|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Python тілінде алгоритмдерді программалау |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Хамитова А.С |
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып: 8 А,Б,В,Г,Д |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Break циклін басқару |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue (континю), break (брик), else (элс)); |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
break (брик)циклінбасқару операторын біледі; Программалаудағы цикл түрлерін біледі break (брик)цикл басқару нұсқаулығын қолданады |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы (5-7 мин) |
Ұйымдастыру. Сәлемдесу. «Тілек»әдісі арқылы сабаққа жұмылдыру; Балалар бір-біріне жақсы тілек айтады. Үй тапсырмасын қайталау мақсатындағы тапсырмалар интерактивті тақтада көрсетіледі:
for I in range(5,0,-1): print(i) Дескриптор:
|
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
Мақтау, мадақтау арқылы бағалау. Жарайсың! Керемет! Жақсы! Талпын! Мұқият бол! Дескриптор: 1) 1-2 сұраққа дұрыс жауап берсе (1 балл) 2) 3-4 сұраққа дұрыс жауап берсе (2 балл) |
Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері, интерактивті тақта, https://quizizz.com/join?gc=725258
|
||
|
Сабақтың ортасы (35 минут) |
«Миға шабуыл» әдісімен оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Жаңа тақырыпты «Көрсетілім» әдісі арқылы жаңа тақырыпты түсіндіру. Керекті мағлұматтарды дәптерлеріне жазады. Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады. Break (үзілу)белгілі бір қойылған шарттың көмегімен ағымдағы цикл итерациясын тоқтатып, программа жұмысын циклден шығарып, әрі қарай жалғастыратын цикл нұсқаулығы. Break (үзілу) нұсқаулығын циклдің 2 түріне for параметрлі циклі мен while шарт циклінде қолдануға болады.Жазылу түрі:
Break (үзілу) нұсқаулығын тиімді қолдану программада цикл құрылымын оңайлатып құруға көмектеседі. Мысал қарастырады: Ұзыңдығы N болатың сандар тізбегі берілген. Тізбектегі сандардың арасыңда тек біреуі 0 ге тең боған жағдайда, кодты тоқтатып қай орында көрсетіп шығаратың программа жаз.
n =int(input(“N=“)) i=p=0 while i< n: i=i+1 x=int(input()) if x==0: p=i; break print (“Нөл ”,p,”орында ораналасқан”)
Практикалық жұмыс:Оқушыларға практикалық тапсырманы орындауға беремін. Python программасында есептерді шешу.
1-есеп. While циклін қолданып 1-ден 10-ға дейінгі сандарды шығар. Циклдің мәні 7 ге дейін жетсе бағдарламаны тоқтат.
num = 1 while num <= 10: print(num) if num == 7: print("Циклдің мәні 7 ге жетті.") break num += 1
2 есеп. For циклін қолданып 1-ден 10-ға дейінгі сандарды шығар. Циклдің мәні 5 ке дейін жетсе бағдарламаны тоқтат.
for i in range(1, 10): print(i) if i == 5: print("Циклдің мәні 5 ке жетті.") break
3 есеп. Пайдаланушыдан циклге сандарды қосатын бағдарлаиа жазыңыз. Теріс сан енгізілген жағдайда бағдарлама“continue ” пайдаланып, циклдің итерациясын өткізіп жберу керек, ал 0 енгізілсе онда “break” пайдаланып бағдарламаны тоқтату керек. Соңында бағдарлама барлық оң сандардың, қосыңдысын шығарады.
s= 0 while True: a = int(input()) if a== 0: break if a< 0: print("Теріс сан") continue s+= a print("Оң сандардың қосыңдысы:",s)
4 есеп. Қатемен жұмыс Бағдарламаның барлық қатесің табады
S=k while True: a = imt(input()) if a== 0 break if a< 0: print(“теріс сан”) continue() s+= a prin(f"Сумма положительных чисел:",s)
Дескриптор:
|
Мұғалімді тыңдайды
Оқушылар берілген тақырыпты оқиды.
1-тапсырманы орындайды
2-тапсырманы орындайды
3-тапсырманы орындайды
4-тапсырманы орындайды
|
1-тапсырманы орындайды (1 балл)
2-тапсырманы орындайды (1 балл)
3-тапсырманы орындайды (1 балл)
4-тапсырманы орындайды (1 балл)
break функциясың қолданады (2 балл)
continue функциясың қолданады(2 балл)
|
Оқулық, үлестірме қағаздар, интерактивті тақта, Презентация
Оқулықтағы 91-93 бет
|
||
|
Сабақтың соңы (3 мин) |
Сабақ соңында оқушылар «Онлаин» әдісімен рефлексия жүргізеді. |
Өзін-өзі бағалау. |
|
|||
|
Үй тапсырмасы |
Үйге тапсырма: 4.5 оқу. 4-тапсырма (98-бет) |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Break циклін басқару
Break циклін басқару
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Python тілінде алгоритмдерді программалау |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Хамитова А.С |
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып: 8 А,Б,В,Г,Д |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Break циклін басқару |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue (континю), break (брик), else (элс)); |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
break (брик)циклінбасқару операторын біледі; Программалаудағы цикл түрлерін біледі break (брик)цикл басқару нұсқаулығын қолданады |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы (5-7 мин) |
Ұйымдастыру. Сәлемдесу. «Тілек»әдісі арқылы сабаққа жұмылдыру; Балалар бір-біріне жақсы тілек айтады. Үй тапсырмасын қайталау мақсатындағы тапсырмалар интерактивті тақтада көрсетіледі:
for I in range(5,0,-1): print(i) Дескриптор:
|
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
Мақтау, мадақтау арқылы бағалау. Жарайсың! Керемет! Жақсы! Талпын! Мұқият бол! Дескриптор: 1) 1-2 сұраққа дұрыс жауап берсе (1 балл) 2) 3-4 сұраққа дұрыс жауап берсе (2 балл) |
Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері, интерактивті тақта, https://quizizz.com/join?gc=725258
|
||
|
Сабақтың ортасы (35 минут) |
«Миға шабуыл» әдісімен оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Жаңа тақырыпты «Көрсетілім» әдісі арқылы жаңа тақырыпты түсіндіру. Керекті мағлұматтарды дәптерлеріне жазады. Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады. Break (үзілу)белгілі бір қойылған шарттың көмегімен ағымдағы цикл итерациясын тоқтатып, программа жұмысын циклден шығарып, әрі қарай жалғастыратын цикл нұсқаулығы. Break (үзілу) нұсқаулығын циклдің 2 түріне for параметрлі циклі мен while шарт циклінде қолдануға болады.Жазылу түрі:
Break (үзілу) нұсқаулығын тиімді қолдану программада цикл құрылымын оңайлатып құруға көмектеседі. Мысал қарастырады: Ұзыңдығы N болатың сандар тізбегі берілген. Тізбектегі сандардың арасыңда тек біреуі 0 ге тең боған жағдайда, кодты тоқтатып қай орында көрсетіп шығаратың программа жаз.
n =int(input(“N=“)) i=p=0 while i< n: i=i+1 x=int(input()) if x==0: p=i; break print (“Нөл ”,p,”орында ораналасқан”)
Практикалық жұмыс:Оқушыларға практикалық тапсырманы орындауға беремін. Python программасында есептерді шешу.
1-есеп. While циклін қолданып 1-ден 10-ға дейінгі сандарды шығар. Циклдің мәні 7 ге дейін жетсе бағдарламаны тоқтат.
num = 1 while num <= 10: print(num) if num == 7: print("Циклдің мәні 7 ге жетті.") break num += 1
2 есеп. For циклін қолданып 1-ден 10-ға дейінгі сандарды шығар. Циклдің мәні 5 ке дейін жетсе бағдарламаны тоқтат.
for i in range(1, 10): print(i) if i == 5: print("Циклдің мәні 5 ке жетті.") break
3 есеп. Пайдаланушыдан циклге сандарды қосатын бағдарлаиа жазыңыз. Теріс сан енгізілген жағдайда бағдарлама“continue ” пайдаланып, циклдің итерациясын өткізіп жберу керек, ал 0 енгізілсе онда “break” пайдаланып бағдарламаны тоқтату керек. Соңында бағдарлама барлық оң сандардың, қосыңдысын шығарады.
s= 0 while True: a = int(input()) if a== 0: break if a< 0: print("Теріс сан") continue s+= a print("Оң сандардың қосыңдысы:",s)
4 есеп. Қатемен жұмыс Бағдарламаның барлық қатесің табады
S=k while True: a = imt(input()) if a== 0 break if a< 0: print(“теріс сан”) continue() s+= a prin(f"Сумма положительных чисел:",s)
Дескриптор:
|
Мұғалімді тыңдайды
Оқушылар берілген тақырыпты оқиды.
1-тапсырманы орындайды
2-тапсырманы орындайды
3-тапсырманы орындайды
4-тапсырманы орындайды
|
1-тапсырманы орындайды (1 балл)
2-тапсырманы орындайды (1 балл)
3-тапсырманы орындайды (1 балл)
4-тапсырманы орындайды (1 балл)
break функциясың қолданады (2 балл)
continue функциясың қолданады(2 балл)
|
Оқулық, үлестірме қағаздар, интерактивті тақта, Презентация
Оқулықтағы 91-93 бет
|
||
|
Сабақтың соңы (3 мин) |
Сабақ соңында оқушылар «Онлаин» әдісімен рефлексия жүргізеді. |
Өзін-өзі бағалау. |
|
|||
|
Үй тапсырмасы |
Үйге тапсырма: 4.5 оқу. 4-тапсырма (98-бет) |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз















