіктерді табыңдар

А. оқып отыр

Б. жүгірді

В. айтар-айтпас

4. Туынды етістікті көрсет

А. шегеледі

Б. жүр

В. айт

5. Етістік құрамына қарай неше бөлінеді ?

А. 5

Б. 2

В. 3


6. Негізгі етістікті тап

А. Келеді

Б. Екен

В. Еді

7. Дара етістікті көрсет

А. Барып кел

Б. Баста

В. Уәде берді

8. Етістіктің сұрақтарын тап

А. кімге ? неге ?

Б. не істеді ? қайтеді ?

В. қашан ? қалай ?

9. Көмекші етістікті көрсет

А. оқыды

Б. екен

В. жазды

10. Күрделі етістікті тап

А. әңгімелесті

Б. айтысты

В. жығылып қалды





1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

В

В

Б

А

Б

А

Б

Б

Б

В







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
12.04.2018
832
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі